Wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018.
Najpierw na apelu podsumowującym miniony rok spotkali się uczniowie szkoły podstawowej, a po Mszy świętej uczniowie klas gimnazjalnych. Pani dyrektor podziękowała uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi, Radzie Rodziców, rodzicom oraz sponsorom za współpracę i zaangażowanie w życie szkoły. Zostały wręczone nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce, dla rodziców przygotowano listy gratulacyjne. Na koniec ze szkolą pożegnali się absolwenci gimnazjum. Były łzy wzruszenia, słowa podziękowania i kwiaty dla nauczycieli. Następnie uczniowie udali się do klas, aby odebrać świadectwa.
I tak zakończyliśmy rok szkolny i wyruszamy na wakacyjne szlaki. Przed nami 73 dni ferii letnich!
DZIEŃ MAMY I TATY
Tato jest głową rodziny, a mama jej sercem - pod takim hasłem 14 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość Dnia Matki i Ojca.
Uczniowie szkoły podstawowej od klasy 1 do klasy 6 podziękowali Rodzicom za ich miłość, troskę i wsparcie w każdym dniu życia. Dowodem wdzięczności były przygotowane wiersze, piosenki, scenki teatralne, a nawet gimnastyczne akrobacje. Przy ciastku, kawie i herbacie wzruszeni Rodzice oklaskiwali swoje pociechy.
Uroczystość zakończyła się gromkim STO LAT zaśpiewanym przez wszystkie dzieci oraz wręczeniem upominków i kwiatów.
/Zofia Piekarczyk/
JAK SIĘ ZDROWO ODŻYWIAĆ?
12 czerwca uczniowie klasy 1, 2 i 3 poznawali zasady zdrowego odżywiania się w ramach zajęć profilaktycznych promujących zdrowy tryb życia.
Do zajęć tych dzieci przygotowywały się już wcześniej poprzez wykonanie tematycznych plakatów oraz wyszukanie ciekawych przepisów na zdrowe przekąski. Tak więc nadszedł czas, aby zdobytą wiedzę teoretyczną zastosować w praktyce. Dbając o higienę i bezpieczeństwo pracy uczniowie pod czujnym okiem wychowawców przyrządzili pyszne i zdrowe kanapki, szaszłyki i sałatki owocowe.
Dzieci przekonały się osobiście, że równie smaczne jak słodycze i chipsy są też owoce i warzywa, a przy tym zdrowe i bogate w witaminy.
/Zofia Piekarczyk/
LEKCJA PRZYRODY W TERENIE
8 czerwca odwiedziliśmy Gorczański Park Narodowy i mieliśmy tam lekcje o przyrodzie. Jednym z najciekawszych zjawisk była przemiana ważki, zobaczyliśmy jej kokon oraz już wykształconą ważkę. Obserwowaliśmy również larwy salamandry. Salamandra jest symbolem parku i jednym z ciekawszych zwierząt. Żyje ona w miejscach zacienionych, a żywi się drobnymi wolno poruszającymi się zwierzętami ze względu na swój tryb życia. Płazy i owady oglądaliśmy pod lupą, dotykiem uczyliśmy się rozróżniać gatunki drzew, które najczęściej występują w Gorcach tj. jodłę i świerk. Szukaliśmy również oznak pobytu zwierząt, a w parku występują wilki, rysie, jak i niedźwiedzie.
Gorczański PN jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz i, jak powiedziała pani przewodnik, już niedługo stanie się on częścią parku narodowego. Las w parku jest wielowarstwowy, rosną w nim drzewa młode i stare, które niedługo staną się pomnikami przyrody. Aby je chronić pracownicy parku umieścili w wielu miejscach pułapki na korniki.
Trasa naszej wycieczki - ścieżka edukacyjna doliną potoku Turbacz - jest bardzo piękna, a przejście jej trwa około 3 godzin z przerwami.
/Angelika Malec, klasa II b/
ZDROWO SIĘ ODŻYWIAĆ, CZYLI JAK?
8 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat: „Zdrowo się odżywiać, czyli jak?”, którą poprowadziła pani Grażyna Szymuś z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej.
Podczas wykładu przedstawiona została nowa piramida zdrowia z aktualnymi wytycznymi. Zostały poruszone wszystkie aspekty związane z problemami żywieniowymi prowadzącymi do nadwagi i otyłości. Pani G. Szymuś pokreśliła rolę przygotowanego w prawidłowy sposób drugiego śniadania zjadanego w szkole oraz przypomniała zasady zdrowego odżywiania. Motywowała również do regularnej aktywności fizycznej, kontroli masy ciał i wykorzystywania wskaźników mogących być sygnałem o nieprawidłowościach.
Prelekcja połączona była z degustacją zdrowych przekąsek warzywno - owocowych, które nie tylko pięknie wyglądały, ale także były bardzo smaczne.
/Joanna Madzula/
DZIEŃ DZIECKA INACZEJ
5 czerwca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Dziecka. Dzień obfitował w różne wydarzenia. Rozpoczęliśmy prezentacją projektów edukacyjnych przez uczniów klas II gimnazjum. Poznaliśmy dzięki nim np. ślady Legionów Piłsudskiego w okolicy oraz obejrzeliśmy przedstawienie teatralne przygotowane na podstawie powieści „Stowarzyszenie umarłych poetów”.
Następnie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny. Kandydatami byli: Magda Antosz (kl. VI), Marcin Piekarczyk (kl. VII), Piotr Kowal (kl. II a), Klaudia Kusy (kl. II b). Liczbą głosów – 36 – wybory wygrała Klaudia Kusy, zaś opiekunem SU w roku szkolnym 2018/2019 będzie p. Robert Sławecki.
W czasie głosowania uczniowie klas III gimnazjum wyruszyli w teren – na wyznaczone punkty, by przygotować grę terenową nt. „Znaki Polaka”. Trasa prowadziła od szkoły do kapliczki oazowej. W grze rywalizowali uczniowie klas: 4, 5, 6, 7, II a i II b. Na kolejnych punktach czekały ich różne zadania, m.in. quizy, puzzle, podchody czy tor przeszkód. Najlepsi okazali się … najmłodsi – zwyciężyła klasa V przed klasą IV.
Tegoroczne szkolne obchody Dnia Dziecka okazały się świetną zabawą połączoną ze zdrową rywalizacją.
/Ala Kania, klasa III a/
WYCIECZKA DO CHORZOWA
5 czerwca uczniowie klasy 1, 2 i 3 pod opieką wychowawców i rodziców pojechali na wycieczkę do Chorzowa.
Podroż minęła szybko. W Chorzowie zwiedziliśmy najpierw Śląski Ogród Zoologiczny, gdzie oglądaliśmy słonie, żyrafy i inne mniejsze zwierzęta. Następnie pojechaliśmy do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, gdzie dzieci z zachwytem podziwiały nocne niebo, a na nim gwiazdy i gwiazdozbiory. Dopełnieniem atrakcji był przejazd kolejką linową i oglądanie Śląskiego Parku z "lotu ptaka". W drodze powrotnej nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w McDonalds. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy ok. 20.00 do Raby.
To była najlepsza nasza wycieczka - podsumowały wyjazd dzieci.
/Zofia Piekarczyk/
UNOŚMY SERCA INNYCH
16 maja 2018 przedstawicielki naszego Wolontariatu "Dobrowolni" z p. Zuzanną Gaurą pojechały na II Gminne spotkanie Szkolnych Klubów Wolontariatów pod nazwą "Unośmy serca innych".
Każda z grup miała przedstawić sprawozdanie ze swojej działalności w tym roku szkolnym. Nasza grupa postanowiła pokazać go w formie wiersza pt. "Rabiańskie pracowite pszczółki" napisanego przez Oliwie Dyduch z 2 b. Po wysłuchaniu wszystkich sprawozdań nadszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez gospodarzy spotkania. Następnym punktem była integracja. Poprzez robienie plakatów na temat "Wolontariusz-mój przyjaciel" i teleturniej "Kocham Cię Polsko" mogliśmy poznać się i porozmawiać z innymi wolontariuszami, a dodatkowo świetnie zabawić. Na pamiątkę każdy dostał aniołka, a opiekunowie grup dostali niewiędnące kwiaty, które mają symbolizować serca wolontariuszy, zawsze żywe i chętne do pomocy (można go zobaczyć na gazetce naszego wolontariatu).
Dzięki temu spotkaniu jesteśmy napełnione pozytywną energią, bo zostałyśmy uświadomione, że dzięki naszym postawom możemy "unosić serca innych".
/Karolina Górni, klasa III a/
KOLEJNE SPOTKANIE Z TEATREM
W piątek 11 maja po południu uczniowie klas III gimnazjum wybrali się po raz kolejny do teatru. Tym razem naszym celem był teatr Bagatela i sztuka pt. „Szalone nożyczki”.
Przedstawienie rozpoczęło się o godz. 16.00. Komedia, jak to komedia, pełna była humoru i bawiła niemal do łez. Napisana współczesnym językiem i grana we współczesnej scenerii. Co nas bardzo zdziwiło i pozytywnie zaskoczyło, to fakt, że w sztuce brali udział…. widzowie. To od widowni właśnie zależało zakończenie – rozwiązanie kryminalnej zagadki: wskazanie mordercy. Byliśmy zachwyceni. Szkoda, że był to nasz ostatni wspólny wyjazd do teatru…
Po wyjściu z teatru poszliśmy jeszcze na krótki spacer po krakowskim Rynku, a później – tradycyjnie – do McDonald’s. Do domów wróciliśmy po godz. 21.00.
/Ala Kania, klasa III a/
Z WIZYTĄ W OPERZE KRAKOWSKIEJ
8 maja uczniowie klasy 4, 5 i 6 wybrali się na wycieczkę do Krakowa.
Wyjechaliśmy z Raby Niżnej o godz. 8.10. W Krakowie napotkaliśmy duży korek i na miejscu byliśmy o godz. 9.40. Najpierw poszliśmy na Wawel, gdzie spożyliśmy posiłek, poszliśmy na lody i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Jana Pawła II. Niestety nie weszliśmy do Katedry Wawelskiej, ponieważ odbywały się tam prymicje. Z Wawelu poszliśmy do kościoła św. Stanisława Na Skałce. Tutaj uczniowie klasy szóstej opowiedzieli nam historię św. Stanisława. Następnie udaliśmy się na przystanek tramwajowy, skąd tramwajem nr 10 pojechaliśmy do budynku Opery Krakowskiej na spektakl pt. Muzyka i magia.
Sztuka była podzielona na trzy części: o Kopciuszku, o Czerwonym Kapturku i o Królewnie Śnieżce. Na scenie występowało 12 aktorów. Było to połączenie śpiewu, tańca, gry aktorskiej, gry świateł i efektów specjalnych z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Naszą uwagę najbardziej zwróciły kostiumy aktorów i aktorek. Dzieci na widowni mogły brać udział w przedstawieniu, z czego nie omieszkały skorzystać. Przedstawienie trwało półtorej godziny. Tramwajem wróciliśmy pod Wawel, skąd udaliśmy się na parking autobusowy, gdzie czekał na nas pan kierowca. Do domu wróciliśmy o godz. 16.00
Wycieczka była udana, dzieci zadowolone. Czekamy na kolejny wyjazd do Krakowa.
/uczniowie klasy 5/
ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA
30 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji przypadającego trzy dni później Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Uczniowie pod opieką pani Barbary Oleksy przypomnieli wydarzenia sprzed 227 lat związane z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Usłyszeliśmy również czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Prezentowane były wiersze i piosenki patriotyczne, a uczniowie klasy 4 zaprezentowali treść Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku. Wszyscy uczniowie swoją postawą, strojem i odśpiewaniem hymnu narodowego uszanowali uroczystość. Najmłodsi z tej okazji przygotowali biało-czerwone chorągiewki i kotyliony.
Nasza szkoła godnie upamiętniła to ważne dla Polaków wydarzenie przypominając nam, że należy szanować własny kraj, być patriotą.
/Ala Kania, Patrycja Malec, Natalia Wacławik, klasa III a/
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
W dniach 26-27 kwietnia gimnazjaliści i uczniowie starszych klas szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Wrocławia.
Sprzed budynku remizy OSP w Rabie Niżnej wyjechaliśmy o godz. 6.30. Podróż przebiegła bardzo miło i bez żadnych kłopotów. Na miejscu byliśmy ok. godz. 12.00. Pierwszym punktem wycieczki był Ostrów Tumski, czyli najstarsza część miasta z gotycką katedrą z XIV wieku. Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat tych pięknych zabytków. Następnie poszliśmy na rynek Starego Miasta i zatrzymaliśmy się na chwilę, aby odpocząć oraz kupić jakąś pamiątkę. Kolejnym punktem zwiedzania była Panorama Racławicka - pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Potem poszliśmy w stronę autokaru, aby udać się do ośrodka, w którym zatrzymaliśmy się na noc. Następnego dnia po śniadaniu zabraliśmy wszystkie swoje rzeczy, oddaliśmy klucze i udaliśmy się na zwiedzanie Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, po czym weszliśmy na Wieżę Matematyczną. Z tej wieży mogliśmy podziwiać piękną panoramę Wrocławia. Następnie popłynęliśmy statkiem do Afrykarium oraz ogrodu zoologicznego, który jest zamieszkiwany przez prawie 7 tysięcy zwierząt. Po wizycie w zoo poszliśmy do Parku Szczytnickiego, aby zwiedzić ogród japoński, który jest unikalnym w tej części świata przykładem japońskiej kultury. Po drodze mogliśmy podziwiać halę widowiskowo-ludową, czyli Halę Ludową, obiekt wpisany na listę UNESCO. Po zwiedzeniu ogrodu wyruszyliśmy w drogę powrotną i po kilkugodzinnej podróży ok. 22.00 byliśmy w Rabie Niżnej.
Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i z niecierpliwością oczekujemy kolejnej takiej wyprawy.
/Iza Gackowiec, klasa II b/
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
23 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły.
Obchody rozpoczęliśmy wymarszem na cmentarz do Olszówki na grób Wojciecha Rypla, Patrona naszej szkoły. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze, złożyliśmy wieniec na grobie i odmówiliśmy wspólnie modlitwę. Odczytaliśmy napis łaciński i polski na płycie nagrobnej, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną. W szkole czekał na nas poczęstunek przygotowany przez naszych rodziców. Następnie rozpoczęła się rywalizacja klasy 1 z 2, 3 z 4 i 5 z 6. Konkurencje przygotowali uczniowie klasy siódmej, a zadania sprawdzały naszą wiedzę z języka polskiego, matematyki, muzyki i przyrody oraz umiejętności plastyczne, techniczne i sportowe.
Wszyscy okazali się dobrymi uczniami szkoły im. Wojciecha Rypla. Nagrodą dla każdej klasy był koszyczek pełen owoców.
/Magda, Julka, Magda, Zuza i Wiktor, klasa 6/
UROCZYSTOŚCI KATYŃSKIE
15 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W obchodach wzięli udział również uczniowie naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Po Mszy św. w parku miejskim odbył się apel poległych oraz nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem katyńskim. W trakcie oddawania czci ofiarom NKWD i ofiarom katastrofy smoleńskiej gimnazjaliści z Raby Niżnej, kierowani przez Katarzynę Wacławik, wykonali utwory muzyczne nawiązujące tematycznie do tragicznych wydarzeń z 1940 roku. Wśród wykonywanych utworów znalazły się: ”Guziki” Przemysława Gintrowskiego, „Przysięga” Andrzeja Kołakowskiego, „Ostatni list” Lecha Makowieckiego, „Cisza - modlitwa katyńska” Tomasza Struzika, „17 września” Pawła Kukiza oraz „Miejcie nadzieję” Zbigniewa Preisnera do wiersza Adama Asnyka.
KATYŃ. PAMIĘTAMY
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w ZSRS, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się okolicznościowy apel, który przygotowała pani Joanna Madzula z uczniami klasy III a. Przypomniane zostały losy blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRS na Polskę 1 września 1939. Pięknym hołdem złożonym Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, a jednocześnie lekcją historii były pieśni w wykonaniu zespołu przygotowanego przez panią Katarzynę Wacławik. Usłyszeliśmy m.in. "17 września" , "Ostatni list", "Modlitwę Katyńską" czy słynne "Guziki" Zbigniewa Herberta.
Pamieć o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej na zawsze pozostanie w naszych sercach.
/Ala Kania, klasa III a/
SZKOLNE SPOTKANIE WIELKANOCNE
27 marca w kościele parafialnym w Rabie Niżnej uczestniczyliśmy w inscenizowanej Drodze Krzyżowej. Przedstawienie Męki Pańskiej przygotowali uczniowie klasy III b pod opieką p. Zuzanny Gaury i p. Elżbiety Gaweł-Kuchni. Najważniejszą postać, czyli Pana Jezusa zagrał Arek z klasy III b. Szczególną atmosferę podkreślały pieśni wielkopostne w wykonaniu szkolnego chórku.
Inscenizacja mocno poruszyła wszystkich, zarówno uczniów jak i nauczycieli, zmusiła do refleksji, a także wprowadziła nas w klimat Triduum Paschalnego i zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
/Ala Kania, klasa III a/
WYCIECZKA DO KRAKOWA
22 marca uczniowie drugich klas gimnazjalnych udali się do Krakowa, aby wzbogacić swoją wiedzę o renesansie w Polsce.
Na początku poszliśmy na Wawel. Tam zobaczyliśmy ważne dla każdego Polaka miejsca w Katedrze Wawelskiej - grób św. Stanisława, groby królów i wielkich Polaków, dzwon Zygmunt. Następnie w czasie zajęć muzealnych o renesansie zwiedzaliśmy Zamek Królewski.
Z Wawelu udaliśmy się w miejsce, gdzie w 1525 roku odbył się hołd pruski, czyli na Rynek Główny. a potem do oddziału Muzeum Narodowego w Sukiennicach podziwiać dzieło Jana Matejki pt. Hołd pruski.
Ten wyjazd był bardzo dobrą lekcją historii. Wiele się wszyscy o renesansie w Polsce nauczyli.
/Bolek Petrycki, klasa II b/
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole z tej okazji odbyło się spotkanie z historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas wizyty Pan Łukasz Płatek opowiadał historię żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie przestali być żołnierzami, lecz zostali w swoich oddziałach i walczyli o wolność, niestety dalej, uzależnionej od obcej władzy Polski. Pan Łukasz skupił się głównie na postaci księdza Władysława Gurgacza. W 1947 roku ksiądz Gurgacz dołączył do partyzantów walczących w okolicach Nowego Sącza. Nie poszedł walczyć, lecz wspierać i nauczać żołnierzy. Aresztowany przez UB w 1949 roku został skazany na karę śmierci.
Wszyscy w powadze słuchali wykładu. Była to bardzo dobra lekcja historii powojennej Polski. Powinno się organizować jak najwięcej takich spotkań, aby pamięć o ludziach walczących o niepodległość narodu polskiego nie zginęła.
/Bolek Petrycki, klasa II b/
"BAJKOWY" KONKURS
8 lutego w naszej szkole odbył się konkurs międzyklasowy na temat: „Charles Perrault – to on stworzył bohaterów Twojego dzieciństwa”. Brały w nim udział klasy 7 oraz drugie i trzecie gimnazjum.
W ramach przygotowań musieliśmy powrócić do znanych nam dobrze z dzieciństwa bajek: „Kopciuszka”, „Czerwonego Kapturka”, „Kota w butach” i innych tego autora. Każda klasa przygotowała własną bajkę, strój wybranego baśniowego bohatera, przedstawienie wylosowanej bajki oraz kilka informacji o autorze bajek. W jury zasiadały: Pani Dyrektor Agata Jarosz, Pani Grażyna Szlaga oraz Pani Lucyna Ślósarz. Organizacją konkursu zajęła się Pani Renata Jakubiak.
Każda klasa dobrze się przygotowała, jednak najlepsza okazała się klasa III a. Drugie miejsce zajęła klasa II b, a trzecie ex aequo - klasy III b, II a i 7.
Po konkursie odbyła się dyskoteka szkolna, podczas której wszyscy dobrze się bawili.
/Ala Kania, Karolina Górni klasa III a/
BABCIU, DZIADKU CO WAM DAM
Babciu, Dziadku co Wam dam? Jedno serce, które mam. Pod takim hasłem 2 lutego odbyła się w naszej szkole akademia środowiskowa z okazji minionego święta Babci i Dziadka.
Świętowanie tego dnia rozpoczęliśmy Mszą Świętą, a następnie dostojni goście uczestniczyli w szkolnej akademii, którą przygotowali dla nich wnukowie pod czujnym okiem swoich wychowawców. Podziękowania za miłość, troskę i opiekę wyrazili poprzez recytację okolicznościowych wierszy, śpiew piosenek oraz pokaz Jasełek. Szanowni goście mieli też okazję do wspólnego kolędowania. Rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek, a wnukowie obdarowali babcie i dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami, uściskami i całusami oraz życzeniami długich lat życia w zdrowiu i szczęściu.
/Zofia Piekarczyk/
WYJAZD NA LODOWISKO
Dnia 18 stycznia uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę, której celem było lodowisko w Rabce-Zdroju.
Po trzech lekcjach ubraliśmy się i busem linii Mszana Dolna - Rabka-Zdrój pojechaliśmy do Rabki-Zdroju. Na miejscu byliśmy około godziny 11.30. Wszyscy wypożyczyliśmy łyżwy i zaczęło się łyżwowe szaleństwo. Oczywiście nie obeszło się bez zrobienia pamiątkowych zdjęć. Po jeździe na lodowisku poszliśmy do restauracji, aby coś zjeść.
Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i szybko uznaliśmy, że powrót o 14.30 to stanowczo za wcześnie. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej takiej wyprawy.
/Iza Gackowiec, klasa II b/
WIECZORNY WYJAZD DO TEATRU
W piątek 12 stycznia 2018 r. po południu 24 uczniów klas III gimnazjum pojechało na wycieczkę do Krakowa. Celem był spektakl w największym i najpiękniejszym teatrze krakowskim. Spod szkoły wyjechaliśmy o godz. 16. Godzinę później byliśmy już w Krakowie. Zrobiliśmy sobie spacer Drogą Królewską - od Wawelu, ulicą Grodzką, następnie przez Rynek Główny do ulicy Floriańskiej. Tu zatrzymaliśmy się, aby jeszcze przed spektaklem coś zjeść. Oczywiście, wstąpiliśmy do KFC. Przed godz. 19 byliśmy już w Teatrze im. J. Słowackiego.
To nasza kolejna wizyta w teatrze, ale pierwsza w TYM teatrze. Teatr zrobił na nas niesamowite wrażenie. Zachwyciliśmy się jego wnętrzami, a nasz zachwyt spotęgowany był jeszcze tym, że mieliśmy miejsca w lożach, które pozwalały doskonale widzieć scenę. Spektakl pt. „Zemsta” wg A. Fredry jest świetną komedią. Bardzo podobała nam się jego realizacja, trochę uwspółcześniona w stosunku do oryginału. Przedstawienie skończyło się po 21. Do autokaru, który czekał na nas pod Wawelem, wracaliśmy znów pięknie oświetloną Drogą Królewską. W domu byliśmy o 22.30. Bardzo podobał nam się ten wyjazd.
/Ala Kania, klasa III a/
SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE
Dnia 21 grudnia odbyło się szkolne spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyły wszystkie klasy oraz nauczyciele.
Na początku uczniowie klas trzecich gimnazjum zaśpiewali dwie pastorałki, a następnie obejrzeliśmy okolicznościowe przedstawienie przygotowane przez uczniów klas gimnazjalnych pod kierunkiem Pani Dominiki Nowickiej. Ewelina w roli reporterki telewizyjnej szukała odpowiedzi na pytanie: Czym są święta Bożego Narodzenia? Uczniowie szkoły podstawowej przedstawili nam jasełka – przybycie pastuszków oraz trzech Mędrców ze Wschodu do betlejemskiej szopki. Scenkom towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu przygotowanego przez Panią Katarzynę Wacławik. Solowymi występami popisały się Ania, Małgosia, Patrycja i Robert. Część artystyczną zakończyło wykonanie dwóch pastorałek przez uczniów klas drugich gimnazjum. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor i zachęciła wszystkich do złożenia sobie nawzajem świątecznych życzeń. Każdy uczynił to z wielką ochotą, po czym zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie na pamiątkę tego wydarzenia zdjęcia klasowe.
W naszym odczuciu wspólny posiłek w szkole to dobry pomysł, bo każdy uczeń poczuł, że nadchodzą święta. Myślimy, że wszyscy to zapamiętają i będą mile wspominać.
/Amelia, Ania, Ania, Piotr i Szymon, klasa II a/
SZLACHETNA PACZKA JEST PIĘKNA
Zespół Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej po raz pierwszy włączył się w akcję "Szlachetna Paczka" . Uczniowie, nauczyciele i rodzice pomogli 3-osobowej rodzinie, która ma bardzo trudną sytuację materialną i zdrowotną i utrzymuje się jedynie z zasiłków. Uczniowie zebrali 50 paczek o łącznej wartości około 2,5 tysięcy złotych. Szkoła obdarowała rodzinę bardzo dużą ilością żywności, środków czystości i odzieży. Nauczyciele i uczniowie zakupili nową pralkę i radio. Udało się również zebrać nowe ręczniki, pościele, kołdrę, koc, garnki , patelnię, plecak, 2 zimowe kurtki oraz 3 pary butów również na zimę. Największą radość rodzinie sprawiła pralka z której bardzo się ucieszyli i poinformowali wolontariuszkę, że w końcu będą mieli w czym prać. Wszystkie paczki zostały przewiezione busem w piątek 8 grudnia do bazy w Rabce Zdroju, a na drugi dzień trafiły już do rodziny.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Dziękujemy z całego serca, rodzicom, uczniom i nauczycielom że spełnili marzenia rodziny i hojnie obdarowali rodzinę, która bardzo tego potrzebowała. Dziękujemy za okazane serce, poświęcony czas oraz bardzo dobrą współpracę przy tworzeniu „Szlachetnej Paczki” w 2017 roku.
/Zuzanna Gaura/
SZKOLNE MIKOŁAJKI
Tegoroczne szkolne mikołajki minęły pod znakiem prezentów i niespodzianek.
Najmłodszych, czyli przedszkolaków odwiedził Mikołaj z workiem pełnym prezentów,a uczniowie klas I-III szkoły podstawowej pojechali do kina Śnieżka w Rabce na film "Kumple z dżungli". Ogromną radość sprawił dzieciom Mikołaj, który powitał uczniów przed kinem. Każde dziecko otrzymało od niego cukierek i mogło z nim porozmawiać. Film był zabawny i wszystkim się podobał.
Gimnazjalistów czekała niespodzianka - międzyklasowy turniej piłki siatkowej. Pod czujnym okiem pana Roberta rywalizowały drużyny dziewcząt i chłopców. Mecze były bardzo wyrównane i zacięte, a towarzyszył im głośny doping zespołów klasowych. Ostatecznie rywalizację wygrała klasa III b wyprzedzając klasy III a, II b i II a.
WIZYTA W MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU
5 grudnia 2017 r. o godz. 6.30 wyjechaliśmy na wycieczkę edukacyjną do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w ramach projektu: „Przez wspólną przeszłość ku teraźniejszości”.
Najpierw udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Żydowskiego. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć synagogę, czyli żydowski dom modlitwy. Dowiedzieliśmy się trochę o judaizmie
i żydowskich tradycjach oraz poznaliśmy ułamek historii oświęcimskich Żydów. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców miasta. Po wojnie do Oświęcimia wróciło nieco ponad stu. Obecnie w mieście nie ma ich wcale.
Po ciekawych zajęciach pojechaliśmy do KL Auschwitz II – Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć baraki, w których mieszkali więźniowie. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć. Gdy przewodnik opowiadał nam o ich losach, nie można było uwierzyć, że w takich warunkach da się żyć. Potem udaliśmy się do Auschwitz I, czyli głównego obozu. Zwiedziliśmy tam kilka bloków, w których znajdują się wystawy poświęcone ofiarom tego miejsca, szliśmy drogą, na której odbywały się obozowe apele.
Na koniec w Sali Refleksji bloku 27 odbyły się warsztaty multimedialne podsumowujące nasz pobyt w miejscu, w którym zginęło ponad milion ludzi. Oglądaliśmy wywiady z ludźmi, którym udało się przeżyć koszmar Oświęcimia i którzy próbowali odpowiedzieć na różne dręczące współczesnych pytania, m.in. jak mogło dojść do takiego koszmaru? dlaczego Niemcy tak nienawidzili Żydów? dlaczego tysiące ofiar nie zbuntowały się przeciw „garstce” żołnierzy?
Wizyta w tym miejscu zostanie w każdym, kto tam był, na zawsze. To najlepsza lekcja historii, a pamiętać należy, że „KTO NIE PAMIĘTA HISTORII, SKAZANY JEST NA JEJ PONOWNE PRZEŻYCIE”/G. Santayana/
/Ala Kania, klasa III a/
BOHATEROWIE ROKU 2017
Dnia 4 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy podsumowujący Rok Tadeusza Kościuszki i Rok Józefa Piłsudskiego. Do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum. Klasy drugie prezentowały pieśni patriotyczne, a klasy trzecie słynne przemówienia, których wykonanie także było punktowane. Tematem konkursu były miejsca w Krakowie związane z Tadeuszem Kościuszką i Józefem Piłsudskim, a pytania dotyczyły wydarzeń: 24 marca 1794 r. i 6 sierpnia 1914 r., Wawelu, kopców i pomników naszych bohaterów narodowych. Data konkursu nie była przypadkowa – następnego dnia była 150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszyscy w skupieniu czekali, kiedy będą mogli zaprezentować swoją wiedzę na temat wielkich patriotów. Zwyciężyły klasy drugie, drugie miejsce zajęła klasa III a , a miejsce trzecie – klasa III b.
Konkurs był bardzo dobry sposobem przekazania wiedzy o wielkich Polakach. Wiele można się było dowiedzieć o historii Polski.
/Bolek Petrycki, klasa II b/
HISTORIA W PIEŚNI ZAKLĘTA
W dniu 29 listopada 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbył się II Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej.
Honorowy Patronat nad przeglądem objął Wójt Gminy Mszana Dolna – Pan Bolesław Żaba. Wśród zaproszonych gości przybyli także: Zastępca Wójta – Pani Katarzyna Szybiak, Starszy Wizytator – Pani Małgorzata Lenartowicz, Ksiądz Proboszcz – Marian Krzystek, Dyrektorzy Szkół z terenu gminy Mszana Dolna, Radny wsi Raba Niżna – Pan Władysław Lach oraz Sołtys – Pan Józef Potaczek.
Na scenie wspaniale zaprezentowali się uczniowie z 11 szkół gminy Mszana Dolna z: Łostówki, Lubomierza, Olszówki, Raby Niżnej, Kasinki Małej, Mszany Górnej, Glisnego i Łętowego. Niestety z powodu choroby nie dotarła do nas na przegląd solistka z Kasiny Wielkiej.
Słuchając pieśni o tematyce patriotycznej, udaliśmy się w pełną wzruszeń i refleksji podróż po historii naszej Ojczyzny. Wśród wykonywanych utworów mogliśmy usłyszeć m. in.: „Nasza Wisła”, „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota”, „To wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Nie pamiętasz, bo nie możesz”, „Modlitwa obozowa”, „Dziewczyna z granatem”, „Ostatni list”, „Szare szeregi”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Epitafium dla Majora Ognia”, „Orzeł Biały”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, a także wszystkim nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania imprezy. Wspaniałą oprawę zapewnili: muzycznie – Pan Marek Kenig, wizualnie – dekoracje przygotowały: Pani Lucyna Ślósarz i Pani Katarzyna Wacławik, która była także świetnym konferansjerem.
Szczególne podziękowania kierujemy też do sponsorów, którzy ufundowali nagrody i pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników. Byli wśród nich Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Mszanie Dolnej, Pani Lucyna Węglarz – Silla sp. z o.o. hipermarket, Pani Małgorzata Ogiela, Pani Mariola Nieckula, a także Ks. Proboszcz Marian Krzystek.
/Dominika Nowicka/