Wydarzenia w roku szkolnym 2013/2014
DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
W dniu 5 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. Wszyscy uczniowie zebrali się w klasach o godzinie 9.00, aby rozpocząć świętowanie. Tego dnia czekały na nas gry i zabawy oraz rywalizacja sportowa. Najpierw zajęcia sportowe mieli uczniowie szkoły podstawowej, a gimnazjaliści sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności plastyczne. Wiedzę o książkach sprawdzały krzyżówki przygotowane przez panią Lucynę Ślósarz, cierpliwość i koncentrację zestaw gier planszowych, a inwencję i pomysłowość kalambury opracowane przez panie Renatę Jakubiak i Dorotę Węgielską. Po przerwie na poczęstunek gimnazjaliści zgromadzili się na sali gimnastycznej, żeby wziąć udział w zabawach sportowych. Pięć zespołów w kolorach pięciu kół olimpijskich rywalizowało w skoku w dal, rzucie beretem czy skakaniu na skakance. Z trybun można było usłyszeć radosne okrzyki uczniów dopingujących swoje drużyny. W ostatnich konkurencjach wzięli udział także wychowawcy, których zadaniem było wykonanie rzutu do kosza i trafienie piłką do bramki. Po zliczeniu punktów za konkurencje sportowe okazało się, że najlepiej wysportowani są reprezentanci klasy I b, II b i III a, a rywalizację międzyklasową tego dnia wygrała... klasa III a! Gratulujemy starszym koleżankom i kolegom.
/Iza Wacławik/
DZIEŃ MATKI I OJCA
W środę 28 maja gościliśmy w szkole naszych rodziców. Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca uczniowie i nauczyciele zadbali o odświętną i miłą atmosferę w szkole w tym dniu. Sala gimnastyczna została udekorowana, przygotowany został słodki poczęstunek, a wiersze i piosenki były ćwiczone do ostatniej chwili. Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczystość, podczas której zaprezentowali się uczniowie wszystkich klas. Słowami wierszy i piosenek podziękowaliśmy naszym rodzicom za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymujemy.
CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA
19 maja odbył się uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Książki, który przypada 8 maja. W tym roku święto książki przebiegało pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia". Apel przygotowały uczennice z klasy I a i I b pod opieką pani Lucynki Ślósarz. Pierwszoklasistki zwróciły uwagę na wartość książki zachęcały do częstszego odwiedzania biblioteki. Uczniowie i nauczyciele mogli poznać rożne ciekawostki na temat książek oraz posłuchać wesołych piosenek o bibliotece. Mogli również dowiedzieć się co znane osoby myślą o książkach i dlaczego je czytają. Na koniec apelu każdy uczeń został poczęstowany cukierkiem z cytatem na temat czytania.
/Iza Wacławik/
W WADOWICACH NA URODZINACH PATRONA
Z okazji urodzin papieża Polaka 18 maja do Wadowic przyjechali przedstawiciele szkół im. Jana Pawła II z całej Polski. Nie zabrakło też przedstawicieli gimnazjum w Rabie Niżnej – siedmiu uczniów i uczennic pod opieką pani Moniki Aleksandrzak.
Uczniowie wzięli udział w zorganizowanym w tym roku „Pochodzie Świętych i Błogosławionych”. Naszemu gimnazjum przypadło upamiętnienie postaci świętego Rafała Kalinowskiego, zakonnika żyjącego w XIX wieku beatyfikowanego i kanonizowanego przez papieża Jana Pawła II. W postać świętego wcielił się uczeń klasy II a Grzegorz Masłowiec. Następnie gimnazjaliści uczestniczyli we Mszy świętej odprawionej na wadowickim rynku przez pochodzącego z Wadowic ordynariusza bielsko-żywieckiego bp. Romana Pindla. Niedzielna Eucharystia była dziękczynieniem Panu Bogu za kanonizację Wielkiego Człowieka – Polaka, naszego Rodaka – Jana Pawła II.
DZIEŃ EUROPEJSKI
W maju, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. W tym roku w czwartek 15 maja „podróżowaliśmy” po krajach skandynawskich. Przewodnikami po Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii był wiking i bohaterka powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren – Pipi Langstrumpf. W prezentacji multimedialnej opracowanej przez panią Genowefę Hornik, mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w krajach północnej Europy. W trakcie „podróży” słuchaliśmy piosenek szwedzkiej grupy ABBA w wykonaniu poszczególnych klas gimnazjalnych. Uczniowie gimnazjum przygotowali również plakaty i krótkie prezentacje baśni Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety. Na koniec odbył się konkurs wiedzy o krajach skandynawskich. Warto było zgłosić się do odpowiedzi, bo na uczestników czekały cenne nagrody np. piątka z języka niemieckiego czy geografii.
Tego samego dnia odbyła się premiera przedstawienia na motywach baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”. Zostało ono przygotowane przez uczennice starszych klas szkoły podstawowej pod czujnym okiem pani Doroty Węgielskiej i jak przystało na świętowanie Dnia Europejskiego, w języku angielskim.
ŚWIĘTO PATRONA
13 maja odbyła się impreza szkolna z okazji święta Patrona szkoły podstawowej. Do święta uczniowie przygotowywali się przez cały miesiąc – starsi i młodsi rysowali portrety Wojciecha Rypla, pisali wiersze przypominające życiorys i zasługi fundatora pierwszej szkoły w Rabie Niżnej. We wtorek 13 maja przyszedł czas na podsumowanie. Osoby, które napisały wiersze związane tematycznie z Wojciechem Ryplem, przeczytały je wszystkim zebranym na sali gimnastycznej. Jeden z nich został nawet uzupełniony melodią i zaśpiewany przez dwie uczennice z klasy 5. Portrety Patrona pięknie się prezentowały jako dekoracja występów oraz konkursu wiedzy o Wojciechu Ryplu. W konkursie wzięli udział reprezentanci klasy czwartej, piątej i szóstej, a pytania opracowała pani Barbara Oleksy. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, jednak najlepszą okazała się klasa czwarta.
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
30 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pani Barbary Oleksy zaprezentowali program artystyczny, w którym nie zabrakło historycznych odniesień, pięknych strof patriotycznej poezji, nastrojowej muzyki, a także aktorskich popisów.Występ uczniów poprzedziło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Uczniowie przedstawili historyczne okoliczności uchwalenia Konstytucji Majowej jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Występ wzbogacony został pieśniami patriotycznym m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, „Na krakowskim Rynku”. Ciekawą formą przybliżenia młodym widzom sensu obchodów tego święta, były przedstawione scenki, w których uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Marysia Kowal i Dawid Lach z klasy 6 oraz Tomasz Wacławik z klasy 5 wcielili się w role sąsiadów Rzeczypospolitej z XVIII wieku tj. Rosji, Prus i Austrii planujących podział ziem polskich. Występowały również uczennice klasy II a gimnazjum, które przeprowadziły wywiad z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim granym przez Grzegorza Masłowca. Występy wszystkich młodych artystów nagrodzone zostały brawami zgromadzonej widowni.
KRZYŻ ZNAKIEM MIŁOŚCI
Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji.W środę 16 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Uczniowie klasy 5 i 6 przygotowani przez panią Elżbietę Gaweł-Kuchnię przybliżyli nam istotę, sens i znaczenie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Piękne pieśni wielkopostne zaśpiewały uczennice gimnazjum. Uroczysty apel pod hasłem „Krzyż znakiem miłości” wprowadził nas w zadumę i refleksję nad męką, śmiercią Chrystusa i cudownym triumfem zmartwychwstania Naszego Pana. Przy okazji świątecznego apelu pani dyrektor Agata Jarosz złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne.
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 10 kwietnia 2014 r. z okazji 74. rocznicy tej straszliwej zbrodni odbył się uroczysty apel. Klasa 6 pod opieką pana Mariusza Gacka przygotowała widowisko historyczno-poetyckie pod tytułem „Katyń – Golgota Wschodu”. Uczniowie prowadzący przybliżyli gimnazjalistom tło historyczne zbrodni katyńskiej. Wypowiedzi uczniów przeplatane były fragmentami wspomnień więźniów Kozielska oraz utworami poetyckimi. Wzruszająco wypadła prezentacja sylwetek Polaków, reprezentantów naszej elity, ofiar zbrodniczej decyzji Stalina z 5 marca 1940 r.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto uchwalone 14 listopada 2007 r. poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest co roku 13 kwietnia, tj. w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRS masowych grobów polskich oficerów.
DZIEŃ ZIEMI
W piątek 11 kwietnia 2014 roku w szkole podstawowej odbył się apel ekologiczny przygotowany przez panią Jadwigę Świder. Uczciliśmy w ten sposób kolejny Dzień Ziemi przypadający co roku 22 kwietnia. Uczniowie klasy 5 zaprezentowali przedstawienie, w którym zachęcali wszystkich bez wyjątku, aby dbali o czystość Ziemi. Uczniowie zaprezentowali w trakcie przedstawienia jak czasami człowiek zapomina o ochronie przyrody, a Ziemia „cierpi” z powodu zanieczyszczenia rzek, jezior, lasów. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i wiosennej.
Z KULTURĄ ZA PAN BRAT
W dniu 21 marca uczniowie gimnazjum zebrali się na sali gimnastycznej, aby wykazać się wiedzą na temat zasad dobrego zachowania i kultury. Najpierw reprezentanci klas odpowiadali na dwa losowo wybrane pytania dotyczące zasad savoir-vivre’u. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie, a my przypomnieliśmy sobie m.in. jak wręczamy kwiaty czy dlaczego nie należy rozmawiać z koleżanką na lekcji. Następnie były scenki rodzajowe przygotowane przez poszczególne klasy. Mogliśmy zobaczyć jak należy zapraszać, przepraszać, składać życzenia, odbierać telefon czy przedstawiać rodzicom swoich kolegów. Kolejne zadanie, sprawdzające szybkość i umiejętność współpracy zespołu klasowego, okazało się najtrudniejsze. Należało z rozsypanki ułożyć hasła dotyczące dobrych manier, a najszybciej polecenie wykonali uczniowie klasy II a. Po przerwie spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie przed kanonizacją Jana Pawła II. Po modlitwie klasy kolejno prezentowały sylwetki wybranych twórców polskiej kultury. Wywiad z krasnoludkami z I a, przybliżył nam postać Marii Konopnickiej, a zaśpiewana przez koleżanki z I b wiązanka przebojów Anny Jantar przypomniała nam sylwetkę tej popularnej w latach siedemdziesiątych piosenkarki. Zaprezentowani zostali również Andrzej Wajda, Fryderyk Chopin i Jan Matejko. Dzięki temu spotkaniu na pewno będziemy z kulturą za pan brat.
/Iza Wacławik/
WIELKOPOSTNE PRZYGOTOWANIE
16 marca w naszej parafii rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. W poniedziałek uczniowie szkoły podstawowej po dwóch lekcjach wyruszyli do kościoła na nauki głoszone przez salwatorianina księdza Wiesława. O godzinie 11.00 uczniowie gimnazjum dołączyli do młodszych kolegów, aby razem z nimi uczestniczyć w we Mszy Świętej. Potem była nauka dla gimnazjalistów. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni opowieściami księdza Wiesława. We wtorek, tak samo jak w poprzedni dzień, najpierw odbyła się nauka dla uczniów szkoły podstawowej, a po Mszy Świętej dla uczniów gimnazjum. W środę o 10. 30 uczniowie wyruszyli do kościoła, aby tam skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza Święta, podczas której ojciec Wiesław wygłosił naukę na temat potrzeby pomocy i umiejętności dzielenia się z innymi. Na koniec uczniowie złożyli najserdeczniejsze życzenia ojcu Wiesławowi w podziękowaniu za odbyte rekolekcje.
/Iza Wacławik/
PRZYGOTOWANIE DO KANONIZACJI JANA PAWŁA II
22 lutego uczniowie reprezentujący gimnazjum wraz z paniami Marią Nawieśniak i Grażyną Szlaga udali się do Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie – Łagiewnikach. Uczestniczyli we Mszy świętej i procesji Światła organizowanych w ramach Modlitewnej Nowenny Comiesięcznej przed kanonizacją Jana Pawła II.
Kanonizacja Patrona gimnazjum odbędzie się już za 63 dni 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie. Przygotowując się do tej ważnej dla uczniów uroczystości, gimnazjaliści od września 22. dnia każdego miesiąca spotykają się na modlitwie Anioł Pański. Comiesięczne spotkania rozpoczynają się od wysłuchania fragmentu katechezy Jana Pawła II do młodzieży. Myśl przewodnią przemówienia stanowi drogowskaz skierowany przez Papieża do młodych, który pokazuje im jak żyć. Bo Jan Paweł II kochał młodych i stawiał im jasne wymagania, przypominające Dekalog. Przez kolejne 10 miesięcy roku szkolnego gimnazjaliści poznają ten wyjątkowy Papieski Dekalog Młodych.
wrzesień – Wiem, że wiedza otwiera horyzonty.
październik – Wymagam od siebie, nawet gdy inni nie wymagają.
listopad – Dbam o moją Ojczyznę i swoje życie.
grudzień – Nie jestem niewolnikiem rzeczy ani namiętności.
styczeń – Buduję cywilizację miłości.
luty – Tworzę kulturę i jestem przez nią tworzony.
marzec – Nie zagłuszam sumienia.
kwiecień – Nie lękam się głosić Ewangelii.
maj – Szukam pomocy u rodziców.
czerwiec – Walczę o własną słuszną sprawę.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Dnia 21 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia w związku z obchodzonym w tym dniu Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Akademię przygotowała klasa szósta pod nadzorem pani Agnieszki i pana Mariusza. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną na temat języka ojczystego, recytowali wierszyki z trudnościami ortograficznymi. Brali także udział w grach i zabawach ortograficznych typu : przysłowia staropolskie, kalambury ze związkami frazeologicznymi oraz łamańce językowe. Wcześniej zostały też przeprowadzone dwa konkursy: Konkurs Ortograficzny i Konkurs Plastyczny w klasach I-III oraz w klasach IV-VI. Pani dyrektor mgr Agata Jarosz rozdała uczniom wyróżnionym dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W sobotę 1 lutego w budynku OSP w Rabie Niżnej gościliśmy naszych seniorów. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka przygotowaliśmy wspaniały występ, poprzez który chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich wnuczęta otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować.
Do tego szczególnego dnia przygotowywaliśmy się od dawna. Uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej pod opieką swoich wychowawców przez kilka dni wykonywali prezenty – niespodzianki, ćwiczyli wiersze i piosenki, opracowywali szczegóły występów. Starsi koledzy pomogli wykonać dekorację, a rodzice zadbali o poczęstunek. W sobotę od rana z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie uroczystości. Zaczęła się punktualnie o 15.00. Pani dyrektor powitała szanownych gości i zaczęły się występy. Dodatkową atrakcją było przedstawienie Jasełek przygotowanych przez panią Elżbietę Gaweł – Kuchnię oraz występ zespołu regionalnego „Rabianie”.
Po wspólnym poczęstunku przy kawie i herbacie babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na spotkanie za rok.
SUKCES NASZYCH KOLĘDNIKÓW
W sobotę 11 stycznia w Olszówce odbył sie przegląd kolędniczy. Grupa chłopców ze szkoły podstawowej wzięła udział w tym konkursie. Nasi kolędnicy pokazali zwyczaj kolędowania z gwiazdą, podczas którego zaśpiewali kilka tradycyjnych zagórzańskich pastorałek. Rywalizowali z grupami kolędniczymi reprezentującymi szkoły podstawowe z terenu gminy Mszana Dolna. Po długim oczekiwaniu nastąpiło odczytanie werdyktu jury. Okazało się , że nasi kolędnicy byli jednymi z najlepszych - wraz z grupą kolędniczą z Kasiny Wielkiej zajęli pierwsze miejsce. Duża w tym zasługa opiekunki grupy pani Katarzyny Wacławik, która "rozśpiewała" i oswoiła ze sceną naszych chłopców. Dumni ze swego zwycięstwa rabiańscy kolędnicy powrócili do domów.
/Iza Wacławik/
BETLEJEMSKIE SPOTKANIE
Jak co roku, w ostatnim dniu nauki poprzedzającym wyjątkowy czas świąt Bożego Narodzenia uczniowie , nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście zebrali się wspólnie w sali gimnastycznej na wigilijnym spotkaniu.
Tradycyjnie spotkaniom tym towarzyszą przedstawienia przypominające cud Bożego Narodzenia. W tym roku szkolnym jasełka pod kierunkiem i opieką Elżbiety Gaweł-Kuchni oraz pani Moniki Aleksandrzak przygotowali najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się młodym artystom, którzy spisali się na medal. Na koniec spektaklu przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli życzenia oraz wręczyli nauczycielom i zaproszonym gościom świąteczne podarunki. Po spektaklu było wspólne kolędowanie i życzenia dla wszystkich od pani dyrektor Agaty Jarosz. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się przy wigilijnym stole.
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
6 grudnia odbyła się w gimnazjum impreza pod hasłem : I ty możesz zostać świętym Mikołajem. Zabawę z okazji mikołajek zorganizowała pani Elżbieta Gaweł-Kuchnia wraz z wolontariatem szkolnym. do zaproponowanych konkurencji klasy przygotowywaly się przez tydzień. Najpierw sprawdzana była wiedza gimnazjalistów na temat świętego Mikołaja. Następnie odbył się przegląd orszaków świętego Mikołaja, a porównywane i oceniane przez jury były stroje, przemówienie świętego Mikołaja oraz piosenka. Najtrudniejszą konkurencją okazało się pakowanie prezentów... dwoma lewymi rękami! Zadanie, które wykonywali dwaj uczniowie z każdej klasy, było zabawne i emocjonujące. Zmagania klas oceniało jury w składzie : pani dyrektor, pani Lucyna Ślósarz i pan Robert Sławecki. Najwyżej ocenione zostało przygotowanie i zaangażowanie klasy II a, która w rywalizacji zasłużenie zajęła pierwsze miejsce.
ZABAWA + NAUKA, CZYLI WYCIECZKA DO KRAKOWA
Niezapomniane chwile spędzili uczniowie z klasy V i VI oraz Iab gimnazjum wraz z wychowawczyniami – p. Barbarą Oleksy, Dorotą Węgielską i Renatą Figurą podczas wycieczki do Krakowa, która miała miejsce 5 grudnia 2013 r. Dzięki ciekawemu programowi mieli okazję zdobyć wiele nowych informacji w Muzeum Inżynierii Miejskiej na temat : a)historii koła - bawiąc się w interaktywnej sali pełnej różnych przedmiotów; b) polskiej motoryzacji z czasów PRL-u – oglądając bogatą ekspozycję samochodów i motorów z tamtego okresu oraz pozując do zdjęć na tle syrenki- „królowej szos”;c) budowy poduszkowca, tworząc go samodzielnie od podstaw, a potem w nagrodę „latając” nim daleko…bo aż na koniec korytarza. Podczas wycieczki nie zabrakło również chwil wzruszenia na filmie „Mój biegun” i smacznej przekąski w McDonaldzie lub KFC.
/Dorota Węgielska/
ANDRZEJKI Z JULIANEM TUWIMEM
28 listopada 2013 r. uczniowie klasy II a zaprezentowali apel pod hasłem "Powtórka z Tuwima". Dzięki temu poznaliśmy życiorys wybitnego poety, a także przypomnieliśmy sobie wiersze, które być może również Tobie mama lub tata czytali na dobranoc. Recytacje przeplatane były piosenkami w wykonaniu uczennic klas drugich. Z okazji Roku Tuwimowskiego wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Julianie Tuwimie, który przygotowała pani Lucynka Ślósarz. Na apelu konkurs został podsumowany, a nagrody czekały na każdego, kto wziął udział i poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania. Apel przygotowała wychowawczyni klasy II a - pani Renata Jakubiak razem z panią bibliotekarką - Lucyną Ślósarz.
Apel nie był jednak jedyną atrakcją tego dnia. Zaraz po lekcjach o godzinie 15.00 rozpoczęła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów gimnazjum. Zabawa rozpoczęła się tradycyjnie tańcem belgijskim, a potem już wszyscy szaleli na parkiecie pod czujnym okiem nauczycieli - pani Basi Oleksy, pani Dorotki Węgielskiej, pani Grażynki Szlaga oraz pana Janusza Prośniaka. Wszyscy bawili się świetnie, a humor nikogo nie opuszczał. Uczennice klasy II b przygotowały poczęstunek, na który zaproszeni byli wszyscy uczniowie. Jak tradycja nakazuje, na zabawie nie zabrakło również wróżb. Jednak to co dobre szybko się kończy i już o godzinie 19.00 muzyka zamilkła i każdy musiał opuścić salę. Wszyscy z wielkim bólem nóg powoooooli udali się do się do domów.
Zabawa była świetna i ... oby więcej takich! Już nie możemy się doczekać!
/Marzena Żmuda/
WYCIECZKA DO KRAKOWA I NIEPOŁOMIC
21 listopada 2013 r. spod szkoły o godzinie 7:45 na wycieczkę wyjechały klasy drugie wraz z wychowawcami : panią Renatką Jakubiak i panią Grażynką Szlaga oraz z nauczycielką fizyki - panią Joasią Madzula. Wybrali się do Krakowa, na przedstawienie „Błysk rekina” w Teatrze Ludowym, a następnie do obserwatorium w Niepołomicach. Od rana uczniom dopisywały świetne humory, których nie stracili do końca dnia. Bawili się świetnie. O godzinie 9:00 rozpoczął się spektakl, na którym prócz uczniów naszej szkoły salę zapełnili widzowie z paru innych szkół. Po sztuce chłopcy i dziewczyny byli jeszcze bardziej rozbawieni niż wcześniej. Pełni pozytywnej energii wróciliśmy do autobusu i wyruszyliśmy do Niepołomic, gdzie mieliśmy odwiedzić obserwatorium astronomiczne w ramach zajęć z fizyki. Wcześniej jednak była chwila, aby coś przekąsić. Całą grupą „napadliśmy” na restaurację, gdyż wszyscy byliśmy strasznie głodni. Po upływie pół godziny każdy był odpowiednio wzmocniony i mógł wyruszyć do obserwatorium. Niektórzy uczniowie nie byli zainteresowani wykładem na temat planet Układu Słonecznego, a inni przeciwnie - słuchali z zaciekawieniem. Wszystkich jednak zainteresował pokaz gwiazd na specjalnym suficie, który dawał efekt, że to obserwatorzy przesuwają się we Wszechświecie. Po dwugodzinnym pobycie w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym zmęczeni wyruszyliśmy do domu, z nadzieją, że wstąpimy do Mc’Donalds - zazwyczaj atrakcji każdej wycieczki. Lecz jakie było rozczarowanie każdego z uczniów, gdy po drodze nie spotkaliśmy żadnego. Wszyscy byli bardzo zawiedzeni, lecz dzięki temu wróciliśmy wcześniej do domu.
Myślę, że to nie była pierwsza taka wycieczka. Świetnie czujemy się w swoim gronie i drogę powrotną ozdobiliśmy „pięknym” śpiewem. Drugie klasy już planują kolejną wycieczkę.
Nie możemy się doczekać !
/Marzena Żmuda/
MŁODZI ARTYŚCI Z KLASY III
Dnia 22 listopada 2013 roku klasa III przedstawiła sztukę teatralną Jana Brzechwy pt.”Grzyby”. Uczniowie samodzielnie wykonali zaproszenia i piękne plakaty, dekoracje, scenografię oraz kostiumy. Chłopcy wiele godzin poświęcili przygotowaniom do tej sztuki. Pracowali na zajęciach kółka plastycznego, zostawali również wiele godzin po lekcjach. Uczniowie klasy trzeciej z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, sprawiając tym moc radości i zabawy swoim koleżankom i kolegom z przedszkola, z oddziału „0” i oraz młodszych klas szkoły podstawowej. Na zakończenie była wspólna zabawa: zagadki, krzyżówki, rebusy i kolorowanki oraz wspólne pamiątkowe zdjęcia.
/Maria Nawieśniak/
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dzień po 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zebrali się na sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w uroczystej akademii związanej ze Świętem Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie naszego hymnu państwowego. Akademia została poprowadzona przez uczniów z klasy piątej i szóstej. Wyrecytowali oni wiersze, a pozostali, słuchając wierszy, mieli możliwość obejrzenia prezentacji. Następnie wszystkie klasy wykonały przygotowaną pieśń patriotyczną. Jako pierwsza wystąpiła klasa I a z pieśnią "Rota", a pozostałe klasy z utworami : "Legiony", "Wojenko, wojenko", "Piechota", "Przybyli ułani pod okienko" oraz "Warczą karabiny". Pod koniec uroczystości pani dyrektor zwróciła uwagę na jeden ze sposobów wyrażania szacunku dla naszych świąt narodowych jakim jest strój galowy.
Dzięki takim uroczystością szkolnym uczniowie mogą poznać święta narodowe. Miejmy nadzieję, że chętnie będą brać w nich udział.
/Iza Wacławik/
JAN MATEJKO - MALARZ DZIEJÓW POLSKI
W dniu 30 października 2013 r. około godziny 11 w naszej szkole odbyła się uroczystość związana z wielkim polskim malarzem - Janem Matejko.
Przed południem gimnazjaliści zebrali się na sali gimnastycznej i w wielkim podekscytowaniu zajęli swoje miejsca. Uroczystość została poprowadzona przez p. Grażynę Szlaga. Wszyscy uczniowie od długiego czasu przygotowywali się do tego dnia. Z okazji przypadającej 120. rocznicy śmierci Jana Matejki odbyło się podsumowanie i ocenach działań klas. Na początku sprawdzana była nasza wiedza o słynnym polskim malarzu. Następnie p. Maria Nawieśniak ogłosiła wyniki konkursu plastycznego, który polegał na narysowaniu portretów królów i książąt polskich z pocztu Jana Matejki. Najlepiej z zadaniem poradziła sobie klasa II b, a uczniowie na środku sali zaprezentowali efekty swojej pracy. Najwięcej emocji sprawiły dwie konkurencje polegające na rozpoznawaniu obrazów historycznych Jana Matejki. Należało podać tytuły obrazów Mistrza Jana - po wysłuchaniu opisu wydarzenia przedstawionego na obrazie oraz na podstawie detalu. W trakcie trwania imprezy przedstawiciele klas malowali „Dywan jesiennych liści”. Po 30 minutach gimnazjaliści pokazali nam swoje prace. Nie zabrakło również prezentacji na temat miejsc w Krakowie związanych z Janem Matejko. W tej konkurencji, ocenianej przez p. Lucynę Ślósarz, również wygrała klasa II b . Na koniec zostały ogłoszone wyniki rywalizacji międzyklasowej. Jury pod przewodnictwem p. Dyrektor uznało, że najlepsza była klasa II b.
Wszystkim impreza bardzo się podobała. Miejmy nadzieję, że uczniowie wiedzą już więcej o wspaniałym polskim malarzu, jakim był Jan Matejko.
/Iza Wacławik/
ŚLUBUJEMY
We wtorek 22 października 2013 roku był dużym świętem dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. W tym dniu na widowni zasiedli rodzice, nauczyciele, starsi uczniowie oraz przedszkolaki. Bohaterowie dnia dali się poznać z bardzo dobrej strony: bezbłędnie recytowali wiesze i pięknie śpiewali piosenki dając dowód na to, że naprawdę zasługują na miano uczniów naszej szkoły. W miłej atmosferze pierwszoklasiści zostali więc zaproszeni do szkolnej społeczności przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Rypla i starszych kolegów . W obecności wszystkich zgromadzonych uroczyście złożyli ślubowanie, a Pani Dyrektor mgr Agata Jarosz dopełniła oficjalnej części szkolnej gali, pasując każde z dzieci na uczniów naszej szkoły i wręczając im drobne upominki, legitymacje szkolne oraz odznaki i dyplomy ufundowane przez rodziców.
Niecodziennego charakteru uroczystości dodawała obecność niezwykłych gości: Misia Rafała i jego koleżanek Pszczółek, które świetnie bawiły się z naszymi „pierwszakami”, umilając im czas przed uroczystością i w jej trakcie. Nasi goście ukazali się też niezwykle medialni i bardzo chętnie pozowali z pierwszoklasistami do wspólnych zdjęć.
Najmłodszym uczniom naszej szkoły życzymy sukcesów w nauce, prawdziwych szkolnych przyjaźni oraz tego, by nauka nie była przykrym obowiązkiem, lecz zawsze miała coś z zabawy.
/Katarzyna Wacławik/
NAUKA PRZYJAŹNI I TOLERANCJI
18 października 2013 r. nasi najmłodsi uczniowie mieli możliwość obejrzenia ciekawego spektaklu pt. „O! Wlazł kotek na płotek”, z którym zawitali do naszej szkoły aktorzy teatru obwoźnego Chrząszcz w trzcinie. W przedstawieniu wystąpiły barwne postaci kotka, kaczki, kury, koguta czy indyka odgrywane przez lalki typu muppet. Historia z wiejskiego podwórka, na którym pojawia się "obcy, nowy, inny” – kotek, wywołując tym wśród stałych mieszkańców - ptaków strach i agresję, stała się punktem wyjścia aktorów do rozmowy z naszymi uczniami na temat akceptacji i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w warsztatach terapeutycznych, które pokazały im, że „obcy” nie znaczy gorszy, zły, z którym nie można się zaprzyjaźnić. Aby kogoś oceniać, należy go dobrze poznać.
/Dorota Węgielska/
DZIEŃ PAPIESKI
Przez dwa świętowaliśmy rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła II. W dniu 16 października uczniowie wyróżnieni w konkursach w ramach VI Ogólnoszkolnego Dnia Papieskiego pojechali do Łostówki, aby wziąć udział w koncercie finałowym i odebrać nagrody. W konkursie dziennikarskim 2. miejsce zajęła Anna Oleksy, a tuż po nie na trzecim miejscu znalazła się Marzena Żmuda. Nie zabrakło również uczestników z naszej szkoły w konkursie fotograficznym, którego laureatami zostali Krzysztof Niżnik i Aneta Cieluch oraz konkursie multimedialnym, w którym 2. miejsce zajął Grzegorz Masłowiec. Uczeń szkoły podstawowej Marcin Piekarczyk zajął 1. miejsce w konkursie plastycznym. Zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkoły podstawowej wykazali się dużymi umiejętnościami sportowymi zajmując miejsca na podium w rywalizacji siatkarzy. Najwięcej nagród zdobyliśmy w konkursie muzycznym - 2. miejsce wyśpiewały dziewczynki z klasy 1 szkoły podstawowej oraz gimnazjalny zespół Arka JP2, a duet wokalno - instrumentalny w składzie Izabela Wacławik i Magdalena Chmielarczyk zdobył pierwszą nagrodę. Nie możemy zapomnieć o naszej uzdolnionej gawędziarce - Marysi Kowal z klasy 6, która w konkursie talentów zajęła 2. miejsce. Duża ilość nagród sprawiła nam wielką radość, a wszyscy uczestnicy uroczystości byli zdziwieni pogodą ducha uczniów z Raby Niżnej.
Uroczystości związanej z Janem Pawłem II nie mogło zabraknąć w naszej szkole, dlatego 17 października odbyła się akademia pod hasłem "Jan Paweł II - Papież dialogu". Około godziny 11.00 wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej i wysłuchali wierszy recytowanych przez uczniów klasy I a i I b. Mieli również możliwość obejrzenia dwóch wzruszających prezentacji i wsłuchania się w słowa piosenki Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Po zakończeniu występu klas pierwszych odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły. Następnie wystąpił zespół Arka JP2, który zaśpiewał wyróżnioną w Łostówce piosenkę "Życie jest piękne". Akademia wszystkim bardzo się podobała. Miejmy nadzieję, że zachęci ona uczniów, zwłaszcza gimnazjalistów, do poznawania nauczania tak ważnej postaci, jaką jest Papież Jan Paweł II.
/Iza Wacławik/
WIZYTA KS. BISKUPA JANA ZAJĄCA
14 października naszą szkołę odwiedził ksiądz biskup Jan Zając. Towarzyszył mu proboszcz parafii w Rabie Niżnej ksiądz Marian Krzystek. Spotkanie ze znamienitym gościem odbyło się na sali gimnastycznej. Rozpoczęła je pieśń "Bądź pozdrowiony gościu nasz". Po krótkim powitaniu pani dyrektor Agata Jarosz przypomniała historię szkoły w Rabie Niżnej, a uczniowie przedstawili prezentacje o naszej szkole oraz przypomnieli sylwetkę Patrona gimnazjum - bł. Jana PawłaII. Były wiersze, a przede wszystkim pieśń "My Jana Pawła uczniowie". Następnie Jego Ekscelencja rozmawiał z każdą z klas. W serdecznej pogawędce, przyznał, że chciałby, aby traktowano go jako domownika.
Uczniowie nie zapomnieli, że 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, po krótkiej części artystycznej, podziękowali z tej okazji wszystkim pracownikom szkoły. Na uroczystość, z podziękowaniami i kwiatami, przybyli również przedstawiciele Rady Rodziców.
Na zakończenie wizyty ksiądz biskup udzielił uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły błogosławieństwa.
PO KRAKOWIE ŚLADAMI JANA MATEJKI
Dnia 9 października 2013 r. uczniowie klas drugich wraz z nauczycielami: p. Grażyną Szlaga, p. Renatą Jakubiak, p. Marią Nawieśniak i p. Januszem Prośniakiem pojechali na wycieczkę szkolną do Krakowa. Celem było zapoznanie się z życiem Jana Matejki oraz z jego dziełami z okazji trwającego w Krakowie Roku Jana Matejki.
Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie 8.15, a po godzinie byliśmy już w Krakowie. Najpierw byliśmy w McDonald's, aby nabrać sił przed zwiedzaniem miejsc związanych z malarzem. Pierwszym punktem wizyty w Krakowie Jana Matejki był Dom Jana Matejki, w którym uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej. Pani przewodnik opowiedziała nam historię rodziny Matejki, pokazała pomieszczenia i przedmioty związane z artystą oraz przechowywane tu dzieła mistrza Jana. Na drugą część zajęć poszliśmy do Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach. Spośród wielu obrazów pani przewodnik wybrała trzy obrazy Jana Matejki eksponowane w galerii: obraz "Wernyhora", który przedstawia legendarnego ukraińskiego wieszcza, "Hołd pruski", który jest wizją triumfu Rzeczypospolitej nad zakonem krzyżackim oraz obraz "Kościuszko pod Racławicami". Potem był krótki test sprawdzający naszą znajomość dzieł Jana Matejki, z którym wszystkie grupy poradziły sobie bardzo dobrze. W Sukiennicach pożegnaliśmy panią przewodnik i udaliśmy się na spacer po Krakowie śladami Jana Matejki. Na Rynku Głównym zatrzymaliśmy się przy Wieży Ratuszowej, z której Matejko malował panoramę Krakowa, wstąpiliśmy do Kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza oraz polichromię projektowaną przez Jana Matejkę. Potem zobaczyliśmy inne miejsca związane z malarzem takie jak kościół św. Krzyża czy Akademię SztukPięknych przy Placu Jana Matejki. Na koniec jeszcze raz, ku uciesze uczniów, wstąpiliśmy do McDonald's. Około godziny 17.00 zmęczeni, lecz szczęśliwi, wróciliśmy do domu.
Wszystkim wycieczka bardzo się podobała i myślę, że zdobyliśmy nową wiedzę o jednym z najwybitniejszych polskich malarzy.
/Anna Oleksy/
WYJAZD DO TEATRU IM. J. SŁOWACKIEGO W KRAKOWIE
W krakowskich teatrach trwa sezon artystyczny 2013/2014. Również uczniowie naszej szkoły biorą w nim udział.
Jako pierwsi pojechali do teatru uczniowie klasy III gimnazjum. Tym razem celem był najpiękniejszy z krakowskich teatrów – Teatr im. J. Słowackiego oraz niemal kultowe już przedstawienie (grane zawsze przy pełnych salach od 2002 r.!) pt. „Chory z urojenia” z Andrzejem Grabowskim w roli głównej. Sztuka Moliera niezmiennie bawi, Andrzej Grabowski śmieszy do łez, a teatr zachwyca kolorami i przepychem.
Zajmowaliśmy najlepsze miejsca w teatrze – w tzw. „loży cesarskiej”, więc mieliśmy doskonały widok nie tylko na scenę, ale na całe wnętrze teatru. Mogliśmy też poczuć się wyróżnieni i „ważni”. W historii istnienia teatru nie byle kto zasiadał w tej loży – prezydenci, premierzy, ministrowie II i III Rzeczypospolitej, zagraniczni goście…
Po dwugodzinnym spektaklu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który opowiedział nam co nieco o historii teatru, kulisach jego budowy oraz wyjaśnił symbolikę przepięknej kurtyny autorstwa Henryka Siemiradzkiego. Spędziliśmy też chwilę w bardzo dekoracyjnym foyer teatru.
Wróciliśmy do domu zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę i nowe doświadczenia. Kolejny wyjazd do teatru utwierdził nas w przekonaniu, że teatr wcale nie jest nudny. Chętnie pojedziemy znowu.
/rj/
OTRZĘSINY KLAS I
3 października 2013 r. w naszym gimnazjum odbyła się ważna uroczystość - otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Koleżanki i koledzy z klasy trzeciej przygotowali dla pierwszaków zadania. Uczniowie z klasy I a i I b z niecierpliwością, ale i niepokojem wyczekiwali na swoją kolej. Zadania nie były trudne, a przy tym zabawne. Nie zabrakło komisji złożonej z chłopców z klasy III a, którzy oceniali wyczyny pierwszoklasistów. Było naprawdę bardzo dużo śmiechu. Po wielkich zmaganiach klasa I b zwyciężyła, a następnie obie klasy poczęstowały uczestników uroczystości ciastkami. Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili, a pierwszoklasiści cieszyli się, że są już prawdziwymi gimnazjalistami.
/Iza Wacławik/
WYCIECZKA KLAS I GIMNAZJUM
2 października 2013 r. klasy I a i I b wyruszyły na wycieczkę. Celem było zdobycie szczytu Luboń Wielki. O godzinie 8.30 wyruszyliśmy sprzed szkoły i żwawym krokiem popędziliśmy do lasu, w którym rozpoczął się zielony szlak. Na początku droga nie była trudna, ale przechodząc na czerwony szlak natrafiliśmy na strome podejście. Wychodząc nim wszyscy byli bardzo zmęczeni, więc musieliśmy często robić odpoczynki. Około godziny 11.00 można się było zorientować, że zbliżamy się do celu. Kiedy już dotarliśmy do schroniska, większość uczniów zamówiła gorącą czekoladę, a następnie podpisaliśmy się w kronice. Opiekunowie stwierdzili, że powinniśmy się ogrzać, więc
zapaliliśmy ognisko. Wszyscy zjedli ze smakiem pieczony chleb i kiełbaski. Po posiłku posprzątaliśmy po sobie i udaliśmy się w drogę powrotną. Na początku trochę zabłądziliśmy, ale jedna z uczennic stała się naszym przewodnikiem. Wróciliśmy cali i zdrowi do szkoły.
/Iza Wacławik/
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
13 września najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Pan policjant rozmawiał z uczniami na temat bezpiecznego poruszania się po drodze i zachowania się w przypadku, gdy nieznajomy kierowca zatrzyma się i zaproponuję im podwiezienie ich do domu. Padło wiele pytań i bardzo dobrych odpowiedzi. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi na pytania. Panowała radosna atmosfera. Aktywny udział uczniów w zajęciach policjanci nagrodzili maskotkami. Atrakcją spotkania była możliwość zobaczenia i dotknięcia wyposażenia policjanta. Wizyta zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
/mn/
330 LAT TEMU
12 września 2013 r. minęła 330. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Z tej okazji gimnazjaliści pod opieką nauczycieli historii wykonali plakaty upamiętniające wielkie zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego nad Turkami. Na plakatach znalazły się informacje o wydarzeniach sprzed 330 lat. Przypomniana została trasa wyprawy polskiego króla z Krakowa do Wiednia, husaria, której atak na pozycje tureckie zadecydował o zwycięstwie pod Wiedniem czy słynne słowa króla Jana III Sobieskiego z listu do papieża Innocentego XI - Venimus, vidimus, Deus vicit. Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył.
/gs/
WITAMY ROK SZKOLNY 2013/2014
2 września 2013 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbyło się pożegnanie wakacji i oficjalne przywitanie nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się o 9.00, specjalną Mszą Świętą w kościele, a zakończyła krótką akademią, po której uczniów zaproszono do swoich klas. Gimnazjaliści i ich wychowawcy już przed czasem pojawili się przed kościołem, żeby zaraz po chwili zająć miejsca i wspólnie uczestniczyć w nabożeństwie. Pod pilnym wzrokiem nauczycieli Msza Św. odbyła się bez żadnych niespodzianek. Po niej, zgodnie z planem, wszyscy udali się do szkoły. Akademia na sali gimnastycznej rozpoczęła się krótką przemową pani dyrektor, informującą między innymi o odejściu na emeryturę pani Jadwigi Frasunkowej. Następnie głos mieli uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy przedstawili krótką część artystyczną, po której uczniowie rozeszli się do swoich starych lub nowych klas. Można więc rzec, że uroczystość przebiegła bardzo spokojnie, a gimnazjaliści serdecznie życzą, by cały rok szkolny minął w tak miłej atmosferze.
/Karolina Mardausz/