top of page

Wydarzenia w roku szkolnym 2021/2022

ALE TO JUŻ KONIEC... ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

 

W piątek 24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Rozpoczęły się upragnione wakacje!

Dzień rozpoczęliśmy Mszą św., na której pożegnaliśmy wieloletniego proboszcza parafii w Rabie Niżnej - księdza Mariana Krzystka odchodzącego na zasłużoną emeryturę.

Potem udaliśmy się do szkoły - ostatni raz w tym roku szkolnym! Na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy ósmej przekazali młodszym kolegom sztandar szkolny oraz podziękowali i pożegnali nauczycieli., pracowników szkoły oraz koleżanki i kolegów. Siódmoklasiści wręczyli absolwentom pamiątkowe medale oraz... miękkie poduszki, które mają im przypominać o naszej szkole. 

Następnie Pani Dyrektor wręczyła nagrody tym uczniom, którzy w tym roku szkolnym szczególnie mocno i efektywnie pracowali. Podziękowała również zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły  Rodzicom. Na zakończenie części oficjalnej p. Grażyna Szlaga - opiekun Samorządu Uczniowskiego wręczyła nagrody zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu "Klasa na medal". Czek na kwotę 1 200 zł (nagrodę ufundowali Rodzice) otrzymała klasa 6 - najmniej liczna, a jednak najsprawniejsza. Gratulujemy!

Po części oficjalnej udaliśmy się wreszcie do klas, gdzie wychowawcy wręczyli świadectwa.

A potem - na wakacje!

/Renata Jakubiak/

 

 

ŚLADAMI HISTORII POLSKI - SKĄD NASZ RÓD

 

Jakub z klasy 5 i Roksana z klasy 7 zostali wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Śladami historii Polski – skąd nasz ród” zorganizowanym przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Jakub wykonał projekt serii znaczków pocztowych nawiązując do czterech obszarów związanych z historią Polski tj: Religia i Kościół, Kultura i Nauka, Wojny i Bitwy oraz Wydarzenia. Na znaczkach przedstawił:

- Częstochowę – Jasną Górę – Matkę Bożą Jasnogórską,

- Ignacego Łukasiewicza,

- Bitwę pod Cedynią,

- Chrzest Polski.

Wartość każdego ze znaczków była liczbą lat jaka upłynęła od danego wydarzenia.

Roksana  na konkurs wykonała pracę plastyczną przedstawiającą Świętego Brata Alberta Chmielowskiego. Swoją pracę zrobiła metodą quillingu, czyli techniką plastyczną służącą do tworzenia ozdób z wąskich pasków zwiniętych niczym sprężyna.

10 czerwca 2022 roku wyróżnieni uczniowie wzięli udział w uroczystej gali podsumowującej konkurs, która odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Honorowego Konkursu oraz Zofia Pilecka - Optułowicz - córka Rotmistrza Witolda Pileckiego, która wręczała uczniom nagrody oraz dyplomy. Uroczystość prowadził znany prezenter telewizyjny, Rafał Patyra. Organizator konkursu zaznaczył, że prace napływały dosłownie z całego świata.

Jakub i Roksana w sposób kreatywny i innowacyjny ukazali bogatą historię Polski jako dziedzictwa, które powinniśmy znać i z którego powinniśmy być dumni. Ukazali rówieśnikom postacie i wydarzenia z historii narodowej jako źródło wzorców i odniesień, które inspirowały ich do działań twórczych. Jesteśmy z nich bardzo dumni!

/Zofia Kościelniak/

 

 

SZKOLNE OBCHODY DNIA MATKI I OJCA

Dnia 9 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Na Sali gimnastycznej zebrała się całkiem liczna grupa rodziców, dla których uczniowie wszystkich klas przygotowali koncert. Dzieci złożyły życzenia, śpiewając piosenki, tańcząc oraz recytując wiersze. Każda klasa starała się przygotować coś wyjątkowego i zaprezentować się jak najlepiej. W międzyczasie uczniowie najstarszych klas podawali słodki poczęstunek, czyli kawę, herbatę i ciasto z galaretką. Po występach każdy podszedł do swoich rodziców, by osobiście podziękować, ucałować oraz wręczyć drobne upominki. Następnie wróciliśmy do domu, by miło i wspólnie spędzić resztę tego dnia.

                                                  /Roksana i Martyna z klasy 7/

W rodzinie przychodzimy na świat, dorastamy, aż w końcu zakładamy nową, przejmując pałeczkę w sztafecie pokoleń. Rodzina jest tłem, na którym rozgrywają się życiowe scenariusze większości z nas. Rodzina obecna jest, kiedy spełniają się nasze marzenia, spotykają nas niepowodzenia, odnosimy małe i duże sukcesy. Rodzina jest jak port, z którego wyruszamy do szkoły, pracy i do którego wracamy, kiedy stawimy już czoła wyzwaniom. Rodzina to jedyny stały punkt w barwnym kalejdoskopie naszych codziennych przeżyć, doznań i doświadczeń.

Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim. 

 

KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT

 

1 czerwca – Dzień Dziecka. W naszej szkole nie odbyły się tego dnia tradycyjne lekcje. Nasi nauczyciele jednak są zdania, że do szkoły chodzi się po to, aby się uczyć. Przygotowali dla nas zatem swoisty tor przeszkód, bieg (po klasach) z przeszkodami (zadaniami do wykonania).

Zebraliśmy się w szkole o godz. 9.00 (z okazji naszego święta mogliśmy tego dnia odrobinę dłużej pospać. Najpierw zostaliśmy podzieleni na grupy, ale nie klasowe, nie koleżeńskie, nie wg naszych preferencji. Do każdej grupy losowani byli uczniowie z każdej z klas – od 4 do 8. Chodziło o współpracę i pokazanie, że wszyscy jesteśmy potrzebni mimo naszej różnorodności. Zresztą, jak się później okazało, było to bardzo przydatne, gdyż były takie zadania, że wiedza najmłodszych czwartoklasistów okazała się bezcenna (który siódmo- czy ósmoklasista pamięta na przykład lektury z klasy czwartej?).

Kiedy grupy zostały już wyłonione, ruszyliśmy pokonywać kolejne przeszkody. Stacje zadaniowe zorganizowane były we wszystkich salach szkolnych. Czekało na nas w sumie 10 bardzo różnorodnych zadań do wykonania, które sprawdzały przede wszystkim naszą kreatywność, logiczne myślenie, zręczność. Przyszywaliśmy guziki, budowaliśmy wieżę z klocków jenga, układaliśmy piosenkę, rozwiązywaliśmy sudoku, odgadywaliśmy tytuły lektur na podstawie symboli i obrazków… To tylko niektóre z zadań do wykonania. Na koniec musieliśmy rozszyfrować tekst – myśl Janusza Korczaka na temat dzieci, która stała się podstawą przygotowania plakatu. Ponieważ zadania wymagały od nas zaangażowania i wysiłku, Rodzice przygotowali w międzyczasie słodki poczęstunek: galaretkę z bitą śmietaną oraz lody.

Na koniec, ok. godz. 12.00 nastąpiła prezentacja i omówienie plakatów oraz ogłoszenie wyników. Jak się okazało, wszystkie grupy, a więc wszyscy uczniowie wygrali. W nagrodę dostaliśmy jeszcze watę cukrową.  

To był ciekawy dzień. Warto było przyjść do szkoły. Wbrew pozorom nauczyliśmy się bardzo dużo.

/Renata Jakubiak/

 

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 

W czwartek 19 maja o godzinie 6 rano wyruszyliśmy na wyczekiwaną dwudniową wycieczkę do Sandomierza. Mimo wczesnej pory wszyscy byli pełni energii i bardzo podekscytowani. Trzygodzinna podróż autokarem minęła szybko i bezproblemowo. Spędziliśmy ten czas na rozmowie, słuchaniu muzyki i śpiewaniu.

O godzinie 10.30 dotarliśmy do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Tam czekała na nas pani przewodnik, która podczas zwiedzania ruin opowiadała nam o historii jego powstania. Dowiedzieliśmy się m. in., że Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu. Inicjatorem budowli był Krzysztof Ossoliński, człowiek wierzący, który posiadał również zainteresowania z zakresu magii oraz kabały. Dowodem tego jest wybudowanie pałacu z 365 oknami, z 52 komnatami, 12 salami i 4 basztami, co odpowiada liczbie dni, tygodni, miesięcy i pór roku. Bardzo miła pani przewodnik opowiedziała nam kilka ciekawych legend: o szklanym suficie z widokiem na akwarium, o stajni mieszczących 300 koni, jedzących posiłki z marmurowym żłobów. Ponoć w zamku można spotkać ducha Białej Damy. Podziwianie zamku zajęło nam około dwóch godzin.

Następnie udaliśmy się autobusem w kierunku Sandomierza. Miasto to największą popularność zyskało dzięki serialowi "Ojciec Mateusz ". Po dotarciu na miejsce, razem z panią przewodnik, udaliśmy się na Starówkę Sandomierską. Zobaczyliśmy m. in. Rynek, Katedrę, Kościół św. Jakuba, Igielne Ucho, Bramę Opatowską i z zaciekawieniem słuchaliśmy pani przewodnik. Miasto jest stolicą krzemienia pasiastego, dlatego jednym z punktów wycieczki było podziwianie pomnika pierścienia z krzemieniem, ważącego 80 kg. Mieliśmy również chwilę wolnego czasu na zakup drobnych pamiątek w okolicznych sklepikach.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był przejazd, który trwał około 30 minut, do hotelu Miodowy Młyn w Opatowie. Po zakwaterowaniu się i rozpakowaniu bagaży udaliśmy się na obiadokolację. Następnie poszliśmy na krótki spacer. Wieczorem pograliśmy jeszcze chwilę w karty i położyliśmy się spać. 

W drugim dniu wycieczki pobudka była kilka minut po 7.00. Około godziny 8.00 poszliśmy na śniadanie. Następnie spakowaliśmy swoje rzeczy i wyruszyliśmy w drogę do Podziemi Opatowskich. Czekała tam już pani przewodnik, aby nas po nich oprowadzić. Do podziemi prowadziła trasa turystyczna z bardzo dużą ilością schodów, w przeszłości zastępowały je drabiny. Było tam dosyć zimno, mimo iż na zewnątrz temperatura wynosiła ponad 20⁰C.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wyprawa na Łysą Górę. Do wędrówki odpowiednio przygotowała nas pani przewodnik, opowiadając nam legendę o powstaniu Świętego Krzyża, dzięki czemu wizyta na szczycie była bardziej emocjonująca. Na Łysej Górze znajduje się Sanktuarium Drzewa Świętego Krzyża. Jest to najstarsze Sanktuarium na ziemiach polskich.

Wyruszyliśmy w drogę. Mieliśmy do pokonania około 2 km cały czas pod górę. Kierując się w stronę tarasu widokowego, widzieliśmy rumowisko skalne zwane Gołoborzem. Jest ono wizytówką Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Z tarasu widokowego rozciągała się piękna panorama na miasto. Stamtąd poszliśmy zobaczyć Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Potem udaliśmy się w drogę powrotną do autobusu i pojechaliśmy do Chęcin. Tam zwiedziliśmy ruiny Zamku Królewskiego. Budowla ta przypomina okręt na skale. Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc z niego jedną z najpotężniejszych twierdz na ziemiach polskich. Niestety z braku czasu, nie weszliśmy na jego dwie wieże, na których w przeszłości czuwali strażnicy. Następnie w pośpiechu, aby nie spóźnić się za dużo na obiad, pojechaliśmy do restauracji “Kuźnia Smaków” w Tokarni. Po spożyciu obfitego posiłku około godziny 19.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Raby Niżnej dotarliśmy bez żadnych przystanków o godzinie 22.00.

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Mimo iż pokonaliśmy sporo kilometrów piechotą, byliśmy zadowoleni. Dodatkowo sprzyjała nam pogoda. Dla większości uczniów była to pierwsza wycieczka z noclegiem i na pewno będziemy ją mile wspominać. 

/Weronika i Marcin z klasy 5/

 

 

CZY ZNASZ POLSKIE LEGENDY?

 

18 maja 2022 r. mieliśmy okazję przypomnienia sobie najważniejszych legend polskich. Tego dnia w naszej szkole odbył się konkurs przygotowany przez p. L. Ślósarz i p. R. Jakubiak. Rywalizowały między sobą klasy IV-VIII. Jeszcze przed tym dniem każda z klas miała za zadanie przygotować plakat-ilustrację wylosowanej legendy oraz nagrać reklamę zachęcającą do kupna wybranego produktu, który występował w legendach. Na sali gimnastycznej panie przygotowały dla nas różnorodne zadania sprawdzające, czy dobrze pamiętamy historię Lecha, Czecha i Rusa, króla Popiela czy królowej Juraty. Oprócz zadań umysłowych, sprawdzających naszą wiedzę i pamięć, były też zadania sportowe, np. kto najlepiej nakarmi smoka - ilość trafionych rzutów do kosza decydowała o przyznanej liczbie punktów. Uczniowie brali udział we wszystkich konkurencjach aktywnie i z wielkim zaangażowaniem. Był to świetny pomysł, aby utrwalić i przypomnieć sobie wiadomości na temat polskich legend.

Miejsca na podium przedstawiały się następująco: 

1 miejsce - klasa VIII

2 miejsce - klasa IV

3 miejsce - klasa VII

/Roksana z klasy 7/

WYCIECZKA DO KRAKOWA

W czwartek 5 maja klasy I, II i III wraz z wychowawcami pojechały na kolejną już wycieczkę w ramach projektu: Poznaj Polskę, tym razem do Krakowa.

W Krakowie przywitała nas piękna pogoda i ziejący ogniem wawelski smok, a dokładnie jego rzeźba plenerowa z brązu, która znajduje się przy wzgórzu wawelskim, tuż nad Wisłą. Pani przewodnik poprowadziła naszą grupę Królewskim Traktem na Rynek Główny do podziemnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zaintrygowało nas pytanie: Co kryje się pod Rynkiem Głównym? Okazało się, że wystawiono tam niezwykłe znaleziska z czasów średniowiecza. Zwiedzanie podziemi Rynku Głównego to wspaniała podróż do przeszłości. Zobaczyliśmy tam stare ozdoby, monety, biżuterię, zabawki, kupieckie odważniki, kościane grzebienie. Widzieliśmy też kamienne drogi  i wiele innych eksponatów. Nie sposób pominąć także interaktywnych ekspozycji, które zaciekawiły naszych młodych turystów. Wszystko to oglądaliśmy w półmroku, co dodało temu miejscu specjalnego klimatu.

Po wyjściu z podziemi dzieci zafascynował Kościół Mariacki i trębacz grający hejnał z hejnalicy. W barwnych Sukiennicach dzieci kupiły pamiątki. Przed dalszym zwiedzaniem zjedliśmy obiad w restauracji na Podzamczu, a następnie pojechaliśmy autokarem pod Kopiec Kościuszki. Tam podziwialiśmy zbiory zgromadzone w Muzeum Tadeusza Kościuszki, a potem powędrowaliśmy na szczyt Kopca. Widok, który rozpościerał się z wierzchołka, zapierał dech w piersiach. Dzieci z zachwytem podziwiały panoramę Krakowa.

Bez żadnych przygód dzieci wróciły do Raby Niżnej po godzinie 18.00 prosto w stęsknione ramiona Rodziców.

/Zofia Piekarczyk/

WYDARZYŁO SIĘ 231 LAT TEMU W WARSZAWIE

4 maja 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uchwalonej 231 lat temu. Jak każde święto państwowe, rozpoczęliśmy odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klasy 6 wspomagani kilkoma osobami z klasy 7 zaprezentowali krótkie przedstawienie, które miało nam pokazać czasy i okoliczności  uchwalenia konstytucji. Mogliśmy się poczuć, jakbyśmy tam byli, ponieważ każdy z aktorów był ubrany zgodnie z modą ówczesnej epoki. Akademia była bardzo ciekawa i przypomniała nam w bardzo ciekawy sposób o tym ważnym dla wszystkich Polaków wydarzeniu.

/Martyna z klasy 7/

CO KAŻDY POLAK WI(E)DZIEĆ POWINIEN

 

W środę 27 kwietnia 2022 r. o godz. 6 rano wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie tego wspaniałego miasta, zwiedzanie zabytków i zgłębienie historii Polski. 

Podróż przebiegała bez przeszkód. Po pięciu godzinach jazdy autobusem w końcu dotarliśmy do celu. Pierwszym punktem programu był Cmentarz Powstańców Warszawy. Przewodnik opowiadał nam o przebiegu powstania warszawskiego i ludziach, którzy w tych grobach leżą. Następnie udaliśmy się na Cmentarz na Powązkach. Kiedy wysiedliśmy, czuliśmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Oprowadzający mówił m.in. o Szarych Szeregach, ważnych postaciach dla Polski i osobach, które niedawno zmarły, ale zasłużyły na swój nagrobek w tym miejscu. Znaleźliśmy również groby Rudego, Alka oraz „Zośki”, bohaterów znanych nam z lekcji polskiego.  Kolejnym punktem na mapie Warszawy, który odwiedziliśmy, był pałac prezydencki, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, o którym opowiedział nam przewodnik warszawski oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Potem dotarliśmy do Zamku Królewskiego oraz Kolumny Zygmunta. Zwiedzaliśmy Stare Miasto, które w promieniach popołudniowego słońca wyglądało pięknie. Spacerując wzdłuż staromiejskich murów, dotarliśmy też do Pomnika Małego Powstańca. Potem pojechaliśmy do hotelu, zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy spać J.

W drugim dniu wycieczki bardzo dużo zwiedzaliśmy. Dlatego już kilka minut po 7.00 nauczyciele zaczęli nas budzić. O 8.00 zjedliśmy śniadanie, a godzinę później wyruszyliśmy do Warszawy, a dokładniej do Wilanowa. Dotarliśmy do celu około o 10.00 i parę minut potem weszliśmy na teren pałacu. Na początku skupiliśmy się na dokładnym zwiedzaniu ogrodu. Nie mogliśmy nie zrobić zdjęć pięknych magnolii, z których Wilanów słynie. Na rabatach nie zabrakło przeróżnych wzorów ułożonych z kolorowych bratków i innych kwiatów, a także krzewów i żywopłotów. Wszystkie wzory były ułożone symetrycznie i równo, tak samo jak zbudowany jest pałac. Każde okno, pomnik, schodki czy inne dodatki zbudowane były harmonijnie i klasycznie. Pani przewodnik, która później do nas dołączyła, przekazała  nam dużo informacji na temat mitologii rzymskiej i tego, dlaczego Jan III Sobieski, właściciel pałacu, jako zewnętrzną ozdobę wykorzystał postacie mitologiczne. Bardzo interesował się znakami zodiaków, więc ich też tam nie zabrakło. Po każdej zdobytej informacji rozwiązywaliśmy ćwiczenia. Udało nam się też pograć w karty i odgadnąć postacie. Następnie zwiedzaliśmy pałacowe wnętrza. Wśród wielu pokoi zauważyliśmy sypialnię właściciela, Białą Salę, różne galerie i apartamenty oraz dużą ilość korytarzy i innych pomieszczeń.

Po szybkim posiłku (oczywiście w McDonald’s) pojechaliśmy autobusem do Świątyni Opatrzności Bożej. Budynek już z daleka wywarł na nas ogromne wrażenie, a w środku jeszcze większe. Najpierw pomodliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem, potem z panem przewodnikiem zwiedziliśmy muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Zobaczyliśmy wiele sal z multimedialnymi atrakcjami i obiektami. Na ścianach nie zabrakło podstawowych informacji, a resztę opowiadał prowadzący. Jedna z sal bardzo różniła się od pozostałych. Na środku zauważyliśmy sukienkę oraz inne dodatki, zaś wokół chwiejące się drzewa. Przedmioty należały do Róży Czackiej, znajomej Jana Pawła. O niej też się trochę dowiedzieliśmy. Po wizycie w muzeum ruszyliśmy, by zwiedzać także inne obiekty warszawskie. Naszym kolejnym celem były Łazienki Królewskie. Spacerując po parku, obejrzeliśmy pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wodzie, Pomarańczarnię. Było już dosyć późno, ale dalej jasno na dworze. Panie postanowiły więc zrobić nam niespodziankę, którą okazała się wizyta w Pałacu Kultury i Nauki. Wyjechaliśmy na taras widokowy na 30. piętrze i podziwialiśmy panoramę Warszawy. Widoki były przepiękne! Po kilkunastu minutach zjechaliśmy na dół i zakupiliśmy pamiątki. Szczęśliwi, choć zmęczeni wróciliśmy do hotelu, gdzie o 20.00 zjedliśmy obiadokolację. Potem udaliśmy się do naszych pokoi, odpoczęliśmy, graliśmy w karty oraz rozmawialiśmy. Nadszedł też czas, aby spakować bagaże, gdyż następnego dnia wracaliśmy do domu

Trzeci dzień zaczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, w którym robiliśmy dużo ciekawych, a zarazem mieszających w głowie doświadczeń. Widzieliśmy tam gadającego i wykonującego ruchy robota, ,,tańczące drzewka”, ,,zaufaniobota” i wiele innych urządzeń. Mogliśmy testować i prowadzić różne doświadczenia, więc było to dla nas bardzo miłe doznanie. Budynek CNK jest ogromny i podzielony na parę części, m.in. strefa: akustyczna, wodna, optyczna i anatomiczna.  Poznawaliśmy budowę ludzkiego ciała, niezwykłość ludzkiego oka i zjawiskowe działanie fizyki. Mając do dyspozycji niewiele ponad dwie godziny próbowaliśmy spenetrować każdy kąt, aby dowiedzieć się jak najwięcej o wszelkich zjawiskach. Potem wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. W środku czytaliśmy strony gazet, słuchaliśmy wypowiedzi różnych osób i oglądaliśmy eksponaty, przykłady ówczesnych pomieszczeń oraz krótki film „Miasto ruin”. Zagłębiając się bardziej w temat, dowiedzieliśmy się np. o wyposażeniu powstańca i zaopatrzeniu zrzutów; również o strachu przed złapaniem przez hitlerowców. W gablotach była wystawiona broń, którą tylko nieliczni powstańcy dostawali. Na innym krótkim filmiku przedstawiającym walkę powstańczą było pokazane, jak walczyli. Byliśmy również w kanałach, które odwzorowywały te, którymi powstańcy i mieszkańcy Warszawy przemieszczali się między dzielnicami. Muzeum Powstania Warszawskiego było ostatnim punktem, który odwiedziliśmy podczas naszej wizyty w stolicy.

W ten sposób udało nam się spełnić wszystkie (a nawet więcej) założone cele. Wycieczka była bardzo udana. Pomimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni. Na pewno kiedyś znowu tam pojadę. 

/Zuzia z klasy 7 i Wiktor z klasy 8/

 

IMIENINY PATRONA SZKOŁY

Dnia 22 kwietnia imieniny obchodzi Wojciech. W naszej szkole jest to dzień, kiedy obchodzimy Święto Patrona Wojciecha Rypla. W tym roku był to dzień zupełnie inny niż zazwyczaj. Nie odbyła się tradycyjna akademia, za to – jak na imieninową imprezę przystało - na drugiej przerwie zajadaliśmy się pysznymi ciastami, które upiekli wybrani uczniowie z naszej szkoły. Kosztowaliśmy ciasto marchewkowe, szarlotkę, czekoladowe i inne - były pyszne. O godz.10.45 wszyscy uczniowie i nauczyciele wyruszyli do kościoła na mszę świętą. Prowadził nas sztandar szkoły niesiony przez Szczepana, Marysię i Wiktorię z klasy VIII. Uroczysta msza święta rozpoczęła się o godz. 11.00. Piękną oprawę muzyczną zapewnili uczniowie. Następnie uczniowie klas 5-8 wraz z wychowawcami poszli do Olszówki, aby na grobie naszego patrona pomodlić się i zapalić znicze.

Wojciech Rypel to postać, dzięki której istnieje szkoła w Rabie Niżnej. Zawsze będziemy o Nim pamiętać i modlić się za Niego.

/Roksana z klasy 7/

Uczniowie klasy V naszej szkoły Aleksandra Kawula i Maksymilian Uryga wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Reklama mojej szkoły”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. Patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Głównym celem konkursu było promowanie talentów młodzieży; aktywizacja twórcza uczniów; zachęcenie uczniów do konstruktywnego wykorzystania nowych urządzeń multimedialnych, do poszerzania wiedzy i umiejętności z zakresu technologii informacyjnej; rozbudzenie poczucia przynależności do danej społeczności szkolnej i dumy z tego powodu; promocja szkoły.

Uczniowie wysłali na konkurs film pt. „Na tropie … Wojciecha Rypla”. Otrzymali nagrody i dyplomy za udział w konkursie.

 

ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ

W dniu 21 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się okolicznościowa impreza połączona z konkursem międzyklasowym. Na początku obejrzeliśmy film, który przedstawiał zasady dbania o naszą planetę i to, jak możemy zapobiegać jej zaśmiecaniu i niszczeniu. Następnie klasa VI mówiła o ważnych aspektach dotyczących naszego życia na ziemi. Słuchaliśmy o tym z ciekawością, po czym obejrzeliśmy kolejny krótki film mówiący głównie o lasach dookoła nas. W międzyczasie wysłuchaliśmy tematycznej piosenki.  

W ramach zabawy i nauki wręczono każdej z klas arkusz krzyżówki oraz test o ratowaniu naszej planety. Nie mieliśmy z nimi większych problemów. Przygotowując się do tego dnia, wybrani uczniowie z klas IV-VIII przygotowali wcześniej plakaty o tematyce ratowania planety Ziemi oraz z różnych materiałów przeznaczonych do recyklingu wykonali „rzeźby zwierząt”. Pomysły były naprawdę ciekawe!

Na koniec Pani Dyrektor ogłosiła wyniki rywalizacji. Pierwsze miejsce zajęła klasa VIII, drugie klasa V, trzecie klasa VI, a czwarte klasa VII i  IV. Ta akademia pokazała nam przede wszystkim, po co jest ekologia lub recykling i jak ważne są one w naszym życiu.

/Martyna z klasy 7/

 

WYCIECZKA DO WIELICZKI

W środę 20 kwietnia uczniowie z klasy I, II i III pojechali na wycieczkę do Wieliczki. Wycieczka ta była realizowana w ramach projektu: Poznaj Polskę.

W Wieliczce dzieci zwiedzały zabytkową kopalnię soli ze wszystkimi atrakcjami. Zeszliśmy tam po 320 stopniach. Pani przewodnik oprowadziła nas po solnych podziemiach, które dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Przemierzając turystyczne szlaki kopalni podziwialiśmy solankowe jeziora i podziemne komory. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób w przeszłości wydobywano i transportowano sól. Kopalnia zachwyciła nas również przepiękną i niepowtarzalną Kaplicą św. Kingi. Kaplica ta jest jedyną podziemną, całkowicie solną świątynią. Zwiedziliśmy też Muzeum Żup Krakowskich, które jest zaliczane do jednego z największych na świecie - zbiory muzeum liczą ok. 20 tys. eksponatów. Poznaliśmy tam historię górnictwa soli, dzieje przemysłu solnego i historię miasta Wieliczka.

Po tak intensywnym zwiedzaniu odpoczęliśmy i zjedliśmy pyszny obiad w Karczmie Górniczej, która znajduję się na głębokości 125 m pod ziemią. Na powierzchnię wyjechaliśmy windą, a do domu wróciliśmy autokarem. Byliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki.

/Zofia Piekraczyk/

 

 

I USŁYSZYMY DZWONY WSZYSTKICH ŚWIĄTYŃ ŚWIATA

 

W środę 13 kwietnia, w przeddzień wiosennej przerwy świątecznej, odbyła się akademia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Uczniowie klasy V przygotowali przepiękną inscenizację Drogi Krzyżowej. Pani Elżbieta Gaweł-Kuchnia bardzo dobrze przygotowała naszych uczniów do tego występu. Najważniejszą osobę, czyli Pana Jezusa, odgrywał Krystian z klasy V. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele zaśpiewali pieśń pt: ,,Wierzę w Ciebie, Panie”, do której na akordeonie przygrywał Patryk z VI klasy.

Następnie szóstoklasiści wraz z wychowawczynią panią Marią Sławecką przypomnieli, co powinno znaleźć się w koszyku wielkanocnym i wyjaśnili, co symbolizują poszczególne produkty. Tradycyjnie na zakończenie posypały się życzenia wielkanocne. Życzyliśmy sobie przede wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych. 

Ta akademia wprowadziła nas w klimat obchodów świąt upamiętniających męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa.

/Martyna i Roksana z klasy 7/

 

TYLKO GUZIKI NIEUGIĘTE PRZETRWAŁY

13 kwietnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

W poniedziałek 11 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca te wydarzenia. Pani Katarzyna Wacławik przepięknie przygotowała uczniów do uroczystości gminnych, które odbyły się w sobotę 9 kwietnia w Mszanie Dolnej. My również dwa dni później mogliśmy posłuchać wykonania tych pieśni. Kuba z klasy VI rozpoczął akademię utworem pt. ,,Przysięga”. Następnie uczniowie z klasy VII i VIII zaśpiewali: ,,Sen o Katyniu”, ,,Ostatni list”, ,,Katyń 1940 r.”. ,,Ciszę” oraz słynne ,,Guziki” Zbigniewa Herberta. wykonawcom akompaniowali Kacper na gitarze i Marysia na flecie. Na zakończenie Ula, Amelia i Wiktoria wykonały ,,Pożegnanie Katyńczyka”.

Akademia miała bardzo podniosły i wzruszający charakter. Uczniowie w zadumie wysłuchali wykonanych utworów.

/Martyna i Roksana z klasy 7/

 

 

KIERMASZ WIELKANOCNY

 

Niedziela Palmowa to święto upamiętniające triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to według ewangelicznego przekazu podczas tłumnego, radosnego powitania ludzie powiewali trzymanymi w rękach zielonymi gałązkami palmowymi. Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową urządzane są bardzo uroczyste procesje wokół kościołów. 

Warto spróbować własnoręcznie wykonać palmę wielkanocną i taką udaną próbę podjęli uczniowie naszej szkoły. Podczas zajęć technicznych oraz dodatkowych warsztatów uczniowie klas 4-6 przygotowywali palmy oraz koszyczki wielkanocne. Uczniowie klasy 8 również wykonywali kwiaty z krepiny, które dołączaliśmy do palm. Udało się wykonać ponad 30 palm i koszyczków, które były sprzedawane na kiermaszu przed Kościołem w Rabie Niżnej.

Zarobione środki zostaną w najbliższym czasie przeznaczone na materiały pomocnicze w zajęciach technicznych.

/Zofia Kościelniak/

 

O TYM, CO WYDARZYŁO SIĘ W MEKSYKU PIĘĆ WIEKÓW TEMU

 

W piątek 8 kwietnia 2022 roku klasy 4 - 8  wzięły udział w wycieczce do Kina Śnieżka w Rabce Zdroju na seans pt: ,,Cud w Guadalupe’’. Jego celem było poszerzenie wiedzy uczniów o historii wiary katolickiej.

Seans opowiadał o dziennikarzu o latynoskich korzeniach, który dostał zlecenie, by napisać artykuł o wydarzeniu, które nazywa się Cudem w Guadalupe. Pracownik niechętnie wziął się do pracy, ponieważ nie praktykował wiary. Niedługo potem jego żona miała wypadek samochodowy, w wyniku którego w ciężkim stanie znalazła się w szpitalu. 

Akcja filmu toczy się naprzemiennie w dwóch planach czasowych: teraźniejszości oraz w przeszłości - w czasie, gdy cud się wydarzył, czyli 500 lat temu w dawnym Meksyku. Wtedy właśnie Matka Boża objawiła się niejakiemu Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac. 

Z wyjazdu wróciliśmy około godziny 14. Następnego dnia omówiono w klasach seans, a uczniowie żywo wdali się w dialog z nauczycielem na temat filmu, dzieląc się z rówieśnikami swoją opinią. Uczniowie uznali, że wyjazd był ciekawy, przyjemny oraz poszerzający wiedzę. 

/Paulina z klasy 7/

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

 

W czwartek 7 kwietnia 2022 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowia. Cała szkoła uczestniczyła w różnych wydarzeniach, a klasa 6 przygotowała dla wszystkich zdrowe kanapki.

Przyszliśmy do szkoły na godzinę 8:00, ubrani na sportowo. Na pierwszej lekcji odbył się fitness dla klas 5-8. Każdy ćwiczył dokładnie i nikt się nie ociągał. Zajęcia dla klas 1-4 rozpoczęły się na 2 lekcji. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Zmęczeni po ćwiczeniach wróciliśmy do klas, aby odpocząć. Na przerwie między 3 a 4 lekcją klasa 6 na korytarzu rozdawała zdrowe i pyszne kanapki, wykonane wcześniej przez osoby z różnych klas. Pełni energii i zapału do nauki powróciliśmy do sal na zajęcia.

Ten dzień wspominamy bardzo miło! Ćwiczenia i zdrowe jedzenie dały nam bardzo dużo energii na całe popołudnie. Na pewno jeszcze kiedyś zrobimy sobie taki dzień!

/Ula z klasy 7/

CZŁOWIEK BEZ TRADYCJI JEST JAK DRZEWO BEZ KORZENI

We wtorek 5 kwietnia 2022 r. uczniowie klas 4-8 naszej szkoły mieli okazję zobaczyć spektakl pt. ,,Świat naszych przodków. Zwyczaje i obyczaje’’, który zaprezentowali aktorzy Agencji Artystycznej Pro Art Krak Wojciech Habela oraz Jacek Lecznar. 

Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Dzięki tym korzeniom wiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. Przedstawienie pokazało nam, jak nasi przodkowie - Słowianie prezentowali się na tle innych, sąsiednich narodów i co ich wyróżniało. W spektaklu ukazano, jak ludzie we wcześniejszych wiekach podchodzili do takich wartości jak: rodzina, patriotyzm, honor, dom czy ojczyzna. Aktorzy zaprezentowali zwyczaje związane z różnymi świętami, a także najważniejszymi wydarzeniami z życia ludzkiego: narodzinami, chrztem, wychowaniem dzieci i młodzieży oraz śmiercią.

Ciekawostką było to, że aktorzy mówili wierszem. Dzięki przedstawieniu poszerzyliśmy naszą wiedzę z zakresu historii, kultury i języka polskiego. Zapewne przekazana w ten sposób wiedza pozostanie na dłużej w pamięci.

 /Martyna i Roksana z klasy 7/

IGNACY ŁUKASIEWICZ - GENIALNY WYNALAZCA

 

Dwieście lat temu, 8 marca 1822 roku urodził się wybitny Polak, Ignacy Łukasiewicz - wynalazca lampy naftowej, naukowiec, przedsiębiorca i wielki filantrop. To on "zapalił światło", które zapoczątkowało powstanie przemysłu naftowego na całym świecie.

We wtorek 8 marca 2022 roku, z okazji 200. rocznicy urodzin, w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi - wynalazcy lampy naftowej.

Zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu opisującego sylwetkę Ignacego Łukasiewicza. Dzięki temu wiedzieliśmy coś więcej o wynalazcy niż dotąd. Po filmie Dawid, Jasiek i Franek z klasy 7 zaprezentowali eksperyment, który miał nam pokazać, dlaczego lampa naftowa świeci. Eksperyment zaciekawił wszystkich obecnych. Po doświadczeniu chłopaków znów obejrzeliśmy film, który tym razem dotyczył ropy naftowej i nafty. Później mogliśmy zobaczyć kolejne doświadczenie wykonywane przez Karinę, Julkę i Zuzię z klasy 7. Wykonywany przez dziewczyny eksperyment miał nazwę „kolumna rektyfikacyjna”. Po wlaniu do szklanej kolumny różnych substancji w ustalonej kolejności zobaczyliśmy, że substancje o różnej gęstości układają się warstwami. W drugiej  kolumnie, gdy dziewczyny wlały te same substancje, ale już w dowolnej kolejności, mogliśmy dostrzec mieszankę substancji. Pokaz był naprawdę fantastyczny! Następnie obejrzeliśmy po raz kolejny filmik dotyczący Ignacego Łukasiewicza, po czym zagraliśmy w mini grę, która polegała na tym, że  uczniowie musieli zdecydować, czy zdania czytane przez Panią G. Szlagę są prawdziwe, czy nieprawdziwe.

Cała akademia była bardzo ciekawa i naprawdę przyjemnie się ją obserwowało.

/Martyna z klasy 7/

 

BRAWA DLA SPORTOWCÓW

W naszej szkole odbyły się  Mistrzostwa Gminy Mszana Dolna w piłce siatkowej dziewcząt   i chłopców z rocznika 2007-2008. W zawodach tych wzięły udział również drużyny z naszej szkoły.

26 lutego rozegrano turniej dziewczyn. Nasza drużyna zmierzyła się z drużynami ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2  w  Kasince Małej 1 i 2  oraz Szkoły Podstawowej z Olszówki.

3 marca nasza szkoła kolejny raz była organizatorem Mistrzostw Gminy Mszana Dolna w piłce siatkowej. Tym razem  zagrali chłopcy z klasy ósmej i siódmej. W zawodach brały udział drużyny z sześciu  szkół podstawowych – z Kasiny Wielkiej, Łostówki, drużyny z trzech szkół  w Kasince Małej oraz nasza drużyna. Drużyna chłopców z naszej szkoły zdobyła piąte miejsce.

/Martyna z klasy 8/

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Uroczystą akademię z tej okazji przygotowali uczniowie klasy ósmej. Przybliżyli oni sylwetki siedmiu bohaterów podziemia - Czesława Zajączkowskiego ps. "Ragner", Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka", Danuty Siedzikówny ps. "Inka", Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój", Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", Andrzeja Kiszki ps. "Dąb" i Józefa Franczaka ps. "Laluś". Ich życiorysy prezentowały historię Żołnierzy Wyklętych, która rozpoczęła się na Kresach latem 1944 roku, a zakończyła jesienią 1963 roku śmiercią ostatniego Żołnierza Niezłomnego. Piosenki Niezłomnych - "Myśmy rebelianci" i "Już dopala się ogień biwaku" - zaśpiewał Krystian z klasy piątej.  

TŁUSTY CZWARTEK JEST RAZ W ROKU

 

W tym roku tłusty czwartek przypadł 24 lutego. Tego dnia w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa.

Przed południem bawili się uczniowie klas młodszych, a w godzinach popołudniowych przyszedł czas na uczniów klas 4 - 8. Dziewczęta z klasy ósmej przygotowały i poprowadziły zabawy i tańce, a chłopcy zadbali o muzykę do tańca. Wspólnie tańczyliśmy m.in. Makarenę i Czekoladę oraz taniec belgijski. Około godziny 16.00 był czas na poczęstunek, czyli specjalnie na tę okazję zamówioną pizzę. Później był czas na zabawę "Krzesełka". Najlepiej z wyzwaniami poradzili sobie i zostali zwycięzcami Ola z klasy piątej i Jasiek z klasy siódmej. Na koniec uczniowie zatańczyli jeszcze raz "Belgijkę" i rozeszli się do domów.

/Wiktoria z klasy 8/

 

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA

14 stycznia, w ostatni dzień w szkole przed rozpoczęciem ferii zimowych, spotkaliśmy się na szkolnym kolędowaniu. Wspólnie zaśpiewaliśmy kilka kolęd i pastorałek. Akompaniament przygotowali uczniowie klasy 3 - Kuba, który na akordeonie grał kolędę "Gdy się Chrystus rodzi" oraz Marysia i Paulina, które zagrały melodię kolędy "Jezusa narodzonego".  Dziewczynkom towarzyszył Patryk, który dodatkowo zagrał melodię kolędy "Wśród nocnej ciszy".

Okazją do wspólnego kolędowania było podsumowanie świątecznych konkursów, przeprowadzonych w szkole w grudniu, połączone z wręczeniem nagród wyróżnionym uczniom. 

Nagrodzeni w konkursie szopek to:

- z klasy 1 Fabian i Mateusz, Jan, Mateusz, Patrycja, Ola i Hubert,

- z klasy 2 Daria i Piotr,

- z klasy 3 Marysia,

- z klasy 4 Bartłomiej,

- z klasy 5 Ela, Marysia, Maksymilian i Weronika,

- z klasy 6 Kinga,

- z klasy 7 Zuzanna i Karina.

Nagrodzeni za najpiękniejszą kartkę świąteczną to:

- z klasy 4 Milena, Bartłomiej i Iza,

- z klasy 5 Weronika, Ola i Marcin,

- z klasy 6 Karina i Gabrysia,

- z klasy 7 Roksana,

- z klasy 8 Martyna.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

 

W piątek 17 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas I-VIII, nauczyciele, Pani Dyrektor, przybył również ksiądz proboszcz Marian Krzystek.  

Akademia rozpoczęła się od występu Weroniki i Julii z klasy V. Dziewczyny pięknie zaśpiewały piosenkę pt: ,,Zaśnieżone miasta’’.  Następnie uczniowie z klasy VIII zaprezentowali scenkę, która miała na celu pokazanie nam, co jest ważne w czasie Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie nie są najważniejsze prezenty, zakupy i czas wolny od szkoły, ale chodzi o to, aby spędzić czas z rodziną, pomóc osobom samotnym i potrzebującym. Ta krótka inscenizacja była bardzo pouczająca. W dalszej części uczniowie klasy V zaprezentowali szopkę betlejemską z Panem Jezusem w żłóbku i  resztą bohaterów. Piątoklasiści spisali się na medal, ponieważ szopka i postacie znajdujące się w niej wprowadziły nas w atmosferę bożonarodzeniową.

Podczas uroczystości nie zabrakło takich piosenek świątecznych jak: ,,Noel’’, ,,Gloria’’ oraz kolęd: ,,Lulajże Jezuniu’’, ,,Przybieżeli do Betlejem’’, ,,Mizerna cicha’’ i ,,Jezus malusieńki’’. Nasz akordeonista Patryk z klasy VI przepięknie zagrał ,,W wigilijną noc’’, a cała szkoła głośno śpiewała. Było to piękne i bardzo wzruszające wykonanie. Poruszyło ono nasze serca. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła nam świąteczne życzenia. Mogliśmy także obejrzeć wystawę szopek bożonarodzeniowych i kartek świątecznych, wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Napełnieni świątecznym nastrojem udaliśmy się wraz z wychowawcami do klas na symboliczną wigilię. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom za świąteczne słodkości i za pyszny barszcz czerwony z uszkami, które były własnoręcznie robione przez nasze mamy.

/Roksana i Martyna z klasy 7/

 

 

NAPISZ KSIĄŻKĘ PO ANGIELSKU

 

Pod takim tytułem odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Olszówce. Jego celem było rozwijanie i propagowanie znajomości języka angielskiego wśród dzieci i młodzieży Do konkursu zaproszeni zostali uczniowie klas I-VIII, którzy mieli napisać książkę w języku angielskim. Prace, które zgłosili nasi uczniowie, choć nieliczne, były na bardzo wysokim poziomie, stąd przeprowadzenie szkolnych eliminacji okazało się dużym wyzwaniem.  Na konkurs przesłano 3 prace w 3 kategoriach i wszystkie zdobyły wysokie miejsca. Oto nasi laureaci:

- w kategorii  klas I-III -  3  miejsce  zajął Jaś Bujas z  klasy 1,

- w kategorii klas IV-VI – 1 miejsce zajęła  Julia Cieniawska z  klasy 4,

- w kategorii klas VII-VIII – 1 miejsce zajęła  Karina Nawara z klasy 7.

Wszystkim uczniom biorącym udział  w konkursie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszym sukcesów w rozwijaniu umiejętności językowych.

 

 

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w tym roku, podobnie jak w roku poprzednim,  nie było uroczystej akademii w szkole - Covid 19 spowodował, że w drugim tygodniu listopada nauka odbywała się w trybie zdalnym. Nie zapomnieliśmy jednak o ważnej dla wszystkich Polaków dacie i 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie klasy czwartej i piątej pod opieką Pani Katarzyny Wacławik przygotowali koncert piosenek patriotycznych. Nasi artyści: Julia, Oliwia i Bartłomiej z klasy 4, Julia, Ela, Weronika, Jakub  i Krystian z klasy 5, zarejestrowali swoje wersje piosenek "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Już dopala się ogień biwaku", "Nie zobaczysz matko syna", "Uwierz Polsko".

O przypadającym w listopadzie święcie narodowym  pamiętali uczniowie wszystkich klas. Z tej okazji w klasach przygotowali okolicznościowe gazetki ścienne. W tym roku tematem była POLSKA. Pokazane zostały wyjątkowe miejsca, które mamy  w naszej Ojczyźnie i którymi możemy się pochwalić. Wybrane przez uczniów ilustracje pokazały, że jest "piękna nasza Polska cała".

W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klas starszych wzięli udział w szkolnej grze historycznej. Trasa gry prowadziła przez szkolne korytarze, a stacjami były plansze i gazetki ścienne. Stacji było siedem, a pytania i polecenia pozwoliły poznać bądź  utrwalić wiedzę o słynnych Polakach -patronów roku 2021 czy też o Konstytucji 3 Maja. 

 

 

KOROWÓD ŚWIĘTYCH

 

1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych.  Z tej okazji w piątek 29 października po raz pierwszy w naszej szkoły odbył się Korowód Świętych. Uczniowie mieli okazję poznać  chrześcijańskie tradycje  obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych, a także przykłady pierwszych świętych.

Imprezę rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży z 2016 roku "Błogosławieni miłosierni". Następnie uczniowie prezentowali sylwetki świętych:

- archaniołów Michała, Rafała i Gabriela,

- św. Marka, św. Mateusza, św. Łukasza i św. Jana, czyli czterech ewangelistów, 

- 12 apostołów - św. Piotra, św. Andrzeja, św. Jakuba Większego, św. Jana, św. Filipa, św. Bartłomieja, św. Tomasza, św. Mateusza, św. Szymona, św. Jakuba, św. Tadeusza, św. Macieja oraz sylwetki św. Szczepana i św. Pawła. 

W krótkim przedstawieniu o świętych zaprezentowali się uczniowie klasy czwartej, a spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie piosenki Arki Noego "Święty uśmiechnięty". 

 

 

WSZYSTKIE ARRASY KRÓLA

 

Wystawa całej kolekcji 137 arrasów wawelskich pt. „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” była głównym punktem wycieczki uczniów klasy ósmej do Krakowa w czwartek 21 października.

Najpierw jednak były zajęcia w Parku Jordana. Gdy o godz. 10.00 dotarliśmy na miejsce, pani Grażynka rozdała nam teczki, w których mieliśmy zapisać nazwy pomników, jakie się tam znajdują. Po wykonaniu zadania mieliśmy kilkanaście minut na odpoczynek. Później pani Kasia pokazała nam boiska sportowe i skatepark znajdujące się w parku. Przed południem wyszliśmy z parku i kierowaliśmy się na Wawel. Po drodze opiekunowie pokazali nam kilka obiektów związanych z historią. Były to m.in. Dom im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Oleandry, budynek główny Muzeum Narodowego, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów, a także budynek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", na którym znajdują się tabliczki upamiętniające powódź w Krakowie w 1899 i 1903 roku. Po dotarciu na Rynek Główny była przerwa na regenerację sił i posiłek w McDonalds. Następnie poszliśmy na Wawel, aby oglądać wszystkie arrasy króla.  

Kolekcja arrasów wawelskich, stworzona na zamówienie polskiego króla Zygmunta Augusta, stanowi największy zbiór tego typu w Europie oraz symbol złotej epoki Jagiellonów. Dzieła te powstały w latach 1550-1560 w Brukseli. Zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku, a następnie 18 września ewakuowane do Rumunii i później kolejno do Francji, przez Anglię do Kanady, arrasy wróciły do Polski dopiero w 1961 roku. Wcześniej część z nich zagrabioną przez Rosjan w 1795 roku udało się Polsce odzyskać od Rosji w 1921 roku na mocy traktatu pokojowego w Rydze. Te i inne informacje o wszystkich arrasach króla Zygmunta Augusta opowiedziała nam pani przewodnik. 

/Wiktoria z klasy 8/ 

 

 

MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU

 

W poniedziałek 18 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dorocznej inicjatywie modlitewnej "Milion dzieci modli się na różańcu".

W tym roku inicjatywa koncentrowała się wokół osoby św. Józefa, cytując list apostolski „Patris corde” („Ojcowskim sercem”), napisany przez papieża Franciszka z okazji Roku Świętego Józefa w 150. rocznicę ogłoszenia go patronem Kościoła powszechnego (Rok Jubileuszowy zakończy się 8 grudnia br.). Tegoroczna kampania zachęcała dzieci do modlitwy „przez ręce Maryi i pod opieką świętego Józefa”. Kardynał Piacenza przypomina, że św. Józef jako patron Kościoła powszechnego „jest dla nas wspaniałym przykładem tego, że Bóg może ze wszystkiego wyprowadzić dobro dzięki naszej modlitwie, wierności i posłuszeństwu Jego Słowu”.

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W czwartek 14 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z przyjęciem uczniów z klas pierwszych do społeczności szkolnej, czyli uroczystym pasowaniem.

Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w galowe stroje, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ten dzień zapadł w pamięć wszystkich zebranych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna p. Katarzyna Szybiak, rodzice pierwszoklasistów oraz cała społeczność szkolna. Uczniowie klas drugiej, trzeciej i siódmej zaprezentowali program artystyczny z okazji Dnia Nauczyciela. Następnie pierwszaki zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne. Publiczność nagrodziła ich wysiłki gromkimi brawami. W części oficjalnej głos zabrała Pani Katarzyna Szybiak, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła uczniom naszej szkoły stypendia Wójta Gminy Mszana Dolna. Kolejnym punktem akademii było pasowanie na ucznia. Najważniejszym momentem ceremonii było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani dyrektor Agata Jarosz. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Rypla w Rabie Niżnej.

Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli kwiaty nauczycielom i pracownikom szkoły, dziękując za ich pracę. 
 

 

WYCIECZKA NA PRZYCYNĘ

 

We wtorek 5 października 2021 r. dzieci z Oddziału przedszkolnego wraz z opiekunkami wybrały się na pieszą wycieczkę „Na Przycynę”  w Rabie Niżnej.  Piękna jesienna pogoda oraz świetne humory dopisywały wszystkim uczestnikom tej wyprawy. Podczas pierwszego przystanku mieliśmy przyjemność spróbować domowych babeczek upieczonych przez mamę Joasi oraz Oli. Zastrzyk energii był nam potrzebny, aby dojść do wyznaczonego celu. Przedszkolaki zresztą spisały się na medal dzielnie pokonując liczne przeszkody napotkane po drodze: kamieniste podejścia, miejscami śliską nawierzchnię, płynące potoczki, kładki, na  których ćwiczyli równowagę. Kiedy dotarliśmy na miejsce naszym oczom ukazała się piękna polana położona w dolinie, otoczona iglastym lasem. W miejscu specjalnie do tego wyznaczonym rozpaliliśmy ognisko, na którym upieczone zostały kiełbaski oraz ziemniaki, które dostarczył nam na miejsce tata Wojtusia. Niektóre z dzieci po raz pierwszy próbowały tego regionalnego przysmaku. Dzieci z wielką przyjemnością biegały po lesie, urządzały zabawy, dziejąc się na mniejsze i większe grupy. 

Była to bardzo udana wyprawa, która jeszcze na długo pozostanie w naszej pamięci. Przedszkolaki już pytają – kiedy wybieramy się kolejny raz. Dziękujemy rodzicom, którzy włączyli się w organizację tej wycieczki, to dzięki Wam było tak pysznie!

/Kasia W., Małgosia K., Kasia P./

 

 

MUZYKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

 

Warto słuchać muzyki i warto wspólnie muzykować. Muzyka łączy ludzi, wzrusza, koi nerwy, przynosi ulgę, rozwija, uwrażliwia, dodaje odwagi i sprawia, że nasze życie staje się piękniejsze.

Święto muzyki na całym świecie i u nas w szkole obchodziliśmy w piątek 1 października. Tego dnia o godzinie 11.00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej i podziwialiśmy występy naszych koleżanek i kolegów. Imprezę prowadził Kacper z klasy VIII, który zapowiadał wykonawcę i tytuł utworu. Słuchaliśmy:

- Divertimento na gitarę w wykonaniu Oliwii z klasy IV,

- Polki na skrzypce w wykonaniu Marysi z klasy IV,

- Polki zagranej na akordeonie przez Saszę z klasy IV,

- piosenki: Co to jest niepodległość w wykonaniu Oli, Marysi i Eli z klasy V,

- Poloneza Wojciecha Kilara zagranego na klarnecie przez Kubę z klasy VI,

- melodii: Szukaj mnie na keyboard i flet poprzeczny w wykonaniu Olgi i Uli z klasy VII,

- bachowską wersję Ave Maria w aranżacji na skrzypce w wykonaniu Julii z klasy VIII,

- Humoreski Antonina Dvoraka zagranej na flecie poprzecznym przez Marysię z klasy VIII.

/Kacper i Marysia z klasy 8/

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

W ostatni dzień września uczniowie szkoły wzięli udział w akcji, która miała na celu propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klasy szóstej, którzy tworzyli specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni byli w losy, naklejki oraz cukierki i przepytywali starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

W KRAKOWIE W CENTRUM JANA PAWŁA II

We wtorek 28 września klasy 4, 5 i 6 wraz z nauczycielami były na wycieczce w Krakowie. 

Wyjechaliśmy z Raby Niżnej o godzinie 7.30, a około godziny 9.00 dojechaliśmy na miejsce. Pierwszym punktem programu wizyty w Krakowie była wystawa multimedialna: Śladami Jezusa. Pokaz odbył się w ośmiu multimedialnych salach, w których dzięki muzyce, zapachom i animowanym wizualizacjom przenieśliśmy się do Jerozolimy sprzed 2 000 lat i odbyliśmy podróż śladami Jezusa. Po pokazie pojechaliśmy do galerii Bonarka, gdzie poszliśmy do kina na film: Lassie, wróć! 

W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach związane z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej. Tam o godzinie 15.00 uczestniczyliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia, która jest transmitowana przez Telewizję Polską. Do Raby Niżnej wróciliśmy około godziny 17.00.

Wycieczka bardzo nam się podobała.

/Marysia z klasy 6/

 

 

PRYMAS STEFAN WYSZYŃSKI BŁOGOSŁAWIONYM

 

W niedzielę 12 września błogosławionym został ogłoszony Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński - wielki Polak i patriota.

Przygotowania w naszej szkole do tego ważnego wydarzenia rozpoczęły się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Uczniowie klas starszych na zajęciach z wychowawcą poznawali postać Stefana Wyszyńskiego. Wspólnie przeczytany został komiks "Prymas Stefan Wyszyński naprawdę święty człowiek", a  cykl artykułów "Od podwórka do katedry"  pozwolił poznać ważne dla księdza Wyszyńskiego miejsca i wydarzenia. Na ich podstawie uczniowie opracowali i wykonali plakaty:

- W Zuzeli,

- W Andrzejewie,

- W Warszawie, Łomży i Włocławku,

- Włocławek, katedra święceń,

- Ziemia lubelska,

- Chłopiec na posyłki Pana Boga,

- Przez krzyż do nieba,

- Cud Choszczówki, 

- W jasnogórskim domu.

W piątek 10 września spotkaliśmy się na okolicznościowym apelu. Na dwa dni przed uroczystością w Warszawie podsumowaliśmy nasze działania. Zaprezentowane zostały wykonane przez uczniów plakaty, przypomniane wydarzenia z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkanie uzupełnił wspólny śpiew pieśni maryjnych. 

KROKODYLEK TIREK I HULAJNOGA

 

W ubiegłym roku szkolnym uczennica Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej wzięła udział w konkursie na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego zorganizowanym przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Karinka napisała opowiadanie pt. „Krokodylek Tirek i Hulajnoga” w którym zawarła kilka zasad lub przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednym z głównych bohaterów był Krokodylek Tirek, który otrzymał w prezencie elektryczną hulajnogę. 

Uroczyste zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników oraz spotkanie z laureatami odbyło się 3 września 2021 roku w siedzibie GITD w Warszawie. Z laureatami konkursu spotkali się Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Karinka zajęła III miejsce i uzyskała tytuł laureata w konkursie ogólnopolskim. Otrzymała dyplom oraz wiele nagród od organizatora oraz patronatów konkursu.

/Zofia Kościelniak/

 

 

WITAJ SZKOŁO!

W środę 1 września odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022.

Po mszy świętej odprawionej w intencji uczniów i nauczycieli, oficjalna uroczystość inauguracyjna odbyła się na sali gimnastycznej. Uczniowie klasy ósmej przygotowali i poprowadzili uroczysty apel na powitanie nowego roku szkolnego.  Przypomniane zostały wydarzenia sprzed 82. lat, gdy 1 września 1939 roku uczniowie nie poszli do szkoły, a  po minucie ciszy, którą uczczeni zostali bohaterscy żołnierze Września, przywitani zostali uczniowie klasy pierwszej. W roku szkolnym 2021/2022 naukę w klasie pierwszej  rozpoczynają 4 dziewczynki: Ola, Patrycja, Nadia i Martyna oraz 7 chłopców: Jan, Hubert, Franciszek, Mateusz, Fabian, Mateusz i Wiktor. Wychowawcą klasy będzie Pani Zofia Piekarczyk. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Agata Jarosz, która poinformowała ogólnie o zasadach organizacji pracy szkoły w nowym roku szkolnym oraz przedstawiła nauczycieli i wychowawców. Na koniec uczniowie już w klasach spotkali się ze swoimi wychowawcami.

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęty, a przed nami 204 dni nauki, a także rozwijania pasji oraz talentów.

Śpiewamy dla Niepodległej

Śpiewamy dla Niepodległej

Watch Now
bottom of page