Wydarzenia w roku szkolnym 2014/2015
POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS
W piątek 26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.
Punktualnie o godzinie 8.00 na ostatnie spotkanie z wychowawcami stawili się uczniowie szkoły podstawowej. Zebranych na sali gimnastycznej uczestników uroczystości powitała pani dyrektor Agata Jarosz. Po występie przygotowanym przez klasę VI, która żegnała się z młodszymi kolegami i koleżankami, nastąpiło wręczenie uczniom nagród i wyróżnień. W tym ważnym dla nich dniu towarzyszyli im rodzice dumni z osiągnięć swoich pociech. Następnie w klasach wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa, uczniowie podziękowali wychowawcom, pożegnali się z nauczycielami.
Ostatni dzień w szkole uczniowie szkoły podstawowej zakończyli udziałem w Mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Rabie Niżnej przez ks. Mariana Krzystka. W Mszy św. uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele dziękując za cały rok szkolny. Po nabożeństwie na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie gimnazjum. Podczas spotkania gimnazjaliści otrzymali nagrody za wybitne wyniki w nauce, sukcesy w konkursach i pracę na rzecz szkoły. Następnie absolwenci pożegnali szkołę prezentując się w krótkim programie artystycznym oraz dziękując nauczycielom za trzy wspólnie spędzone lata. Spotkanie uczniów gimnazjum z wychowawcami w klasach było ostatnim wydarzeniem tego wyjątkowego dnia.
Po południu 26 czerwca uczniowie i nauczyciele pożegnali szkołę i rozpoczęli zasłużone wakacje.
SPOTKANIE Z PITAGORASEM
Na zakończenie trzyletniej nauki w gimnazjum,18 czerwca 2015 roku, uczniowie klas trzecich zaprezentowali inscenizację, dotyczącą życia i twórczości Pitagorasa.
Miała ona formę konferencji – spotkania Pitagorasa i jego towarzyszy z przedstawicielami władz, szkoły i społecznością uczniowską. Do przedstawienia występujący samodzielnie przygotowali rekwizyty w tym wrota wehikułu czasu, przez które wchodzili na scenę „starożytni goście”.
Motywem przewodnim działań teatralnych trzecioklasistów była chęć zainteresowania młodszych kolegów matematyką, zwłaszcza tematami dotyczącymi twierdzenia Pitagorasa.
/Stanisława Zając/
PODRÓŻ PO GRECJI
W dniu 18 czerwca w naszym gimnazjum odbyła się kolejna „ Podróż po Europie”.
Tym razem gimnazjaliści przygotowani przez p. Genowefę Hornik zabrali nas w podróż do kolebki europejskiej cywilizacji – Grecji. Uroczystość poprowadzili uczniowie z klasy IIIa - Emilia Gacek i Damian Kaczmarczyk, którzy weszli na scenę wraz z dźwiękami muzyki z filmu „Rydwany ognia”, napisanej przez greckiego kompozytora Vangelisa. Wędrując przez Grecję przemierzaliśmy ją z północy na południe zaczynając od Salonik. Na szczycie Olimpu spotkaliśmy się z kilkoma z bogów – Zeusem, Herą, Ateną i Apollem. Następnie Marzena Żmuda (klasa IIIa) wcieliła się w postać Demisa Roussosa i wykonała jego największy przebój Goodbye my love goodbye. Podczas naszej wycieczki odwiedziliśmy zespół prawosławnych klasztorów zbudowanych na szczytach masywu górskiego w Tesalii w Meteorach. W wąwozie Termopilskim, gdzie miała miejsce jedna z najbardziej dramatycznych bitew w historii, obejrzeliśmy fragment słynnej hollywoodzkiej produkcji „300”. Przed Parlamentem Greckim byliśmy świadkami tradycyjnej zmiany warty, a w ruinach świątyni Hery w Olimpii zapoznaliśmy się z ideą igrzysk olimpijskich. Mieliśmy też okazję spróbować specjałów kuchni greckiej (sosu tzatziki ), którego degustację umiliły dziewczyny z klas trzecich tańcząc tradycyjny taniec grecki – „Zorbę”.
„Wycieczka” spodobała się wszystkim uczniom. Z niecierpliwością czekamy na kolejną w następnym roku szkolnym.
/Iza Wacławik, klasa II a/
DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka to wyjątkowy dzień. Jak co roku spędzaliśmy go aktywnie, na sportowo.
Uczniowie szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli udali się na boisko sportowe. Czekały tam na nich atrakcje przygotowane przez strażaków z OSP w Rabie Niżnej. Były pokazy sprzętu gaśniczego, konkurencje sportowe, a także pieczenie kiełbasek.
W budynku szkoły zostali gimnazjaliści, którym nauczyciele z okazji ich święta zaproponowali rywalizacje międzyklasową. Zespoły reprezentujące poszczególne klasy najpierw przygotowywały prace plastyczne na temat zdrowego odżywiania, prezentacje strojów sportowych, a także przedstawienia bajek, które następnie mogliśmy podziwiać na sali gimnastycznej. Wszyscy świetnie się bawili, a zwłaszcza uczniowie klas trzecich tj. uczniowie III b, którzy wystąpili w autorskiej wersji bajki o Roszpunce oraz uczniowie III a w bajce o Jasiu i Małgosiu. Po poczęstunku przygotowanym przez Samorząd Uczniowski, nastąpiła rywalizacja sportowa. Startujące drużyny starały się jak najszybciej pokonać przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego tory przeszkód, rzucić czy trafić do celu i zdobyć punkt dla swojej klasy. Zaangażowani zostali również wychowawcy, którzy mniej lub bardziej celnie rzucali piłkę do kosza. Ostatecznie rywalizację zasłużenie wygrała klasa III b.
Dzień w szkole upłynął szybko i w miłej atmosferze. Żal tylko, że dzień dziecka jest tylko raz w roku.
DZIEŃ MAMY I TATY
W środę 27 maja uczniowie naszej szkoły zaprosili swoich rodziców. Z okazji przypadającego 26 maja Dnia Matki a miesiąc później tj. 23 czerwca Dnia Ojca dzieci przygotowały dla swoich rodziców wiersze, piosenki i upominki.
Spotkanie na sali gimnastycznej rozpoczęło się punktualnie o godz. 14.00. W pięknie przygotowanej sali, której dekorację stanowiły portrety mam i tatusiów, na gości czekały odświętnie ubrane pociechy oraz słodki poczęstunek. Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Agata Jarosz dziękując gościom za tak liczne przybycie i oddała głos dzieciom. Najpierw zaprezentowali się najmłodsi, czyli uczniowie klas I – III szkoły podstawowej, którzy zadeklamowali wierszyki o Rodzicach i dla Rodziców . Zaśpiewali również trzy wesołe piosenki. Występ zakończyli wręczeniem upominków wykonanych specjalnie na tą okazję. Następnie uczniowie klas IV – VI wykonali piosenkę Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam”. Wersja naszych uczniów nie odbiegała od oryginału i wszystkim bardzo się spodobała. Wreszcie przyszedł czas na gimnazjalistów. Reprezentowali ich uczniowie klasy II a i II b, którzy przedstawili montaż słowno – muzyczny. Szczególnie pięknie wyśpiewana została piosenka „Tylko ty mamo”. Wykonał ją Robert Chmielarczyk z klasy V. Na koniec wszyscy uczniowie odśpiewali swoim rodzicom 100 lat i złożyli życzenia. Były uściski, uśmiechy i łzy wzruszenia.
Życzymy naszym rodzicom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.
URODZINOWE SPOTKANIE W WADOWICACH
W poniedziałek 18 maja miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W związku z 95. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II, Patrona naszego gimnazjum, uczniowie i nauczyciele udali się na coroczne spotkanie szkół im. Jana Pawła II do Wadowic. W tym roku, roku świętego Jana Pawła II, był to wyjazd wyjątkowy – na pielgrzymkę pojechali wszyscy uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami, czyli prawie 150 osób!
Wczesnym rankiem na parkingu przed remizą OSP w Rabie Niżnej czekały na nas trzy autokary, którymi o godz. 8.00 wyruszyliśmy do Wadowic. Po przybyciu do celu wraz z uczniami innych szkół udaliśmy się na wadowicki Rynek. Czekając na Mszę św. mieliśmy okazję posłuchać koncertu, zjeść urodzinowy poczęstunek przygotowany przez gospodarzy spotkania, a nawet zwiedzić wystawę „Wadowice. Miasto, w którym wszystko się zaczęło” w Muzeum Miejskim. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., którą uświetniły liczne poczty sztandarowe szkół, którym patronuje Jan Paweł II. Przedstawiciele naszego pocztu sztandarowego w składzie: Damian Kaczmarczyk, Monika Cież, Kasia Nawara i Marzena Żmuda na koniec nabożeństwa odebrali przyznany naszej szkole prymat. Okazało się, że byliśmy pierwsi pod względem liczby uczestników zlotu szkół im. Jana Pawła II! Statuetka przekazana została do naszej szkoły do 18 maja 2016 r., czyli do następnego zlotu. Byliśmy bardzo dumni. Po Mszy św. nawiedziliśmy jeszcze bazylikę, w której Karol Wojtyła został ochrzczony i przyjął pierwszą Komunię, a przed bazyliką przy pomniku Jana Pawła II zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. I ruszyliśmy w powrotną drogę.
Po południu zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Raby Niżnej. Już planujemy kolejny wyjazd, bo prymat, który otrzymaliśmy, zobowiązuje.
NAUKA TO POTĘGA
7 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej w Rabie Niżnej odbyło się Święto Szkoły. W tym dniu uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele, a potem uczestniczyli w akademii. Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, nawiązując do postaci patrona szkoły-Wojciecha Rypla, który pochodził z Olszówki i był nauczycielem w Gimnazjum Świętej Anny w Krakowie. Po długoletniej pracy wrócił w rodzinne strony i przekazał swoje oszczędności na budowę szkoły w Rabie Niżnej. Wdzięczni mieszkańcy nazwali szkołę jego imieniem. W drugiej części programu artystycznego uczniowie poznali bliżej postać swojego patrona oglądając prezentację multimedialną i biorąc aktywny udział w quizie na temat biografii patrona oraz innych konkurencjach takich jak układanie puzzli przedstawiających wybrane miejsca w szkole czy prezentacji przygotowanych wcześniej plakatów będących odpowiedzią na pytanie: ,,Do szkoły lubimy chodzić, ponieważ…’’. Następnie 3 uczniów z klas 4-6 wcieliło się w postać Wojciecha Rypla. Dzieci mogły porównać przebrania kolegów z przygotowanymi wcześniej przez każdą klasę portretami patrona. Delegacja uczniów udała się również na cmentarz w Olszówce i złożyła kwiaty na grobie patrona.
/Barbara Oleksy/
224. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W dniu 30 kwietnia 2015 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej uroczyście obchodzili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości mogli poczuć atmosferę patriotycznego święta, dzięki programowi artystycznemu przygotowanemu przez uczniów klasy VI . Przypomniana w nim została sytuacja polityczna Polski w XVIII wieku, okoliczności uchwalenia Konstytucji, jej twórcy oraz główne założenia. Uczniowie zaprezentowali również piękne patriotyczne wiersze i piosenki związane z tą rocznicą.
Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku podczas obrad Sejmu Wielkiego, uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną ustawę zasadniczą. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, była niewątpliwie wielkim osiągnięciem narodu pragnącego zachować niezależność państwową. Reformy w niej zapisane stwarzały bowiem szansę na rozwój gospodarczy i polityczny naszego kraju. Jednocześnie stały się wzorem postępowej myśli politycznej i inspiracją dla zwolenników demokratycznych przemian w całej Europie. Dlatego też rocznicę jej uchwalenia uważa się za jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych.
Czy w dzisiejszych czasach potrzebna nam jest historia? Z pewnością tak. Wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość. Bo przecież – jak powtarzał Jan Paweł II – "Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat.
/Barbara Oleksy/
DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
Dnia 27 kwietnia odbył się apel przygotowany z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie szkoły podstawowej zebrani w sali gimnastycznej mogli podziwiać przepiękną dekorację. Po jednej stronie były drzewa, motyle, natomiast z drugiej zakłady przemysłowe i góra śmieci. W centralnej części dekoracji znajdowała się główna bohaterka apelu, czyli Ziemia. Apel miał uroczysty przebieg. Uczniowie klasy trzeciej mówili wierszyk i śpiewali piosenki. Wszyscy uczniowie napisali listy do Ziemi. Następnie uczniowie klasy szóstej opowiedzieli jak dbać o naszą Ziemię, żeby służyła nam i następnym pokoleniom.
Apel był udany i potrzebny, aby dzieci pamiętały, że dbanie o czystość przynosi korzyści ludziom i środowisku naturalnemu, czyli całej Ziemi.
/Angelika Malec, klasa 5/
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
13 kwietnia 2015 roku w naszej szkole uczciliśmy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pojęcie to obejmuje zamordowanie około 22 000 obywateli polskich przez funkcjonariuszy NKWD . Zbrodni, której ofiarami byli jeńcy polscy umieszczeni w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie dokonano na polecenie najwyższych władz Związku Radzieckiego z Józefem Stalinem na czele. Decyzja w tej sprawie zapadła 5 marca a została zrealizowana w kwietniu i maju 1940 roku.
Data obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej nie jest przypadkowa – 14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia jest to data symboliczna – w dniu tym, w roku 1943 Niemcy opublikowali informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów polskich.
Uroczystość szkolna, na którą złożyły się: prezentacja multimedialna przybliżająca tematykę Zbrodni Katyńskiej, fragmenty pamiętników zamordowanych oficerów, listów, okolicznościowe wiersze zostały przygotowane przez młodzież klas Ia, Ib, IIIa, IIIb naszego gimnazjum pod kierunkiem p. Joanny Madzuli, oprawę muzyczną przygotował p. Marek Kenig.
/Joanna Madzula/
CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA
Dnia 1 kwietnia odbyła się akademia z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Przedstawienie pod hasłem „Czas ucieka wieczność czeka” przygotowali uczniowie naszego gimnazjum pod kierunkiem pani Moniki. Prezentowane treści miały skłonić młodzież do refleksji nad tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Pierwsza scena pokazywała różne postawy młodych ludzi wobec religii, ludzi pobożnych, ufających Bogu. Następnie uczennica klasy III a Marzena Żmuda świetnie odegrała pantonimę przypominającą o przemijaniu i o tym, że czas niewiarygodnie szybko płynie. Na koniec zobaczyliśmy jedną ze scen biblijnych. Uczniowie klasy pierwszej odegrali scenę spotkania zmartwychwstałego Jezusa z uczniami.
Uzupełnieniem usłyszanych słów były wzruszające pieśni pasyjne, które sprawiły, że w każdym oku zakręciła się łza. Po akademii wszyscy życząc sobie wesołych świąt, powróciliśmy do klas.
/Izabela Wacławik, klasa II a/
PRZEMOC I AGRESJĘ MOŻNA POKONAĆ
25 marca 2015 r. byliśmy z klasą w Teatrze Ludowym w Krakowie na przedstawieniu pt. „Błysk rekina” wyreżyserowanym przez J. Fedorowicza na podstawie sztuki Philipe’a Ridleya. Główne role w spektaklu zagrali Paweł Kumięga (Jake) i Iwona Sitkowska (Polly).
Sztuka opowiada o marzycielu Jake’u, który jest pośmiewiskiem całej szkoły. Gdy siedzi na dachu, pisząc kolejną opowieść, nagle przychodzą do niego ludzie ze szkoły. Każdy ma do niego inny stosunek, a on i Polly próbują wszystkim pokazać moc marzeń i wyobraźni. Głównym tematem spektaklu są kontakty międzyludzkie. Sztuka pokazuje, że w dzisiejszych czasach większość jest uzależniona od małej grupy ludzi, którzy uważają się za lepszych, a tak naprawdę sami mają problemy. Wielu dotyka przemoc. Bohaterowie udowadniają, ze przy pomocy wyobraźni, szczerej rozmowy
i okazywania uczuć można otworzyć się na innych ludzi, zacieśnić więzi, zlikwidować bariery i dążyć do tego, żeby być na równi z innymi.
„Błysk rekina” bardzo mi się podobał. Spektakl był widowiskowy
i wciągający, a także zmuszał do myślenia. Ciekawie pokazywał dzisiejszą rzeczywistość. Poleciłabym go każdemu w przedziale wiekowym od 11 do 18 lat.
/Antonina Petrycka, klasa I b/
NAJMŁODSI Z WIZYTĄ W TEATRZE
W dniu 24 marca 2015 r. najmłodsze dzieci z naszej szkoły pojechały do Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Dzieci z przedszkola, zerówki, z klasy 1, 2 i 3 pod opieką wychowawców oglądały w teatrze sztukę pt. „Zimowa przygoda”.
Przygody Steni, Zosi, Jurka, babci i dziadka ogromnie się dzieciom podobały. Sporo emocji wzbudziło też lepienie przez aktorów bałwanka, któremu dzieci podarowały papierowe serce. Nasi mali widzowie zachwycali się też fantastycznymi dekoracjami, muzyką i specjalnymi efektami, które przypomniały nam minioną zimę. Wszyscy gorąco oklaskiwali grę aktorów.
Po spektaklu pierwszaki, drugaki i trzeciaki obejrzeli dodatkowo pomnik św. Mikołaja przed dworcem kolejowym oraz zobaczyli z zewnątrz muzeum im. Władysława Orkana. Nasze dzieci zawsze chętnie jeżdżą do teatru Lalek „Rabcio”. Dobrze się tam bawią i uczą kultury w obcowaniu ze sztuką. Uczestnikom wycieczki dopisała nie tylko pogoda (było słonecznie i wiosenne), ale i dobre humory.
/Zofia Piekarczyk/
ŚWIĘTO JĘZYKA OJCZYSTEGO
Dnia 12 lutego w czwartek uczniowie szkoły podstawowej obchodzili Święto Języka Ojczystego. Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy czwartek, którzy pod kierunkiem pana Mariusza Gacka przygotowali informacje i ciekawostki o języku polskim. Do obchodów włączyli się wszyscy uczniowie przygotowując klasami „ortograficzną” piosenkę. Tutaj niezbędną pomoc okazała pani Lucynka Ślósarz. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw takich jak łamańce językowe, z którymi nasi uczniowie świetnie sobie poradzili czy kalamburów , które sprawdzały naszą znajomość związków frazeologicznych. Na koniec pani Lucynka i pan Mariusz, organizatorzy imprezy, podali wyniki konkursu ortograficznego oraz konkursu plastycznego na ortograficzny kaligram. Zwycięzcom wręczone zostały dyplomy i nagrody książkowe.
/Patrycja Malec, klasa 6/
OBCHODY ROKU ŚW. JANA PAWŁA II ROZPOCZĘTE
Dnia 2 lutego uczniowie gimnazjum rozpoczęli obchody Roku św. Jana Pawła II. Dwa miesiące przed 10. rocznicą śmierci Papieża Polaka spotkaliśmy się na okolicznościowym apelu. Po krótkim słowie wstępu uczniowie z klasy I a i II a zaprezentowali próbkę poezji naszego Patrona. Usłyszeliśmy m. in. Tryptyk Rzymski – medytacje, Miłość mi wszystko wyjaśniła. Na kolejne spotkanie zapraszamy za miesiąc.
Z okazji Roku św. Jana Pawła II w gimnazjum planowane są jeszcze m. in. konkurs plastyczny i konkurs piosenki, pielgrzymka do Wadowic i rajd szlakami Jana Pawła II czy noc z Janem Pawłem II.
DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA
Dnia 21 stycznia 2015 roku został zorganizowany w naszej szkole Dzień Babci i Dzień Dziadka. Cała uroczystość odbyła się w strażnicy OSP w Rabie Niżnej. Najpierw wszyscy wzięli udział w uroczystej mszy świętej o godzinie 16.30 poświęconej naszym kochanym babciom i dziadkom. Następnie dziadkowie, uczniowie i nauczyciele przeszli do strażnicy OSP, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Po zajęciu miejsc pani dyrektor ZPO w Rabie Niżnej – mgr Agata Jarosz przywitała przybyłych gości. Następnie dziadkowie i babcie wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów. Na scenie występowały kolejne klasy począwszy od pierwszej, a zakończywszy na szóstej klasie. Każda klasa pod kierunkiem swojego wychowawcy, przygotowała kolędę oraz wiersz poświęcony babciom i dziadkom. Po zakończeniu występów w pełnej krasie zaprezentował się zespół regionalny prowadzony przez panią Kasię Wacławik. Zespół zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek góralskich oraz odśpiewał „Sto lat” naszym kochanym babciom i dziadkom. Następnie wszyscy przystąpili do degustacji pysznego bigosu staropolskiego oraz ciast i ciasteczek przygotowanych przez rodziców. Na koniec było wspólne kolędowanie.
/M. Gacek/
JEST TAKI DZIEŃ, BARDZO CIEPŁY, CHOĆ GRUDNIOWY...
Wigilia szkolna w ZPO w Rabie Niżnej to właśnie taki niezapomniany dzień, w którym wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły spotkali się przy wspólnym stole. W wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, pełną ciepła, magii i wzruszeń, wprowadziło wszystkich zebranych przedstawienie przygotowane przez uczniów z klas II gimnazjum, którzy przypomnieli, co jest prawdziwą istotą zbliżających się Świąt. Po części artystycznej nadszedł czas kolędowania, dzielenia się opłatkiem i składania życzeń, które nie miały końca … Na zakończenie wszyscy zasiedli do uroczyście udekorowanego stołu, na którym znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne i pyszne ciasta upieczone przez uczniów i ich rodziców.
/D. Węgielska/
WYCIECZKA DO BOCHNI
Dnia 16 grudnia 2014 r. wybraliśmy się do Bochni do najstarszej w Polsce kopalni soli. Wraz z naszą 5 klasą pojechały również klasy 4 i 6 oraz wychowawcy.
Z Raby Niżnej wyjechaliśmy o godzinie 8:00 i po ponad godzinie byliśmy już na miejscu. Aby dostać się do kopalni musieliśmy zjechać ciemnym szybem w małej windzie na głębokość ponad 200 m. Tuż po zjeździe pod ziemię, czekała na nas kolejka. Jechała ona dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć postacie wykute w soli oraz kaplice świętej Kingi. Widzieliśmy też podziemną ekspozycję multimedialna. Później mieliśmy konkursy takie jak nabieranie do woreczka 20 gram soli , wbijanie gwoździ oraz zjazd zjeżdżalnią znajdującą się na pochylni. Na zjazd tą zjeżdżalnią zdecydowali się tylko najodważniej z nas. Nasza klasa wygrała te zawody, drugie miejsce zajęli ex aequo uczniowie z klasy 4 i 6. Każda osoba dostała woreczek prawdziwej soli z Bochni.
Następnie pojechaliśmy do Krakowa zobaczyć zabytkowe Sukiennice. W środku znajdowały się rozmaite sklepiki z biżuterią, figurkami i różnymi krakowskimi pamiątkami. Później podziwialiśmy Wisłę dokoła była oświetlona lampkami. Po zwiedzaniu wszyscy pojechaliśmy coś zjeść.
Droga do domu przebiegła bardzo szybko może dlatego, że nie chcieliśmy wracać z tak wspaniałego miejsca. Wróciliśmy około 17:30.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Mnie najbardziej podobała się kopalnia soli, chętnie pojechałabym tam jeszcze raz.
/Klaudia Kusy, klasa 5/
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
10 grudnia, w środę , w szkole podstawowej odbyła się impreza pod hasłem „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przygotowanego przez klasę 5 pod kierunkiem i opieką pani Moniki Aleksandrzak. Zobaczyliśmy historię Świętego Mikołaja, który odczytywał listy od dzieci. Większość dzieci chciało jedzenie , słodycze i oczywiście zabawki. Lecz był jeden list , który bardzo poruszył Świętego Mikołaja. Pisała go dziewczynka , która prosiła Mikołaja o zdrowie dla swej mamy , która była ciężko chora. Tak Mikołaja, jak i każdego, poruszył najbardziej właśnie ten list. Po przedstawieniu przyszedł czas na prezentację klas. Wiersze i piosenki o świętym Mikołaju przygotowały klasy 1-3, a klasy 4-6 uczestniczyły w konkursie na strój świętego Mikołaja i przemówienie. Klasy starsze sprawdzały jeszcze swoją wiedzę o świętym Mikołaju, a także sprawność pakowania prezentów. Oczywiście wszystkie konkurencje były oceniane przez jury w składzie: pani Agata Jarosz , pani Jadwiga Świder i pani Lucyna Ślósarz. Miejsce pierwsze zajęła klasa 6, a kolejne klasa 5 i 4.
/Klaudia Kusy, klasa 5/
ZABAWA ANDRZEJKOWA
W dniu 27 listopada o godzinie 15.00 rozpoczęła się zabawa andrzejkowa dla uczniów gimnazjum, której organizatorami byli uczniowie klas drugich. Przygotowana została dekoracja sali, herbata i kanapki, a nawet słodkie co nieco.
Zabawa rozpoczęła się tradycyjnie tańcem belgijskim. Potem przyszedł czas na andrzejkowe wróżby. Wszyscy bawili się doskonale – dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, a chłopcy wybranki, a kto chciał przekonać się, jak szybko weźmie ślub, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi, śledząc, który but pierwszy przekroczy próg. Po wróżbach uczniowie klasami udali się na pyszny poczęstunek.
Wszyscy tańczyli, nikt nie podpierał ścian. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i już o 19.00 zabawa dobiegła końca. Zabawy, radości było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają na następną zabawę.
/Marcelina Kaczmarczyk, klasa II b/
WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS TRZECICH DO TEATRU
Dnia 17 listopada uczniowie klas trzecich gimnazjum zebrali się o godzinie 8.00, by pod opieką wychowawców udać się na wycieczkę do teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na sztukę pt. Pułapka na myszy.
Podróż minęła szybko, nim ktokolwiek zdążył zauważyć, staliśmy już wśród innych oczekujących na wejście do teatru. Uczniowie obu klas zmieścili się w lożach drugiego piętra teatru. Sala prezentowała się wspaniale, jednak to sztuka i niebanalna gra aktorów wywarła na wszystkich największe wrażenie. Spektakl opowiadał zaskakującą historię młodego małżeństwa, które postanowiło prowadzić pensjonat. Wszystko szło świetnie, dopóki nie dotarła do nich wieść o tajemniczym morderstwie oraz sprawcy przebywającym na wolności. Wszystko na szczęście dobrze się skończyło. Gdy sztuka dobiegła końca, zostaliśmy jeszcze na godzinę w towarzystwie przewodnika, który opowiadał nam o okolicznościach powstania teatru oraz jego historię.
Po krótkiej przerwie na posiłek z wolna zaczęliśmy kierować się w stronę domu. Na miejsce dotarliśmy około 18.
/Karolina Mardausz, klasa III b/
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto to obchodzimy 11 listopada. Aby uczcić pamięć, tych którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny, klasa II a pod kierunkiem pani Doroty Węgielskiej przygotowała akademię, podczas której można było dowiedzieć się wielu rzeczy z historii naszego kraju. Nie zabrakło również kilku pieśni patriotycznych oraz wzruszających wierszy. Drugoklasistom towarzyszyli uczniowie z innych klas gimnazjalnych, którzy „wspomagali” kolegów w śpiewaniu. Podczas uroczystości wystąpili także pierwszoklasiści ze szkoły podstawowej i wyrecytowali dobrze wszystkim znany wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?”. Na koniec głos zabrała pani Dyrektor. Podkreśliła, że my młodzi także musimy się troszczyć o naszą Ojczyznę – Polskę.
/Iza Wacławik, klasa II a/
TO PIERWSZA KADROWA NA WOJENKĘ RUSZA
7 listopada, na parę dni przed kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w gimnazjum odbyła się impreza przybliżająca wydarzenia sprzed 100 lat. Polacy bowiem swój marsz do wolności, zakończony 11 listopada 1918 roku, rozpoczęli już w sierpniu 1914 roku, gdy wybuchła I wojna światowa.
Spotkanie na sali gimnastycznej było podsumowaniem kilkutygodniowych przygotowań, których tematem przewodnim była Pierwsza Kompania Kadrowa, czyli pierwszy od czasów Powstania Styczniowego oddział Wojska Polskiego sformowany do walki z zaborcami. Uczniowie w trakcie rywalizacji międzyklasowej mogli dowiedzieć się m.in. kto i gdzie utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową, co oznacza nazwa „Oleandry” czy kto to był Władysław Belina-Prażmowski. Klasy mogły pochwalić się nie tylko wiadomościami o Kadrówce, ale również swoimi talentami artystycznymi. Konkursowi wiedzy towarzyszyły bowiem piosenki o Pierwszej Kompanii Kadrowej i jej strzelcach ze słynną „Kadrówka” na czele, którą usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów klasy III a. Nie zabrakło rywalizacji plastycznej. Uczniowie przygotowali plakaty, prezentujące szlak Pierwszej Kompanii Kadrowej, a najwyżej oceniona została praca wykonana przez uczniów klasy II a.
Na koniec jury pod przewodnictwem pani Dyrektor dokonało podsumowania - najlepsza okazała się klasa III b.
ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE
Dnia 16 października 2014 roku po raz kolejny w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Papieskiego , którego hasłem przewodnim było : „ Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie ". Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Rabie Niżnej , po której wszyscy nauczyciele i uczniowie udali się na salę gimnastyczną , aby obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy pierwszej pod kierunkiem pani katechetki Moniki Aleksandrzak . Akademia została przeprowadzona w nietypowy i bardzo ciekawy sposób , a mianowicie w formie wiadomości telewizyjnych . „ Taki mały , taki duży , może świętym być " - chyba wszyscy znają słowa popularnej piosenki zespołu Arka Noego . Czy jednak ktokolwiek zastanawiał się nad tym , czym jest świętość ? Prezenter zaprosił do swojego studio gości , którymi okazali się święci m.in. święta Faustyna Kowalska , święta Teresa od Dzieciątka Jezus , święty Augustyn , czy błogosławiona Karolina Kózka, osoby , które swoim zachowaniem sprawiły , że stały się natchnieniem dla wielu ludzi . Osoby , których nauki stały się inspiracją do poprawy . Ich celem było przekazanie nam , abyśmy wytrwale nad sobą pracowali , pogłębiali naszą wiarę oraz walczyli z przeciwnościami losu . Następnie mogliśmy wysłuchać piosenki Coś sie święci w wykonaniu dziewczyn z klas drugich i trzecich , która utrzymała nas w radosnej atmosferze. Na koniec obejrzeliśmy prezentację, w której Jan Paweł II nawoływał do bycia świętymi , mimo , iż nie jest to już tak popularne jak kiedyś. Jednak nawet w dzisiejszych czasach wielu ludzi poszukuje głębszych wartości.
/Anna Oleksy, klasa III a/
DZIEŃ NAUCZYCIELA
W dniu 13 października obchodziliśmy niezwykle ważne święto – Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela. Były to wspaniałe chwile zarówno dla pedagogów, jak i dla nas – uczniów.
Na akademii zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby tam złożyć serdeczne życzenia pracownikom naszej szkoły. Uroczystość została przygotowana przez p. Renatę Jakubiak, a poprowadziły ją uczennice z zarządu Samorządu Uczniowskiego. Nie zabrakło również wesołych wierszyków recytowanych przez uczniów klas trzecich szkoły podstawowej i gimnazjum. Akademii towarzyszył mały zespół muzyczny, który zaśpiewał utwory o tych, którzy nas uczą. Pod koniec uroczystości nauczycielom zostały wręczone drobne upominki w postaci pysznych owoców oraz złożone życzenia, które popłynęły prosto z naszych serc.
/Iza Wacławik, klasa II a/
WYCIECZKA NA GÓRĘ POTACZKOWĄ
Dnia 8 października 2014 r. klasy 1, 2 i 3 szkoły podstawowej były na pieszej wycieczce. Zdobyły szczyt Góry Potaczkowej. Dzieci przy ognisku piekły kiełbaski, jabłka i chleb. W pięknej, jesiennej scenerii biegały i bawiły się na górskiej łące. W drodze powrotnej dzieci zachwyciły się małym jeżykiem, który na nasz widok zwinął się w kłębek. Wycieczka była bardzo udana. Dopisywały zarówno pogoda, jak i humor.
/Zofia Piekarczyk/
PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY
W czwartek 9 października 45 – osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum udała się na doroczną, XIV już pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy, na Jasną Górę. W tym roku pojechaliśmy tam, by podziękować Bogu i Częstochowskiej Pani za kanonizację naszego Patrona oraz prosić o łaski za Jego wstawiennictwem.
Wyruszyliśmy spod szkoły o 6.00, jeszcze trochę zaspani, co o tej porze nikogo nie powinno dziwić. Szybko jednak nastąpiła pobudka. Droga wcale się nie dłużyła , gdyż wypełniliśmy ją śpiewem pieśni religijnych i modlitwą. Szczególnie donośnie zabrzmiała piosenka – biografia Jana Pawła II w rytmie rapu: „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”.
Na jasnogórskie błonia przybyli przedstawiciele kilkuset polskich (i nie tylko polskich) szkół noszących imię Jana Pawła II. Wraz z kilkoma tysiącami uczniów uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore. Po mszy św. śpiewaliśmy razem pieśni maryjne oraz poświecone św. Janowi Pawłowi II. Potem poszliśmy pokłonić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Niektórzy z nas wbiegli również na wieżę, by stamtąd podziwiać panoramę miasta.
Do domów wróciliśmy po 20.00 (w drodze powrotnej nie mogło przecież zabraknąć wizyty w McDonaldzie), zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
/rj/
OTRZĘSINY 2014
Dnia 2 października 2014 r. w naszym gimnazjum odbyło się oficjalne przyjęcie najmłodszych kolegów i koleżanek do grona społeczności szkolnej. Po lekcjach ok. godziny 15.00 w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie gimnazjum. Rozpoczęły się tzw. otrzęsiny. Uczniowie klas pierszych musieli stawić czoło zadaniom, jakie przygotowli dla nich koledzy i koleżanki z klasy III b. Do wykonania było siedem zadań. Najpierw koledzy z klas trzecich "wciągali" do gimnazjum młodszych kolegów. Następnie sprawdzane były zmysły smaku i głosu. Nie zapomniano także o sprawdzianie wiedzy pierwszaków. Reprezentanci klas pierwszych musieli pochwalić się swoją wiedzą na temat naszej szkoły. Uczniowie gimnazjum powinni znać także przezwiska gimnazjalistów. Trzy osoby z każdej klasy miały za zadanie połączyć imię i nazwisko starszego kolegi czy koleżanki z jego przezwiskiem. Okazało się, że najmłodsi gimnazjaliści w tej dziedzinie mają jeszcze wiele do nadrobienia. Po sprawdzeniu zmysłu słuchu u naszych pierwszaków, nastąpiła prezentacja klasy I a i I b. Klasa I a zaśpiewała piosenkę, a o uczniach klasy I b dowiedzieliśmy się z wiersza.
Poprzez przeprowadzone próby uczniowie klas pierwszych udowodnili, że zasługują na to, by stać się członkami naszej szkolnej społeczności. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rabie Niżnej. Na koniec części oficjalnej pani dyrektor Agata Jarosz wręczyła każdemu uczniowi klasy pierwszej pamiątkową czterolistną koniczynkę.
Następnie odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili i na pewno na długo zapamiętają ten dzień.
/Monika Potaczek, klasa II a/
63 DNI CHWAŁY - PAMIĘTAMY!
Ostre, rockowe brzmienie zespołu Lao Che w piosence „Godzina W” i dźwięki syreny alarmowej rozpoczęły w czwartek 2 października akademię z okazji rocznicy powstania warszawskiego. By przypomnieć wydarzenia sprzed 70 lat, klasa III a pod kierunkiem p. Renaty Jakubiak i p. Katarzyny Wacławik przygotowała montaż słowno – muzyczny przedstawiający krótko historię tamtych dni.
Narracja historyczna wzbogacona została pięknymi wierszami K. K. Baczyńskiego, A. Świrszczyńskiej, K. Wierzyńskiego, T. Szymy i innych młodych poetów tego okresu oraz piosenkami śpiewanymi wtedy na ulicach Warszawy przez małych powstańców i ludność stolicy. Gimnazjaliści przypomnieli m.in. takie piosenki jak: „Warszawskie dzieci” czy „Pałacyk Michla”. Nie zabrakło również współczesnej muzyki w wykonaniu Haliny Młynkowej czy zespołu Forteca.
Pamięć o Powstaniu Warszawskim jest składnikiem naszej narodowej tożsamości. I chociaż spór o jego sens polityczny nadal trwa, nie ulega wątpliwości, że oblężona – bez nadziei odsieczy – Warszawa dała krwawe świadectwo prawdzie, że są ważniejsze wartości niż życie – takie jak: wolność i honor.
Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce, możemy uczyć się w polskiej szkole i dlatego właśnie powinniśmy pamiętać o poległych bohaterach. To dzięki ich legendzie, dzięki temu, że walczyli z honorem, my możemy spokojnie realizować nasze marzenia…
/Renata Jakubiak/
WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH
W czwartek 18 września 2014 r. klasy pierwsze gimnazjum udały się na wycieczkę na Turbacz. Zbiórka pod szkołą była o godzinie 8.00, a przed 9.00 wyruszyliśmy. Naszymi opiekunami byli p. Robert Sławecki, p. Mariusz Gacek, p. Janusz Prośniak i p. Marysia Nawieśniak. Jak się okazało, świetnie spełnili swoje zadanie.
Najpierw weszliśmy na górę Poatczkową. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej z zachwytem podziwiając malownicze widoki. Z Potaczkowej zeszliśmy do Olszówki, a z Olszówki do Poręby. W Porębie zrobiliśmy kolejną przerwę. Dopiero teraz zaczęło się właściwe wchodzenie na Turbacz. Droga była piękna i niezbyt trudna, jednak po jakimś czasie nogi dawały o sobie znać. Żeby zapomnieć o zmęczeniu rozmawialiśmy i żartowaliśmy. Droga robiła się coraz bardziej stroma, jednak wiedzieliśmy, że cel naszej wycieczki jest blisko. Po siedmiu godzinach marszu ok. godziny 17.00 znaleźliśmy się na upragnionym szczycie. Zmęczeni, ale szczęśliwi, z ulgą usiedliśmy dookoła ogniska i zjedliśmy kiełbaski. Potem poszliśmy do pokojów. Mimo zmęcznia, mało spaliśmy w nocy.
Następnego dnia ok. godziny 9.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Szliśmy krótszą drogą przez Stare Wierchy. W schronisku odpoczęliśmy, a następnie zeszliśmy do Olszówki. Stamtąd busem ok. 14.00 wróciliśmy pod szkołę.
Wycieczka, mimo że męcząca, bardzo wszystkim się podobała. Miło było spędzić czas z kolegami i koleżankami. Z wycieczki na pewno pozostaną niezapomniane wspomnienia. Myślę, że większość z nas już nie może się doczekać kolejnej wyprawy!
/Tosia Petrycka, klasa I b/
ROK SZKOLNY 2014/2015 ROZPOCZĘTY
W poniedziałek 1 września wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przybyli do kościoła, aby Mszą świętą rozpocząć kolejny rok nauki w naszej szkole. Potem udali się do budynku szkoły, żeby tam na sali gimnastycznej uczestniczyć w akademii.
Na początku zostali powitani pierwszoklasiści , zarówno ci ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum, którzy po raz pierwszy wstępowali w progi naszej szkoły. Następnie wszyscy odśpiewali hymn Polski, a potem głos zabrała pani dyrektor. Tematem akademii było głównie rozpoczęcie roku szkolnego, lecz nie mogło zabraknąć również wspomnienia wybuchu II wojny światowej w 75. rocznicę tego ważnego wydarzenia. W kolejnej części uroczystości odbyło się ślubowanie oraz pasowanie na uczniów 14 pierwszaków, którzy w tym roku rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Następnie podekscytowani uczniowie udali się do klas, aby spisać plan lekcji na kolejny dzień.
Tak rozpoczął się następny rok ciężkiej pracy i nauki w naszej szkole.
/Izabela Wacławik, klasa II a/