top of page

Wydarzenia w roku szkolnym 2020/2021

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS

 

W piątek 25 czerwca nadszedł czas pożegnania. Był to dzień szczególny dla uczniów klasy ósmej. Uczniowie i nauczyciele żegnali bowiem kolejny rok szkolny, a dla sześciu uczennic i trzech uczniów był to ostatni dzień spędzony w szkole podstawowej.

Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej o godzinie 9.00. Pani dyrektor Agata Jarosz krótko podsumowała mijający rok szkolny,  drugi z kolei, w którym edukacja – z powodu pandemii koronawirusa – była prowadzona w dużej części w formie zdalnej. Pomimo trudności i ograniczeń związanych z brakiem nauki stacjonarnej, wielu uczniów osiągnęło bardzo dobre i celujące wyniki w nauce. Wśród nich znalazło się czterech uczniów klasy ósmej. Pani dyrektor wręczyła im książki z pamiątkowym wpisem. Wyróżnieni zostali również wszyscy absolwenci, ponieważ na apelu z rąk pani dyrektor otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Następnie przyszedł czas podziękowań i pożegnań. Uczniowie klasy siódmej pożegnali uczniów klasy ósmej, a ósmoklasiści podziękowali  nauczycielom i pracownikom szkoły. Na tę okazję przygotowali kartki z indywidualnymi podziękowaniami za trud włożony w wychowanie, edukację, za cierpliwość i życzliwość. Były również kwiaty i życzenia od Samorządu Uczniowskiego oraz spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.

Ostatni dzień roku szkolnego 2020/2021 zakończyliśmy udziałem w mszy świętej w kościele parafialnym w Rabie Niżnej.

Wakacje potrwają do wtorku 31 sierpnia, czyli 67 dni!

W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ

 

W czwartek 24 czerwca, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie klasy siódmej i ósmej odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.
Po przekroczeniu bramy Ogrodu i zakupie biletów, uczniowie w kilkuosobowych grupkach skierowali się w głąb Ogrodu. A na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone jest mnóstwo atrakcji. Są urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, jest ekspozycja geologiczna „Geo-gródek” czy też sensoryczna „Zapachowo” oraz zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Poruszanie się po Ogrodzie i dotarcie do 100 interaktywnych instalacji wyjaśniających zjawiska fizyczne z zakresu optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki czy magnetyzmu ułatwiał kolorowy plan, który otrzymał każdy uczestnik wyjazdu.

Na początek były instalacje z ciekawymi efektami ściskania lub obracania cieczy. Uczniowie mogli zobaczyć jak  zachowuje się woda w obracanym cylindrze czy jak powstaje wir wodny. W dziale Optyka eksperymentowali ze światłem, obserwowali ciekawe i zabawne efekty lustrzane m.in. w kalejdoskopie gigancie. Najgłośniej było w części Ogrodu poświęconej akustyce. Uczniowie grali na ksylofonie, dzwonach i organach rurowych, sprawdzali działanie telegrafu akustycznego. Dużo czasu zajęło powtarzanie i utrwalenie wiadomości z mechaniki. Uczniowie przesuwali kamienie do curlingu, próbowali rozerwać półkule magdeburskie, a na karuzeli fizyka czy kołysce Newtona poznawali zasady i siły obowiązujące w otaczającym nas świecie. Sprawdzali również działanie pierwszego i najstarszego urządzenia wykorzystującego energię rzek, czyli koła chomika.

To tylko niektóre atrakcje Ogrodu Doświadczeń. Na pewno warto tu jeszcze wrócić. I to nie jeden raz.

 

 

Z TELEFONEM WŚRÓD ZWIERZĄT

Dnia 16 czerwca 2021 r. klasy IV, V i VI pojechały na wycieczkę do Krakowa do Zoo. Droga przebiegała przyjemnie i bez żadnych komplikacji. Autokar był pełen wesołych rozmów i muzyki, którą dla zabawy puszczali uczniowie. O godzinie 9.00 byliśmy już pod parkiem. Podzieliliśmy się na grupy i rozeszliśmy się po ogrodzie zoologicznym. 

W ogrodzie zoologicznym zobaczyliśmy wiele egzotycznych zwierząt: ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb. Widzieliśmy między innymi lwy, wielbłądy, małpy i żyrafy; te ostatnie odwróciły się od nas ostentacyjnie i spokojnie skubały listki drzew. Niektóre nazwy zwierząt były bardzo śmieszne lub niespotykane, jak na przykład perliczka lub lorysa górska. Wszyscy dobrze się bawili, co zawdzięczamy poczuciu humoru naszych nauczycieli. Uczniowie śmiali się po pachy także przez żyrafę, pawia i strusia. Czasami były drobne problemy ze znalezieniem niektórych zwierząt, lecz gdy je ujrzeliśmy,  byliśmy zafascynowani. Niestety, nie było poszukiwanych przez nas pająków. Było nam trochę przykro, ale węże, warany, żaby i ryby umiliły nam resztę pobytu. Przy okazji zrobiliśmy setki zdjęć. Były też przerwy na przekąski, którymi się nawzajem częstowaliśmy, jak na dobrych kolegów i koleżanki przystało. Z powodu koronawirusa nie mogliśmy zobaczyć karmienia zwierząt, ale i tak było cudownie.

O 11.30 zakończyliśmy zwiedzanie ZOO i ruszyliśmy do kolejnego, długo wyczekiwanego celu, czyli McDonald’s. Dostaliśmy pół godziny na zamówienie i zjedzenie, lecz z powodu długich kolejek nasz czas przedłużył się do godziny.  Potem wróciliśmy do Raby Niżnej. W drodze powrotnej śpiewaliśmy razem różne piosenki, a nawet “tańczyliśmy”.

Podsumowując, wszyscy byli naprawdę zadowoleni i świetnie się bawili. Po długim okresie zamknięcia i izolacji naprawdę cudownie było razem gdzieś pojechać. Mamy nadzieję, że będzie więcej takich świetnych wycieczek, których z pewnością większość uczniów już nie może się doczekać

 

Karolina,  Paulina i Julia z klasy VI)

 

 

 

1 CZERWCA  W NASZEJ SZKOLE

We wtorek 1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy dzień dziecka. 

O godzinie 9.00 zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej. Usiedliśmy klasami i zostaliśmy przywitani przez nauczycieli. Następnie wspólnie śpiewaliśmy piosenki takie jak "Szła dzieweczka do laseczka", "Hej, sokoły" oraz "Płyną statki z bananami". Zaśpiewaliśmy je wiele razy na różne sposoby. Po godzinie była krótka przerwa i poczęstunek przygotowany przez rodziców.

O godzinie 10.30 wróciliśmy na salę gimnastyczną i nastąpiła druga część naszego spotkania. Z okazji Roku Konstytucji 3 Maja klasa 6 przygotowała akademię o pierwszej polskiej konstytucji. Wysłuchaliśmy fragmentów Konstytucji 3 Maja, oglądaliśmy obraz "Konstytucja 3 Maja", a cztery dziewczyny z klasy szóstej  zaśpiewały "Mazurka 3 Maja". Potem przyszedł czas na poznawanie polskich strojów regionalnych. Uczniowie prezentowali: strój podhalański i krakowski - klasa 4, strój bytomski - klasa 5, strój łowicki i kujawski - klasa 7, a strój kaszubski - klasa 8.

Największą atrakcją był występ klasy pierwszej. Uczniowie ubrani w piękne stroje krakowskie zaśpiewali piosenki o Krakowie i zatańczyli krakowiaka. Znaleźli się tam hejnalista z wieży kościoła Mariackiego, Lajkonik i krakowskie kwiaciarki, które pod koniec przedstawienia rozdały przepiękne i pachnące konwalie. 

Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor.

/Marysia z klasy 7/ 

 

 

EGAZMIN ÓSMOKLASISTY 

Od wtorku 25 maja do czwartku 27 maja uczniowie klasy ósmej przystąpili do pierwszego w swoim życiu ważnego egzaminu - egzaminu ósmoklasisty. W całej Polsce pisało go około 360 tysięcy uczniów.

W pierwszym dniu uczniowie pisali wypracowanie i rozwiązywali test z języka polskiego. Musieli wykazać się między innymi znajomością lektur, zwłaszcza „Pana Tadeusza” i umiejętnością redagowania rozprawki lub opowiadania.

W kolejnym dniu na egzaminie z matematyki mieli do rozwiązania 19 zadań, w tym 15 zamkniętych oraz 4 zadania otwarte. Miejmy nadzieję, że „królowa nauk” okazała się łaskawa dla naszych uczniów.

W ostatnim dniu uczniowie pisali egzamin z języka angielskiego. Odpowiadali na pytania sprawdzające umiejętności słuchania, czytania i pisania. Najwięcej punktów można było zdobyć za napisanie e-maila.

Teraz czekamy do 2 lipca na wyniki i życzymy naszym uczniom, aby uzyskali jak najwięcej punktów i dostali się do wymarzonych szkół.

 

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

 

12 uczniów klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni Marii Nawieśniak przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Wreszcie nadszedł 16 marca - dzień ślubowania. Pani dyrektor powitała nauczycieli, uczniów klas II i III, a szczególnie uczniów klasy I, której "oddała głos". Z pomocą uczniów klasy IV dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Odpowiadały na pytania, zagadki, zaprezentowały znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewał piosenki, recytował wiersze. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem naszej szkoły pierwszaki ślubowały:
- być sumiennym uczniem,
- dbać o honor i dobre imię mojej klasy i szkoły,
- szanować swoich nauczycieli i rodziców,
- uczyć się pilnie tego co mądre i dobre,
- pomagać słabszym i potrzebującym,
- swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom,
- kochać swoją Ojczyznę - Polskę.

Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Agata Jarosz dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie koleżanki i koledzy z klasy IV życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.  Rodzice  przygotowali swoim  pociechom prezenty  oraz słodki poczęstunek.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

 

 

 

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Na świecie istnieje około 6-7 tysięcy żywych języków. Szacuje się, że w historii ludzkości istniało ich dwa razy tyle, z czasem jednak niektóre z nich zaczęły zanikać i stały się martwe. Od 1950 r. umarło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO ma w swoim założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Najbardziej popularne języki to: chiński, angielski, hiszpański, hindi i arabski. Szacuje się, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami.

Język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego - to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.

 

 

ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA

100 lat temu w lutym zmarł Wojciech Rypel – Patron naszej szkoły. Jego życie jest pięknym przykładem dewizy, że tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia. Najpierw poświęcał się nauczaniu młodzieży w słynnym krakowskim Gimnazjum Świętej Anny, a po powrocie w rodzinne strony stał się głównym fundatorem budynku szkoły w Rabie Niżnej.

 

W poniedziałek 8 lutego rozpoczęliśmy uroczyste obchody rocznicowe. Przygotowywaliśmy się do nich już od dłuższego czasu poznając życiorys Wojciecha Rypla czy też ucząc się łacińskich tekstów Pater noster i Ave Maria. Starsi uczniowie dodatkowo sprawdzili się jako redaktorzy dłuższego tekstu poświęconego Patronowi szkoły.8 lutego przedstawiciele szkoły odwiedzili grób Wojciecha Rypla na cmentarzu parafialnym w Olszówce. Kamień nagrobny udekorowany został okolicznościowymi wiązankami przygotowanymi przez uczniów i rodziców. Każda z klas starała się godnie uczcić wyjątkową rocznicę.

 

9 lutego przypadła 100. rocznica śmierci Wojciecha Rypla. Tego dnia uczniowie młodszych klas pojawili się w szkole w odświętnych strojach. Inne niż zwykle były tego dnia również zajęcia. Uczniowie poznawali historię szkoły w Rabie Niżnej, oglądali szkolne kroniki, a przede wszystkim stworzyli własne niepowtarzalne portrety Patrona szkoły.

 

12 lutego wieczorem w kościele parafialnym w Rabie Niżnej została odprawiona Msza święta w intencji profesora Wojciecha Rypla. Barli w niej udział nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz mieszkańcy Raby Niżnej. Podczas Mszy świętej odmówiona została modlitwa Pater noster, a uczennice klasy 1 zaśpiewały Ave Maria przy akompaniamencie gitarowym Oli z klasy 4.

 

 

 

JASEŁKA 2020

 

„Przed wielu, wielu laty, o czym z was każdy pamięta…   

W cichym miasteczku Nazaret mieszkała Panienka Święta. Wznosiła ręce do nieba i wciąż prosiła w pokorze, ażeby na smutną ziemię zeszło Dzieciątko Boże. Zobaczmy, jak Jej modlitwa została już wysłuchana, Archanioł z nieba jej powie, że będzie Matką Pana.”

2 lutego 2021 roku na zakończenie czasu kolędowania w naszej szkole uczniowie kl. 3 przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Wcielając się w biblijne postacie swym ubiorem, śpiewem oraz słowem przedstawili to, co działo się ponad 2000 lat temu. Mali aktorzy pokazali jak ważnym wydarzeniem w dziejach świata, a przede wszystkim religii chrześcijańskiej, jest Narodzenie Pana Jezusa.

Obecna sytuacja pandemiczna przeszkodziła w tradycyjnym, uroczystym wystawieniu Jasełek podczas Wigilii szkolnej, ale dzieciaki z klasy 3 tak łatwo się nie poddają! Udało się to zrealizować dopiero w styczniu po długiej nieobecności w szkole. Przez wspólny śpiew kolęd w małym stopniu, ale oddano hołd Najwyższemu choć złożonemu w żłobie małemu Jezusowi.

 

BOŻE NARODZENIE 2020

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdy na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

 

Uczniowie pod czujnym okiem Pani Katarzyny Wacławik z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowali koncert kolęd i pastorałek. 

 

 

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w tym roku w wyjątkowych okolicznościach. Uczniowie i nauczyciele zamiast w szkole spotykają się korzystając z platform internetowych, nie ma uroczystej akademii w szkole. 
Mogliśmy jednak wspólnie i radośnie świętować 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Piękny przykład dali nam najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy pod opieką Pani Kasi Wacławik przygotowali koncert piosenek patriotycznych. 
Mali artyści to: Aleksandra, Anhelina, Milena, Otylia, Marcel, Piotr i Wiktor z klasy 1, Maja, Marysia, Paulina i Oskar z klasy 2 oraz Oliwia z klasy 3. 

 

 

GDZIE MOŻNA DZISIAJ ŚWIĘTYCH ZOBACZYĆ?

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Święci to ludzie, którzy żyli kiedyś na ziemi i bardzo kochali Pana Jezusa i czynili dużo dobra. Do świętych patronów modlimy się, poznajemy ich życie, aby móc ich naśladować. 

W czwartek 5 listopada postaci kilku  z nich przypomnieli nam uczniowie klasy trzeciej. Przygotowali teatrzyk, w którym młodszym koleżankom i kolegom zaprezentowali m.in. św. Jana Pawła II, brata Alberta, św. Józefa czy św. Pawła. Na koniec było wspólne wykonanie piosenki Arki Noego TAKI DUŻY, TAKI MAŁY. Usłyszeliśmy odpowiedź na pytanie: Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? Są między nami nami w szkole i w pracy. 

 

MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU

19 października o godz. 9.00 dzieci na całym świecie modliły się na różańcu o pokój. W szkołach i przedszkolach, w szpitalach i domach dziecka, w parafiach i wspólnotach.

Zaproszenie do światowego dnia modlitwy przyjęli również uczniowie naszej szkoły. Pod opieką Pani Elżbiety Gaweł-Kuchni, katechetki w naszej szkole, przeżyli ten dzień z Maryją, Matką Bożą Różańcową, pod patronatem św. Łukasza Ewangelisty, kronikarza najpiękniejszych modlitw Ewangelii i, jak podaje tradycja, autora pierwszych wizerunków Niepokalanej Matki naszego Zbawiciela.

DZIEŃ PAPIESKI

 

16 października 1978 roku polski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Rozpoczął się długi, bo trwający 27 lat, pontyfikat, który zmienił Polskę, zmienił świat. 

42 lata po tym wydarzeniu spotkaliśmy się na apelu, na którym uczniowie klasy szóstej przypomnieli drogę powołania Karola Wojtyły - od roku 1948, gdy rozpoczął posługę duszpasterską jako wikary w parafii Niegowić niedaleko Gdowa po rok 1978, gdy na konklawe powołany został na najwyższy urząd w Kościele katolickim. 

W tym roku szkolnym było to drugie nasze spotkanie poświęcone wielkiemu Polakowi. W piątek 2 października uczniowie klasy siódmej przedstawili ważne wydarzenia z młodości Karola Wojtyły - jego pasje i zainteresowania, a także trudne czasy II wojny światowej. 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

W środę 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

Tego dnia nie było zajęć lekcyjnych, uczniowie zostali w domach. Pamiętali jednak o nauczycielach i innych pracownikach szkoły. Nie było tradycyjnej akademii, w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, a uczniowie w dzień poprzedzający święto dziękowali swoim wychowawcom. W środę 14 października uczniowie klasy ósmej, w imieniu Samorządu Uczniowskiego, podziękowali Pani Dyrektor i wszystkim pracownikom szkoły za opiekę oraz za trud włożony w nauczanie i wychowanie.  

 

 

 

WRACAMY DO SZKOŁY

We wtorek 1 września 2020 r. w naszej szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie odbyła się uroczysta akademia na sali gimnastycznej. Uczniowie spotkali się wyłącznie z wychowawcami w salach lekcyjnych. Każdą klasę odwiedziła Pani Dyrektor, aby przywitać uczniów po tak długiej nieobecności oraz życzyć zdrowia i powodzenia w rozpoczynającym się roku szkolnym.

Do szkoły w tym roku szkolnym uczęszczać będzie 104 uczniów w 8 oddziałach. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w okresie pandemii wszyscy uczniowie wraz z rodzicami zostali zapoznani z nowymi regulaminami i zasadami obowiązującymi w naszej szkole.

Śpiewamy i gramy Maleńkiemu

Śpiewamy i gramy Maleńkiemu

Watch Now
Śpiewamy dla Niepodległej

Śpiewamy dla Niepodległej

Watch Now
bottom of page