top of page

Wydarzenia w roku szkolnym 2009/2010

ROK SZKOLNY 2009/2010 ZAKOŃCZONY

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy wszyscy tego dnia. Dziś kończymy rok szkolny 2009/2010. Szybko minęło te 10 miesięcy nauki.

Przez ten rok wyrośliście i zmądrzeli, zdobyliście wiele nowych umiejętności, ciężko pracowaliście, by dzisiaj móc odebrać promocyjne świadectwo. Prawie wszystkim z was się to udało.

Wielu z was, oprócz szkolnej nauki, przygotowywało się i brało udział w licznych konkursach pozaszkolnych. Wszystkim uczestnikom różnych pozaszkolnych konkursów i zawodów sportowych serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Rodzicom – gratulujemy zdolnych i utalentowanych dzieci.

Dziękuję również nauczycielom, którzy każdego dnia starali się wpoić uczniom wiedzę, nie tylko przedmiotową, ale również tę życiową, którzy mobilizowali i motywowali do jeszcze wytrwalszej pracy, dzięki którym uczniowie tak godnie reprezentowali naszą szkołę na zewnątrz.

Dziękuję rodzicom, którzy wspierali i troszczyli się o swoje pociechy, którzy również przyczynili się do ich większych i mniejszych sukcesów.

Dziękuję wszystkim pracownikom szkoły – pani sekretarce, paniom sprzątaczkom, panu konserwatorowi, bez których przecież szkoła nie mogłaby sprawnie funkcjonować.

Absolwentom życzę powodzenia, sukcesów i wiary we własny siły. Stoicie przed kolejnymi życiowymi wyborami – trudnymi, ale jestem przekonana, że im podołacie, potrafiąc odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i swoje życiowe powołanie. Zdobywajcie wiedzę, która otworzy wam wiele drzwi, ale bądźcie jednocześnie prawymi i szlachetnymi ludźmi. Idźcie przez życie, kierując się mądrymi wskazówkami naszego Patrona – Jana Pawła II. Wymagajcie od siebie nawet wówczas, gdy inni nie będą od was wymagali. Pamiętajcie, że prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć i że w życiu więcej warte jest być niż mieć. Te i inne mądre myśli naszego Patrona niech będą waszymi drogowskazami.

Na koniec pozostało tylko powiedzieć: „Lato, lato, lato czeka!”

Życzę wszystkim cudownych wakacji, pogodnych i pełnych słońca, radosnych i dających wytchnienie. Niech będą one wspaniałym wypoczynkiem, a każdy dzień wita Was słońcem i pogodą. Odpocznijcie dobrze, abyście pełni nowych sił i chęci powrócili do szkoły i obowiązków.

Pamiętajcie też o własnym bezpieczeństwie - nad wodą, w górach, na drodze, postępujcie zawsze rozważnie i rozsądnie, abyśmy zdrowi i cali spotkali się znów we wrześniu. Unikajcie brawury.

Rok szkolny 2009/2010 uważam za zakończony 

                                                                                                   Dyrektor Szkoły - mgr Renata Jakubiak

 

KOLEJNE PIÓRA WÓJTA ROZDANE

Dnia 2 czerwca 2010 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbył się V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O pióro Wójta Gminy Mszana Dolna”. Wzięło w nim udział 22 uczestników ze szkół podstawowych i 7 uczestników gimnazjów z terenu gminy Mszana Dolna. Uczniowie zmagali się z pułapkami ortograficznymi w półgodzinnym teście oraz w dyktandzie.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Jakub Hornik z klasy VI reprezentujący ZPO w Kasinie Wielkiej. Zaszczytne drugie miejsce zajęła Magdalena Drabik z klasy V reprezentująca SP nr 2 w Kasince Małej. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Jan Tatka – uczeń SP Nr 2 w Kasince Małej oraz Anna Chorągwicka ze SP w Łętowem.

W kategorii gimnazjów laur pierwszeństwa przypadł bezkonkurencyjnej dotychczas Agnieszce Drabik z Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej /Agnieszka odebrała już piąte pióro!!/,   drugie miejsce zajęła Sylwia Smoleń reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Kasinie Wielkiej, natomiast trzecie miejsce – Rafał Mysza, uczeń Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej.

W skład komisji oceniającej prace uczniów weszli nauczyciele z terenu gminy Mszana Dolna: pani mgr Janina Flig (SP w Łostówce), pani mgr Ewa Ślaga (ZPO w Kasinie Wielkiej), pani mgr Dorota Borowiec (ZPO w Kasince Małej), pani mgr Ewa Chorążak, pani mgr Katarzyna Boratyn oraz przewodnicząca komisji i autorka konkursowych tekstów - mgr Dorota Węgielska (ZPO w Rabie Niznej).

Każdy z uczestników konkursu ortograficznego otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa oraz nagrodę w postaci książki. Nagrody, jak co roku, ufundował Wójt Gminy Mszana Dolna - pan Tadeusz Patalita, który wręczył je osobiście razem z panią mgr Barbarą Dziwisz – Pełnomocnik Wójta Gminy Mszana Dolna. Zwycięzcom konkursu szczerze gratulujemy i życzymy podobnych sukcesów na arenie całego kraju w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym w Katowickim „Spodku”.

 

 

PAMIĘTAMY …

Kiedy kilkanaście dni temu planowaliśmy w naszej szkole uroczystości w 5 rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ku czci i pamięci ofiar Katynia w 70 rocznicę wydarzeń, nie przypuszczaliśmy nawet, ze będziemy musieli połączyć je z modlitwą za dusze tych, którzy w sobotę 10 kwietnia 2010 r. tragicznie zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem i dołączyli do blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej leżących w katyńskich lasach.

W uroczystej Mszy św. sprawowanej przez ks. Proboszcza M. Krzystka w dniu 12. 04. 2010 o godz. 9.00 wzięła udział cała społeczność naszej szkoły. Obecni byli również rodzice oraz Wójt Gminy p. T. Patalita i p. Pełnomocnik B. Dziwisz.

Ponadto społeczność uczniowska uczciła pomordowanych w Katyniu refleksyjnym montażem słowno – muzycznym przedstawionym na uroczystej akademii w dn. 13.04.2010 o godz. 12.00.

 

Żołnierzom naszym

Jeńcom wojennym

Zamordowanym

W Katyniu – Katyniach

Krzyże wznieśmy…

Krzyże pamięci

Krzyże chwały

I krzyże święte.

Dajmy im miejsce

Miejsce godne

Godne i trwałe

W nas

W rodzinach naszych

W narodzie

W historii

W działaniach naszych…..

 

 

WYPRAWA DO ZAKOPANEGO

We wtorek 3 listopada grupa 14 uczniów z naszego Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Rabie Niżnej wyjechała na dwudniową wycieczkę do Zakopanego. Mieliśmy taką możliwość dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która w ramach wczesnej profilaktyki uzależnień, współfinansowała nasz wyjazd.Na miejsce zakwaterowania wybraliśmy „Kosówkę”- bardzo przytulny, drewniany domek. Całe popołudnie zwiedzaliśmy Dolinę Strążyską oraz Zakopane. Widzieliśmy skocznie narciarskie oraz cmentarz „Na Pęksowym Brzysku”, gdzie spoczywają zasłużeni dla Podhala i samego Zakopanego ludzie. Całodniowy rajd zakończyliśmy w McDonaldzie :)Następnego dnia dojechała do nas 30 – osobowa grupa uczniów z naszego Gimnazjum wraz z opiekunami. Głównym celem naszej wyprawy było spotkanie w gronie uczniów małopolskich szkół im. Jana Pawła II oraz wspólne obchody dnia imienin naszego Patrona – Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. Po blisko dwugodzinnym marszu przez Dolinę Chochołowską dotarliśmy do schroniska, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej. Po wspólnej modlitwie skorzystaliśmy z ciepłego poczęstunku i pysznego ciasta. Około godz. 17.00 wróciliśmy do Raby Niżnej.Cała wyprawa niezwykle nas ubogaciła. Już nie możemy się doczekać przyszłego roku!/Aneta Kowal/

 

 

Z MOJEJ GMINY NA WYŻYNY

W dniu 30 września 2009 r. w Szkole Podstawowej w Rabie Niżnej został przeprowadzony konkurs motywujący do uczestnictwa w Projekcie „ Z mojej Gminy na wyżyny”.Zagadki o państwach Unii nie dla wszystkich były łatwe, ale wiedza się opłaciła. Dla najlepszych zostały przygotowane nagrody w postaci koszulek i smyczy.Zabawa była świetna, dostarczyła dzieciom wiele emocji, wrażeń i radości.W ten sposób rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu, w ramach którego zorganizowane są zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne: wyrównawcze, logopedyczne oraz koła zainteresowań: "Super informatyk", "Super biznesmen", "Super filolog".Zainteresowanie ze strony uczniów jest duże. Mamy nadzieję, że frekwencja będzie tak wysoka do końca roku szkolnego.

 

 

II OGÓLNOSZKOLNY DZIEŃ PAPIESKI

Po raz drugi nasza szkoła była organizatorem gminnych obchodów Dnia Papieskiego. Tym razem impreza przebiegała pod hasłem: "Jan Paweł II - ten, który ukochał wolność". W ramach obchodów wspominaliśmy 1. pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny, której 30. rocznicę obchodzimy w tym roku.Ci, którzy tamte dni pamiętają, zawsze będą myśleć i mówić o nich ze wzruszeniem. Dla młodych to już historia. Organizując imprezy takie jak Dzień Papieski, chcemy, aby nie była to tylko historia książkowa. Chcielibyśmy, aby uczniowie pamiętali o tych dniach jako o dniach szczególnych, które przecież odmieniły współczesną historię Polski i świata.Na naszej uroczystości obecnych było prawie 400 uczniów wraz z opiekunami oraz wielu zaproszonych gości, m.in. Wójt Gminy - p. T. Patalita, p. B. Dziwisz - Pełnomocnik Wójta, księża z Dekanatu Mszana Dolna (Mszę św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II koncelebrowało 8 księży), radni Gminy: p. J. Potaczek z Raby Niżnej, p. J. Potaczek z Olszówki, wizytator KO - p. M. Twaróg oraz dyrektorzy wszystkich szkół z terenu naszej gminy.Formuła obchodów II Ogólnoszkolnego Dnia Papieskiego pozostała niezmienionas. Jak w roku ubiegłym uczniowie rywalizowali w 5 konkurencjach. Całość uświetnił występ zespołu braci bernardynów z Kalwarii Zebrzydowskiej - "San Damiano".Aura pogodowa spłatała nam wprawdzie nie lada figla (nikt nie pomyślał, że w połowie października może spaść tyle śniegu!) i musieliśmy nieco zmienić nasze plany, ale atmosfera była wspaniała i (mamy taką nadzieję) wszyscy świetnie się bawili.

 

 

PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

Jak co roku przedstawiciele naszej szkoły udali się na Pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.Tym razem do Częstochowy pojechali uczniowie klas I ab gimnazjum pod opieką nauczycieli: R. Jakubiak, J. Świder, Z. Piekarczyk, J. Prośniaka.W towarzystwie setek uczniów ze szkół im. Jana Pawła II z całej Polski (obecnych było 450 pocztów sztandarowych) uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp. J. Kowalczyka. Potem wspólnie odm

ówiliśmy różaniec i wysłuchaliśmy Aktu Zawierzenia Matce Bożej oraz Listu do Ojca Św. Benedykta XVI.Po mszy poszliśmy jeszcze pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej przed Jej cudownym obrazem.

 

 

SZLAKIEM PAPIESKIM PO PODHALU

Dnia 24 września 2009r. uczniowie klas II a i II b wyruszyli na wycieczkę „Szlakiem Papieskim po Podhalu”Z Raby Niżnej wyjechaliśmy do Ludźmierza, gdzie zwiedzaliśmy piękny XIX-wieczny kościół p.w. Matki Boskiej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala. We wnętrzu znajduje się rokokowy ołtarz wielki wraz z cudowną figurą, do której rokrocznie przyjeżdżają rzesze pielgrzymów.Następnie pojechaliśmy do Zakopanego przez Chochołów i zatrzymaliśmy się w kościele na Krzeptówkach, który został ufundowany jako votum wdzięczności za ocalenie Papieża od śmierci z rąk zamachowca w roku 1981. Za kościołem oglądaliśmy ołtarz, przeniesiony spod skoczni, po ostatniej wizycie Jana Pawła II w Zakopanym w 1997r.Następnie udaliśmy się do centrum Zakopanego, gdzie wyjechaliśmy na Gubałówkę. Tu podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i Tatr. Po odpoczynku udaliśmy się jeszcze do centrum miasta, aby pospacerować głównym zakopiańskim deptakiem – Krupówkami.Ludźmierz i Zakopane – miejscowości nie tak od nas odległe i nam znane. A jednak wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń i – przede wszystkim – wielu nowych wiadomości na temat Podhala oraz wizyt Jana Pawła II w tym regionie.

 

 

ŚLADAMI JANA PAWŁA II PO STOLICY

W dniach 22 – 25 września 2009 r. klasy trzecie gimnazjum udały się na wycieczkę do Warszawy. Miejscem naszego zakwaterowania był Niepokalanów – największy męski klasztor na świecie. Dzięki życzliwości braci mogliśmy zobaczyć muzeum i Kaplicę św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz obejrzeć Misterium Męki Pańskiej i Panoramę Tysiąclecia. Najważniejszym obiektem tego sanktuarium jest mała kapliczka z figurką Matki Bożej – patronki tego miejsca.W środę rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy naszego kraju. Pierwszym punktem było Stare Miasto oraz znajdujące się w pobliżu pomniki, m.in.: Małego Powstańca, Nike, Powstańców Warszawskich, Kilińskiego, Syrenki Warszawskiej oraz Kolumna Zygmunta III Wazy. Później obejrzeliśmy najważniejsze sale w Zamku Królewskim.Następnego dnia udaliśmy się na lekcję do Muzeum Powstania Warszawskiego, która bardzo spodobała się nam – uczniom oraz naszym wychowawcom. Dzięki wykwalifikowanym przewodnikom i ich ciekawym relacjom te dwie godziny bardzo wzbogaciły nasza wiedzę. Kolejne punkty naszej wycieczki to: Park Łazienkowski, Pałac w Wilanowie, Belweder, Pałac Kultury i Nauki oraz Plac Piłsudskiego, na którym w czasie 1. pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz Cmentarz na Powązkach. Przeszliśmy Aleją Zasłużonych i Katakumbami, oglądając groby znanych Polaków. O godzinie trzynastej byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na tym zakończyliśmy nasze trzydniowe zwiedzanie Warszawy.Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim zaangażowanym w organizację naszego wyjazdu, który nas bardzo wewnętrznie ubogacił i pozwolił nam lepiej poznać naszą historię i korzenie.

 

bottom of page