top of page

ROK ZAŁOŻENIA PIERWSZEJ PLACÓWKI 1880 

Wydarzenia w roku szkolnym 2022/2023

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

 

W piątek 23 czerwca 

 

KIERUNEK STARE WIERCHY

W poniedziałek 18 czerwca klasy 7 i 8 wybrały się na ostatnią wspólną wycieczkę – do Schroniska PTTK na Starych Wierchach. Razem z opiekunami: p. K. Gucią, p. R. Jakubiak i p. M. Sławecką wyruszyliśmy z Jasionowa czerwonym szlakiem na Stare Wierchy. Droga nie była trudna ani męcząca, a cień lasu chronił nas przed mocno przygrzewającym słońcem. Na miejsce dotarliśmy po 2 i pół godzinie marszu. Rozpaliliśmy ognisko i każdy upiekł sobie kiełbaskę i chleb. W schronisku spędziliśmy ok. dwóch godzin – rozmawialiśmy, śmialiśmy się, bawiliśmy. Potem ruszyliśmy w drogę powrotną. Pani Kasia zaproponowała inną trasę i poszliśmy szlakiem edukacyjnym „Wokół doliny Poręby”.  Okazał się bardziej wymagający, a może my byliśmy już bardziej zmęczeni? Ok. 14 zakończyliśmy wycieczkę – na Jasionowie czekali na nas nasi Rodzice.

/Julia z klasy 8/

 

WYBIERAMY

 

W piątek 16 czerwca przeprowadzono wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok 2023/2024. Uczniowie klas 3 – 7 wybierali przewodniczącego SU. Całość przygotowali uczniowie klasy VIII wraz z opiekunem SU – p. R. Jakubiak. Była komisja wyborcza, urna wyborcza, listy uprawnionych do glosowania oraz karty do glosowania z nazwiskami kandydatów. 

Zanim uczniowie przystąpili do oddania swojego głosu, mogli wysłuchać „programów wyborczych” kandydatów. Zwyciężyła zdecydowanie Alicja Patalita z klasy VI. Gratulujemy!

/Martyna z klasy 8/

 

HAWAJSKA DYSKOTEKA

 

W czwartek 15 czerwca Samorząd Uczniowski zorganizował ostatnią w tym roku dyskotekę dla klas 4 - 8, tym razem w stylu hawajskim. Za dekorację odpowiedzialne były dziewczyny z klasy VI, było kolorowo i ... tropikalnie. Uczniowie ubrani w kwieciste koszule, sukienki, kapelusze; na szyjach kolorowe, hawajskie naszyjniki. W tle słychać było rytmiczne melodie, a na parkiecie trwały zabawy i tańce. Uczniowie klas 4 - 7 wybierali też królową i króla z klasy 8 – zwycięzcami zostali: Amelia P. oraz Jan N. Gratulujemy! Klasa 7 przygotowała przekąski – małe kanapki z różnymi dodatkami.

Impreza zakończyła się o godz. 17.00. Wszyscy uczestnicy z pewnością będą miło wspominać to wydarzenie.

/Amelia z klasy 8/

 

MAMA, TATA - NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA

 

W środę 14 czerwca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Mamy i Taty, które zgromadziły naprawdę liczną grupę Rodziców. Przygotowaliśmy dla nich poczęstunek w formie pysznego ciasta oraz kawy bądź herbaty. Na scenie występowali uczniowie ze wszystkich klas – śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach, recytowali. Uczniowie z klas 4, 5 i 6 zaprezentowali też przygotowane wcześniej bajki A. Fredry. Klasa 8 przeprowadziła natomiast „Familiadę”, do udziału w której poprosiliśmy Rodziców. Dwa zespoły: Mamusie oraz Tatusiowie rywalizowali, odpowiadając na pytania, na które parę dni wcześniej odpowiadały ich dzieci. Okazało się, że to Tatusiowie znają nas lepiej!

Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy naszym Rodzicom „Sto lat” oraz wręczyliśmy samodzielnie wykonane upominki. To był bardzo milo spędzony czas.

/Natalia z klasy 8/

 

 

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

 

W piątek 2 czerwca 

 

 

ZMAGANIA W ESCAPE ROOMIE

 

W środę 7 czerwca klasy VII i VIII wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw zrobiliśmy spacer Drogą Królewską od Wawelu, przez ul. Grodzką, do Rynku Głównego. Pod pomnikiem A. Mickiewicza wspominaliśmy wycieczki do Krakowa w młodszych klasach. Następnie ruszyliśmy w stronę głównego punktu naszej wycieczki, czyli do escape roomu na ul. Kościuszki. Nasz spacer po Krakowie liczył ponad 3 km!

Na miejscu, podzieleni na grupy wysłuchaliśmy instrukcji i wskazówek dotyczących wyjścia z pokoju zagadek. Zaintrygowani i podekscytowani weszliśmy do przydzielonych pokoi. Rozwiązując kolejne zagadki, rewelacyjnie się bawiliśmy. Niektórym grupom poszło szybko i sprawnie, innym nie udało się pokonać trudności w wyznaczonym czasie. Cóż, trzeba wyciągnąć wnioski…

Wycieczkę zakończyliśmy oczywiście w McDonaldzie, a jakże!! To był naprawdę świetny wyjazd!

/Karolina z klasy 8/

 

SZKOLNE OBCHODY DNIA DZIECKA

 

W czwartek 1 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Z tej okazji lekcji nie mieliśmy, a do szkoły przyszliśmy na 9.00.

Szkolne obchody naszego święta połączone były z imprezą „Patroni Roku 2023 – Aleksander Fredo i Wisława Szymborska. Na początku zatańczyliśmy belgijkę. Później każda klasa  przedstawiała wybrane bajki Aleksandra Fredry. Obejrzeliśmy „Bajkę o osiołku”, „Małpę w kąpieli”, „Pawła i Gawła” oraz fragmenty „Zemsty”. Wszystkie przedstawienia były bardzo kreatywne i pięknie zaprezentowane. Następnie, aby troszkę rozruszać nasze kości, zatańczyliśmy kowbojski taniec. Potem dostaliśmy zadania inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej. Z kolorowych gazet mieliśmy przygotować ciekawą wyklejankę oraz uruchomić swoją wyobraźnię i napisać kilka krótkich wierszyków, zwanych „lepiejami”. Wszystkie klasy spisały się na medal – lepieje były naprawdę świetne! Kolejną atrakcją był teleturniej „Familiada” przygotowany przez uczniów klasy VIII. Brali w nim udział uczniowie klas 4-7. Każdy się doskonale bawił, odpowiadając na pytania prowadzących. Uczestnicy zmierzyli się z takimi pytaniami jak: wymień królów Polski, jaki owoc najczęściej jemy ze skórką, wymienić czasy w języku angielskim. Nasi rodzice zapewnili nam słodki poczęstunek: lody i cukierki. Zakończyliśmy tańcem makarena.

Wszyscy szczęśliwi wróciliśmy do domu dalej świętować nasz dzień.

/Roksana z klasy 8/ 

 

 

WYCIECZKA DO SZCZAWNICY

We wtorek 9 maja 

 

 

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

 

W piątek 28 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie z młodszych klas zrobili flagi, które powiewały w czasie akademii.

Krótkie przedstawienie przybliżające nam wydarzenia z 1794 r. przygotowali uczniowie klasy VI. Tematem była kartkówka z historii, na którą trudno im było się nauczyć, więc wpadli na pomysł przedstawienia o Konstytucji 3 Maja. Pytali przechodniów, co wiedzą o tym święcie, a każdy opowiadał o wolnym czasie i grillowaniu w czasie majówki, zapominając o tym bardzo ważnym wydarzeniu w naszej historii. Następnie skorzystali z super notatek przygotowanych przez Weronikę i zaprezentowali najważniejsze informacje o pierwszej polskiej konstytucji. Uczniowie stworzyli również, wzorując się na obrazie Jana Matejki, "żywy obraz": Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. 

Przedstawienie przygotowane pod okiem pani od historii było szczegółowo dopracowane i bardzo pomysłowe. Z pewnością zapamiętamy okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

/Marysia z klasy 5/

 

DBAJMY O NASZĄ PLANETĘ

 

W poniedziałek 24 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji na sali gimnastycznej spotkały się wszystkie klasy. Na początku obejrzeliśmy krótki film, który opowiadał o ciekawych rzeczach związanych z ochroną środowiska naturalnego. Następnie uczniowie przystąpili do rozwiązywania quizów, krzyżówek i rebusów na temat przyrody.

Bardzo ciekawym punktem uroczystości była prezentacja strojów, które wykonane były z makulatury, toreb foliowych, kartonów i innych „śmieci”, które w ten sposób dostały „drugie życie”. Wszystkie stroje były dopracowane i bardzo ciekawe. Brawa dla naszych kolegów i koleżanek za pomysłowość, odwagę i fantazję! Bawiliśmy się świetnie i nieważne były miejsca w „Klasie na medal”. Ten dzień na pewno będziemy mile wspominać.

/Zuzanna z klasy 8/

 

KATYŃ - PAMIĘTAMY

 

W sobotę 15 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w gminnych uroczystościach Katyńskich, które miały miejsce w Mszanie Dolnej. Rozpoczęły się w kościele św. Michała Archanioła. Następnie uczestnicy przeszli do parku miejskiego, gdzie przez orkiestrę dętą OSP został odegrany hymn państwowy oraz wciągnięto na maszt polską flagę. Ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę w intencji zamordowanych. Odczytano również Apel Poległych. Przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń złożyli wiązanki oraz zapalili znicze. W tym czasie nasze koleżanki i koledzy zaprezentowali kilka pieśni mówiących o tych wydarzeniach. Uroczystość była bardzo podniosła i wzruszająca.

Wszyscy uczniowie szkoły, nawet ci, którzy nie brali udziału w obchodach gminnych, mogli usłyszeć pieśni katyńskie w poniedziałek 17 kwietnia. Grupa śpiewająca wykonała je specjalnie dla nas.

/Zuzanna z klasy 8/

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

 

Chrzest Polski, Chrystus – jako początek i koniec całych dziejów ludzkich – sprawił, że 1057 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż.

W piątek 14 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia w rocznicę tego najważniejszego w dziejach Polski wydarzenia. O godz. 11.00 zebraliśmy się na sali gimnastycznej.  Uczniowie klas 1 – 3 zaprezentowali nam polskich świętych. Dzięki aktorom z klasy 5 cofnęliśmy się do X w. i zobaczyliśmy oraz usłyszeliśmy rozmowę Mieszka I i Dobrawy. Wspólnie śpiewaliśmy też najważniejsze polskie pieśni religijne - Kiedy ranne wstają zorze, Boże, coś Polskę, Z dawna Polski Tyś królową i Modlitwę obozową.

Na koniec razem z księdzem proboszczem Michałem Iwanem odmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę.

/Julia z klasy 8/

 

 

JA JESTEM ZMARTWYCHWSTANIE I ŻYCIE

 

W środę 5 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrali się odświętnie z tej okazji. Klasa VIII zaprezentowała przedstawienie, w którym uczniowie odgrywali dwunastu apostołów, Jezusa oraz Maryję podczas Triduum Paschalnego. Inscenizacja była wspaniała, ósmoklasiści naprawdę się postarali. Pewną scenkę odegrała również klasa V, która była tak samo świetna. Na koniec podarowaliśmy kwiaty oraz złożyliśmy życzenia naszemu księdzu i nauczycielom. Pani dyrektor również złożyła nam wszystkim piękne życzenia. 

Spektakl wraz z całą akademią był wzruszający. Przypomniał nam wszystkim, dlaczego obchodzimy Święta Wielkiej Nocy.

/Martyna z klasy 8/

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

We wtorek 21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. W naszej szkole wiele się działo!

Po pierwsze, zmieniliśmy plecaki na inne nosidła. Pojawiły się więc wieszaki, kosze, wózki, opakowania po pizzy… Kreatywność uczniów nie miała granic! Z każdej klasy wybrano osobę z najciekawszym „nosidłem”, dla której koleżanki z klasy 6 (pomysłodawczynie akcji) przygotowały drobne upominki.

Ponieważ 21 marca jest też Dniem Kolorowej Skarpetki, czyli Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa, przyszliśmy do szkoły w dwóch różnych skarpetkach „nie do pary”.

Jako że w marcu przypadają również Dzień Matematyki, Dzień Liczby Pi oraz Europejski Dzień Mózgu, pani M. Sławecka i pani P. Nalepa przygotowały dla nas wiele różnych zadań, które pokazały nam, że matematyka wszędzie się przydaje. Sumowaliśmy paragony i pieniądze, mierzyliśmy długość odcinków,  liczyliśmy podbicia piłeczki ping-pongowej i… sylaby w wierszu. Dwie godziny minęły nam szybko i intensywnie.

To był udany dzień!

/Amelia z klasy 8/

 

 

PONIEWAŻ ŻYLI PRAWEM WILKA

W środę 1 marca 2023 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Walczyli oni przeciwko sowietyzacji naszej Ojczyzny, a tak wielu o nich zapomniało.

Wydarzenie przygotowała klasa 8. Najpierw Karina Nawara i Julia Kubowicz wyrecytowały wiersz pt. „Czerwona zaraza”. Następnie wszyscy razem zaprezentowali zgromadzonym na sali uczniom pięć pieśni upamiętniających tamten czas: Myśmy rebelianci, Marsz oddziału Zapory, Wiernie iść, Trudny czas. Na koniec Jan Biernat wykonał indywidualnie pieśń: Las Makoszki. Po występie ósmoklasistów grupa uczniów klasy 6 zaśpiewała jeszcze pieśń: Już odpala się ogień biwaku.

Na koniec wydarzenia Pani Dyrektor podsumowała całą akademię. Uczniowie rozeszli się do swoich klas na dalsze lekcje.

/Karolina z klasy 8/

 

WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ

 

W poniedziałek 20 lutego odbyła się w naszej szkole impreza z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Żeby uczestniczyć w tym wydarzeniu, na sali gimnastycznej zebrała się niemal cała szkoła.

Uroczystość przygotowana została przez p. G. Szlagę. Trzy tygodnie wcześniej poleciła nam przeczytanie książki pt. „Nazywam się… Mikołaj Kopernik”. Zadbała też o film, tematyczne zadania, scenografię oraz przygotowanie występu szóstoklasistów.

Przypomnienie wiadomości na temat sławnego Polaka miało charakter gry: „Ja mam… Kto ma…?”. Klasy przedstawiły w ten sposób kolejne etapy życia Kopernika. Uzupełnieniem był film poświęcony życiu astronoma.

Po grze oraz filmie wystąpili uczniowie klasy 6: Marysia, Ela, Kuba, Marcin, Tomek, Filip, Weronika, Julka, Krystian, Ola, Alicja, którzy zaprezentowali nam różne, bardzo ciekawe doświadczenia fizyczne dotyczące prędkości, tarcia, ciśnienia, punktu równowagi. Było to naprawdę interesujące!

Na tym skończyła się akademia i wszyscy wróciliśmy na lekcje. Tak właśnie spędziliśmy rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

/Maria z klasy 5/

 

 

BAL KARNAWAŁOWY 2023

 

16 lutego, w tłusty czwartek odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Muzyka rozbrzmiewała w szkole od samego rana, gdyż od godz. 9.00 bawiły się klasy 1-3, a od godz. 14.00 klasy 4-8.

Dyskoteka dla starszych uczniów była tematyczna – każdy uczeń miał wcielić się w jakąś postać, zgodnie w wybranym wcześniej przez klasę tematem:

  • klasa IV – postać historyczna, 

  • klasa V – postać z bajek, filmów i seriali,

  • klasa VI – smerfy,

  • klasa VII – postać z westernu,

  • klasa VIII – moda lat siedemdziesiątych XX wieku.

Bardzo cieszy, że niemal wszyscy uczestnicy wzięli udział w zabawie. Stroje były różnorodne i bardzo starannie przygotowane. Wszystkim gratulujemy pomysłów i zaangażowania:)

Dyskotekę przygotowała i prowadziła klasa VIII, która zorganizowała też organizowała ciekawe zabawy. Oczywiście, podczas naszego balu karnawałowego musieliśmy obowiązkowo zatańczyć belgijkę:) Samorząd uczniowski na tę okazję zamówił też pyszne pizze – abyśmy nie opadli z sił J. 

O godz. 17.00 wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Kolejny bal karnawałowy dopiero za rok…

/Roksana z klasy 8/

 

 

NO PROMIL - NO PROBLEM

 

W tym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w  działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych na terenie naszej gminy i województwa małopolskiego - wzięli udział w szkolnym konkursie kolejnej XV edycji kampanii społecznej „ No promil- no problem”, która przebiegała pod hasłem „Nasza rodzina lubi bezpromilowe klimaty”.

Tematem konkursu była walka z nietrzeźwymi kierowcami, ponieważ głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

W konkursie wzięło udział 11 uczniów. Z pośród złożonych prac jury wyłoniło 4 prace. Jury oceniało prace pod katem:

1.     Zgodności z tematem.

2.     Twórczego i oryginalnego podejścia  do tematu.

3.     Atrakcyjności formy przekazu.

4.     Walorów estetycznych.

/Antonina Wsół/

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA

W piątek 27 stycznia w naszej szkole odbyło się wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Każda klasa przygotowała się bardzo dobrze do tej akademii.

Jako pierwsi kolędowali nauczyciele. Przy gitarowym akompaniamencie pana Marka zaśpiewali kolędę: Gdy śliczna Panna. O dalszej kolejności występów decydował los. Wszystkie klasy pięknie prezentowały przygotowane przez siebie kolędy i pastorałki, a na wyróżnienie  zasłużyły klasy 5 i 8, które dodatkowo miały inscenizacje do śpiewanych kolęd z udziałem turonia, śmierci i aniołków. Było mnóstwo śmiechu i radości, gdy turoń sypnął cukierkami. Na zakończenie imprezy wszyscy uczniowie i nauczyciele zaśpiewali kolędę: Cicha noc.

I takim "śpiewnym" akcentem rozpoczęliśmy ferie zimowe.  

/Zofia Piekarczyk/

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W piątek 20 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. 

O godzinie 10.30 wspólnie z dziadkami modliliśmy się o ich zdrowie na Mszy Świętej. Następnie zaprosiliśmy naszych Gości na szkolną akademię, którą pod okiem wychowawców i nauczycieli przygotowali ich wnukowie i wnuczki. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci ze wszystkich klas uczyły się wierszy i piosenek, aby uczcić kochanych Dziadków, okazać im miłość i szacunek. Na sali gimnastycznej szanownych gości powitała Pani Dyrektor i złożyła im najserdeczniejsze życzenia zdrowia i długich lat życia. Przy pięknie nakrytych stołach i poczęstunku, które przygotowali rodzice, dziadkowie obejrzeli najpierw jasełka, a następnie wysłuchali wierszy i piosenek. Były też kolędy, a na zakończenie uroczystości wnukowie obdarowali dziadków upominkami i laurkami, życząc im zdrowia i stu lat życia.

Była to wzruszająca, pełna ciepła i szacunku uroczystość.

/Julia z klasy 5/

W TEATRZE LALEK RABCIO

 

Teatr jest magią. Tu wszystko jest możliwe. Przekonaliśmy się  o tym we wtorek 17 stycznia, kiedy to całą szkołą, czyli wszystkie klasy od 1 do 8, pojechaliśmy do Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju. 

Oglądaliśmy spektakl: Piękna i Bestia. To historia o pięknej i dobrej córce, która poszła dobrowolnie do pałacu Bestii, aby uratować życie ojca. Podziwialiśmy grę aktorów w stylizowanych kostiumach i niesamowitych maskach. Artyści za pomocą muzyki, gestu i dynamicznego ruchu wprowadzili nas w świat wyobraźni. Obrazy sceniczne zmieniały się w zawrotnym tempie, a melodyjne piosenki zapadły w pamięć. Z zapartym tchem obserwowaliśmy to, co się działo na scenie, i jak to w baśniach bywa, zwyciężyło dobro, piękno i miłość. Warto zapamiętać słowa Nieznajomego ze sztuki: Nie patrz oczyma, ale sercem. Dodatkową atrakcją było spotkanie z aktorami po przedstawieniu, rozmowy i wspólne zdjęcie.

Wyjazd do teatru był niezwykle udany i pełen wrażeń, a dzieci już pytały, kiedy będzie kolejny.

/Zofia Piekarczyk/

 

SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE

 

22 grudnia w naszej szkole przeżywaliśmy szkolne spotkanie wigilijne. 

Po trzeciej lekcji uczniowie i nauczyciele udali się na salę gimnastyczną. Uroczystość rozpoczęły jasełka przygotowane przez uczniów klasy 3, 4 i 5 pod opieką Pani katechetki Elżbiety. Jasełka wprowadziły nas w zbliżające się święta Bożego Narodzenia i pozwoliły na nowo przeżyć wspólnie wszystkie wydarzenia związane z narodzeniem Dzieciątka. Tak więc była szopka, Matka Boża, święty Józef, maleńka Dziecina - Jezusek, pasterze, trzej królowie, zły Herod. Śpiewaliśmy wzruszające kolędy, były życzenia oraz spotkanie przy stole. Świąteczne, pięknie udekorowane stoły oraz wspaniały poczęstunek - barszcz z uszkami i coś słodkiego,  zostały przygotowane przez naszych rodziców.

Spotkanie przebiegało w bardzo świątecznej atmosferze, a zwieńczeniem wspólnie spędzonych chwil było radosne kolędowanie.

/Julia z klasy 5/

PYSZNA, SŁODKA, PACHNĄCA ... CZEKOLADA

 

W piątek 9 grudnia uczniowie kasy 2 i 3 pojechali do Rabki-Zdroju na warsztaty czekoladowe. Wyjazd zafundowali dzieciom Rodzice z okazji Mikołaja.

Podczas warsztatów w Fabryce Charliego dzieci własnoręcznie przygotowały czekoladowe słodkości. Wcześniej poznały historię i technologię produkcji czekolady. Było to fascynujące przeżycie, kiedy chłopcy i dziewczynki ubrani w czapki, fartuszki i rękawiczki, mieszali płynną czekoladę, wlewali ją w rożne formy, a potem ozdabiali. Każdy z uczestników warsztatów, przygotowane przez siebie pyszności, zapakował do celafonowego woreczka i zabrał do domu.

Było pachnącą, czekoladowo i bardzo słodko.

/Zofia Piekarczyk/

 

SZKOLNY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Jest to doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. Aby uczcić to szczególne święto, w poniedziałek 5 grudnia w holu naszej szkoły, na długiej przerwie odbył się uroczysty apel, podczas którego przedstawiciele Koła Wolontariatu przybliżyli słuchaczom ideę pomocy i zachęcali, aby dołączyć do grona pomagających. Na tę okoliczność przygotowane zostały plakaty promujące akcje charytatywne oraz niespodzianka - własnoręcznie wykonane  pierniczki.

 

SZKOLNA ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

W środę 23 listopada po pandemicznej przerwie znowu mogliśmy się wspólnie bawić na Andrzejkach.

Przed południem bawili się uczniowie klas młodszych, starsi musieli poczekać, bo dopiero po zakończeniu zajęć mogła rozpocząć się długo wyczekiwana zabawa.  Było sporo tańca w układach choreograficznych integrujących bawiących się  dużych i małych uczniów:). Nie zabrakło konkursów oraz poczęstunku. Szczególnie podobał się wspólny taniec "Belgijka" i konkurs tańca "z krzesłami".

Całość prowadziły dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego, a okolicznościową dekorację sali gimnastycznej wykonali uczniowie klasy szóstej. Nad bezpiecznym przebiegiem zabawy czuwały panie wychowawczynie.

HISTORIA POLSKI ZAPISANA W MUZYCE

W piątek 10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Akademię rozpoczęliśmy od wysłuchania pieśni "Święta miłości kochanej Ojczyzny" w wykonaniu grupy uczniów z klasy 4 i 5, a  następnie równo o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy, czyli Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku obchodzimy 225. rocznicę powstania pieśni, która stała się  najważniejszą pieśnią wszystkich Polaków. Z tej okazji poznaliśmy tekst i melodię również innych pieśni, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości były kandydatkami na polski hymn narodowy. Wspólnie zaśpiewaliśmy "Warszawiankę", "Boże, coś Polskę", "Rotę" oraz "My, Pierwsza Brygada". Równocześnie uczniowie z klasy 7 w krótkich dialogach przedstawiali historię powstania śpiewanych pieśni. Na zakończenie uroczystości klasa 2 wyrecytowała wiersz "11 Listopada".
Z szacunkiem i godnie uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
                                                                                       /ZP/                                         
 
DZIEŃ POSTACI Z BAJKI

W poniedziałek 7 listopada nasza szkoła zapełniła się  bajkowymi postaciami. Na szkolnym korytarzu było bardzo kolorowo, można było spotkać Boba Budowniczego, Fionę, Czerwonego Kapturka, wiedźmę oraz wielu innych baśniowych bohaterów. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.
O 9.00 spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, gdzie p. L. Ślósarz i p. R. Jakubiak (w przebraniu wiedźmy) przygotowały dla uczniów zestaw „bajkowych” zadań, które  - wbrew pozorom – okazały się dla niektórych całkiem trudne. Oj, tak! Niektórzy zapomnieli nawet, jak królowa sprawdzała „prawdziwość” księżniczki!
Wszyscy dobrze się bawili, a potem elfy, Gandalfy i inni bohaterowie musieli rozejść się … do klas. Niestety, żadna wróżka nie zdołała odwołać lekcji.
                                                                                          /RJ/

 

W obchody Dnia Postaci z Bajek włączyli się również uczniowie klas młodszych, bo bajki są idealnym tematem do wspólnej zabawy, a jednocześnie świetną okazją by zachęcić do czytania, rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy.  Tego dnia w każdej klasie czytano bajki, dzieci uczestniczyły w  zabawach, rozwiązywały zagadki i rebusy. Wszyscy sprawdzali swoją znajomość treści bajek. Na koniec uczniowie wzięli udział w zgadywankach zorganizowanych w sali gimnastycznej. Zwieńczeniem imprezy była prezentacja bajkowych kostiumów.
Warto pamiętać, że bajki są nie tylko rozrywką, ale niosą ze sobą również głębokie przesłanie.



WYCIECZKA NA PRZYCYNĘ
 
W piątek 28 października uczniowie klasy 1, 2 i 3, wykorzystując piękną, jesienną pogodę, udały się na pieszą wycieczkę na Przycynę.

Droga, która prowadziła nas wśród lasów, była bardzo przyjemna. Kiedy dotarliśmy na miejsce, dzieci pomodliły się przy kapliczce, a następnie urządziliśmy piknik. Apetyty i humory dopisywały. Grom i zabawom w lesie, pod czujnym okiem wychowawców, nie było końca. Razem podeszliśmy też wyżej, prawie do stóp Lubonia. Podziwialiśmy zapierające dech kolorowe, jesienne krajobrazy, błękitne niebo i całą otaczającą nas przyrodę.

Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń, wróciliśmy do domu.

                                                                      /Zofia Piekarczyk/


KRAKÓW - PO RAZ KOLEJNY 😊

 

27 października pod opieką p. R. Jakubiak, p. G. Szlagi oraz p. K. Guci klasy 7 i 8 pojechały na wycieczkę do Krakowa. Nie był to nasz pierwszy wyjazd, jednak w Krakowie wciąż jest mnóstwo rzeczy, których jeszcze nie widzieliśmy.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było muzeum w Sukiennicach. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku oglądaliśmy wystawę dzieł malarzy i rzeźbiarzy. Z kartą pracy przygotowaną przez panią Grażynkę wędrowaliśmy po salach: Michałowskiego, Siemiradzkiego, Chełmońskiego i Bacciarellego. Obrazy, rzeźby oraz ich opisy zaciekawiły nas i wzbudziły nasz podziw.

Następnie po małej przerwie na posiłek (oczywiście w McDonald’s 😊) udaliśmy się do kościoła Mariackiego na otwarcie ołtarza Wita Stwosza. Dzieło okazało się jeszcze piękniejsze niż na zdjęciach oraz dużo większe niż mogłoby się wydawać.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był teatr Groteska, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Balladyna”. Była to ciekawa i przejmująca sztuka. Jako że przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych, część z nas nie od razu zrozumiała przesłanie, mimo że wszyscy czytaliśmy ten dramat (potrzebne było dopiero omówienie na lekcji polskiego).

Późnym popołudniem wróciliśmy do domu. Wycieczka była bardzo udana i sprawiła nam dużo radości.

/Karolina i Adrian z klasy 8/


WYCIECZKA NA PRZYCYNĘ

     Pewnego dnia słonecznego,
     zmieniliśmy się w turystę pieszego.
     I z samego ranka,
     rozpoczęła się sielanka.
     Zgodnie z planem i bez przyczyny,
     udaliśmy się na wzgórze "Przycyny".
     Było wielkie błoto,
     ale szło nam się jak złoto.
     Ognisko płonęło w promieniach słońca,
     nikt z nas nie wyczekiwał końca.
     Pieczone ziemniaki i pieczone kiełbaski
     to były prawdziwe rarytaski.
     Gdy powrotu przyszedł czas,
     echo pożegnało nas
     i uczniowie z obu klas
     oglądali się na las.
                                         Karol z klasy 5


WYDARZYŁO SIĘ 18 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU

We wtorek 18 października w naszej szkole miały miejsce dwa  wydarzenia - modlitwa dzieci w intencji pokoju i udział w spektaklu z okazji Roku Polskiego Romantyzmu.
Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie naszej szkoły zgromadzili się, aby wziąć udział w międzynarodowej akcji "Milion dzieci modli się na różańcu". Modlitwie towarzyszyła figurka Matki Boskiej Różańcowej, a patronem tego dnia był św. Łukasz  Ewangelista, kronikarz najpiękniejszych modlitw Ewangelii i, jak podaje tradycja, autor pierwszych wizerunków Niepokalanej Matki naszego Zbawiciela.
Pół godziny później uczniowie klas starszych pojechali do Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju na spektakl "Ballady i romanse". Spektakl „Ballady i romanse”, jak czytamy na stronie Teatru Lalek "Rabcio", to próba połączenia wybranych utworów ze zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w jedną, zupełnie nową opowieść. W spektaklu przeplatają się ze sobą wydarzenia z ballad Kurhanek Maryli, Romantyczność, Lilie, Świtezianka, To lubię, Rybka, Rękawiczka, Tukaj albo próby przyjaźni.


PASOWANIE NA UCZNIA

W czwartek 13 października w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.
O godzinie 11.00 uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej. Uroczystość prowadziły uczennice klasy siódmej, które  sprawdziły wiedzę i umiejętności pierwszoklasistów. Młodsi koledzy i koleżanki rozwiązywali quiz, recytowali wiersz o zachowaniu, zaśpiewali piosenkę oraz zatańczyli układ Chocolate, na końcu którego jeden z uczniów wykonał efektowny szpagat.
Najważniejszym momentem uroczystości było wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu oraz złożenie przez uczniów klasy pierwszej uroczystego ślubowania zakończonego pasowaniem na ucznia.
Na zakończenie siódmoklasiści zaprezentowali ciekawostki o Dniu Edukacji Narodowej. Zaśpiewaliśmy Sto lat, a nauczycielom zostały wręczone drobne upominki.
Edukacja to najpotężniejsza broń, której możesz użyć, aby zmienić świat - taki cytat towarzyszył uroczystości. Naszym nauczycielom życzymy cierpliwości i wytrwałości w trakcie używania tego typu broni. 
                                                                 /Weronika z klasy 6/


Z WIZYTĄ W TEATRZE

W czwartek 6 października klasy 4, 5 i 6 pojechały na wycieczkę do Krakowa pod opieką Pań Wychowawczyń.
Jak zakładał plan, klasy 4 i 5 poszły do muzeum w Sukiennicach, które prezentuje XIX-wieczne polskie dzieła sztuki, obrazy i rzeźby. Natomiast uczniowie klasy 6 w tym czasie zwiedzali Wawel, gdzie podziwiali Kaplicę Zygmuntowską przy katedrze oraz dziedziniec Zamku Królewskiego.  
Następnie udaliśmy się do teatru Groteska, gdzie oglądaliśmy adaptację sztuki Adama Bahdaja "Kapelusz za sto tysięcy". Spektakl był świetny, pełen niezwykłych wydarzeń, humoru i muzyki. Główna bohaterka Krysia pseudonim "Dziewiątka" i Maciek wcielili się w detektywów, i starali się rozwiązać tajemnicę tytułowego zaginionego kapelusza.
Po takich atrakcjach wszyscy bardzo zgłodnieli i w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy McDonald's, gdzie z kolei była uczta dla ciała. 
Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, za którą bardzo dziękujemy Pani Renatce Jakubiak i naszym Paniom Wychowawczyniom. 
                                                                        /Julia z klasy 5/  


DZIEŃ JABŁKA
 
W czwartek 29 września 2022 roku obchodziliśmy Dzień Jabłka. W tym dniu klasa 5 upiekła szarlotkę w nowo powstałej Pracowni Kulinarnej. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczyli się w jaki sposób czytać przepis kulinarny oraz jak przeliczać odpowiednie produkty potrzebne do przygotowania ciasta. Na koniec zajęć, gdy oczekiwaliśmy na efekt naszej pracy, udało się jeszcze przygotować pyszny mus jabłkowy. Szarlotka wyszła przepyszna.
Uczniowie klasy 6 przygotowali natomiast racuszki z owocami i bitą śmietaną. Uczniowie podzielili się na trzy grupy i każda z nich była odpowiedzialna za inną część zadania. Na koniec każdy uczeń upiekł sam racuszki i ozdobił je według swojego pomysłu.
W tym dniu uczniowie mieli możliwość pokolorowania antystresowych kolorowanek w kształcie jabłka oraz obejrzeć prezentację o jabłku wyświetlaną na wirtualnej gazetce.
Dzień Jabłka był bardzo udany i smaczny :)

 
ROK SZKOLNY SIĘ ZACZYNA...

1 września 2022 r. mszą świętą z udziałem Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i, naturalnie, uczniów rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Po mszy udaliśmy się do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości.
Pani Dyrektor powitała serdecznie wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszoklasistów, naszych kolegów i koleżanki z Ukrainy, którzy będą się z nami uczyli. Przedstawiła uczniom wychowawców i życzyła wszystkim dobrego, bezpiecznego roku i sukcesów w nauce. Uczniowie klasy 8 zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym pamiętaliśmy również o 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Było też sporo humoru i marzeń – dowiedzieliśmy się „jak powstaje uczeń” i o czym marzy.
Po uroczystości na sali zrobiliśmy sobie klasowe zdjęcie do szkolnej kroniki, a następnie udaliśmy się do klas na spotkanie z wychowawcami, aby się przywitać i omówić różne sprawy organizacyjne.
Szkoda, że wakacje się skończyły, ale jedno jest pewne: za 10 miesięcy będą kolejne!
                                                                         /Julia z klasy 5/


GORĄCE JAK SŁOŃCE, SZYBKIE JAK WIATR
 
Wakacje to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków oraz wyjazdów bliższych i dalszych. Miłą pamiątką z wakacyjnego wyjazdu może być kartka z pozdrowieniami.
Wysyłanie kartek z wakacji z pozdrowieniami znad morza, z gór albo jakiegoś egzotycznego kraju nie jest już może tak popularne, jak dawniej, ale nie oznacza to, że wyszło z mody. Wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy napisali i przysłali na adres szkoły kartki z pozdrowieniami. Gorące jak słońce, szybkie jak wiatr pozdrowienia dla Pani Dyrektor i nauczycieli dotarły z wielu miejsc w Polsce i nie tylko. Ich napisanie zajęło nadawcy pewnie kilka chwil, ale sprawiło wiele radości wszystkim pracownikom szkoły. 
Za pamięć i nadesłane kartki z pozdrowieniami - DZIĘKUJEMY!  

 

bottom of page