top of page

Wydarzenia w roku szkolnym 2012/2013

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Na ostatni piątek czerwca 2013 roku z niecierpliwością czekali wszyscy uczniowie szkoły w Rabie Niżnej. Uroczystości zakończenia roku szkolnego 2012/2013 rozpoczęły się o godzinie dziesiątej Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Józefa Rzemieślnika, na której ksiądz proboszcz przypomniał, że wakacje nie powinny być czasem bez Boga. Następnie gimnazjaliści stawili się w sali gimnastycznej, gdzie Pani dyrektor wręczyła nagrody  najlepszym uczniom. Z klasy I a byli to: Anna Oleksy, Emilia Gacek, Damian Kaczmarczyk, Ola Kraus, Agnieszka Pietrzak, Marzena Żmuda. Z I b: Agnieszka Karpierz, Natalia Fudala, Iwona Gacek, Natalia Filas. Z II a:  Klaudia Kraus, Dariusz Gackowiec. Z III a: Karolina Nawara, Sylwia Nawara, Maciek Wacławik. Z III b: Jarek Kraus, Sławek Olszowski, Magda Karpierz, Łukasz Pustelnik. Ponadto zostali uhonorowani najlepsi sportowcy: Aga Czyszczoń, Ola Fudala, Mariusz Niżnik, Krystian Ślósarczyk, Staszek Kowal, Mariusz Sochacki. Tytuł najlepszego sportowca za lata 2011 - 2013 otrzymał Filip Wenderlich. Po rozdaniu nagród przyszedł czas na część artystyczną. Klasa II a pożegnała trzecioklasistów krótkimi wierszami oraz prezentacją multimedialną. Absolwentom podarowali  birety i porcelanowe słoniki. Następnie z gronem pedagogicznym  pożegnali się uczniowie klas trzecich. Były wiersze, piosenki, kwiaty i prezentacja multimedialna. Na koniec wszyscy rozeszli się do klas, gdzie otrzymali świadectwa od swoich wychowawców. Wakacje potrwają 64 dni, od 28 czerwca do 2 września.

/Maciek Wacławik/

 

 

DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ SPORTU

W szkole w Rabie Niżnej piątek 14 czerwca był niezwykłym dniem. Zamiast książek i zeszytów uczniowie mieli ze sobą mnóstwo zapału do współzawodnictwa i oczywiście nadziei na zwycięstwo. Z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu nauczyciele przygotowali dla uczniów wiele atrakcji.  Na gimnazjalistów czekało kilka konkurencji, w których wykazali się swoją wiedzą, uzdolnieniami plastycznymi oraz sportowymi. W konkursie  "Jeden z dziesięciu", który poprowadziły Pani Grażyna Szlaga i Pani Lucyna Ślósarz, wzięło udział dziesięciu uczniów, po dwóch z każdej klasy. Zwycięzcą została klasa II a, na drugim miejscu podium stanęła klasa III a, tuż za nią klasa Ib. Indywidualnie najlepszy okazał się Jakub Kościelniak z klasy II a. Konkurs plastyczny pod hasłem Wakacyjne marzenia przyniósł sukces zespołowi z klasy I b, podobnie konkurs kalamburów poprowadzony  przez Panią Dorotę Węgielską, Panią Urszulę Baniowską i Panią Joannę Madzulę.  Po turniejach wiedzowych w sali gimnastycznej odbyły się zawody w siatkówkę, gdzie postawiono na rozgrywki "każdy z każdym". Triumfatorem zostali sportowcy z klasy II a.

/Maciek Wacławik/

 

WYCIECZKA DO WADOWIC I OŚWIĘCIMIA

11 czerwca druga oraz trzecie klasy gimnazjum udały się na całodniową wycieczkę, która rozpoczęła się o godzinie dziewiątej. Pierwszym przystankiem na trasie były Wadowice, gdzie uczniowie zawitali do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz zobaczyli dom rodzinny Karola Wojtyły. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedną grupę tworzyła klasa druga, drugą klasy trzecie. Zwiedzając budynki na terenie obozu, widząc tysiące rzeczy więźniów, warunki, w którym przyszło im żyć, terror jakiemu podlegali, trudno uwierzyć, że człowiek człowiekowi zgotował taki los. W obozie koncentracyjnym Auschwitz zginęło ponad milion ludzi. Część z nich zakończyło swój żywot w komorach gazowych, inni zmarli w wyniku chorób spowodowanych brakiem higieny, ilością robactwa czy z powodu przebywania w  warunkach uwłaczających ludzkiej godności. Nieliczni, którzy zdołali przetrwać, po dziś dzień niosą świadectwo wydarzeń z przed lat, by pamięć o zgładzonych przetrwała, by nigdy nie doszło do podobnej zbrodni i by historia nie była  fałszowana. Nawet gdy prezydent najważniejszego państwa świata mówi o "polskich obozach śmierci". Tak zwiedzanie podsumowała pani przewodnik. Po dotarciu do autobusu cała grupa wróciła do domu po godzinie osiemnastej.

/Maciek Wacławik/

 

DZIEŃ MAMY I TATY

28 maja w szkole w Rabie Niżnej odbyła się niezwykła uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Zaproszeni zostali rodzice wszystkich uczniów, nie zabrakło poczęstunku, jednak tym co wzruszyło zebranych były występy przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Składały się na nie prezentacje multimedialne, w których zobaczyliśmy zdjęcia rodzinne uczniów i fotografie rodziców z czasów dzieciństwa. Zaśpiewane zostały przeboje z dawnych lat, takie jak "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty, "Cudownych rodziców mam" Urszuli Sipińskiej, "Gdzie się podziały tamte prywatki" Wojciecha Gąssowskiego czy "Nie ma jak u mamy" Wojciecha Młynarskiego.

/Maciek Wacławik/


PODRÓŻ PO HISZPANII

13 maja 2013 r. w naszej szkole odbyła się akademia z cyklu „Podróże po Europie” przygotowana przez uczniów gimnazjum pod wodzą Pani Genowefy Hornik.  W tym roku zaprezentowana została Hiszpania - państwo słynące ze słonecznej pogody, corridy czy znakomitych klubów piłkarskich a ostatnio również z powodu szalejącego tam kryzysu ekonomicznego. Podczas imprezy uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum mieli okazję poznać niektóre z krain Hiszpanii: Kastylię, Katalonię czy Andaluzję, największe miasta i ich atrakcje, jak katedra Sagrada Familia w Barcelonie, której budowę rozpoczęto 131 lat temu i wciąż nie została ukończona, czy plac Puerta del Sol – jeden z najważniejszych placów w stolicy Hiszpanii, Madrycie. Prezentację multimedialną uatrakcyjnił występ uczennic klas I gimnazjum, które wykonały Cancion del Mariachi z filmu Desperado. Akademię zakończył quiz, którego celem było sprawdzenie, jak uważnymi słuchaczami byli uczniowie. Ku zaskoczeniu wszystkich zebranych, najwięcej odpowiedzi udzielili... przedszkolacy.

/Maciek Wacławik/

 

WYCIECZKA SZLAKIEM RENESANSU

Dnia 23 maja 2013 r.  pojechaliśmy na dwudniową wycieczkę szklakiem renesansu . Jej celem było poznanie wybranych miejsc, związanych z tą epoką. Punktualnie o godzinie 6.00 wyruszyliśmy spod szkoły w Rabie Niżnej. Po kilku godzinach jazdy, w czasie których pan Jurek – przewodnik zwracał naszą uwagę na ciekawe miejsca, dotarliśmy do zamku w Baranowie Sandomierskim. Został wzniesiony pod koniec XVI wieku. Początkowo należał do rodziny Baranowskich, później do rodu Górków, a na końcu dostał się w posiadanie Leszczyńskich. Ze względu na swą wspaniałą architekturę jest często nazywany „Małym Wawelem”. Znajdują się w nim bogato wyposażone komnaty, a otacza go malowniczy ogród. Mogliśmy tu również podziwiać piękną kolekcję szachów pochodzących z różnych zakątków świata.

Następnym punktem naszego zwiedzania był Sandomierz – miasto na 7 wzgórzach (jak Rzym!). Po przybyciu na miejsce poszliśmy na rynek, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiedziała nam wiele ciekawostek z historii tego pięknego miasta. Zobaczyliśmy Collegium Gostomianum oraz dom Długosza.  Znajdują się w nim rękawiczki królowej Jadwigi wykonane z białej koźlej skóry, które po zwinięciu są w stanie zmieścić się w skorupce orzecha. Zwiedziliśmy także kościół św. Jakuba i poznaliśmy historię związaną z jego wielowiekowym istnieniem. Na placu przed kościołem rosną stare lipy. Według legendy posadził je św. Jacek, dokonując cudu, bowiem posadził je do góry korzeniami, a drzewa mimo to i tak się przyjęły. W Sandomierzu warto było również zobaczyć Podziemną Trasę Turystyczną o długości około 0,5 km, której głębokość dochodzi do 12 metrów. Jest to system piwni , w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe. Podczas zwiedzania usłyszeliśmy wiele legend. Najsłynniejsza z nich mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach. Pełnej wersji legendy można posłuchać podczas zwiedzania podziemi. Następnie mieliśmy godzinę przerwy, żeby kupić pamiątki i coś zjeść. Po odpoczynku przyszedł czas na dalszy ciąg zwiedzania.Weszliśmy na Bramę Opatowską, z której rozciągał się przepiękny widok na całe miasto. Następnie wybraliśmy się na spacer wąwozem królowej Jadwigi.  Według legendy podróżująca saniami Jadwiga utknęła pewnego zimowego dnia w śnieżnych zaspach. Uratowali ją chłopi ze wsi Świątniki. Królowa, chcąc się odwdzięczyć, wykupiła ich z poddaństwa, ale nałożyła obowiązek służby w kolegiacie sandomierskiej. Po całodziennym zwiedzaniu pojechaliśmy do pensjonatu „ Bajka ” w Trzebieszy, gdzie spędziliśmy noc.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Kazimierza Dolnego. Przed wjazdem do miasta mogliśmy zobaczyć Ścianę Płaczu, czyli pomnik upamiętniający losy kazimierskich Żydów. W czasie II wojny światowej pod murami cmentarza odbywały się masowe egzekucje Żydów i Polaków. Ich nagrobki został powyrywane i użyte do wybrukowania dziedzińca kościoła Reformatów, gdzie mieściła się siedziba Gestapo. W 1985 r. pozbierano ocalałe fragmenty macew i wzniesiono Ścianę Płaczu. W Kazimierzu zwiedziliśmy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów. Na rynku widzieliśmy też zabytkowe kamieniczki. Ponieważ tego dnia nie dopisała nam pogoda (prawdę mówiąc, lało jak z cebra!), zrezygnowaliśmy z jednego punktu programu wycieczki – wejścia na Górę Trzech Krzyży.Następnie pojechaliśmy do muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Pani przewodnik opowiedziała nam o życiu i twórczości poety. Słynna czarnoleska lipa nie dotrwała do dnia dzisiejszego, ale na jej miejscu stoi teraz symboliczny  sarkofag Urszulki – ukochanej córki poety. Mogliśmy również zobaczyć kryptę i kaplicę Kochanowskich w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Po długim i męczącym dniu z radością wracaliśmy do domu.Była to bardzo ciekawa i interesująca wycieczka, podczas której dowiedzieliśmy się wiele nowych rzeczy i poszerzyliśmy zakres naszej wiedzy na temat renesansu.

/Anna Oleksy/

 

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

30 kwietnia w sali gimnastycznej miała miejsce uroczystość, której celem było przypomnienie uczniom o 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwotnie znanej jako Ustawa Rządowa. Była ona drugą na świecie oraz pierwszą w Europie konstytucją. Nowo uchwalona konstytucja zmieniała ustrój Rzeczypospolitej z demokracji szlacheckiej na monarchię konstytucyjną, znosiła liberum veto, uznawała chłopów za część narodu, gwarantowała tolerancję religijną oraz potwierdzała, że religią panującą w państwie jest katolicyzm. By podkreślić ważność święta Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy I b przygotowali akademię, na którą składały się liczne wiersze, prezentacja multimedialna oraz pieśni patriotyczne, które odśpiewali uczniowie wszystkich klas.

/Maciek Wacławik/

 

EGZAMIN GIMNAZJALNY

Koniec kwietnia był dla uczniów klas trzecich ważny nie z powodu późno nadchodzącej wiosny, lecz z powodu... egzaminu gimnazjalnego, który trwał od 23 do 25 kwietnia. Pierwszego dnia gimnazjaliści musieli uporać się pytaniami sprawdzającymi wiedzę z przedmiotów  humanistycznymi: historii oraz Wiedzy o Społeczeństwie, a następnie zadaniami z języka polskiego. Drugiego dnia przyszedł czas na przedmioty przyrodnicze oraz matematykę. Ostatniego dnia na trzecioklasistów czekały testy z języka angielskiego na poziomie zarówno podstawowym, jak i rozszerzonym. Czy były trudne? To okaże się już wkrótce :)

/Maciek Wacławik/

 

KATYŃ – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Wiosną 1940 roku Józef Stalin wydał rozkaz zabicia ponad dwudziestu tysięcy Polaków, którzy byli jeńcami wojennymi  Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Wśród nich znalazło się wielu wybitnych przedstawicieli narodu polskiego. Przez pięćdziesiąt lat milczano na temat zamordowanych Polaków. Przez całe pół wieku próbowano wymazać Katyń z pamięci wszystkich Polaków. Przyszedł jednak czas, gdy otwarcie możemy wspominać wydarzenia sprzed lat. 12 kwietnia 2013 r. odbyła się akademia, podczas której uczniowie klasy III b przypomnieli historię zbrodni, losy zamordowanych. Nie zabrakło poruszających wierszy, wspomnień rodzin. Uroczystość uświetnił występ Marcina Nawary z klasy III b, który zagrał na skrzypcach początek Kaprysu polskiego Grażyny Bacewicz i Koncert g minor Maxa Brucha. Akademię zakończyło  podsumowanie projektu o  Zbrodni Katyńskiej, w którym uczestniczyło kilkunastu uczniów gimnazjum. Przedstawiona została prezentacja dokumentująca działania uczniów, wydarzenia w szkole i poza nią oraz ogłoszono wyniki konkursu plastycznego, który towarzyszył realizacji projektu w szkole. Nagrody w konkursie plastycznym otrzymali Natalia Filas z klasy I b, Maciej Wacławik z III a i Jakub Wacławik z I a. 

/Maciek Wacławik/

 

PROJEKT: ZAGROŻENIA W SIECI - PROFILAKTYKA

15.04.2013r  w ZPO W Rabie Niżnej  zorganizowane zostało spotkanie z uczniami, podczas którego panie policjantki  przestrzegały przed niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać w sieci na nastoletnich użytkowników. W spotkaniu wzięło udział 11 klas.   Korzystanie z Internetu oraz nowych technologii staje się dziś niezwykle poważnym problemem społecznym. Grupą szczególnie narażoną na zagrożenia w sieci są dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego, nauki oraz rozrywki.  Projekt jest  realizowany w celu ograniczenia negatywnych następstw  zjawisk występujących w wirtualnej przestrzeni takich  jak: nadużywanie przez dzieci i młodzież komputera/Internetu, cyberprzemoc, uwodzenie w Internecie

przez dorosłych sprawców, kontakt dzieci i młodzieży z treściami szkodliwymi w sieci, czy przestępstwa internetowe m.in. kradzież tożsamości, kradzież danych, oszustwa etc.Działania profilaktyczne prowadzą wytypowani funkcjonariusze Policji  odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w materiały edukacyjne pomocne przy prowadzeniu prelekcji.  

/Agnieszka Madejowicz-Pęksa/       

      

PRZEZ KRZYŻ DO CHWAŁY

27 marca 2013 r. w szkolnej sali gimnastycznej odbyła się uroczystość poświęcona Świętom Wielkanocnym, którą przygotowała Pani Monika Aleksandrzak oraz uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Hasłem przewodnim szkolnego spotkania wielkanocnego był krzyż. Zebranym na sali przypomniano historię symboliki krzyża, wyrecytowano wiersze poświęcone Zmartwychwstałemu Chrystusowi, przypomniano wielkanocne obyczaje. Prezentacje i wiersze przeplatane były pieśniami wielkopostnymi  i wielkanocnymi w pięknym wykonaniu dziewcząt z klas pierwszych gimnazjum.  Uroczystą akademię zakończyły życzenia złożone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego nauczycielom i pracownikom szkoły , do których dołączone zostały własnoręcznie wykonane pisanki. Całość podsumowała Pani Dyrektor życząc wszystkim Wesołych Świąt. 

/Maciek Wacławik/

 

PROGRAM „NOE” W NASZEJ SZKOLE

26 marca 2013 r. w sali gimnastycznej miało miejsce niezwykłe spotkanie, którego tematem przewodnim był problem uzależnienia od alkoholu. Uczniowie gimnazjum wysłuchali świadectwa trzech osób, które miały do czynienia z nałogiem, każdy w inny sposób. Ich historie były autentyczne, dlatego wzbudzały poruszenie wśród zebranych w sali. Świadectwa  uzupełniały miniwykłady, burze mózgów, gry dydaktyczne i scenki z udziałem uczniów, które zostały zaproponowane przez prowadzących. Ukazywały one w jaki sposób picie alkoholu zagraża prawdzie, miłości i wolności, w jaki sposób alkohol ‘oszukuje człowieka’ sprawiając iż gubi on prawdę, w jaki sposób alkohol niszczy miłość i odbiera wolność. Na zakończenie przeprowadzono ankietę wśród gimnazjalistów, której pytanie brzmiało: ''Czy wyobrażasz sobie swoje życie bez alkoholu"? ''Tak'' odpowiedziało 90% uczestników spotkania.

/Maciek Wacławik/

 

POWSTANIE STYCZNIOWE – PAMIĘTAMY

22 stycznia 2013 r. w sali gimnastycznej miała miejsce uroczystość poświęcona 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Każda klasa przygotowała pieśń z okresu powstania styczniowego oraz plakat i prezentację multimedialną tematycznie związane  z wydarzeniami sprzed 150 lat. Prezentacje przybliżyły nam  życiorys Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, symbole powstańcze, zapoznały z obszarami i miejscami walk oraz ubiorem i uzbrojeniem powstańców.  Najciekawsza i najlepiej opracowana  okazała się prezentacja o żuawach śmierci przygotowana przez ucznia klasy III b Łukasza Pustelnika. Pokaz prezentacji przeplatany był pieśniami wykonywanymi przez poszczególne klasy. Usłyszeliśmy m. in Pieśń powstańców z 1863 r. w wykonaniu uczniów klasy III a, Marsz strzelców przygotowany przez klasę II a czy Sygnał zaśpiewany przy akompaniamencie gitary i skrzypiec przez uczniów klasy I a. Uroczystość uświetniła wzruszająca piosenka Czarna sukienka w wykonaniu Izabeli Wacławik. Całość podsumowała Pani dyrektor przytaczając słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości…Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem-staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.”

/Maciek Wacławik/

 

W KARNAWALE WSZĘDZIE BALE

Aby więc tradycji stało się zadość, zabawy karnawałowe odbyły się również w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej. 

 Fantastyczna, niepowtarzalna. Słowa te idealnie określają atmosferę panującą w szkolnej sali gimnastycznej 7 lutego 2013 r. podczas szkolnej zabawy karnawałowej, która rozpoczęła się o godzinie szesnastej. Na dobry początek wszyscy uczniowie, a także nauczyciele zatańczyli  taniec belgijski. Następnie uczniowie tańczyli  w rytmie nowoczesnej muzyki. Kolejnym punktem karnawałowych szaleństw  były zabawy. Gimnazjaliści stanęli przed takimi wyzwaniami jak zebranie jak największej ilości papierowych gwiazdek, taniec z kapeluszem, taniec w parach z balonami czy konkurs dla chłopców, kto przeniesie na rękach więcej uczennic. Na gimnazjalistów zmęczonych tańcem czekał poczęstunek – kanapki, gorąca herbata oraz pączki z racji tłustego czwartku. Niemal wszyscy szaleli na parkiecie, łącznie z Paniami nauczycielkami. Po godzinie dziewiętnastej zakończyła się zabawa, wszyscy powrócili do domów z nadzieją na to, że wkrótce zorganizowana zostanie kolejna dyskoteka.

/Maciek Wacławik/

 

Również w przedszkolu  7 lutego 2013 r. została zorganizowana coroczna zabawa karnawałowa , na którą  zostali zaproszeni również rodzice oraz młodsze rodzeństwo. Gdy zabrzmiały pierwsze rytmy wesołej muzyki wszystkie bajkowe postaci,  za które przebrały się dzieci z wielką ochotą rozpoczęły   tańce. Po sali zaczęły krążyć pary, koła i kółeczka. Każde dziecko miało okazję zaprezentować swoje przebranie, które zostało przygotowane specjalnie na tę okazję. Nie zabrakło również konkursów i zagadek podczas , których   przedszkolaki mogły  sprawdzić swoje umiejętności.

Najbardziej cieszy dziecięcy entuzjazm – patrząc na bawiące się dzieci widać było, że tak niewiele potrzeba , aby  sprawić  innym radość. Z niecierpliwością wszyscy czekamy na kolejny bal w przyszłym roku.

/Małgorzata Wydra/

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W sobotę 2 lutego 2013 r. odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Uroczystości rozpoczął proboszcz parafii Mszą Świętą w intencji Babć i Dziadków. Później wszyscy udali się do remizy na część artystyczną przygotowaną przez wnuczęta ze szkoły podstawowej pod czujnym okiem nauczycielek pani Moniki Aleksandrzak, pani Pauliny Nalepy, pani Barbary Oleksy oraz pani Agnieszki Madejowicz-Pęksy. Każda klasa zaprezentowała krótki repertuar, a zespół regionalny pod przewodnictwem pani Katarzyny Wacławik w pięknym stylu zakolędował i przedstawił program Grupy Kolędniczej z „Herodem” licznie zgromadzonym gościom. Życzeniom nie było końca…Po części artystycznej rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Dyrekcja oraz grono pedagogiczne pragną serdecznie podziękować wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie, a rodzicom za trud i zaangażowanie włożone w organizację tejże uroczystości.

/Agnieszka Madejowicz-Pęksa/

 

WSPOMNIENIE O WISLAWIE SZYMBORSKIEJ

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy” – słowa jednego z najbardziej znanych utworów W. Szymborskiej (1923 – 2012) stały się mottem krótkiego apelu – wspomnienia o tej słynnej polskiej poetce, laureatce Nagrody Nobla z 1996 r., który odbył się w naszej szkole w przeddzień pierwszej rocznicy Jej śmierci.

Apel, który przygotowali uczniowie klasy I a, przypomniał nie tylko najważniejsze daty i wydarzenia z biografii Szymborskiej. Pełen był także różnych anegdot i mniej znanych faktów, o których nie wspominają podręczniki do języka polskiego. Wszystko przeplatane było fragmentami najpiękniejszych utworów poetki. Apelowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, na którą złożyły się zdjęcia W. Szymborskiej oraz tytuły wydanych przez nią tomików wierszy.

Przypomnijmy:

Wisława Szymborska ur. się 2. 07. 1923 r. w Kórniku k.Poznania. Od 1931 r. zamieszkała wraz z rodzicami i siostrą w Krakowie, gdzie ukończyła Gimnazjum Sióstr Urszulanek, a następnie studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z Krakowem związała się do końca życia.  Swoje pierwsze wiersze zaczęła publikować w prasie w 1945 r. Pierwszy tomik Jej wierszy pt. „Dlatego żyjemy” ukazał się w 1952 r. Napisała łącznie ok. 350 wierszy, które zawarła w 13 tomikach, m.in. „Wołanie do Yeti”, „Sto pociech”, „Widok z ziarnkiem piasku”. Jest również autorką zbioru felietonów pt. „Lektury nadobowiązkowe” oraz limeryków wydanych w zbiorze „Rymowanki, czyli wierszyki dla dużych dzieci”. Za swoją twórczość poetycką została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Literacką Nagrodą Nobla przyznaną w roku 1996. Zmarła 1. 02. 2012 r. w Krakowie, pochowana została w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim.

 

PIERWSZE PÓŁROCZE PODSUMOWANE

Pierwsze półrocze roku szkolnego 2012/2013 za nami. Przyszedł więc czas na podsumowanie tego pełnego ciężkiej pracy, zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów półrocza, które owocne było w wielkie sukcesy uczniów gimnazjum im. Jana Pawła II.

 

Warto zacząć od podsumowania sukcesów uczniów  w konkursach przedmiotowych, bo tych w minionym semestrze było naprawdę wiele. Sylwia Nawara oraz Anna Oleksy to uczennice, które wzięły  udział  w etapie rejonowym konkursu języka polskiego. Sławomir Olszowski był uczestnikiem etapu rejonowego konkursu matematycznego, natomiast  w konkursach z fizyki i geografii  dostał się do etapu wojewódzkiego. 

W konkursach tematycznych sukces odniosła Katarzyna Matras, która została wyróżniona w konkursie „Moja gmina – moja mała Ojczyzna”. Nie zawiodła grupa kolędnicza z Herodem  w którego składzie są uczniowie gimnazjum : Krzysztof Biernat, Stanisław Kowal, Jarek Nawara, Mariusz Niżnik, Jakub Potaczek, Mariusz Sochacki. Do ich największych osiągnięć należy zajęcie pierwszego miejsca w XI Gminnym Przeglądzie Kolędniczym oraz wyróżnienie w XV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych i nominacja dla najciekawszej Grupy Dziecięcej i Młodzieżowej do udziału w XVI Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu.

Największym osiągnięciem sportowym minionego półrocza jest zdobycie mistrzostwa Gminy Mszana Dolna w piłce siatkowej przez uczniów naszego gimnazjum.

Miniony semestr pełen był sukcesów, gimnazjaliści zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia, na które ciężko pracowali. Pozostaje mieć nadzieję, że w nowym półroczu będzie jeszcze lepiej.

/Maciek Wacławik/

 

GIMNAZJALIŚCI W TEATRZE

Uczniowie klas pierwszych (i nie tylko!) gimnazjum rozpoczęli nowy rok od wyjazdu do teatru. W dniu 3 stycznia 2013 r. grupa 45 uczniów pojechała do krakowskiego teatru Bagatela na spektakl pt. "Szalone Nożyczki". Wyjazd na to komediowe przedstawienie stał się w naszej szkole już niemal tradycją. Od kilku lat każdy gimnazjalista rozpoczyna swoją przygodę z teatrem właśnie od tego spektaklu. Skrupulatnie pilnuje tego polonistka p. R. Jakubiak, która chce w ten sposób pokazać uczniom, że teatr wcale nie jest nudny, że można się w nim naprawdę świetnie bawić. Jak dotąd, doskonale się to udaje. Po wyjściu z przedstawienia żaden uczeń nie powiedział jeszcze, że nie warto było jechać. Wręcz przeciwnie, zawsze pada pytanie: „Kiedy znowu pojedziemy do teatru?” A kto raz zobaczył w akcji fryzjera Toniego i klientów jego zakładu, często chce pojechać znowu. Tak było i tym razem. Razem z pierwszoklasistami pojechało także kilku starszych uczniów, którzy widzieli spektakl rok lub dwa lata temu. Wszyscy świetnie się bawili i z pewnością na długo zapamiętają ten wyjazd.

Już planujemy następny

 

TO JUŻ PORA NA WIGILIĘ

21 grudnia 2012 roku w szkole panowała niezwykła atmosfera. Wszyscy uczniowie ubrani byli na galowo, a w plecakach obok książek mieli sztućce i talerze. O godzinie dziesiątej uczniowie  i nauczyciele zebrali się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu.  Uroczystość rozpoczął występ uczniów z klasy IIIb, którzy zaśpiewali przy akompaniamencie skrzypiec kolędę Z. Preisnera  "To już pora na wigilię". Następnie wystawione zostały nietypowe jasełka, których akcja osadzona była nie na początku naszej ery w Betlejem, ale w naszych czasach na dworcu kolejowym. Jasełka zorganizowała Pani Monika Aleksandrzak z szóstą klasą, a wspomagał ich zespół Mali Rabianie, który  w przerwach między scenami śpiewał  liczne polskie kolędy. Spotkanie na sali gimnastycznej zakończyło składanie tradycyjnych życzeń świątecznych. Słodkim uzupełnieniem życzeń od Samorządu Uczniowskiego były samodzielnie wykonane piernikowe upominki, które zostaly wręczone nauczycielom i pracownikom szkoły. Później wszyscy udali się do klas na wigilię, a następnie do domów przygotowywać się na Święta Bożego Narodzenia.

/Maciej Wacławik/

 

ŚWIAT NASZYCH PRZODKÓW

20 grudnia 2012 r. w szkolnej sali gimnastycznej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Aktorzy Wojciech Habela i Jacek Lecznar z Agencji Artystycznej Pro Art Krak wystąpili w spektaklu ,,Świat naszych przodków- zwyczaje i obyczaje,,. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali widowisko, w którym aktorzy w niezwykle ciekawy i oryginalny sposób opowiadali o naszych przodkach, ich obyczajach i życiu codziennym. Dzięki spektaklowi dowiedzieliśmy się jak Słowianie prezentowali się na tle innych narodów, co ich wyróżniało, jakie czynności wykonywano po narodzinach dziecka, by żyło w dostatku czy jak miał zachowywać się kawaler na poczęstunku u przyszłych teściów.

/Maciej Waclawik/

 

ZAWODY W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW

11 grudnia br. w szkolnej sali gimnastycznej odbyły się  gminne zawody chłopców w siatkówce, w których udział wzięli uczniowie gimnazjum z Raby Niżnej, Kasinki Małej i Mszany Górnej.  Reprezentanci naszej szkoły już od samego początku nie oszczędzali rywali. Najpierw zwyciężyli z uczniami z Mszany Górnej 2:0 w setach, następnie rozgromili drużynę Kasinki Małej, co zdecydowało o zwycięstwie i zakwalifikowaniu się do powiatowych zawodów przez drużynę Raby Niżnej. Zawodnicy z naszej szkoły opuszczali boisko z wielką radością i z nadzieją na kolejne sukcesy.

W skład zwycięskiej drużyny weszli : Krzysiek Biernat z II a, Krystian Ślósarczyk i Seweryn Wronka z III a, Staszek Kowal, Jarek Kraus, Mariusz Niżnik, Sławek Olszowski, Łukasz Pustelnik i Filip Wenderlich z III b. 

/Maciej Wacławik/

 

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z AIDS

AIDS czyli zespół nabytego niedoboru odporności to końcowe stadium zakażenia HIV charakteryzujące się bardzo niskim poziomem limfocytów CD4, a więc wyniszczeniem układu odpornościowego, co skutkuje zapadalnością na tzw. choroby wskaźnikowe  mogące zakończyć  się śmiercią pacjenta. W latach 1983-2008 na AIDS zmarło 25 mln ludzi; obecnie rocznie z tego powodu umiera 2 mln osób na świecie. AIDS to jedna z najgroźniejszych chorób naszych czasów, ustanowiono więc Światowy Dzień Walki z AIDS, który obchodzony jest 1 grudnia.

 Z tej okazji 6 grudnia br. w szkolnej sali gimnastycznej odbył się okolicznościowy apel, poprowadzony przez uczniów klasy pierwszej gimnazjum, którzy udzielili podstawowych informacji na temat AIDS. Następnie zaprezentowany został film o tej chorobie. Później przyszedł czas na quiz o AIDS, w którym uczestniczyło po dwóch uczniów z każdej klasy gimnazjum. Dodatkowo każda klasa gimnazjum wykonała plakaty, które zdobią korytarz szkoły podstawowej.

/Maciej Wacławik/

 

PASOWANIE NA UCZNIA

 Dnia 29. 11. 2012 r. dzieci z klasy 1 szkoły podstawowej przeżywały doniosłą uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Nie na darmo pierwszaki przez wiele tygodni uczyły się wierszy i piosenek. Program artystyczny w ich wykonaniu wypadł znakomicie.

     Pani Dyrektor wielkim piórem dokonała pasowania na uczniów, przewodnicząca Samorządu Szkolnego przyjęła nowych kolegów do grona społeczności szkolnej, a dumni Rodzice wręczyli swoim pociechom okolicznościowe upominki.

     To byl niezapomniany dzień, ktory został utrwalony na zdjęciach i w pamięci wszystkich uczestników.

"Było super!" - skomentowała uroczystość 6 - letnia Zuzia, uczennica klasy 1.

/Z. Piekarczyk/

 

ANDRZEJKI W GIMNAZJUM

Uczniowie co dzień stają przed wielkimi wyzwaniami. Kartkówki, sprawdziany czy odpowiedzi ustne-to tylko niektóre z obowiązków, które spadają na uczniów. Ale raz na jakiś czas  trafia się okazja, aby odpocząć od nauki. 

29 listopada w szkolnej sali gimnastycznej miała miejsce dyskoteka andrzejkowa. Na początku wszyscy uczniowie zatańczyli  „taniec belgijski” , następnie rozpoczęto dedykacje. Rekordzistą okazała się pani Grażyna Szlaga, której dedykowano kilka piosenek. Potem przyszedł czas na wróżby, które przygotowali uczniowie z klasy drugiej gimnazjum.  Po zakończeniu wróżb kontynuowano tańce, które trwały do godziny 19:20.  Wszyscy uczniowie wracali  do domów ze smutnymi minami  z powodu szybkiego zakończenia dyskoteki, lecz z nadzieją, że wkrótce znów przyjdzie czas na kolejne tańce i miłą zabawę w gronie przyjaciół.

/Maciej Wacławik/

 

200 LAT TEMU W SOPLICOWIE

„O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!

Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju,

A żołnierz rokiem wojny; dotąd lubią starzy

O tobie bajać, dotąd pieśń o tobie marzy.”

 

Co wydarzyło się na Litwie 200 lat temu? Na cześć którego bohatera narodowego dano imię Tadeuszowi Soplicy? Jaka moda panowała na przełomie wieków XVIII i XIX? Na te i inne pytania dotyczące roku 1812 oraz wydarzeń opisanych w polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” musieli odpowiedzieć uczestnicy szkolnej imprezy pt. „200 lat temu w Soplicowie…”, która odbyła się w naszej szkole 22 XI.

Przygotowania trwały kilkanaście dni, bo każda z klas musiała wykonać przydzielone zadania, m.in. prezentację multimedialną czy recytację obszernych fragmentów epopei Mickiewicza. Wszyscy starannie przygotowali się do prezentacji swoich zadań. Konkursową rywalizację wygrała klasa III b.

Prezentacja konkursowych zadań oraz piękne recytacje fragmentów „Pana Tadeusza” przybliżyły wszystkim uczniom historię roku 1812 i nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości, które wiązali wówczas z Napoleonem. Mogliśmy też wsłuchać się w piękny mickiewiczowski język, bo przecież, jak twierdzą znawcy polskiej literatury (i nauczyciele – poloniści), „Pan Tadeusz” to tekst, w którym „się człowiek napije, nadysze Ojczyzny!”

/rj/

Adam Mickiewicz  to poeta  znany każdemu Polakowi, twórca ,,Pana Tadeusza’’- polskiej epopei narodowej.  22 listopada 2012 r. w sali gimnastycznej odbyła się akademia upamiętniająca dwóchsetlecie wydarzeń z utworu Mickiewicza. Każda z pięciu klas gimnazjum  przygotowała prezentacje multimedialne nt. ubioru w XIX wieku, życiorysu Tadeusza Kościuszki czy zwyczajów szlachty. Przedstawiciel  każdej klasy przeczytał fragment ,,Pana Tadeusza’’, nie zabrakło konkursu wiedzy o treści ,,Pana Tadeusza’’. Na koniec rywalizacji zaprezentowali się uczniowie poszczególnych klas przebrani  za postacie z utworu Adama Mickiewicza: Tadeusza Soplicę, Zosię i Telimenę. Zmagania klas oceniali nauczyciele na czele z panią dyrektor Agatą Jarosz. Dodatkową atrakcją uroczystości okazały się fragmenty filmu ,,Pan Tadeusz’’ Andrzeja Wajdy, które rozpoczęły i podsumowały czwartkową uroczystość.

/Maciej Wacławik/

 

WARSZTATY DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII

 We wtorek szóstego listopada br. w Urzędzie Gminy Mszana Dolna odbyły się warsztaty  na temat  świadka historii, przeprowadzone przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.

      Do urzędu gminy przybyło po trzech miłośników historii z gimnazjów miasta i gminy Mszana Dolna wraz z opiekunami. Na uczestników warsztatów czekało  mnóstwo   atrakcji:  fotografie, prezentacja  multimedialna ukazujące świadków wydarzeń  historycznych, uwagi jak przeprowadzać  wywiad, na czym polega dobrze zadane pytanie,  czy jak zachęcić  rozmówcę do wyczerpujących odpowiedzi. Nie zabrakło też rad  organizatorów,  jak zidentyfikować świadka historii z fotografii, co na temat wydarzenia z fotografii może wiedzieć  przypadkowy uczestnik wydarzeń, np.  przechodzień, czy  gdzie została wykonana fotografia.  Uczestnicy  byli bardzo zainteresowani warsztatami,  jednak wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć.

/Maciej Wacławik kl.IIIa/

 

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

... – Pomyśl choć przez chwilę,

ile krwi, walki ile

kosztowało zdobycie wolności,

stworzenie państwa i armii

na tej ziemi, co dziś nas radością

jak chlebem karmi.”

 

W piątek 9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole tak ważną dla nas Polaków rocznicę – Rocznicę Odzyskania Niepodległości.  11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszego narodu i w historii Polski. Uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia naszej historii podczas uroczystego apelu przygotowanego przez uczniów gimnazjum pod opieką p. Barbary Oleksy i p. Doroty Węgielskiej.

 

Występ był poetyckim wspomnieniem historii zmagań na przestrzeni wieków o polskość i Polskę. Fakty i wydarzenia przybrane poezją, wzbogacone muzyką i prezentacją multimedialną stały się żywymi, przemawiającymi do nas obrazami. Występujący przypomnieli wszystkim czasy, gdy Polska została rozszarpana przez zaborców: Austrię, Prusy i Rosję, a wielu Polaków walczyło i ginęło za wolność naszej Ojczyzny. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język i obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Uczciliśmy pamięć wszystkich tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Wspomnieliśmy najważniejsze wówczas dla Polaków nazwisko – Józef Piłsudski. Zawsze musimy o tym pamiętać i oddawać cześć tym, którzy sprawili, że żyjemy w wolnej Polsce.

 

W akademię czynnie włączyli się wszyscy uczniowie szkoły – każda klasa zaprezentowała przygotowaną pieśń patriotyczną. Przy akompaniamencie gitar, skrzypiec i keyboardu rozbrzmiały: „Warszawianka”, „Rota”, „Marsz Pierwszej Brygady” i wiele innych  ważnych pieśni, śpiewanych przez Polaków na przestrzeni lat – od powstania kościuszkowskiego po rok 1918., które również uczą historii i miłości do ojczyzny.

Uroczysty charakter tego dnia podkreśliliśmy odpowiednim strojem i barwami narodowymi. Poszczególne klasy zaakcentowały biało – czerwone barwy kotylionami, kokardkami, chorągiewkami,  szalikami oraz biało – czerwonym strojem.

Akademię zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu „Boże, coś Polskę”.

 

V OGÓLNOSZKOLNY DZIEŃ PAPIESKI

Po raz kolejny młodzież szkolna z Gminy Mszana Dolna włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Papieskiego, którego hasłem przewodnim było: „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Po raz kolejny gospodarzem uroczystości był Zespół Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej – szkoła, która nosi zaszczytne imię największego spośród Polaków – Jana Pawła II.

Uroczystość miała miejsce 23 października 2012 r. i rozpoczęła się w Kościele Parafialnym w Rabie Niżnej Mszą Św. koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Tadeusza Mrowcy – proboszcza parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, który przywiózł ze sobą relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II. Wspólna modlitwa, ucałowanie relikwii oraz piękne kazanie wygłoszone przez Ks. T. Mrowcę wprowadziły nas w specjalną atmosferę tego dnia.

Po mszy św. wszyscy udaliśmy się na dalszy ciąg uroczystości, która zgromadziła w murach naszej szkoły wielu gości. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele samorządu lokalnego z Wójtem Gminy Panem Bolesławem Żabą i przewodniczącym Rady Gminy Panem Janem Chorągwickim na czele. Obecni byli również dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie ze wszystkich szkół naszej Gminy, rodzice i mieszkańcy Raby Niżnej.

Konkursowe zmagania ostatniej nierozstrzygniętej konkurencji – konkursu piosenki religijnej trwały do godziny 12.00.  Po nich nastąpił najmilszy i najbardziej oczekiwany punkt programu – Pani Dyrektor Agata Jarosz oraz Pan Wójt Bolesław Żaba wręczyli nagrody i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom w konkursach: literackim, plastycznym, multimedialnym oraz konkursie piosenki. Nagrodzonych i wyróżnionych komisje konkursowe wyłonić musiały spośród licznie nadesłanych prac uczniowskich. Nie było łatwo wybrać tę jedną jedyną, najlepszą pracę, bo wszystkie były piękne i przygotowywane z sercem, a ich poziom był naprawdę wysoki. Przeprowadzone konkursy udowodniły, że nasze szkoły to kopalnia talentów, o które należy dbać i które stale trzeba rozwijać.

 

KONKURS LITERACKI: „LIST DO BŁ. JANA PAWŁA II – PAPIEŻA RODZINY”

Na konkurs napłynęło łącznie 38 prac w trzech kategoriach wiekowych. Oceniając prace, komisja brała pod uwagę: zrozumienie i bezpośrednie odniesienie do tematu, samodzielność (treść dostosowana do wieku piszącego), autentyczność i osobisty charakter listów. Komisja postanowiła wyróżnić następujących autorów listów:

  • w kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej:

1 miejsce – Wiktoria Dudzik, kl. II – Szkoła Podstawowa  nr 1 w Kasince Małej

2 miejsce – Przemysław Potaczek, kl. II – Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej

3 miejsce – Krzysztof Lach, kl. II – Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej

  • w kategorii klas 4 – 6 szkoły podstawowej:

1 miejsce – Aleksandra Cieżak, kl. IV – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej

2 miejsce – Weronika Jarosz, kl. V – Szkoła Podstawowa w Łętowem

3 miejsce – Izabela Wacławik, kl.VI – Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej

                    Mateusz Kaim, kl. V – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu

  • w kategorii gimnazjum:

1 miejsce – Karolina Mardausz, kl. I – Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej

2 miejsce – Emilia Filipiak, kl. II – Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej

3 miejsce – Patrycja Światek, kl. I – Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej

 

KONKURS PLASTYCZNY: „JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ RODZINY”

Na konkurs napłynęło łącznie 90 prac w trzech kategoriach wiekowych. Oceniając prace, komisja brała pod uwagę: zgodność z tematem, samodzielność, oryginalność i estetykę wykonania. Komisja wyróżniła następujących uczniów:

  • w kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej:

1 miejsce – Patryk Potaczek – Szkoła Podstawowa w Olszówce

2 miejsce – Marcin Michalak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej

3 miejsce – Bartek Farganus – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej

Wyróżnienia:

Emilia Drabik – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej

Edyta Ślaga – Szkoła Podstawowa w Kasinie Wielkiej

Patrycja Zasadni – Szkoła Podstawowa w Lubomierzu

  • w kategorii klas 4 – 6 szkoły podstawowej:

1 miejsce – Małgorzata Jania, Anna Węglarz – Szkoła Podstawowa w Łętowem

2 miejsce – Tomasz Wojtyczka – Szkoła Podstawowa w Lubomierzu

3 miejsce – Dorota Poręba – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej

Wyróżnienia:

Anna Kaczmarczyk – Szkoła Podstawowa w Olszówce

Monika Potaczek – Szkoła Podstawowa w Olszówce

Aleksandra Piekarczyk – Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej

  • w kategorii gimnazjum:

1 miejsce – Monika Wsolak – Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej

        Zuzanna Kozak – Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej

2 miejsce – Krzysztof Niżnik – Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej

3 miejsce – Michał Żądło – Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej

        Renata Drąg – Gimnazjum nr 1 w Kasinie Wielkiej

Wyróżnienia:

Marzena Żmuda – Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej

Emilia Kozak – Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej

 

KONKURS MULTIMEDIALNY: „JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ RODZINY”

Na konkurs napłynęło 15 prac w dwóch kategoriach wiekowych. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę: zgodność treści prezentacji z hasłem przewodnim konkursu, przejrzysty i uporządkowany układ (obraz, tekst, słowo, muzyka), adekwatność zastosowanych narzędzi i efektów do przedstawianych treści (animacje), stopień trudności użytych technik, estetykę i efekt wizualny prezentacji. Nagrodzono następujących uczestników:

  • w kategorii klas 4 – 6 szkoły podstawowej:

1 miejsce – Agata Złydaszyk – Szkoła Podstawowa w Łostówce

2 miejsce – Katarzyna Piwowarska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej

3 miejsce – Aleksandra Urbańczyk – Szkoła Podstawowa w Olszówce

 

  • w kategorii gimnazjum:

1 miejsce – Ewa Cieżak, Agnieszka Sentyrz – Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej

2 miejsce – Przemysław Kołodziejczyk – Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej

3 miejsce – Angelika Kowalczyk – Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej

 

KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ

W konkursie wystąpiło 13 zespołów w dwóch kategoriach wiekowych. Przy ocenie wykonań poszczególnych grup komisja brała pod uwagę: znajomość tekstu, emisję głosu, rytmiczność, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Nagrodzono następujących wykonawców:

  • w kategorii szkół podstawowych:

1 miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej za utwór pt. „Nas beskidzki

                     Jezusicku”

2 miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej w Kasinie Wielkiej za utwór pt. „Leć muzyczko”

3 miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej w Olszówce za utwór pt. „Czarna Madonno”

  • w kategorii gimnazjum:

1 miejsce – Zespół z Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej za utwór pt. „Izajasz”

2 miejsce – Zespół z Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej za utwór pt. „List do Boga”

3 miejsce – Zespół z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej za utwór pt. „Moje miasto

                     Wadowice”

 

Serdecznie gratulujemy uczestnikom wszystkich konkursowych zmagań ich umiejętności i talentów. Rodzicom i nauczycielom gratulujemy zdolnych dzieci i uczniów. Wszystkim dziękujemy za zainteresowanie i udział w konkursach oraz wspólne świętowanie Dnia Papieskiego w dniu 23 października 2012 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej.

 

Na koniec należy jeszcze wspomnieć, że wszyscy uczestnicy mogli dodatkowo osłodzić sobie ten dzień, a to za sprawą naszych drogich Mam, które przyniosły pyszne ciasta, pieczone specjalnie na tę okoliczność… Dla biorących udział w konkursach przygotowaliśmy również poczęstunek. Gorąco dziękujemy w tym miejscu osobom i firmom, które wsparły finansowo i rzeczowo naszą uroczystość: Wójtowi Gminy Mszana Dolna, który sfinansował nagrody rzeczowe dla zwycięzców, Firmie PePe p. T. Petryckiego, Zakładowi Mięsnemu państwa Cichańskich z Mszany Górnej, GS „Samopomoc Chłopska” z Mszany Dolnej, Firmie Maspex-producentowi soków „Tymbark”, Firmie  „Silla” z Mszany Dolne oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierali nas w przygotowaniu uroczystości.

/Renata Jakubiak/

 

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

11 października 2012 r. przed godziną 7.00 uczniowie naszego gimnazjum wyruszyli na spotkanie szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie. Po ponad trzech godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce i udaliśmy się na Mszę Świętą pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depy. Na jej koniec jedna z uczennic przeczytała telegram, który został przesłany do papieża Benedykta XVI. Po zakończeniu Mszy świętej zwiedzaliśmy Jasną Górę. Koło godziny 15.00 modliliśmy się w jasnogórskim klasztorze przy obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej. Do domów dotarliśmy około godziny 19.00. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki byli zadowoleni, ale bardzo zmęczeni.

/Katarzyna Matras/

 

WYCIECZKA DO OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO

8 października 2012 r. grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w plenerze Doliny Prądnika .Była to podróż filozoficzna w czasie i przestrzeni, która wymusza przemyślenia. Zajęcia nawiązywały do historii neandertalczyka, jednocześnie poruszały tematy bardzo aktualne dla współczesnego człowieka. Byliśmy na zamku, w jaskini oraz w zrekonstruowanej wiosce z pradziejów- tytułowej Archezji.  Prowadząca, w czasie zajęć podkreślała ważność podejmowania trafnych decyzji w życiu człowieka. Integrując  grupę   rozbudzała zainteresowania i podpowiadała  sposoby na twórcze spędzanie wolnego czasu. Wycieczka zakończyła się strzelaniem z łuku, wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.

Motywem przewodnim programu „Archezja”  jest pokazanie dzieciom i młodzieży konieczności kierowania się w życiu wartościami, akceptacji samego siebie i budowanie dobrych relacji z innymi. Zajęcia mają też cel edukacyjny (historia, geografia), który został płynnie wkomponowany w całość. Program uczy jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Może być początkiem serii zajęć realizowanych w szkole. W takiej długofalowej wersji powoduje zmiany postaw u młodzieży.

/Agnieszka Madejowicz-Pęksa/

 

PROJEKT W NASZEJ SZKOLE

Gmina Mszana Dolna realizuje projekt „Indywidualizacja nauczania w klasach I-III szkół podstawowych na terenie Gminy Mszana Dolna”, skierowany do uczniów szkół podstawowych, dla których gmina jest organem prowadzącym. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, działanie 9.1                            „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”. 

Głównym celem projektu jest wsparcie w okresie realizacji projektu  indywidualnego rozwoju uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w Gminie Mszana Dolna, dostosowane do zdiagnozowanych potrzeb edukacyjnych tych uczniów oraz ich możliwości psychofizycznych.

W naszej szkole w ramach projektu realizowane są następujące zajęcia:

- zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych dysleksją;

- zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych;

- zajęcia logopedyczne

- gimnastyka korekcyjna

- zajęcia matematyczno – przyrodnicze rozwijające uzdolnienia;

- zajęcia z języka angielskiego rozwijające uzdolnienia;

- zajęcia humanistyczne rozwijające uzdolnienia;

- zajęcia z języka angielskiego dla dzieci z trudnościami w nauce.

Realizacja zajęć wsparta zostanie zakupem nowoczesnych, atrakcyjnych pomocy dydaktycznych wzbogacających pracę na zajęciach edukacyjnych.

Okres realizacji projektu: od 01.09.2012 r. do 31.08.2013 r.

Wartość projektu ogółem wynosi 415 300,00 zł.

 

OTRZĘSINY W NASZYM GIMNAZJUM

Rok szkolny 2012/2013 rozpoczął się już na dobre. Pojawiły się pierwsze piątki i … pierwsze jedynki. Mamy za sobą też już niejedną kartkówkę i sprawdzian. Pierwszoklasiści poznali nauczycieli, kolegów i szkolne zwyczaje.

W dniu 3 października 2012 r. zostali przez starszych kolegów oficjalnie przyjęci do grona gimnazjalistów. Zanim jednak to nastąpiło, przyszło zmierzyć im się z kilkoma zadaniami. Musieli wykazać się nie tylko talentami muzycznymi (na melodię piosenki „Wlazł kotek na płotek” należało zaśpiewać artykuł z kolorowego magazynu), sprawnością sportową (chłopcy ścigali się w butach na wysokich obcasach), ale również wiedzą o szkole (np. jak nazywa się Pani Bibliotekarka). Poszło wcale nie najgorzej. Uczniowie z klas I a i I b pomyślnie zdali ten „wielki egzamin”. Wkupili się również pysznymi ciastkami (te zapewne pieczone były przez niezastąpione Mamy!).  Nagrodą był uścisk dłoni Pani Dyrektor oraz „gimnazjalny paszport”. No i oczywiście – dyskoteka!

Wszyscy bawili się świetnie. Jak zwykle, wielką popularnością cieszyły się wspólne zabawy: taniec belgijski czy „Azorek”. Rekordy pobiło jednak „gorące krzesło” – każdy chciał wziąć udział w zabawie. Otrzęsiny 2012 okazały się być bardzo udane. Zabawa była przednia. A pierwszoklasiści z pewnością długo nie zapomną tego dnia! 

/Maciej Wacławik kl.IIIa/

 

bottom of page