top of page

Konkurs Szkolny  "Wędrówka z legendą przez Polskę"

 22  maja odbył konkurs ze znajomości legend polskich. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności opowiadania, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, upowszechnianie kultury żywego słowa. Uczniowie brali udział w różnorodnych konkurencjach. Zaznaczali wybrane miasta z legend na mapie Polski, rozwiązywali  quizy i krzyżówki, dopasowywali rekwizyty do legend, „karmili” smoka wawelskiego, zaprezentowali się w pięknych strojach.

Konkurs Plastyczny

 Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka szkolna i nauczyciel plastyki ogłaszają

konkurs „Książka z różą w tle”. Róża jest nieodłącznym symbolem Święta Książki.

Na konkurs należy wykonać zdjęcie książki z różą w wybranej formie lub pracę plastyczną zawierające elementy książki i róży.

Pracę należy złożyć w bibliotece szkolnej lub u nauczyciela plastyki.

 

.

Konkurs Szkolny  "Wędrówka z legendą przez Polskę"

W poniedziałek 11.04.2022r. w bibliotece przedstawiciele klas IV-VIII losowali zadania dla swoich klas do  Szkolnego Konkursu "Wędrówka z legendą przez Polskę”. Konkurs jest organizowany przez p. Renatę Jakubiak i bibliotekarkę szkolną. 

Pierwszymi zadaniami dla klas są: wykonanie ilustracji do wylosowanej legendy oraz nagranie wspólnie z wychowawcami klas  reklamy  wylosowanego symbolu z legendy np.  pierniki, sól, dłuto, trąbka, bursztyn, miód, sieci, zegar.

 

Najpiękniejsze Polskie Słowo

Uczniowie klas I-IV z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowali ilustracje przedstawiające najpiękniejsze polskie słowo.

"Polska" - to słowo, które było najczęściej ilustrowane, uczniowie ilustrowali też kilkukrotnie słowa: rodzina, przyjaciel, brat.

Podłogowa gra planszowa w bibliotece

Z okazji Dnia Języka Ojczystego w bibliotece została zorganizowana

"Podłogowa gra planszowa - zabawy z językiem polskim".

Aby dojść do mety trzeba było wykonać różnorodne zadania m.in. odgadnąć zagadki ortograficzne, wypowiedzieć łamańce językowe, rozwiązać zadania językowe.

Pomimo  różnorodnych zadań uczniowie chętnie  brali udział w zabawie.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego. Przykłady pięknej, bogatej,  precyzyjnej, zabawnej i plastycznej polszczyzny znajdziemy w utworach klasyków polskiej poezji takich, jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa czy Joanna Kulmowa,

a także współczesnych polskich poetek i poetów, których zbiory wierszy znajdują się na naszej Złotej Liście. Piękno języka można też odnaleźć w wielu utworach prozatorskich.

Wykorzystano https://calapolskaczytadzieciom.pl/calendar/miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego/

Konkurs rozstrzygnięty!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia został zorganizowany konkurs plastyczny.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej będącej ilustracją wiersza o choince. Celem konkursu było popularyzowanie wierszy

o tematyce bożonarodzeniowej oraz rozwijanie zdolności plastycznych.

Gratulujemy laureatom pięknie wykonanych prac!

"Mała książka, wielki człowiek"

W 29.11.2021r. pierwszoklasiści podczas lekcji bibliotecznej zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Otrzymali wyprawkę czytelniczą z kampanii „Mała książka, wielki człowiek”,  a w niej  „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców

i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki oraz  Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Konkurs  „Zakładka do książki”

Biblioteka  szkolna wraz z wychowawcami klas I-III oraz nauczycielem plastyki zorganizowała konkurs  plastyczny na najciekawszą zakładkę do książki 

w kategoriach klasy I-III i klas IV-VII. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego, doskonalenie sprawności manualnych oraz rozbudzanie świadomości poszanowania książek. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką plastyczną. Zakładki  wykonane zostały różnymi technikami np.  rysunek, wyklejanie,  ozdabianie  cekinami itd .Wybór okazał się bardzo trudny. Przy ocenie prac Komisja brała pod uwagę: pomysłowość, różnorodność wykorzystanych materiałów, oryginalność i estetykę

 

"Warto czytać"

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”
                                                                                    Wisława Szymborska

Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu? Oczywiście, że tak - zapraszam do przeczytania gazetki

w bibliotece!

 

"Konkursy z tytułami książek"

W  drugim tygodniu października został zorganizowany konkurs "Zamieszanie w tytułach książek" . Zadaniem uczestników było napisanie prawidłowych tytułów lektur. Następny konkurs polegał na policzeniu ile tytułów książek znalazło się w przygotowanym opowiadaniu. Konkursy cieszyły się dużą popularnością. Zwycięzcy zostali nagrodzeni!

 

 

"Książki zapomniane"

Wybrałam z półek te książki, które intensywnie krążyły kiedyś z rąk do rąk, a ich wypożyczenie przyspieszało bicie serca, takie były popularne. Teraz tęsknią za dłońmi, które ponownie przełożą każdą kartkę podczas czytania.

Może Wy zdecydujecie się na ich przeczytanie?

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły,

w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.

Z okazji bibliotecznego  święta zapraszam do udziału w zabawie

"Liczymy sowy w bibliotece".

Biblioteka szkolna życzy wszystkim uczniom  na początek roku szkolnego

         -samych szóstek i piątek-

                         Mam nadzieję,  że wchodząc do szkoły będziecie mówić

            Witaj szkoło, jak tu wesoło

         i często będziecie odwiedzać bibliotekę!

bottom of page