top of page

Wydarzenia w roku szkolnym 2018/2019

GIMNAZJUM, CZYLI NADSZEDŁ CZAS POŻEGNAŃ

1 września 2019 roku z polskiej mapy oświatowej zniknie szkoła, której świadectwem ukończenia legitymują się młodzi ludzie z roczników 1986–2003. GIMNAZJUM.

Gimnazja powróciły do polskiego systemu oświaty 1 września 1999 r. za przyczyną ówczesnej reformy strukturalnej. Stały się drugim obowiązkowym etapem edukacji po sześcioletniej szkole podstawowej, a przed trzy- lub czteroletnią szkołą ponadgimnazjalną.  W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja przechodzą do historii - w kwietniu 2019 roku odbył się ostatni egzamin gimnazjalny, a 19 czerwca 2019 roku pożegnaliśmy ostatni rocznik gimnazjalistów.

W Rabie Niżnej w budynku szkoły podstawowej przez ostatnie 20 lat funkcjonowało gimnazjum, któremu patronował wielki Polak Papież  Jan Paweł II. Historia tego gimnazjum zaczęła się dnia 1 września 1999 roku, a zakończyła  31 sierpnia 2019 roku. Zostały wspomnienia oraz kroniki szkolne, które te wspomnienia uwieczniły.

Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Rabie Niżnej ukończyło: 

   - 110 uczniów z Glisnego

   - 265 uczniów z Raby Niżnej

   - 366 uczniów z Olszówki.

 

 

ŻEGNAJ SZKOŁO!

 

Odświętne stroje, uroczysta akademia, odebranie świadectw i pożegnanie nauki na dwa miesiące wakacji! Tak wyglądał dzień zakończenia roku szkolnego w naszej szkole.

Na dzień zakończenia roku szkolnego za każdym razem z utęsknieniem czekają wszyscy uczniowie spragnieni letniego odpoczynku. W tym roku wypadł on wyjątkowo w środę 19 czerwca. Zaczęliśmy od udziału we Mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Rabie Niżnej przez księdza proboszcza Mariana Krzystka. Po Mszy uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej, aby podsumować dziesięć miesięcy nauki w roku szkolnym 2018/2019. Pani dyrektor Agata Jarosz poinformowała, że wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa i promocję do następnej klasy oraz  odczytała nazwiska uczniów, którzy uzyskali w tym roku wysokie wyniki w nauce. Podziękowała również za trud i poświęcenie nauczycielom szczególnie tym, którzy od 1 września nie będą pracować w naszej szkole. Następnie żegnaliśmy się z naszymi absolwentami. Uczniowie dwóch klas gimnazjalnych i klasy 8 przedstawili montaż słowno-muzyczny, którym podziękowali za wspólnie spędzone w murach naszej szkoły lata. Były również kwiaty i podziękowania od uczniów i rodziców dla wszystkich nauczycieli, a dla naszych absolwentów drobne upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski.

Wreszcie długo wyczekiwany moment – ogłoszenie przez Panią dyrektor, że rok szkolny 2018/2019 zakończony, a więc początek wakacji i odpoczynek przed pierwszym dzwonkiem oznaczającym rozpoczęcie zajęć w kolejnej klasie.

EKO DZIEŃ DZIECKA

 

W poniedziałek 10 czerwca 2019r.  odbył się w naszej szkole EKO Dzień Dziecka. Świętowaliśmy go zupełnie inaczej, niż w ubiegłych latach, ponieważ  Dzień Ziemi został połączony z Dniem Dziecka. Program tego dnia był wszechstronnie urozmaicony. Zasadniczym założeniem była narracja, której zadaniem było pokazanie, że szanując zieleń    i otaczające nas całe środowisko możemy jeść zdrowe oraz pyszne owoce i warzywa. Każda klasa miała zaprezentować się w różnych konkurencjach ekologicznych. Jedną z nich był pokaz Eco – Moda.  Współzawodnictwo dotyczyło wykonania z surowców wtórnych ciekawych strojów powstałych z materiałów wtórnych. Przedstawiciele każdej klasy mieli za zadanie przedstawić oryginalny strój wykonany z różnorodnych materiałów:  papieru, folii, plastikowych nakrętek, włókniny, puszek aluminiowych, kapsli, plastikowych odpadów. Pod uwagę była brana pomysłowość, inwencja twórcza, prezentacja stroju oraz ilość zużytych materiałów, które można wykorzystać ponownie. W tym dniu usłyszeliśmy przeróżne hasła ekologiczne oraz obejrzeliśmy piękne plakaty. Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w obchody Dnia Ziemi. Brali czynny udział we wszystkich zajęciach zorganizowanych na tę okoliczność. Wykazali się ogromną wiedzą, zainteresowaniem ekologią i problemami środowiska, w którym żyjemy. Duże zaangażowanie sprawiło, iż wszyscy uczniowie świetnie się bawili. Dopisywał im humor, pomysłowość a tematyka rozbudziła w nich głębsze zainteresowanie problemem.

/Urszula Baniowska/

 

 

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

Wakacje tuż, tuż - w szkole czas wycieczek.

6 czerwca 2019 r. uczniowie klasy 1, 2 i 3 również pojechali na wycieczkę do Zakopanego. Pogoda dopisała, humory dzieciom również. Już w drodze do stolicy Tatr, podziwialiśmy z okien autokaru  wyniosłe, górskie szczyty.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Najpierw zwiedziliśmy góralską kaplicę na Jaszczurówce, a następnie pojechaliśmy do Kuźnic, skąd po krótkim spacerze wyjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch. To była nielada atrakcja - dzieci zachwycały się stromymi skałami, oglądały panoramę Zakopanego  z wysokości około 2 000 m. Kto był spostrzegawczy, mógł wśród skał dojrzeć kozice. A na szczycie Kasprowego trochę wiało i w ten słoneczny dzień na górskich stokach leżał jeszcze śnieg. Po wrażeniach wysokogórskich dotarliśmy na chwilę skupienia, modlitwy i wyciszenia do sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Nie mogło też zabraknąć wyjazdu kolejką szynową na Gubałówkę, gdzie kanapki przygotowane przez mamy smakowały wyśmienicie. Aby wycieczka była w pełni udana należało też kupić pamiątki, co dzieci chętnie zrobiły na Krzeptówkach. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do Mc'Donald's na lody i inne ulubione przysmaki dzieci..

To była niezwykle udana wycieczka. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do domu około 17.30.

/Zofia Piekarczyk/

 

 

 

DZIEŃ MAMY I TATY

To już tradycja, że początek czerwca w naszej szkole to spotkanie z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty, na które uczniowie szkoły podstawowej zapraszają najważniejsze dla siebie osoby – swoich rodziców.

Wszyscy uczniowie młodszych i starszych klas szkoły podstawowej długo przygotowywali się na ten dzień. Pod opieką swoich wychowawców przygotowywali program artystyczny, aby w ten sposób podziękować swoim rodzicom. Wreszcie po południu we wtorek 4 czerwca w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie oraz rodzice, którzy odpowiedzieli na zaproszenie dzieci. Przez dwie godziny mogli obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wiersze, piosenki, tańce oraz przedstawienia.  Swoje zdolności wokalne zaprezentowały uczestniczki gminnego konkursu piosenki angielskiej. Były również prezenty i życzenia oraz słodki poczęstunek.

Rodzice oglądali występy z uśmiechem, ale czasem i z łezką wzruszenia. Byli dumne ze swoich pociech.  Ich zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie tej uroczystości nagrodzili gromkimi brawami.
 

 

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI INFORMUJE

Zbliża się koniec roku szkolnego a tym samym koniec kadencji Rady Samorządu Uczniowskiego, której przewodniczyła Klaudia Kusy z klasy III b gimnazjum.

31 maja uczniowie klasy IV, V, VI i VII  naszej szkoły w demokratyczny sposób wybrali władze Samorządu Uczniowskiego na kolejny rok szkolny. W skład trzyosobowej Uczniowskiej Komisji Wyborczej weszli uczniowie z klasy VIII  oraz dwóch klas gimnazjalnych. Po krótkiej prezentacji kandydatów na przewodniczącego Rady SU, Komisja Wyborcza wręczała karty, których odbiór uczniowie potwierdzali własnoręcznym podpisem na liście, zwracała uwagę na zasady głosowania i czuwała nad prawidłowym ich przebiegiem. Liczenie głosów przebiegło bardzo sprawnie. Oddano łącznie 49 głosów wśród 58 uczniów uprawnionych do głosowania. W wyniku wyborów przewodniczącą Rady SU została Karina Nawara z klasy IV, a na opiekuna SU wybrana została Pani Maria Sławecka.

Rada SU podsumowała całoroczną rywalizację między klasami. W roku szkolnym 2018/2019 tytuł KLASA NA MEDAL przypadł klasie IV.

Zwycięzcom wyborów i rywalizacji serdecznie gratulujemy!

 

 

 

WYCIECZKA W BIESZCZADY

 

Dnia 21 maja uczniowie klasy 3 a oraz 3 b pojechali na 3-dniową wycieczkę w Bieszczady. Pierwszym punktem wycieczki była Huta Szkła w  Rymanowie , mieliśmy okazje zobaczyć jak się wyrabia szkło artystyczne i sami mogliśmy wydmuchać szklaną bańkę. W tym samym budynku znajdowała się galeria szkła artystycznego, którą również zwiedzaliśmy. Mieliśmy możliwość zakupu szklanych pamiątek. Następnie udaliśmy się do kopalni ropy naftowej w Bóbrce, czyli miejsca pracy Ignacego Łukasiewicza. Oglądaliśmy stare metody wydobywania oleju skalnego. Muzeum znajduje się na terenie, gdzie po raz pierwszy w Polsce odkryto ropę naftową, która jest składnikiem np. paliw i olejów silnikowych. Obiekt posiada wystawy interaktywne dzięki czemu mogliśmy lepiej poznać historie tego miejsca. Potem byliśmy w Sanktuarium św. Jana z Dukli. Na koniec dnia udaliśmy się do Komańczy, czyli do jednego z miejsc gdzie był przetrzymywany przez komunistów Kard. Stefan Wyszyński. Wieczorem dojechaliśmy do miejsca noclegu w Cisnej. Drugiego dnia o godzinie 10 po śniadaniu wyruszyliśmy na Połoninę Wetlińską, niestety deszcz pokrzyżował nasze plany i musieliśmy się wracać od granicy polsko-słowackiej. Większość dnia spędziliśmy w agroturystyce, dopiero kiedy przestało padać wyszliśmy na spacer po Cisnej. Ostatniego dnia pojechaliśmy nad Jezioro Solińskie po którym płynęliśmy statkiem oraz poszliśmy  na koronę  zapory. Ostatnią atrakcją w Bieszczadach był przejazd rowerowymi drezynami; deszcz po raz  kolejny pokrzyżował nam plany. Wróciliśmy do busa i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Bieszczady są pięknym miejscem godnym uwagi. Ten wyjazd przybliżył nam historię tamtych rejonów. Bardzo fajnie spędziliśmy czas. Na pewno będziemy dobrze wspominać ten wyjazd.

/Bolesław Petrycki, Kuba Figura/

 

KONKURSY, KONKURSY

 

Miesiąc maj obfitował w konkursy organizowane w szkołach na terenie gminy Mszana Dolna. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły.

21 maja w Szkole Podstawowej w Łętowem odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Mszana Dolna pod hasłem „Odkrywamy naszą zagórzańską gminę”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII – Magda Kościelniak i Ania Pankiewicz. W konkursie, który sprawdzał znajomość słownictwa gwarowego, wiedzę geograficzno-przyrodniczą o naszym regionie oraz znajomość najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie Gminy Mszana Dolna, zajęły II miejsce.

Tego samego dnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej odbył się VII Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej „My favourite English song”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV. Zespół w składzie: Zuzanna Cież, Karina Nawara oraz Roksana Brzezicka zaśpiewał piosenkę „Try everything’’ i zajął II miejsce. Również II miejsce zajęła uczennica klasy VII Aneta Pyrz, która wykonała piosenkę  ,,Hallelujah’’.

23 maja uczennice naszej szkoły – Magda Kościelniak i Patrycja Grabiec – wzięły udział  w III edycji Konkursu Czytelniczo–Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie Cytanie” poświęconej Ziemi Zagórzańskiej, którego finał organizował Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce.

16 maja 2019 r. w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej  odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pod hasłem – „Płazy i gady w naszym otoczeniu”. Naszą szkołę reprezentowali Oliwia Dyduch i Radosław Fałdziński, który w trudnym i wymagającym wiedzy konkursie zajął III miejsce.

Uczennica gimnazjum Amelia Gil wzięła udział w XII edycji Międzyszkolnego Konkursu Prozdrowotnego pod hasłem „Kocham życie – dbam o zdrowie” i zajęła IV miejsce. 

Laureatom konkursów gratulujemy sukcesów.

NOC MUZEÓW

 

W nocy z  17 na 18 maja 2019 roku miała miejsce Noc Muzeów. Chętni uczniowie wraz z nauczycielami udali się do Krakowa, aby wspólnie na własne oczy „zobaczyć” i „poczuć” historię.

Pierwszym muzeum zwiedzonym przez naszą skromną gromadę było Muzeum Armii Krajowej im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” - jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych, przede wszystkim o Armii Krajowej. Mogliśmy zobaczyć tam pozostałości po ciężkich dla Polski i Polaków czasach II wojny światowej: dokumenty, ubrania, skrytki, zabawki, przedmioty codziennego użytku, a także pomieszczenia, broń, uniformy żołnierskie, odznaczenia i medale. Prócz przedmiotów mogliśmy „zobaczy i „poczuć”  historię z jeszcze jednego źródła – zdjęć, których nie brakowało w żadnym pomieszczeniu. Po przerwie na posiłek odwiedziliśmy dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli Collegium Maius oraz Ogród Profesorski. Następnym przystankiem naszej wycieczce było Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie mieszczący się w pałacu Czapskich przy ulicy J. Piłsudskiego, w którym mogliśmy podziwiać zbiór medali oraz monet i banknotów z różnych okresów dziejów Polski. Atmosferze sprzyjał starodawny wystrój wnętrz, który cieszył oko niejednego zwiedzającego. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Barbakan. To tam mogliśmy obejrzeć i zatańczyć piękny polski taniec jakim jest polonez. Stroje historyczne oraz rekwizyty pozwoliły nam poczuć czasy, które dawno temu były codziennością.

/Amelia Gil, klasa III a/

WYCIECZKA DO WARSZAWY

8 maja o godz. 5.00 z parkingu przed remizą OSP w Rabie Niżnej wyjechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Pojechaliśmy na nią razem z uczniami ze szkoły w Glisnem.

Gdy już dojechaliśmy do stolicy, naszym pierwszym punktem do zwiedzania były Powązki, zabytkowy cmentarz w centrum Warszawy. Następnie wybraliśmy się na Starówkę, a później poszliśmy obejrzeć pomnik Małego Powstańca. Potem pojechaliśmy do Łazienek Królewskich, zespołu pałacowo-parkowego z XVIII wieku. Gdy dochodził wieczór, wybraliśmy się na plac marszałka Józefa Piłsudskiego i oglądaliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. 

W drugi dzień naszym pierwszym punktem zwiedzania był Stadion Narodowy w Warszawie. Następnie przejechaliśmy metrem do warszawskiego Śródmieścia i zwiedziliśmy Zamek Królewski. 

W trzeci dzień wyruszyliśmy do Wilanowa. Po zwiedzeniu Pałacu Jana III pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik, które było naszym ostatnim punktem zwiedzania.

Do domu wróciliśmy około godz. 22.00.

/Magda Kościelniak, Anna Pankiewicz, klasa 7/

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

Dnia 29 kwietnia 2019 roku odbyła się w naszej szkole podwójna uroczystość - akademia z okazji  Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz święto Patrona szkoły podstawowej.  Świętowanie rozpoczęło przedstawienie o Konstytucji 3 Maja, które przypomniało kilka z chwil z tego ważnego dla Polski dnia, zorganizowali uczniowie z  klasy 3a wraz z wychowawczynią  panią Joanną Madzulą.

Po krótkim przedstawieniu przyszedł czas na zapoznanie się z łaciną. Patron szkoły – Wojciech Rypel – był przecież profesorem łaciny i greki w gimnazjum św. Anny  w Krakowie. Naszą szkołę odwiedził tego dnia znawca tego  pięknego języka  franciszkanin ojciec Krzysztof Kościelniak  który w zabawny i prosty  sposób pokazał, że język łaciński nie jest dla nas taki obcy, jaki może się wydawać, a słów pochodzenia łacińskiego używamy codziennie. Po przerwie na przygotowany przez Samorząd Uczniowski poczęstunek,  około godziny 10:00 do akcji wkroczyli uczniowie klas młodszych. W krótkich  przedstawieniach, w artystyczny sposób pokazali, jak ważne powinny być dla nas wszystkich relacje międzyludzkie. Każdemu przestawieniu towarzyszyły morał, który nabrał jeszcze większego znaczenia dzięki  spektaklom bajek Ezopa. W międzyczasie uczniowie klas starszych mogli pochwalić się znajomością sentencji łacińskich czy cytatów z łaciny oraz wyjaśnić znaczenie i pochodzenie takich wyrazów jak akwarium, manufaktura, konserwa czy media.

W czasie święta przypomnieliśmy  sobie zasługi  Wojciecha Rypla –  patrona naszej szkoły. Wiele uczniów może śmiało brać z niego przykład, bo to właśnie on pokazał, że wraz z ciężką pracą można osiągnąć wiele i spełnić swoje marzenia.

/Amelia Gil, Oliwia Banadyk i Oliwia Dyduch/ 

 

 

UROCZYSTOŚCI KATYŃSKIE

 

W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. już po raz siódmy w Mszanie Dolnej odbywały się uroczystości katyńskie. Wzięli w nich udział również uczniowie naszej szkoły.

Na początku była uroczysta Msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, w której uczestniczyli : harcerze, orkiestra, strzelcy, poczty sztandarowe, chór, księża i wielu innych wiernych. Msza święta była też poświęcona ofiarom  katastrofy smoleńskiej z 1910 r. , w tym prezydentowi  Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii Kaczyńskiej. Następnie było przejście do parku miejskiego, gdzie wszyscy się zebrali pod pomnikiem katyńskim. Śpiewaliśmy hymn polski a strzelcy wciągnęli uroczyście  flagę na maszt. Składaliśmy znicze i kwiaty pod pomnikiem, później były przemówienia m. in.  posła Arkadiusza Mularczyka. Uroczystość w parku miejskim uświetnili uczniowie z naszej szkoły, którzy  śpiewali pieśni patriotyczne.

Cieszę się że ta pamięć o tych ludziach ciągle trwa.

/Marysia Szybiak, Szczepan Petrycki, klasa 5/

 

FESTIWAL ZAWODÓW

21 marca byliśmy na wycieczce w Krakowie. Naszym głównym celem był Festiwal Zawodów, który odbył się w hali EXPO 4. Na stanowiskach, które zostały przygotowane przez uczniów i nauczycieli poszczególnych liceów, techników i szkół zawodowych mieliśmy możliwość wykazywania się umiejętnościami i predyspozycjami do danych zawodów. Hala była podzielona na strefy administracyjno - uslugową, budowlaną, elektryczno - elektroniczną, mechaniczną i górniczo-hutniczą, medyczno - społeczną i gastronomiczno-turystyczną. Każdy z nas mógł znaleźć coś dla siebie. 

Po wizycie w hali EXPO pojechaliśmy do kina na film: Kurier. Opowiada on o kurierze z Warszawy Janie Nowaku - Jeziorańskim, który latem 1944 roku wraca z Londynu do Warszawy. Do domu wróciliśmy ok. 16.30.

Wycieczka była warta przeżycia. Uzyskaliśmy wiele informacji dotyczących szkół branżowych w Małopolsce, a film, który oglądaliśmy poszerzył naszą wiedzę o czasach II wojny światowej.

/Paulina Antosz i Karolina Kowalczyk, klasa III b/

 

KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

1 marca przypada w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji naszą szkołę odwiedziły osoby, które przybliżyły nam sylwetki bohaterów powojennego podziemia.

W poniedziałek 3 marca przyjechał do nas pan Kajetan Rajski, redaktor naczelny Ogólnopolskiego Kwartalnika „Wyklęci”. Opowiadał on o państwie podziemnym działającym w czasie wojny i po jej zakończeniu, o terrorze czasów wojny prowadzonym przez Niemców i Sowietów na ziemiach polskich, a także przybliżył postacie Danuty Siedzikówny „Inki” oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

We wtorek zaś przyjechali członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP „ Błyskawica”. Przywieźli ze sobą sprzęt używany przez oddziały partyzanckie. Opowiedzieli historię partyzantów z naszego regionu, a zwłaszcza ich dowódcy por. Józefa Kurasia „Ognia”, czyli jednego z najwybitniejszych dowódców powojennego podziemia niepodległościowego.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest zdecydowanie godny upamiętnienia. Cieszę się, że w naszej szkole zwrócono na temat naszych bohaterów tyle uwagi.

/Szymon Sater, klasa III a/

 

 

WYJAZD DO TEATRU

5 marca nasza klasa i 4 klasa pojechaliśmy do Krakowa do Teatru Współczesnego. Wyjechaliśmy o 8.40 autobusem spod szkoły. Jechaliśmy około godziny, po drodze oglądaliśmy widoki i rozmawialiśmy. Przyjechaliśmy trochę wcześniej, więc poszliśmy na Rynek Główny i podziwialiśmy pomnik Adama Mickiewicza. Na rynku kupiliśmy pamiątki i wróciliśmy do teatru na spektakl "Pan Twardowski". 

W teatrze ściągnęliśmy kurtki i weszliśmy na salę. Sala nie była zbyt wielka, ale nam to nie przeszkadzało. Siedzieliśmy z tyłu. Scena była cudowna, światła które towarzyszyły przedstawieniu dawały świetny efekt. Spektakl bardzo nam się podobał, był bardzo interesujący. Po spektaklu były warsztat teatralne. Dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych rzeczy o teatrze i pracy aktora. 

Po warsztatach poszliśmy na przystanek autobusowy i chwilę czekaliśmy na autobus. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda. Około 14.30 dojechaliśmy do Raby Niżnej. Cieszę się, że cała klas pojechała na tę wycieczkę. Wszyscy byli zadowoleni i bardzo im się podobało. Przy okazji zyskaliśmy wiedzę, która przyda nam się , gdy będziemy przygotowywać kolejne przedstawienie.

/Marysia Szybiak, klasa 5/

Z WIZYTĄ W TEATRZE

 

W piątek 22 lutego klasa VI wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Wyjechaliśmy na wycieczkę o godz. 9:00., do Krakowa dotarliśmy około godz. 10:00. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Rynku Głównego, następnie wybraliśmy się do Kościoła Mariackiego. Architektura kościoła urzekła nas pięknem i surowym klimatem. Po zwiedzaniu Rynku Głównego  i kościoła mieliśmy czas na kupienie pamiątek w Sukiennicach. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Bursztynu. Bursztyny moim zdaniem są o wiele bardziej wspaniałe niż brylanty czy rubiny. Kiedy porządnie zgłodnieliśmy, udaliśmy się do Mc Donald’a. Pół godziny później oglądaliśmy spektakl pt.: „Kwiat Paproci”. Uważam, że spektakl był bardzo ciekawy, a nastrój Teatru Słowackiego jest dosyć osobliwy. Po spektaklu odjechaliśmy do naszych domów. Wróciliśmy ok godz. 15:00.

Moim zdaniem wycieczka była ciekawa, dlatego bardzo się cieszę, że pojechałam.

/Patrycja Grabiec, klasa 6/

 

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Święto zostało ustanowione 20 lat temu przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Na świecie istnieje około 6,5 tysiąca języków, z których połowa jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Przesłanie dla nas jest jedno – dbajmy o język ojczysty. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. To symbol tożsamości narodowej, symbol spajający naród.

Uczciliśmy ten dzień szkolną imprezą, która łączyła wiedzę o języku polskim oraz o Adamie Mickiewiczu – wieszczu narodowym, którego 220. rocznicę urodzin obchodziliśmy w grudniu.

Impreza miała charakter konkursu międzyklasowego, w którym wzięli udział uczniowie klas 4 – 8 oraz III ab gimnazjum. Najpierw obejrzeliśmy wspólnie krótkie filmiki
z serii „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, zaś przedstawiciele klas odpowiadali na pytania dotyczące zawartych w nich treści. Następnie uczniowie wykazywali się znajomością poprawnych form trudnych wyrazów oraz przysłów i związków frazeologicznych, a także znajomością biografii i utworów A. Mickiewicza. Na koniec każda klasa zaprezentowała przygotowane na podstawie wybranej ballady lub bajki Mickiewicza przedstawienie.

Wszyscy uczestnicy wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami, a przedstawienia były bardzo różnorodne. Ostatecznie zwyciężyła klasa 4, której przedstawienie bajki
pt. „Przyjaciele” było przygotowane do ostatniego szczegółu. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 2 lutego 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie przybyli, by wziąć udział w obchodach tego święta.

 Naszą uroczystość rozpoczęliśmy udziałem we Mszy św. w kościele w Rabie Niżnej. Zasadnicza część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie babcie i dziadkowie mogli podziwiać występy swoich wnuków. Dzieci ze szkoły podstawowej z tej okazji pod kierunkiem swoich wychowawców przedstawiły program artystyczny. Dziadkowie mogli posłuchać wzruszających wierszy i piosenek okolicznościowych. Największy aplauz od publiczności otrzymała klasa II za brawurowo wykonaną piosenkę pt.  „Wymarzona”. Ton naszej uroczystości zmieniły występy dziewczynek z klasy czwartej (Karina, Amelia, Karolina Olga), które zagrały na perkusji, akordeonie, skrzypcach i flecie. Debiut aktorski zaliczyła na scenie klasa piąta, odgrywając przedstawienie w reżyserii swojej koleżanki z klasy. Niezapomnianą atmosferę stworzyła na sali grupa kolędnicza chłopców z klasy ósmej i klas gimnazjalnych. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, które przygotowały własnoręcznie!

Uroczystość zakończyliśmy głośnym odśpiewaniem „Sto lat” oraz wspólnym kolędowaniem. Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom, uczniom, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego wyjątkowego spotkania. 

 

 

ZAGROJCIE TA TURONIOWI

 

Okres Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędowania. Gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku odwiedzały w tym okresie grupy kolędnicze. Często spotykane było kolędowanie z gwiazdą wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Taka grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” powstała w naszej szkole. Inicjatorką powstania grupy jest pani Katarzyna Wacławik, która zadbała o repertuar, odpowiednie stroje i rekwizyty, a przede wszystkim przygotowała chłopców do kolędowania.

Grupa „Z Gwiazdą” przystąpiła do konkursów organizowanych na terenie gminy i powiatu.

3 stycznia 2019 roku wzięli udział w XVII Przesłuchaniu Grup Kolędniczych Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna, które odbyło się w  Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce. Organizatorem przeglądu była Gmina Mszana Dolna oraz Zespół Szkoły i Przedszkola w  Olszówce. W kategorii młodzieżowej chłopcy zajęli pierwsze miejsce.

19 stycznia 2019 roku wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Zagrojcie ta Turoniowi”. Było to jubileuszowe XX spotkanie zespołów z całego Powiatu Limanowskiego, realizowane przez Powiat Limanowski, Gminę Mszana Dolna oraz Szkołę Podstawową  nr 1 w Mszanie Górnej. Komisja w składzie : mgr Benedykt Kafel – etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog, Piotr Lulek – regionalista, muzyk wysoko oceniła występ grupy z Raby – chłopcy w kategorii młodzieżowej zajęli drugie miejsce.

W skład grupy wchodzą: Robert Chmielarczyk, Kuba Cichorczyk, Mateusz Gackowiec, Piotr Kowal, Krzysztof Lach, Bolek Petrycki, Darek Potaczek, Przemek Potaczek, Szymon Sater.

 

BETLEJEM JEST W NAS

Ostatni dzień przed świąteczną przerwą miał szczególny charakter. Jak co roku uczestniczyliśmy w szkolnym spotkaniu wigilijnym.

O godzinie 11.00 zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Cała społeczność szkoły od maluchów z przedszkola po gimnazjalistów   wraz z nauczycielami mogła obejrzeć przedstawienie , w którym uczniowie przygotowani pod kierunkiem pani Zuzanny Guary pokazali piękno polskich tradycji świętowania Bożego Narodzenia. Było wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.  Po przedstawieniu pani Dyrektor złożyła życzenia spokojnych, rodzinnych Świąt oraz wszystkiego dobrego w nowym 2019 roku. Następnie odbyło się szkolne spotkanie przy wigilijnym stołach przykrytych białymi obrusami i ozdobionymi wykonanymi przez uczniów stroikami świątecznymi. Wszyscy łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia, a następnie zasiedliśmy do wspólnego posiłku przygotowanego przez naszych wspaniałych Rodziców. 

Boże Narodzenie kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą pełną pokoju i wzajemnej życzliwości. Taka właśnie była nasza szkolna wigilia.

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

 

30 listopada I Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju zorganizowało konkurs „Sto pytań na stulecie”, w którym wziąłem udział i w kategorii szkół podstawowych zająłem pierwsze miejsce. 18 grudnia zostałem zaproszony na coroczne „Spotkanie z historią” w kinie „Śnieżka” w Rabce - Zdroju, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.

W spotkaniu brali udział m. in. poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus, burmistrz Rabki-Zdroju  pan Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Rabki-Zdroju Józef Skowron, radni powiatu nowotarskiego Marek Szarawarski i Stanisław Kiersztyn.

Prelegenci prof. Józef Brynkus i Kajetan Rajski swoimi prezentacjami przybliżyli nam życiorysy wybitnych postaci z czasów II wojny światowej: rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny „Inki”. Pokazali, w jaki sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości wpłynęło na charaktery i postawy Polaków z tamtych lat.

Była to moim zdaniem świetna lekcja historii i patriotyzmu.

/Szymon Sater, klasa III a/

 

NO PROMIL - NO PROBLEM

Głównym celem kampanii społecznej „NO PROMIL - NO PROBLEM” 2018 jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.

W dniu 29 października 2018 r. odbyło się spotkanie w którym wzięli udział liderzy ze szkół podstawowych Gminy Mszana Dolna. W  trakcie spotkania młodzież  z naszej szkoły: Aneta Pyrz, Grzegorz Lach oraz Sebastian Piekarczyk zapoznali się z założeniami XI edycji  kampanii społecznej NO PROMIL NO PROBLEM, której tematyka nawiązywała do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające. Na zakończenie organizatorzy przygotowali poczęstunek.

Odbył się również konkurs adresowany do uczniów ze szkół wszystkich typów i poziomów edukacyjnych z gmin Małopolski, biorących udział w kampanii społecznej „NO PROMIL - NO PROBLEM”.

W pracach konkursowych należało przedstawić przykład odpowiedzialnego zachowania, w tym odpowiedzialnego zachowania jako kierowca, pasażer lub świadek. Wyróżnione prace zostały przekazane Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” w Wieliczce. W konkursie wzięło ok. 35 uczniów. Laureatką konkursu została  uczennica klasy III b gimnazjum  Oliwia Dyduch, która zajęła III miejsce w konkursie. Wyróżnionymi zostali również Magdalena Kościelniak, Julia Pankiewicz, Aneta Pyrz, Maria Szybiak, Kacper Bieniek oraz Szczepan Petrycki.

/Karolina Bujas/

NIE PRZEKLINAM. MAM KLASĘ

WULGARYZMOM STOP, NIE PRZEKLINAM. Pod takim hasłem przebiegł  w naszej szkole DZIEŃ PIERNIKA I PIĘKNEGO JĘZYKA.

Pierniki znane są nam wszystkim. Każdy przynajmniej raz skosztował katarzynki czy toruńskiego piernika. Jednak te, którymi częstowani byli uczniowie 14 grudnia były wyjątkowe. Wykonały je uczennice z klasy szóstej specjalnie na Dzień Piernika w naszej szkole. Na spotkaniu zorganizowanym pod czujnym okiem pani Urszuli Antosz – Rekuckiej mogliśmy poznać niejedną ciekawostkę  na temat tych smakołyków. Oczywiście była również degustacja korzennych specjałów.

Dzień Piernika połączony został z akcją na rzecz pięknego języka tj. języka bez przekleństw i wulgaryzmów. Zdaniem profesora Jerzego Bralczyka, przekleństwa i wulgaryzmy pozwalają na ekspresję słowną i są dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach. Według profesora ci, którzy nie mogą obyć się bez przekleństw, dużo tracą, bo pokazuje to ich kalectwo językowe.

Aby pokazać piękno polskiego języka pani Urszula napisała tekst: Wulgaryzmom stop. Nie przeklinam, który dla nas rapowali Robert i Kamil. 

Z okazji Dnia pięknego języka wszystkim życzymy wytrwałości w walce z niecenzuralnymi słowami. Oby nie okazała się ona syzyfową pracą.

NAJLEPSI SIATKARZE W GMINIE

 

13 grudnia odbyły się w naszej szkole gminne zawody siatkarskie chłopców dla uczniów klas VII, VIII i III dotychczasowego gimnazjum. Do rywalizacji stanęły cztery reprezentacje szkół: Raby Niżnej, Olszówki, Mszany Górnej i Kasinki Małej. Po burzliwych starciach zwycięzcami okazali się chłopcy z naszej szkoły.

Pierwszy mecz rozegraliśmy z Olszówką. Chociaż wygraliśmy go 2:0, to włożyliśmy w niego naprawdę dużo wysiłku, ponieważ była to pierwsza rozgrywka i musieliśmy przełamać stres i skoncentrować się na grze. Nie zagraliśmy dobrze, lecz to wystarczyło, aby wygrać. Drugi mecz był naprawdę ciężki. Naszym przeciwnikiem było gimnazjum z Mszany Górnej. Mocno przegraliśmy pierwszy set, ale udało nam się zmobilizować na drugi i to w nim dominować nad przeciwnikami, tie-break był właściwie tylko formalnością, ponieważ rywal poznał już nasze możliwości i stracił wiarę w siebie. Mecz z Kasinką Małą był rozstrzygający, ponieważ i my, i oni mieliśmy na koncie po dwa zwycięstwa. Gra była bardzo wyrównana: pierwszy set należał do nas, natomiast drugi do przeciwników. W tie-breaku zaistniała dla nas ciężka sytuacja, bo przegrywaliśmy już pięcioma punktami, jednakże udało nam się podnieść po tej chwili słabości i wygrać całe spotkanie.

Radość ze zwycięstwa była przeogromna w całej drużynie, nawet wśród rezerwowych, którzy nie dostali szansy na zagranie. Jesteśmy dumni, że udało nam się godnie zaprezentować naszą szkołę.

/Szymon Sater, klasa III a/

 

 

SZLACHETNA PACZKA

W dniach 8 - 9 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "weekendzie cudów". 

"Weekend cudów" to dwa dni, w trakcie których kończy się roczna edycja Szlachetnej Paczki. W tym roku był to już XVIII finał edycji tego jednego z największych i najskuteczniejszych projektów społecznych w Polsce. Pomoc dotarła do 16 703 potrzebujących rodzin w całej Polsce! Do ich domów w sobotę i niedzielę zapukało prawie 13 tys. wolontariuszy, którzy przekazali pomoc przygotowaną przez prawie 562 tys. darczyńców.

Wśród wolontariuszy byli również nasi uczniowie:

- z klasy 5 Kacper, Marysia i Szczepan

- z klasy III a Kuba, Dominika, Kamila, Piotrek, Patrycja,           Kamil i Ewa

- z klasy III b Dawid, Kacper, Oliwia, Natalia, Paulina, Kuba,       Oliwia, Bolek, Robert, Patrycja, Angelika, Kamil i Paweł.

 

 

 

NASZA PIERWSZA "DOROSŁA" DYSKOTEKA

 

Dnia 29 października 2018 r. o godz. 14.30 odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. W zabawie brali udział uczniowie od klasy czwartej do gimnazjum. Naszymi opiekunami były panie: Renata Jakubiak. Maria Sławecka, Karolina Bujas i Grażyna Szlaga.

Didżejem był Piotrek Kowal z kl. III gimnazjum. Puszczał dla nas piosenki z różnych gatunków muzycznych – pop, disco-polo, rap. W czasie imprezy były różne zabawy, w których wszyscy chętnie brali udział. O godz. 17 był poczęstunek: pizza i herbata – z funduszy Samorządu szkolnego. Dodatkowo uczniowie klasy 4 mieli paluszki, chipsy, ciastka i soki przygotowane przez ich rodziców.

Dla nas, uczniów czwartej klasy, była to pierwsza „dorosła” dyskoteka, dlatego było to duże przeżycie. Dziewczyny szykowały się już od tygodnia, wybierały sukienki i uczesania.

Dyskoteka zakończyła się o godz. 18.00. Wróciliśmy do domu zadowoleni i zmęczeni po tańcach.    

     /Roksana Brzezicka, klasa 4/

 

 

 

HISTORIA W PIEŚNI ZAKLĘTA

 

W dniu 27 listopada 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbył się III  Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej.

Nasza szkoła miała zaszczyt gościć na tej doniosłej uroczystości, wpisującej się   w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Pana Senatora RP – Pana Jana Hamerskiego. Z zaproszonych gości przybyli także: Pani Poseł RP – Anna Paluch, Wójt Gminy Mszana Dolna – Pan Bolesław Żaba, Zastępca Wójta – Pani Katarzyna Szybiak, Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Pani Małgorzata Lenartowicz, Dyrektorzy  z terenu Gminy Mszana Dolna, naczelnik OSP w Rabie Niżnej – Pan Krzysztof Cieluszak oraz sołtys Raby Niżnej – Pan Józef Potaczek.

Na scenie zaprezentowały się zespoły i soliści z jedenastu szkół Gminy Mszana Dolna. Wspaniali artyści wykonali różnorodne, wymagające przygotowania pieśni patriotyczne, które były swoistą podróżą po historii naszej Ojczyzny. Wśród wykonywanych utworów mogliśmy usłyszeć pieśni pt. „Co to jest niepodległość”, „Tchnienie wolności”, „ Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Modlitwa obozowa”, „Biały krzyż”, „My, Pierwsza Brygada”. Największą popularnością cieszyła się pieśń pt. „Białe róże”, wykonywana przez uczniów, aż czterokrotnie. Wszyscy uczestnicy przeglądu mogli posłuchać brawurowo odśpiewanych przez chłopców z klas gimnazjalnych SP w Rabie Niżnej pieśni pt. „Honor i gniew”, „Wizja Szyldwacha”.

Dziękujemy uczestnikom, opiekunom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy włączyli się   w organizację i przygotowanie imprezy. Perfekcyjną oprawę muzyczną i audiowizualną zapewnił Pan Marek Kenig – nauczyciel muzyki oraz Piotr Kowal – uczeń klasy III a gimnazjum. Piękną dekorację przygotowała Pani Lucyna Ślósarz. Fachowo przegląd przeprowadziła Pani Katarzyna Wacławik.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali śpiewniki, upominki, napoje, słodycze i pyszny domowy poczęstunek dla wszystkich uczestników przeglądu. Wśród nich byli: Pani Poseł – Anna Paluch, Pani Lucyna Węglarz – Silla sp. Z o.o hipermarket, Wójt Gminy Mszana Dolna – Pan Bolesław Żaba, Prezes GS Mszana Dolna – Pan Jacek Wardyński, Pani Mariola Nieckula, Pani Małgorzata Ogiela oraz Rada Rodziców przy ZPO w Rabie Niżnej.

/Beata Misiura/

 

WYCIECZKA DO KRAKOWA  

 

20 listopada klasa  4 i 5  pojechały  na   wycieczkę  do Krakowa. Wyjechaliśmy  o  godzinie  09:00 spod  szkoły  w Rabie Niżnej. 

W  Krakowie  byliśmy około godziny  10:15. Najpierw  poszliśmy  na   Plac  Matejki  i  zobaczyliśmy Pomnik Grunwaldzki   i  Grób Nieznanego  Żołnierza. Następnie poszliśmy  coś  zjeść  do restauracji  McDonald’s  i mieliśmy godzinę na jedzenie. Potem poszliśmy   pod  Muzeum Narodowe  i  podzieliliśmy się  na  2  grupy. Czwarta   klasa poszła  pierwsza  do  muzeum , a klasa   piąta  miała  grę terenową  w  parku  Jordana.  Gra  polegała  na uzupełnieniu karty  i  szukania    pomników  w grupach  5-osobowych.  Następnie  zamieniliśmy się  z   klasą  czwartą  i  poszliśmy do  muzeum . W  muzeum  byliśmy  na  stałej  ekspozycji „Broń  i Barwa w Polsce”. Widzieliśmy  tam  np.  zbroje  rycerskie, mundury, kopie, armaty, halabardy, ordery, ostrogi, strzelby i prochownice. Po  muzeum  oprowadzał  nas pan, który opowiadał  o  polskiej   historii.  W  muzeum było ciekawie.  Później  ubraliśmy się i  poszliśmy  do  autobusu.

W  Rabie  Niżnej pod  szkołą byliśmy o godzinie 16.30. Były z nami: pani  Beata  Misiura, pani  Renata  Jakubiak, pani  Grażyna  Szlaga.

/Szczepan Petrycki i Marysia Szybiak, klasa 5/

 

 

WOLNA I NIEPODLEGŁA

10 listopada w Budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej odbył się Międzygminny Konkurs Historyczny pt. „Wolna i Niepodległa 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, w którym brałem udział ja wraz z Bolkiem Petryckim. 

Był to swego rodzaju quiz, w którym rywalizowały ze sobą pary. Bardzo dużo zależało w nim od wiedzy, jednakże jeszcze więcej od szczęścia. Przyjechali reprezentanci z szesnastu szkół z gmin: Niedźwiedź, Mszana Dolna i miasta Mszana Dolna. Każda drużyna losowała miejsce, na którym miała usiąść, nam trafiło się stanowisko nr 6. W pierwszej turze pytania obejmowały zakres polityki, w drugiej kultury i nauki, a w trzeciej gospodarki. Za w pełni poprawną odpowiedź można było uzyskać dwa punkty. ostatecznie pierwszy etap rozgrywki zakończyliśmy z dorobkiem 4 pkt, co dało nam awans do finału. Po pierwszej części nastąpiła przerwa, a w niej poczęstunek oraz występ Grupy Projekt Teatr z Mszany Dolnej, który zobrazował losy Polaków w czasach wojennych oraz to, jaki stosunek my – współcześni obywatele RP – mamy do niepodległości. Następnie przyszedł czas na finał, w którym uzyskaliśmy ostatecznie, po burzliwej dogrywce, trzecie miejsce.

Moim zdanie konkurs był wspaniałym przeżyciem, którego na pewno nie zapomnę. Szerzenie wiedzy o Polsce i jej dziejach to wspaniała inicjatywa.

/Szymon Sater, klasa III a/

URODZINY POLSKI

Dnia 9 listopada w naszej szkole zgromadziliśmy się wszyscy aby podziękować i upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na sali gimnastycznej przywitał nas ogromny tort przygotowany specjalnie na tę okazję. Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali życzenia dla Polski z okazji Jej urodzin. Następnie zostały przedstawione dwie polskie drogi do wolności. Przypomniane zostały działania zbrojne, czyli Powstania Listopadowe i Styczniowe, a także Legiony Polskie we Włoszech i Legiony Piłsudskiego oraz sylwetki twórców kultury: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Jana Matejko, Henryka Sienkiewicza. Uroczystości towarzyszyli przebrani za  osoby, które przyczyniły się do wolności kraju,  uczniowie.  Można było zobaczyć legionistów, powstańca listopadowego i powstańca styczniowego czy Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego.

O godzinie 11.11 wszyscy dumnie odśpiewaliśmy hymn , a po nim pieśni legionowe  takie jak „Kadrówka", „Piechota’’, "Przybyli ułani pod okienko", "Komendancie nasz", które utwierdzają nas w tym, że możemy być dumni z naszego kraju. Na sam koniec mogliśmy przenieść się w czasie i zobaczyć pokaz grupy rekonstrukcyjnej "Rekonstrukto", która pokazała nam stroje oraz broń z z okresu walk o niepodległość Polski.

Uroczystość  była wspaniałym oddaniem honoru i szacunku poległym w walkach o wolność. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o trudnych czasach naszego narodu, aby wolność nie została nam ponownie odebrana.

/Bolek Petrycki,klasa III b/

                                                  

 

ŚLUBOWANIE KLASY 1

Do tego święta uczniowie klasy 1 przygotowywali się od początku września. Dzielnie uczyli się tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. 

Wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień. 30 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy 1 połączona z pasowaniem na ucznia. 

Uczniowie klasy 1 ubrani w galowe stroje i dostojne birety na tle pięknej dekoracji prezentowali się wspaniale. Pani Dyrektor powitała rodziców, wszystkie dzieci, a szczególnie serdecznie pierwszaków, którzy "popisali" się swoimi umiejętnościami i błysnęli talentami recytatorskimi oraz wokalnymi. Był to dowód na to, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, uczniami, kolegami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia, dotykając wielkim piórem ramion dzieci. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przyjęła młodszych kolegów do grona uczniów naszej szkoły.

W uroczystość aktywnie włączyli się też rodzice, którzy przybyli w licznym gronie, podziękowali pani Dyrektor i wychowawczyni klasy, a dla swoich pociech przygotowali słodkie przyjęcie i upominki. 

Ten dzień na pewno na długo zostanie w pamięci pierwszaków. 

/Zofia Piekarczyk/

 

DZIEŃ PAPIESKI

Dnia 16 października obchodziliśmy w naszej szkole 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża .

Najpierw wszyscy uczniowie udali się po drugiej lekcji na mszę świętą w kościele parafialnym w Rabie Niżnej. Po mszy uczestniczyliśmy w przedstawieniu, które przygotowała klasa trzecia pod opieką pani Pauliny Nalepy. Po powrocie do szkoły wszyscy zostali poczęstowani kremówką. 

Wieczorem grupa uczniów wraz z nauczycielami pojechali do Krakowa na koncert z okazji rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. 

Pierwszym punktem wyjazdu był Pałac Arcybiskupów Krakowskich przy ul Franciszkańskiej 3. Na jego ścianie wyświetlono projekcję multimedialną dotyczącą życia papieża Jana Pawła II. Później byliśmy świadkami odsłonięcia w Oknie Papieskim mozaiki przedstawiającej Ojca Świętego, a wykonanej ze szkła weneckiego. Następnie poszliśmy na Rynek Główny, gdzie o godz. 20.20 rozpoczął się koncert zorganizowany z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. 

Do domu wróciliśmy o godz. 24.00

/Iza Gackowiec, klasa III b i Patrycja Grabiec, klasa 6/

 

PIERWSZA WIZYTA W MUZEUM

 

Dnia 11 października byliśmy na wycieczce edukacyjnej w Krakowie. 

Wyruszyliśmy autokarem spod szkoły o godz. 8.10. Pierwszym punktem programu naszej wycieczki było wzgórze wawelskie, gdzie odwiedziliśmy kryptę Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze wawelskiej. Weszliśmy też na zamkowy dziedziniec, by podziwiać renesansowe krużganki. 

Następnie spacerkiem po Plantach doszliśmy na ul. Franciszkańską 3, by zobaczyć słynne "okno papieskie". Mieliśmy pecha, bo okno było zasłonięte. 

Potem udaliśmy się na Rynek Główny do Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach, gdzie mieliśmy pierwsze spotkanie ze sztuką. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, czym jest muzeum, jakie są jego zadania i dlaczego ważne jest, abyśmy przychodzili oglądać wystawy sztuki zarówno z klasą, jak i samodzielnie.

Do szkoły wróciliśmy o 14.30. Wycieczka była bardzo ciekawa. 

/uczniowie klasy 4/

WYCIECZKA NA LUBOŃ

Dnia 9 października wyjechaliśmy na klasową wycieczkę na Luboń.

O godz. 8.00 spotkaliśmy się przed budynkiem szkoły, skąd przejechaliśmy do Rabki-Zarytego na początek żółtego szlaku. Maszerując w górę widzieliśmy wiele pięknych krajobrazów. Przechodziliśmy przez Perć Borkowskiego, oglądaliśmy piękne polany. Kiedy doszliśmy na szczyt wszyscy byli zmęczeni, ale szczęśliwi. Droga na szczyt była bowiem stroma i długa. 

Na szczycie rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, pianki ... i nawet zyskaliśmy dwóch nowych przyjaciół. Były to dwa pieski, które wyczekiwały na to, aż ktoś z nas rzuci im kawałek kiełbasy. Czas miło przeminął i było nam trudno opuścić schronisko i udać się w drogę powrotną. Wracaliśmy niebieskim szlakiem. Był łagodniejszy niż szlak żółty, ale nie było tak pięknych widoków. 

Wycieczka była naprawdę cudowna. Po raz pierwszy widziałam Perć Borkowskiego, wszyscy świetnie się bawiliśmy. Chętnie powtórzylibyśmy ten wyjazd na Luboń.

/Kasia Niżnik, klasa 6/

 

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

W ostatni piątek września klasa piąta pod opieką pani Marii Sławeckiej zorganizowała w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. 

Akcja Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw są przygotowania, podczas których przypominana jest tabliczka  mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, „Marmur” oraz „Matematyczne spacery”. Potem jest już ostatni piątek miesiąca, który w tym roku wypadł 28 września, czyli sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów.

Uczniowie klasy piątej tego dnia stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. 

 

KREDKOBRANIE

 

W piątek 28 września zakończyliśmy w naszej szkole akcję KREDKOBRANIE.

Dla polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie SU zebrał i przekazał Fundacji "Ignatianum"

  141 zeszytów,

  67 ołówków, 

  51 opakowań kredek,

  48 długopisów,

  29 bloków rysunkowych,

  28 gumek

  24 opakowania pisaków,

  20 klejów,

  19 opakowań plasteliny,

  14 opakowań farb,

  11 strugaczek

  i 25 innych drobnych  przyborów szkolnych.

 

NOWY PLAC ZABAW

 

Od połowy września 2018 r. dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej mogą cieszyć się  nowym i bezpiecznym placem zabaw.

Plac wyposażony jest w nowoczesne i estetyczne urządzenia, które sprzyjają kreatywnej zabawie przedszkolaków. Dzieci w komfortowych warunkach mogą rozwijać swoją sprawność fizyczną. Wspólna zabawa z rówieśnikami na placu wyposażonym w atrakcyjne sprzęty sprawia dzieciom wiele radości, uczy współdziałania w grupie.

Korzystanie  z nowych urządzeń  wymaga od przedszkolaków  silnych mięśni, koordynacji ruchowej, ostrożności, logicznego myślenia, a niejednokrotnie odwagi w pokonywaniu własnych słabości.

Cieszymy się także z tego, że nowy plac zabaw urozmaica i uatrakcyjnia codzienny pobyt dzieci w naszej szkole dając im poprzez zabawę wiele przyjemności.

 

 

WYCIECZKA DO KRAKOWA

Dnia 20 września moja klasa, wraz z klasą III a, pojechała do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe, gdzie z ciekawością oglądaliśmy obraz "Damę z gronostajem"  Leonarda da Vinciego oraz wystawę "Broń i Barwa w Polsce", która ukazuje uzbrojenie wojska polskiego od średniowiecza do II wojny światowej. Te dwie wystawy bardzo mnie zaciekawiły a w szczególności obraz Leonarda.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się do wczesnobarokowego kościoła pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, dokładnie przyjrzeliśmy się budowli z zewnątrz jak i od wewnątrz. Teraz już wiem, czym się wyróżnia styl barokowy w sztuce sakralnej. 

Ostatnim punktem wycieczki było muzeum w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Podczas lekcji muzealnej uczyliśmy się o malarstwie oraz rzeźbie od XII do XVII wieku. Liczne rzeźby, obrazy jak i ołtarze pokazały nam piękno sztuki tamtego okresu. 

Dla mnie wycieczka była bardzo dobrą lekcją historii, a taka forma nauki w "terenie" ułatwia zapamiętywanie poznawanych treści. 

/Bolek Petrycki, klasa III b/

 

WITAJ SZKOŁO!

 

W poniedziałek 3 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019.

Pierwsze po wakacjach spotkanie uczniów i nauczycieli zaczęło się o godzinie 9.00 od Mszy Świętej w kościele parafialnym w Rabie Niżnej. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły.

Uroczystość przygotowali i poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przypomniane zostały wydarzenia sprzed 79. lat, kiedy to sąsiedzi - Niemcy i Związek Sowiecki - napadli na Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa. Następnie uczniowie przedstawili krótkie scenki z życia szkoły. Były też życzenia i dobre rady na nowy rok szkolny skierowane szczególnie do uczniów klas gimnazjalnych i klasy ósmej, którzy w czerwcu opuszczą mury szkoły.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Agata Jarosz. Przedstawiła najważniejsze zmiany w naszej szkole, które przyniósł ten rok szkolny. Zwracając się do uczniów życzyła im sukcesów w nowym roku szkolnym. Potem odbyły się spotkania w klasach z wychowawcami. 

 

Wakacje za 291 dni!

bottom of page