top of page

Wydarzenia w roku szkolnym 2019/2020

ZAKOŃCZENIE ROKU BEZ AKADEMII

 

26 czerwca nietypowy rok szkolny, w którym nauka przez ostatnie cztery miesiące  odbywała się poza szkołą, miał też nietypowe zakończenie. Uczniowie odbierali świadectwa w określonych godzinach i miejscach w szkole, bez tradycyjnego spotkania całej społeczności szkolnej na sali gimnastycznej i uroczystej akademii.

Najpierw do szkoły przyszli absolwenci, którzy po raz ostatni spotkali się z wychowawcą i nauczycielami. Następnie kolejno w odstępach 45 minut świadectwa odbierali uczniowie kolejnych klas. 

Ostatnie miesiące roku szkolnego - ze zdalną nauką z powodu epidemii - nie były łatwe ani dla uczniów i ich rodziców, ani dla nauczycieli. Dlatego wszystkich ucieszyła decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, że po wakacjach wraca stacjonarna edukacja. 

Do zobaczenia 1 września w szkole!

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

 

Wtorek 16 czerwca to w tym roku szkolnym pierwszy dzień  egzaminu ósmoklasisty. Zamiast w kwietniu uczniowie klasy ósmej swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali dopiero w czerwcu. Wszystko przez koronawirusa.

Egzamin przeprowadzany był przez trzy dni. Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, drugiego - czekały na nich zadania z matematyki, a trzeciego - sprawdzali swoją znajomość języka angielskiego. Wyniki Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 31 lipca, czyli w trakcie ferii letnich.

Egzamin odbywał się w niezwykłych warunkach, w niezwykłych czasach, bo w trakcie epidemii Covid - 19. Podczas egzaminu obowiązywały uczniów i nauczycieli wytyczne sanitarne opracowane przez GIS, CKE i MEN m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa. 

 

 

 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

W całej Polsce odbywały się uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W wielu miastach, również w Rabce-Zdroju, odbył się bieg "Tropem Wilczym". Śpiewane były pieśni i prezentowane filmy o Żołnierzach Wyklętych.  

W poniedziałek 2 marca w naszej szkole zorganizowany został apel pamięci. Uczniowie klasy ósmej  przedstawili sylwetki siedmiu Żołnierzy Wyklętych. Przypomniani zostali: płk Łukasz Ciepliński „Pług”, gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rtm. Witold Pilecki, płk Zygmunt Szendzielarz  „Łupaszko”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Feliks Selmanowicz „Zagończyk” i Józef Franczak „Laluś”. Wysłuchaliśmy również wiersza „Wilki” Zbigniewa Herbarta oraz piosenki „Biały krzyż” w wykonaniu Anety i Magdy. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor i wspólnie odmówiliśmy modlitwę za Żołnierzy Niezłomnych.

/Maria Szybiak/

 

 

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 

„Oj!CZYSTY JĘZYK. Stop błędom językowym” – pod takim hasłem 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Święto zostało ustanowione 20 lat temu przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata. Język polski jest jednym z 25 największych języków świata. To symbol naszej tożsamości narodowej, symbol spajający naród. Należy więc o niego dbać, nie tylko okazjonalnie, ale na co dzień. Polszczyzna należy do trudniejszych języków świata.  Pełna jest różnych pułapek i sprawia trudność nie tylko obcokrajowcom, o czym przekonaliśmy się podczas szkolnej imprezy.

Uroczystość miała, jak to bywa w naszej szkole, charakter konkursu międzyklasowego, w którym wzięli udział uczniowie klas 1 – 3 oraz 4 – 8. Najpierw obejrzeliśmy wspólnie krótką prezentację multimedialną dotyczącą różnych ciekawostek językowych oraz trudności naszego języka. Wszystkich rozbawiły próby wymówienia przez amerykańskich dyplomatów wyrazów, wyrażeń i zwrotów, w których pojawiają się trudne grupy głosek. Następnie to uczniowie wykazywali się umiejętnościami pięknej wymowy oraz znajomością poprawnych form trudnych wyrazów oraz przysłów i związków frazeologicznych.

Wszyscy uczestnicy wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami. Ostatecznie zwyciężyła klasa 4, która solidnie przygotowała się do rozgrywek. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!

/rj/

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

Jest karnawał. W karnawale wszyscy urządzają bale.

Również w naszej szkole ostatni tydzień karnawału rozpoczęła szkolna zabawa. W czwartek 20 lutego (w tym roku był to Tłusty Czwartek) przed południem bawili się uczniowie klas I- III, a po południu uczniowie klas starszych. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Nie obyło się bez wspólnej zabawy w tańcu belgijskim, makarenie czy tańcu Czekolada. 

 

W KRAKOWIE JANA MATEJKI

We wtorek 18 lutego klasa siódma z Raby Niżnej wraz z uczniami klasy siódmej z Olszówki była na wycieczce edukacyjnej w Krakowie. 

Wyjechaliśmy z Raby Niżnej o godzinie 8.30, a około godziny 10.00 dojechaliśmy na miejsce. Pierwszym punktem programu wizyty w Krakowie był plac Jana Matejki. Znajduje się tam pomnik Grunwaldzki wzniesiony w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Dokładnie oglądnęliśmy pomnik oraz poznaliśmy historię pomnika i okoliczności jego postawienia w Krakowie 15 lipca 1910 roku. Następnie poszliśmy ulicą Floriańską do Sukiennic. Na piętrze budynku znajduje się Galeria Sztuki Polskiej  XIX wieku, gdzie zobaczyliśmy dziewięć obrazów Jana Matejki, w tym jeden z największych obrazów Mistrza, czyli "Hołd pruski". Na obrazie malarz przypomniał z historii Polski wydarzenie radosne i pełne chwały, bo w czasach, w których tworzył, nasze państwo znajdowało się pod zaborami. Oglądając obraz dowiedzieliśmy się, że aż dwie postacie umieszczone na obrazie artysta obdarzył rysami swojej twarzy. Są to Stańczyk, błazen króla Zygmunta Starego i Bartolomeo Berrecci, królewski architekt. 

Po przerwie "regeneracyjnej" w McDonaldzie wróciliśmy na ulicę Floriańską, gdzie w domu pod numerem 41 mieszkał Jan Matejko. Czekała tam na nas pani przewodnik, która pokazała nam zgromadzone tu pamiątki po słynnym malarzu. Opowiedziała również o rodzinie i życiu Jana Matejki. Największe wrażenie zrobiła na nas bransoletka z włosów, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie jako pamiątka rodzinna. Dowiedzieliśmy się, że artysta nie tylko malował, ale i projektował stroje do swoich obrazów.  

Wycieczka bardzo nam się podobała. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych rzeczy o Janie Matejce i Krakowie.

/Ilona Malec i Kasia Niżnik/

 

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

 

Niezastąpieni, niezawodni, niesamowici... Takie są nasze babcie i tacy są nasi dziadkowie. W dniu ich święta możemy im za wszystko podziękować w szczególny sposób. I tak też się stało.

We wtorek 21 stycznia w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na początku wszyscy zebraliśmy się w kościele i odbyła się Msza św. w intencji babć i dziadków. Po Mszy przeszliśmy do szkoły i po krótkich przygotowaniach rozpoczęły się występy. Przy herbacie, kawie, ciastku babcie i dziadkowie spędzili z nami czas. Były wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów klas młodszych. Następnie klasa trzecia i czwarta zaprezentowały Jasełka bez słów, a pozostałe klasy śpiewały kolędy i pastorałki. Na koniec zaśpiewaliśmy naszym babciom i dziadkom STO LAT. Złożyliśmy życzenia, wręczyliśmy prezenty.

Było bardzo miło i myślę, że wszystkie babcie i dziadkowie byli zadowoleni.

/Maria Szybiak/

 

 

ZAGÓRZAŃSKIE KOLĘDOWANIE W RABIE NIŻNEJ

8 stycznia 2020 r. odbyły się XVIII Przesłuchania Grup Kolędniczych Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna. Tym razem mali kolędnicy zawitali do Szkoły Podstawowej im. W. Rypla w Rabie Niżnej, która wraz z Gminą Mszana Dolna była organizatorem i gospodarzem przeglądu. Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Mszana Dolna pan Bolesław Żaba. 

Przesłuchania Grup Kolędniczych odbyły się w sali gimnastycznej szkoły przeobrażonej na ten dzień w regionalną izbę pełną sprzętów i przedmiotów, których na próżno szukać we współczesnych mieszkaniach. Łóżko pokryte pierzynami i wielkimi poduchami, święte obrazy na ścianach, kołowrotek, tara, skrzynia czy drewniana dzieża budziły zainteresowanie młodszych uczniów, ale także zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Byli wśród nich: ks. proboszcz Marian Krzystek, Wójt Gminy Mszana Dolna p. Bolesław Żaba, pani Małgorzata Lenartowicz – starszy wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Sołtys wsi Raba Niżna – pani Wioleta Piekarczyk, dyrektorzy placówek oświatowych z Gminy Mszana Dolna oraz mieszkańcy Raby Niżnej.

W przesłuchaniach wzięło udział 8 grup kolędniczych:

- Kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej w Glisnem, przygotowani przez p. Zofię Kościelniak,

- Kolędnicy z Gwiazdą z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej, przygotowani przez p. Emilię Ceklarz,

- Kolędnicy z Turoniem z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 2 w Kasinie Wielkiej, przygotowani przez p. Bernadettę Kaletkę i p. Emilię Ceklarz,

- „Kasińczańskie zbóje” – kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej, przygotowani przez       p. Małgorzatę Jędrysek i p. Marię Nowak,

- Kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, przygotowani przez p. Annę Kuczaj,

- Kolędnicy z Gwiazdą i Turoniem ze Szkoły Podstawowej w Łostówce, przygotowani przez p. Marię Gackowiec                i p. Małgorzatę Dudzik,

- Kolędnicy z Gwiazdą i Turoniem ze Szkoły Podstawowej w Olszówce, przygotowani przez p. Agnieszkę Nawieśniak         i p. Zuzannę Gaurę,

- Kolędnicy z Gwiazdą ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej, przygotowani przez p. Katarzynę Wacławik.

Wysoki poziom zaprezentowanych występów, repertuar wywodzący się z tradycji danej wsi, rekwizyty i stroje małych kolędników zostały docenione i ocenione przez komisję XVIII Przesłuchań Grup Kolędniczych, w skład której wchodzili znawcy i miłośnicy kultury zagórzańskiej:

- p. Zofia Piekarczyk – folklorysta, regionalista, animator kultury

- p. Wojciech Kusiak – zastępca dyrektora Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju,

- p. Piotr Lulek – regionalista, muzykolog, pomysłodawca przeglądu kolędniczego,

Zwycięzcami XVIII Przesłuchań Grup Kolędniczych Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna w roku 2020 okazali się „Kasińczańscy zbóje” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej oraz Kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, którzy tym samym (oprócz nagrody finansowej) otrzymali przepustkę do reprezentowania Gminy w XXI Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym „Zagrojcie ta turoniowi”, który odbędzie się w Lubomierzu.

Miejsce 2. zajęli kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasinie Wielkiej, ze Szkoły Podstawowej w Olszówce oraz ze Szkoły Podstawowej w Łostówce. Trzecie miejsce przypadło kolędnikom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasinie Wielkiej oraz ze Szkoły Podstawowej w Glisnem. Nagrodę specjalną otrzymała grupa młodzieżowa kolędników ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej.

/Renata Jakubiak/

 

SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE

W piątek 20 grudnia odbyło się uroczyste szkolne spotkanie wigilijne.

Na początku uczniowie klasy trzeciej i czwartej pod kierunkiem Pani Elżbiety Gaweł-Kuchni i Pani Marii Nawieśniak zaprezentowali Jasełka bez słów. W kilku scenach przedstawiona została historia Bożego Narodzenia - od wydarzeń w raju, przez dzieje Maryi i Józefa, po wydarzenia w Betlejem 2019 lat temu. Uzupełnieniem opowiadania o narodzinach Jezusa były wykonywane przez uczniów danej klasy kolędy lub pastorałki.

Po życzenia od Samorządu Uczniowskiego i Pani Dyrektor,  zajęliśmy przygotowane dla nas miejsca przy stołach, które były ładnie przystrojone. Każdy wziął opłatek i zaczęliśmy się nim dzielić i składać życzenia. Następnie usiedliśmy i zjedliśmy przygotowane przez rodziców specjały. Było miło, i jednocześnie bardzo uroczyście.

/Maria Szybiak/

 

 

MIKOŁAJKI KLASY IV

10 grudnia 2019 r. nasza klasa razem z wychowawczynią Panią Marysią Sławecką była w Bibliotece Publicznej w Rabie Niżnej. Nasze mamy zorganizowały tam dla nas mikołajkową niespodziankę. W bibliotece czekały na nas przygotowane pierniki, kolorowe lukry oraz przeróżne dekoracje ciasteczkowe. Każdy dekorował pierniki do swojej paczki. Niestety nie było z nami naszego kolegi Kuby, ale wszyscy pamiętaliśmy o nim i zrobiliśmy dla niego paczkę pierników. Ciastka, które dekorowaliśmy miały różne kształty takie jak: choinki, renifery, ludziki, gwiazdy, laseczki, mikołaje i wiele, wiele innych. Kinga zrobiła śmiesznego misia z lukrowym pampersem. Gdy już udekorowaliśmy wszystkie pierniki, robiliśmy aniołki z szyszek. Główki aniołków były z malutkich bombek, a skrzydełka z kokardek. Zabraliśmy je do szkoły i powiesiliśmy na klasowej choince. Po zrobieniu aniołków, graliśmy w różne gry planszowe dostępne w bibliotece. Bardzo podobała nam się mikołajkowa niespodzianka i chętnie ponownie odwiedzimy bibliotekę.

/Karina Kościelniak/

 

SZKOLNE MIKOŁAJKI

 

Czwartek 5 grudnia w naszej szkole był inny niż zwykłe dni spędzane w szkole. Okazją był Dzień Wolontariusza i wspomnienie świętego Mikołaja biskupa Mirry.

Uczniowie klas młodszych pojechali do kina Śnieżka na film pt. Kraina Lodu 2. Uczniom klas starszych pani Elżbieta Gaweł-Kuchnia, opiekun szkolnego koła wolontariatu, zaproponowała udział w imprezie szkolnej pod hasłem: Zostań Mikołajem. Spotkanie i rywalizacja uczniów klas IV-VIII było okazją do poznania postaci świętego Mikołaja, biskupa Mirry oraz sprawdzenia  pomysłowości i umiejętności wspólnego działania. Uczniowie odpowiadali na pytania w teście o świętym Mikołaju, prezentowali strój i piosenkę, pakowali prezent. Była również słodka niespodzianka przygotowana przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Najlepsi w rywalizacji okazali się uczniowie klasy ósmej.  

LEKCJA HISTORII W MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

 

We wtorek 3 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Armii Krajowej im. gen Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. Była to dla nas wycieczka, a zarazem lekcja historii.

W muzeum przypomnieliśmy sobie wiele wydarzeń historycznych, o których była już mowa na lekcjach historii. Na początku pan przewodnik opowiadał nam o wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. W dalszej części zajęć najpierw wykonywaliśmy swoją kennkartę, a następnie oglądaliśmy elementy ekwipunku żołnierskiego z czasów II wojny światowej. Druga część zajęć zaplanowana została w formie samodzielnego poznawania ekspozycji muzealnej. Dobraliśmy się w cztery grupy. Każda dostała osobny "raport" do uzupełnienia. Było to bardzo ciekawe, ponieważ sami z pomocą planu mogliśmy zwiedzić muzeum. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z tym zadaniem. Był to dla nas świetny sprawdzian umiejętności i wiedzy. Zobaczyliśmy wiele wystaw m.in. rekonstrukcję rakiety V2, pamiątki po generale "Nilu", eksponaty z czasów wojny np. karabiny, odznaki, dokumenty. Poznaliśmy również wystawy związane z Polskim Państwem Podziemnym, Armią Krajową, cichciemnymi, dywersją i sabotażem, akcją "Burza' i Powstaniem Warszawskim. Na koniec pan przewodnik zamknął nas w karcerze, abyśmy zobaczyli jaką "nagrodę" za swoje poświęcenie otrzymali po zakończeniu wojny żołnierze AK. 

Według mnie warto było pojechać do muzeum i poznać bliżej historię Armii Krajowej i gen. Emila Fieldorfa "Nila". Każdy będąc w Krakowie powinien odwiedzić to muzeum. Jestem bardzo zadowolona z wycieczki i mam nadzieję, że będzie ich więcej.

/Anna Pankiewicz/

PAMIĘĆ W NAS WIECZNIE TRWA

We wtorek 26 listopada w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce odbył się IV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.

Do udziału w przeglądzie zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Mszana Dolna. Do Olszówki pojechali również reprezentanci naszej szkoły.  Grupa uczniów z klasy drugiej i trzeciej przygotowana przez Panią Marię Nawieśniak zaśpiewała piosenki "Co to jest niepodległość" oraz "Wojenko, wojenko". Starsi uczniowie, których przygotowała Pani Katarzyna Wacławik,  przedstawili swoją interpretację piosenek "Deszcz jesienny"  oraz "Jak to na wojence ładnie".  Po występie wszyscy zasiedli na widowni, aby posłuchać również innych grup, następnie udali się na poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

 

 

 

DRZEWA TRZEBA PROSTOWAĆ, PÓKI SĄ MŁODE

 

W poniedziałek 18 listopada młodsi uczniowie  naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzili Państwowy Teatr Lalek "Rabcio".  Na scenie przy ulicy Orkana od września wystawiane jest  przedstawienie pod tytułem "Złodziejski majster". Jest to ostatnia premiera w starym budynku teatru - kolejna będzie miała miejsce w nowej siedzibie, powstającej po przeciwnej stronie ulicy, która ma zostać otwarta jeszcze w tym roku.

Spektakl "Złodziejski majster" wyreżyserował dla "Rabcia" Michał Derlatka. Przedstawienie oparte jest na motywach baśni braci Grimm. Inscenizacja jednej z mniej znanych baśni mówi o omylnej naturze człowieka, o tym, że niezależnie od tego, gdzie zapędzi nas przeznaczenie zawsze mamy wybór i pewien wpływ na nasz los. Jednocześnie przypomina o tym, że „drzewa trzeba prostować, póki są młode”, czyli podnosi temat dawania dzieciom przez najbliższych wzoru – dobrego lub złego, który potem młody człowiek niesie ze sobą przez resztę życia.

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

W piątek poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, wszyscy ubrani na galowo, spotkaliśmy się na sali gimnastycznej i o symbolicznej godzinie 11.11. wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Uroczystość przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy trzeciej. Zobaczyliśmy scenkę przypominającą rozbiory Polski w XVIII wieku i odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a Maks przypomniał słowa przemówienia Józefa Piłsudskiego do żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej. W czasie uroczystości wszyscy uczestnicy spotkania, zaopatrzeni wcześniej w śpiewniki pieśni patriotycznych, śpiewali pieśni legionowe. Godziny ćwiczeń nie poszły na marne i pięknie zabrzmiały w naszym wykonaniu pieśni KADRÓWKA czy MY, PIERWSZA BRYGADA. Na koniec uczniowie klasy trzeciej zaśpiewali piosenkę, która dała nam odpowiedź na pytanie CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ. Wysłuchaliśmy również piosenki w wykonaniu grupy uczniów naszej szkoły - uczestników przeglądu pieśni patriotycznej w Lubniu.

Pani Dyrektor przypominając o przypadającym w poniedziałek święcie poprosiła wszystkich o wywieszenie z tej okazji flagi narodowej.

/Maria Szybiak/

 

W TEATRZE GROTESKA

 

6 Listopada uczniowie klas 4 i 5 udali się do Krakowa, by w teatrze Groteska obejrzeć spektakl pt. „Piękna i Bestia”.

Przedstawienie oparte na klasycznej baśni z XVIII w ma formę musicalową. Wielką rolę odgrywają to muzyka, piosenki i taniec. Poza żywym planem wykorzystane zostały lalki i maski, które wzbogacały dość skromną scenografię. Na scenie umiejscowione były bowiem tylko… wielkie drzwi – zamknięte kryły tajemnicę i budziły ciekawość: co jest za nimi?

„Piękna i Bestia” to dość mroczna, ale intrygująca i wzruszająca historia, która, mimo upływu lat, nie straciła nic na aktualności. Dobroć i miłość to wartości, które są w życiu najważniejsze. Okrutny Książę zostaje ukarany, staje się Bestią i musi czekać, aż ktoś prawdziwie go pokocha mimo jego odrażającego wyglądu. Zmienia się, jego serce rozkwita dzięki miłości. Bella – dobra, piękna, delikatna – na początku boi się Bestii i unika jej. Z czasem jednak rozumie, że nie należy oceniać człowieka po tym, jak wygląda. By go poznać, należy spojrzeć głębiej. Uprzedzenia, strach, upór, nietolerancja często zaburzają nam odbiór tego, co najważniejsze w drugim człowieku.

/rj/

 

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

We wtorek 5 listopada w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

Na początek uczniowie klasy czwartej przywitali pierwszaków. Pierwszaki przedstawili krótką scenkę, zaśpiewali piosenki, powiedzieli wierszy o szkole. Później czwartoklasiści mieli  trzy pytania: 

- jak być dobrym uczniem

- co to znaczy kochać naszą ojczyznę - Polskę

- jak bezpiecznie poruszać po jezdni.

Gdy pierwszaki odpowiedzieli na pytania, nadszedł czas ślubowania. Do sali gimnastycznej wniesiony został sztandar szkoły i pierwszaki powiedzieli rotę przysięgi, odśpiewaliśmy hymn państwowy i pani Dyrektor pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Na koniec wychowawczyni wręczyła im pamiątkowe dyplomy, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego legitymacje szkolne, a rodzice - słodkie upominki.

Grono uczniów naszej szkoły powiększyło się o kolejnych dziewięciu uczniów.

/Maria Szybiak/

 

 

MIŚKI DLA MISJI

 

Dnia 25 i 29 października w naszej szkole została zorganizowana akcja wolontariatu, podczas której sprzedawano maskotki.

Pluszaki były przez dzieci wybierane losowo. Koszt losów to 1zł, 2zł, 3 zł. Pieniądze w kwocie 286,00 zostały przeznaczone na potrzeby misyjne, a szczególnie dla ks. Leona Juchniewicza . Misjonarz ten założył i prowadzi w Ekwadorze Szkołę  im. Maksymiliana Kolbego dla ubogich dzieci .

Miśki sprzedawały się jak „ciepłe bułeczki” - wszystkie trafiły do nowych właścicieli i sprawiły wiele, wiele radości.

Ta akcja jest potwierdzeniem, że uczniowie naszej szkoły potrafią się angażować w sprawy charytatywne i są otwarte na pomoc innym.

Dziękujemy wszystkim za dobre serce!!!

/Roksana Brzezicka/

 

WYCIECZKA W BIESZCZADY

Dnia 22 października uczniowie klasy 7 i 8 z naszej szkoły oraz klasy 7 z Olszówki pojechali na wycieczkę w Bieszczady.

Wyjechaliśmy o godz. 8.00 spod remizy w Rabie Niżnej. Pierwszym przystankiem była huta szkła artystycznego w Rymanowie. Dowiedzieliśmy się tam m. in. Co wchodzi w skład szkła oraz na własne oczy zobaczyliśmy, jak się tworzy z płynnego szkła bombki na choinkę. Właściciel huty pokazał nam wystawę swoich szklanych rzeźb. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum znajduje się na wolnym powietrzu, a częściowo w budynkach. Widzieliśmy szyby naftowe od najstarszych po nowsze. Każdy z nas mógł zobaczyć, a nawet dotknąć jeszcze nie oczyszczonej ropy. W budynkach, dzięki multimedialnej ekspozycji, został przedstawiony pan Ignacy, a także wnętrze apteki z XIX wieku. Ostatnim punktem w naszym planie pierwszego dnia było sanktuarium św. Jana w Dukli, a z  stamtąd wieczorem dotarliśmy do Willi Amelia na obiadokolację i nocleg.

Drugiego dnia o godz. 8.30 po śniadaniu pojechaliśmy na Małą i Dużą Obwodnicę Bieszczadzką. W Górzance zwiedzaliśmy cerkiew z unikatowym ikonostasem. Potem wyszliśmy na Połoninę Wetlińską. Ze szczytu był piękny widok na Bieszczady. Po zejściu z połoniny udaliśmy się do Centrum Promocji Leśnictwa.  Mogliśmy w nim poczuć się jak w prawdziwym lesie o różnych porach roku.

Trzeciego dnia spakowaliśmy bagaże i po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pojechaliśmy nad Jezioro Solińskie, gdzie spacerowaliśmy po koronie największej zapory wodnej w Polsce, a następnie uczestniczyliśmy w rejsie statkiem po jeziorze. Później była wizyta w Myczkowcach w muzeum ekumenicznym. Widzieliśmy tam śliczny ogród biblijny oraz wiele miniatur cerkwi. W miejscowości Uherce Mineralne wyjechaliśmy na ośmiokilometrowy przejazd drezynami rowerowymi. Ta atrakcja podobała się nam najbardziej. Po drodze było jeszcze Lesko i słynny Kamień Leski, a do Raby Niżnej dojechaliśmy około godz. 21.

Wycieczka była super! Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni. Chętnie pojechalibyśmy na nią jeszcze raz.

/Katarzyna Niżnik/

KRAKOWSKIE OBLICZA RENESANSU

 

Co to był locum secretum? Dlaczego król Zygmunt I otrzymał przydomek "Stary"? Czym różni się arras od gobelinu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klasy szóstej w czasie wycieczki do Krakowa.

W środę 23 października przyszliśmy do szkoły na godzinę 8.00. Do Krakowa pojechaliśmy busem. Po godzinie jazdy byliśmy na miejscu. W Krakowie były "korki" i później musieliśmy się spieszyć do Muzeum Narodowego, aby zobaczyć "Damę z gronostajem", obraz, który namalował Leonardo da Vinci, renesansowy malarz. Następnie wyruszyliśmy i przez Rynek Główny poszliśmy w stronę Wawelu. Kiedy dotarliśmy na wzgórze, przy makiecie Wawelu, dowiedzieliśmy się, co będziemy zwiedzać. Najpierw poszliśmy do Katedry i widzieliśmy tam nagrobki królów Polski. Później wyszliśmy po drewnianych, wąskich schodach na wieżę, na której jest Dzwon Zygmunt. Widzieliśmy też kaplicę Zygmuntowską. Potem mieliśmy lekcję w Zamku Królewskim. Pan, który nas po nim oprowadzał, mówił ciekawie i bardzo szybko. Zadawał nam pytania i pokazywał wiele różnych rzeczy związanych z życiem rodziny królewskiej i organizacją dworu królewskiego. 

Zajęcia poza szkołą bardzo się nam podobały. Wiele się nauczyliśmy i mamy nadzieję, że będzie więcej takich wycieczek.

/Maria Szybiak/

 

GÓRA POTACZKOWA ZDOBYTA

 

23 października, korzystając z pięknej pogody, uczniowie klasy 1, 2 i 3 z wychowawcami wyruszyli na pieszą wycieczkę, której celem była góra Potaczkowa. Na wyprawę zabraliśmy plecaki z prowiantem oraz dobre humory. 

Droga była dość długa i dla niektórych okazała się ciężka, ale dzielnie pokonaliśmy własne słabości i o godzinie 10.45 zdobyliśmy szczyt Potaczkowej. Po takiej dawce ruchu kanapki i inne pyszności smakowały wyśmienicie.Był też czas na wspólną modlitwę, zabawę i podziwianie pięknych górskich widoków.

Droga powrotna była nieco przyjemniejsza, cieszyliśmy się złotą, polską jesienią. Do szkoły wróciliśmy wczesnym popołudniem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Już planujemy kolejne wędrówki.

/Zofia Piekarczyk/

 

DZIECI MODLITWĄ ZMIENIĄ ŚWIAT

 

W piątek 18 października o godzinie 9.00 uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej zebrali się na dużym korytarzu, aby odmówić dziesiątek różańca. Była to modlitwa w ramach akcji "Milion dzieci odmawia Różaniec w intencji jedności i pokoju".

Międzynarodowa akcja zaczęła się 14 lat temu w stolicy Wenezueli, Caracas. Przed kapliczką grupa dzieci razem ze swoją katechetką i opiekunkami modliło się na różańcu. "Wyobraźmy sobie, jak by to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze" - pomyślała wtedy w duchu podobnie uważającego św. ojca Pio ich wychowawczyni. I zaczęła działać. Inicjatywę poparł Kościół w Wenezueli. Szybko włączyli się w nią katolicy z innych krajów, także z Polski. XIV edycja akcji odbyła się w 80 krajach świata, m.in. w tak dla nas egzotycznych jak Kamerun, Indie, Filipiny, Liban czy Papua-Nowa Gwinea.

/Kinga Niżnik/

 

 

DZIĘKUJEMY NASZYM WYCHOWAWCOM

 

Na trzeci tydzień października przypadły dwie ważne rocznice - 14 października 246 lat temu powstała Komisja Edukacji Narodowej, a 41 lat temu 16 października kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. 

Z tej okazji w naszej szkole 15 października odbyła się akademia. Uczniowie klasy trzeciej i czwartej przygotowali przedstawienie, które poświęcone było osobie Karola Wojtyły. wierszem i piosenką podziękowali naszym nauczycielom. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która wspominała swoich nauczycieli i opowiadała, co im zawdzięcza. Uczniowie wręczyli upominki nauczycielom i odśpiewali "Sto lat". 

Był to inny, wyjątkowy dzień w szkole.

/Maria Szybiak/

 

 

Z BESKIDU WYSPOWEGO DO BESKIDU ŚLĄSKIEGO

 

W poniedziałek 7 października razem z klasą 4 i naszymi wychowawczyniami pojechaliśmy na wycieczkę turystyczno – edukacyjną „Pętlą Beskidzką”. Wyruszyliśmy spod szkoły o 7.00 rano, wróciliśmy wieczorem, o 19.40.

Najpierw kolejką linowo – torową wjechaliśmy na górę Żar, tam podziwialiśmy piękne widoki na wyłaniające się z porannej mgły szczyty Beskidu Śląskiego. Następnie wspięliśmy się na Ochodzitę, skąd widać było nie tylko Polskę, ale także Słowację i Czechy. Niedaleko, w Jaworzynce, znajduje się bowiem tzw. Trójstyk, gdzie zbiegają się granice tych trzech państw. Na Ochodzitej nasz przyjaciel Dawid ujrzał pierwszy śnieg. Następnie pojechaliśmy do Centrum Pasterskiego w Koniakowie. Powitały nas… owieczki i kozy! Uczestniczyliśmy też w prelekcji: „Co nam dają owce?”, przyglądaliśmy się produkcji sera buntz oraz próbowaliśmy różnych rodzajów serów wytwarzanych w okolicy. Kolejną atrakcją była chata Kawuloków w Istebnej. Dom został wybudowany w 1863 r., znajduje się w nim teraz muzeum z wystawą zabytkowych sprzętów domowych oraz ręcznie wykonanych instrumentów, głównie trombit. Wysłuchaliśmy przy okazji pełnego poczucia humoru wykładu na temat dawnego życia na wsi. Dowiedzieliśmy się m.in., jak przed stu laty wyglądał tablet i pendrive oraz jak matki radziły sobie z nadpobudliwymi dziećmi. Ostatnim punktem wycieczki była skocznia im. A. Małysza w Wiśle Malince i spacer po centrum Wisły. Spotkaliśmy też Adama Małysza, tyle że… z białej czekolady, więc o autografach nie mogło być mowy.  

Wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni. Naprawdę było warto!

/Karolina Gil, Paulina Grabiec, Olga Poręba-Lenart/

 

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

4 października nasza szkoła wzięła udział w  IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.
Tegoroczne hasło „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” idealnie wpisało się w obchody tego dnia w naszej szkole. Ekspertami bowiem byli uczniowie z klasy czwartej. Sprawdzali wiedzę z zakresu znajomości tabliczki mnożenia  wśród swoich starszych kolegów i koleżanek, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.
Wszystkim, którzy prawidłowo rozwiązali zadania wręczali plakietki Mistrza Tabliczki Mnożenia i częstowali słodkościami.

 

WYCIECZKA DO OBSERWATORIUM

W poniedziałek 23 września odbyła się wycieczka klasy szóstej do obserwatorium astronomicznego, które znajduje się na górze Lubomir.

Około 18.30 dojechaliśmy do Węglówki i wyruszyliśmy w drogę. Droga nie była wcale łatwa. Na początku był asfalt, lecz zaraz była droga żwirowa, która była stroma i trudno się po niej szło. Do obserwatorium szliśmy około godziny. Po drodze oglądaliśmy przepiękne widoki Beskidu Wyspowego. Widzieliśmy między innymi Lubogoszcz, Śnieżnicę czy Szczebel. W końcu dotarliśmy do obserwatorium. Weszliśmy do budynku, gdzie przywitał nas pan Marcin Cikała, astronom i kierownik obserwatorium. Pan Marcin zabrał nas na zewnątrz, gdzie stał teleskop, przez który oglądaliśmy planetę Saturn. Następnie podziwialiśmy gwiazdozbiory takie jak Wielka i Mała Niedźwiedzica, Pegaz czy Kasjopea. Pan astronom ciekawie opowiadał historie z mitologii greckiej związane z gwiazdozbiorami. Potem widzieliśmy martwą gwiazdę i przelatującą nad nami stację kosmiczną. Na koniec pan Marcin zabrał nas pod kopułę, jednak musieliśmy iść po bardzo wąskich i stromych schodach. Pod kopułą również był teleskop. Poznaliśmy historię obserwatorium, a po otworzeniu kopuły pan astronom opowiedział o swojej pracy. To był ostatni punkt naszej wizyty na górze Lubomir. Podziękowaliśmy i zaczęliśmy wracać. Było zupełnie ciemno, ale bezpiecznie dotarliśmy do busa, który zawiózł nas do domu.

Był to niezapomniany i wyjątkowy wyjazd.

/Maria Szybiak/

WITAMY W SZKOLE

Wakacje, wakacje i po wakacjach. W poniedziałek 2 września rozpoczął się rok szkolny 2019/2020. 

Nowy rok szkolny uroczyście rozpoczęliśmy od Mszy św. odprawionej przez Księdza Proboszcza w kościele parafialnym. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły. W sali gimnastycznej uczestniczyliśmy w akademii przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie przypomnieli wydarzenia z Września 1939 roku, pożegnali wakacje, a uczniom i nauczycielom rozpoczynającym nowy rok pracy życzyli licznych sukcesów we wszystkich działaniach. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Agata Jarosz, która powitała w szkole uczniów klasy pierwszej, przedstawiła wychowawców klas oraz nauczycieli. Zanim Pani Dyrektor ogłosiła rozpoczęcie nowego roku szkolnego, podsumowana została rywalizacja o tytuł Klasa na Medal w roku szkolnym 2018/2019. Opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Maria Sławecka przekazała czek o wartości 1 000 zł zwycięzcy rywalizacji, czyli klasie piątej. 

Życzymy wspaniałego roku szkolnego, pełnego ciekawych wyzwań  i  sukcesów!

bottom of page