top of page

Wydarzenia w roku szkolnym 2015/2016

DO WIDZENIA PRZYJACIELE

Za nami kolejny rok… Czas pełen ciężkiej pracy, trudu oraz rozwijania swoich umiejętności. 24 czerwca pojawiliśmy się w progach szkoły po raz ostatni w tym roku szkolnym, aby uroczyście przywitać nadchodzące wakacje i pożegnać się z nauczycielami oraz z kolegami i koleżankami. Na samym początku pani dyrektor wręczyła nagrody tym najzdolniejszym, którzy pracowali na dobre imię szkoły, brali udział w konkursach czy zawodach lub mogli pochwalić się bardzo wysoką średnią ocen. Na środek poproszeni zostali również rodzice tych uczniów, aby odebrać listy gratulacyjne. Następnie przyszedł czas na część artystyczną. Trzecioklasiści, którzy w murach naszej szkoły gościli po raz ostatni, przygotowali krótki występ, podczas którego podziękowali za zaangażowanie nauczycieli oraz przeprosili za to, co złe. Żeby godnie pożegnać uczniów klas trzecich, drugoklasiści każdemu absolwentowi nadali jakiś tytuł i wręczyli drobny upominek. Nie dało się ukryć wzruszenia absolwentów, jakie niosła ze sobą konieczność opuszczenia gimnazjum w Rabie Niżnej i postawienia kolejnego kroku w dorosłość. Po zakończonej uroczystości uczniowie udali się jeszcze do klas, aby tam odebrać od wychowawców świadectwa. Teraz z niecierpliwością czekamy na wrzesień, kiedy opaleni, odprężeni i wypoczęci powrócimy do swoich codziennych obowiązków szkolnych.

/Iza Wacławik/

WYCIECZKA NA TURBACZ

Dnia 16 czerwca klasa 4 wraz z klasą 5 i opiekunami udała się na dwudniową wycieczkę na Turbacz. O godzinie 10.00 pod szkołę przyjechał bus, którym pojechaliśmy do Koninek. Stamtąd szliśmy szlakiem rowerowym. Droga w niektórych miejscach była pod górkę, a w innych po płaskim terenie. Po godzinie marszu zrobiliśmy dłuższą przerwę, aby coś zjeść i się napić. Były jeszcze dwie przerwy zanim dotarliśmy do schroniska. W schronisku zameldowały nas panie nauczycielki. Potem rozeszliśmy się do swoich pokoi. Około godz. 15.00 poszliśmy na obiad, a w tym czasie doszli do nas uczniowie klasy 6. O godz. 17.30 opiekunowie rozpalili ognisko. Potem przez pół godziny bawiliśmy się z panią wychowawczynią. Śpiewaliśmy piosenki, wymyślaliśmy różne zabawy. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Było świetnie. Następnie dziewczyny poszły przygotować się do snu, a chłopcy poszli kibicować polskim piłkarzom w meczu Polska – Niemcy. Po meczu wszyscy poszli spać. Po krótkiej nocy o godz. 8.45 zjedliśmy śniadanie, a po nim wyruszyliśmy w drogę powrotną pieszo do Koninek i busem do Raby.

Dzięki wspaniałej pogodzie wycieczka się udała. Wszyscy, mimo zmęczenia, wrócili szczęśliwi i zadowoleni. Wycieczka okazała się dla wszystkich testem sprawnościowym.  

/Kinga Kurek, klasa 4/

NOWE WŁADZE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO WYBRANE

W dniu 15.06 w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny. Jak co roku, pierwsze i drugie klasy gimnazjum oddały głosy na jednego z kandydatów na przewodniczącego Samorządu Szkolnego oraz na jednego z pedagogów, który miałby pełnić funkcję opiekuna tej jednostki. Całe wydarzenie zostało przygotowane przez trzecioklasistów, którzy w tym roku opuszczą mury naszej szkoły.

Na samym początku cztery kandydatki zmierzyły się w debacie z bardzo trudnymi i podchwytliwymi pytaniami, m.in. czy wagarowanie jest złe lub co zrobić, żeby ograniczyć używanie wulgaryzmów w codziennym języku młodych ludzi. Uczennice udzielały mądrych odpowiedzi i bardzo dobrze sobie poradziły. Po zakończonej debacie przy stole zasiadła komisja wyborcza, a pierwszo- i drugoklasiści przystąpili do głosowania. Po zliczeniu wszystkich głosów wynik był jednoznaczny. Przewodniczącą samorządu została Aleksandra Sowa z klasy II b, natomiast zastępcą Maria Kowal z klasy II a. Niewielkim też zaskoczeniem było dla nas to, że na opiekuna Samorządu po raz kolejny wybrana została p. Renata Jakubiak.

Mamy nadzieję, iż wybrane przez gimnazjalistów osoby będą dobrze wypełniać swoje obowiązki, działać dla dobra szkoły oraz na korzyść uczniów.

/Iza Wacławik, Karolina Knowa/

WYCIECZKA NA GORC

Czerwiec to idealny miesiąc na wycieczki. Dlatego też w dniach 13 i 14 czerwca wybraliśmy się na wyprawę na Gorc Kamienicki, który jest częścią Gorczańskiego Parku Narodowego. O godzinie 12.00 wyruszyliśmy spod remizy OSP, a następnie udaliśmy się na zakupy. Jednak przeoczyliśmy fakt, że w naszych plecakach nie ma miejsca na zakupione jedzenie. Nie było wyjścia, musieliśmy zdobyć szczyt z reklamówkami w ręku. Spędziliśmy tam miło czas piekąc kiełbaski, śpiewając i grając w różne zabawy. Największą rozrywką było nocne wyjście na wieżę widokową, z której mogliśmy zobaczyć inne szczyty oraz oświetlone miasta i wsie. Nad ranem udaliśmy się na łąkę, aby obejrzeć wschód słońca. Do domu wróciliśmy przed południem.

Wszyscy ciepło wspominamy tę wycieczkę. Mamy nadzieję, że w następnym roku uda nam się ją powtórzyć!

/Ewa Figura i Marysia Kowal, klasa II a/

 

MIŁOŚĆ,NIENAWIŚĆ,ŚMIERĆ - KONCERT NOSPR

Dnia 8 czerwca została zorganizowana wycieczka dla klas drugich i trzecich na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 

Wyjechaliśmy o godzinie 8.00 spod szkoły. W czasie podróży spotkało nas kilka niespodzianek, ale udało nam się dojechać na czas. Budynek NOSPR-u zrobił na nas wrażenie swoimi dopracowanymi szczegółami. O 12 rozpoczął się koncert. Niesamowici wykonawcy i akustyka przeniosły nas w zupełnie inny świat. Słuchaliśmy dzieł takich kompozytorów jak Wagner czy Prokofiew. Po koncercie zwiedziliśmy cały budynek NOSPR-u . Słuchaliśmy o budowie tej jednej z najlepszych sal koncertowych w Polsce, poznawaliśmy dzień muzyka, obserwowaliśmy grę na marimbie w sali kameralnej. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i wróciliśmy do szkoły. 

Myślę, że na większości budynek, jak i koncert zrobiły ogromne wrażenie. Mogliśmy się na własne oczy przekonać, że Katowice to nie tylko wielki ośrodek przemysłowy, ale też miasto, które chcę osiągnąć wysoki poziom kulturalny. Moim zdaniem to była bardzo udana i przydatna wycieczka.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

SZKOLNY DZIEŃ DZIECKA

Dnia 1 czerwca wszyscy w radosnym humorze zgromadziliśmy się w szkole, aby brać udział w zabawach i atrakcjach zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka. Gdy sala gimnastyczna wypełniła się uczniami, rozpoczęliśmy świętowanie od projektów gimnazjalnych, które zostały zaprezentowane w bardzo przyjemny dla ucha sposób. Przedstawione zostały projekty z fizyki, biologii, chemii, historii, angielskiego oraz wychowania fizycznego. Niektóre projekty wzbogacone zostały o dodatkowe filmy, przedstawienia, a także rekwizyty. Zdecydowanie dużo można się było nauczyć od uczniów je prezentujących. Po prezentacji projektów uczniowie podstawówki udali się na dwór i spędzali czas na świeżym powietrzu, podczas gdy gimnazjaliści na sali brali udział w sportowej rywalizacji. Rodzice zorganizowali dla nas watę cukrową i lody w wielu smakach, aby dodatkowo osłodzić wszystkim dzień. Po udanych kilku godzinach na sali, w klasach przystąpiliśmy do oglądania filmów i jedzenia lodów (darmowych!). Każdy wrócił do domu we wspaniałym nastroju, jedni wcześniej, drudzy później. Dzień Dziecka został uczczony w świetny sposób.

/Eryk Czyszczoń, klasa III b/

 

DLA MAMY, DLA TATY

Dnia 31 maja w naszej szkole odbyła się akademia, w której chcieliśmy uczcić Dzień Matki i zbliżający sie Dzień Ojca. Są to dla nas bardzo ważne święta, bo to właśnie rodzicom zawdzięczamy wszystko co do tej pory osiągnęliśmy. Tego dnia chcieliśmy szczególnie docenić ich wkład w nasze wychowanie.
Żeby podkreślić znaczenie tego dnia do szkoły przyszliśmy w galowych lub odświętnych strojach. Po lekcjach wzięliśmy udział w akademii przygotowanej przez klasę 2 b pod opieką p. Renaty Figury. Każda z klas podziękowała rodzicom piosenką, wierszami lub małymi prezentami. Po zakończeniu części artystycznej dorośli i dzieci dostali poczęstunek, pani dyrektor wyróżniła uczniów, którzy mogą pochwalić sie osiągnięciami z dziedziny nauki, ale też sportu czy muzyki. 
 Rodzice to najważniejsze osoby w naszym życiu, które są z nami od samego początku do samego końca. Powinniśmy o tym pamiętać nie tylko jednego dnia, ale cały czas.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

PIELGRZYMKA DO WADOWIC

Dnia 18 maja uczniowie klas II gimnazjum pojechali na pielgrzymkę do Wadowic. Jak co roku spotkanie organizowane z okazji  rocznicy urodzin Karola Wojtyły  zgromadziło wiele szkół im. Jana Pawła II  z całej Polski. Głównym punktem pielgrzymki była Msza Święta odprawiana przed bazyliką Ofiarowania Najświętszej Marii Panny na wadowickim rynku, której przewodniczył biskup Jan Szkodoń. Podczas procesji z darami delegacja z naszej szkoły przekazała biskupowi przechodni prymat papieski, który otrzymaliśmy rok wcześniej. Po Mszy mieliśmy okazję wysłuchać urodzinowego koncertu czy skosztować urodzinowego tortu. Odwiedziliśmy również bazylikę wadowicką, w której ochrzczony został Ojciec Święty. O tym wydarzeniu przypomina tablica informacyjna umieszczona obok chrzcielnicy, którą mieliśmy okazję zobaczyć. Około godziny 13 z rynku po krótkim spacerze dotarliśmy na parking, gdzie czekał na nas bus i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

XVII Spotkanie Szkół im. Jana Pawła II  przeszło do historii. Mamy nadzieję, że za rok będziemy uczestniczyć w kolejnej rocznicy urodzin Papieża i pojedziemy tam razem z młodszymi kolegami.

/Ola Sowa i Zosia Wójcik, klasa II b/

 

 

KOLEJNA WIZYTA W TEATRZE

17 maja 2016 r. klasy pierwsze gimnazjum odbyły trzecią w tym roku szkolnym wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Tym razem, naszym celem był spektakl pt. „Błysk rekina” w reżyserii J. Fedorowicza wystawiany w Teatrze Ludowym oraz zwiedzanie krakowskiego ZOO.

Wyjechaliśmy spod szkoły, zabierając ze sobą dobry humor. Wszyscy byliśmy podekscytowani czekającym nas atrakcjami. Najpierw odwiedziliśmy Teatr Ludowy, gdzie oglądnęliśmy spektakl „Błysk rekina”. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Każdy z nas już myśli o zorganizowaniu kolejnego wyjazdu do teatru. Potem pojechaliśmy do ZOO. Cieszyliśmy się jak dzieci, oglądając wszystkie zwierzęta. Najlepsze było karmienie fok i mini ZOO. Niestety, pod koniec zaczęło mocno padać, co zmusiło nas do szybszego zakończenia zwiedzania. Pobiegliśmy do autokaru, a potem ruszyliśmy w drogę powrotną. Oczywiście, zahaczając o McDonald’s!

Pod szkołę dotarliśmy ok. 17.30. Każdy wrócił do domu z jeszcze lepszym humorem niż rano. Wszyscy czekamy też na kolejną wycieczkę, najlepiej jeszcze w tym roku.

/Ola Karciarz i Sylwia Gackowiec, klasa I b/

 

 

PODRÓŻ PO WIELKIEJ BRYTANII

W dniu 10 maja 2016 r., jak co roku, wybraliśmy się w podróż po jednym z krajów europejskich. Tym razem naszym celem stała się Wielka Brytania. Gimnazjaliści mieli okazję do bliższego poznania kultury, tradycji i zwyczajów angielskich. Na podróż zaprosiły nas pani Gienia Hornik i pani Renata Jakubiak, które z pomocą trzecioklasistów przygotowały i zaaranżowały całe spotkanie. W czasie przedstawienia mogliśmy wysłuchać oryginalnej wersji „Makbeta”, spotkać się z Jamesem Bondem, wypić herbatę wraz z królową Elżbietą, pośmiać się z przygód znanego wszystkim Jasia Fasoli oraz wziąć udział w koncercie zespołu The Beatles. Poznaliśmy również wcześniej nieznane nam w Wielkiej Brytanii miejsca i zobaczyliśmy, jak wygląda tradycyjny taniec szkocki.

Podsumowując, nasze wtorkowe spotkanie z pewnością nie było stratą czasu. Myślę, że nie było osoby, której nie spodobałaby się nasza mała i szybka wycieczka. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną podróż w następnym roku.

/Izabela Wacławik, klasa III a/

 

 

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

Dnia 28 kwietnia obchodziliśmy kilka świąt naraz. Przypominaliśmy rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji – Konstytucji 3 Maja,  związek święta konstytucji majowej ze świętem Matki Boskiej Królowej Polski oraz Dzień Flagi.
 Dzień ten uczciliśmy galowym strojem, ponadto każda klasa miała polską flagę. Rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie klasa 1b przeprowadziła nas przez wydarzenia  dnia 3 maja 1791 roku, a uzupełnieniem były wcześniej przygotowane przez poszczególne klasy prezentacje. Mówiliśmy o odniesieniach świąt w budownictwie, malarstwie, pieśniach. Po wystąpieniach każdej z klas i krótkiej przemowie pani wicedyrektor rozeszliśmy sie na lekcje.
 Podczas takich świąt przypominamy sobie o wielkości polskiej historii, ale powinniśmy o niej pamiętać nie tylko z okazji rocznic. Starajmy się doceniać nasze pochodzenie także bez okazji, bo mamy ku temu powody.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

Dnia 26 kwietnia odbyła się akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Z tej okazji zorganizowane zostały konkursy, w których udział wzięli uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej. Przedstawienie odnośnie tego święta przygotowali uczniowie klasy 4, a ekologiczną piosenkę wykonali uczniowie klasy 1. Akademia miał na celu zobrazowanie tego, jak w dzisiejszych czasach ludzie zaśmiecają środowisko. Miała również pokazać skutki bezmyślnego zaśmiecania naszego otoczenia.

Myślę, że akademia była bardzo ciekawa i pouczająca. Pamiętajcie, że czysta Ziemia to nasz cel!

/Klaudia Kusy, klasa 6/

 

 

Z WIZYTĄ W MIASTECZKU GALICYJSKIM

W dniu 26 kwietnia 2016 roku klasy drugie gimnazjum wraz z wychowawcami wybrały się do Nowego Sącza, by zwiedzić Miasteczko Galicyjskie w Parku Etnograficznym. Jest to rekonstrukcja zabudowy budynków, które stały na terenie Galicji. Najpierw udaliśmy się do remizy straży pożarnej, we wnętrzu której znajdowało się typowe wyposażenie strażackie: wozy i węże gaśnicze, topory, hełmy. W zakładzie fotograficznym mogliśmy zrobić klasyczne zdjęcie portretowe w dawnym stylu. Mieliśmy również możliwość zobaczenia, jak dawniej wyglądał gabinet stomatologiczny, urząd pocztowy i dom zamożnej rodziny. Na wystawie u krawca nie mogło zabraknąć ubrań przeznaczonych na zimniejsze jak i cieplejsze dni. Zobaczyliśmy również, jak dawniej wyglądał zakład fryzjerski oraz jakie zabiegi wykonywała kosmetyczka J

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w ARENIE-X w Nawojowej Niżnej, gdzie poznaliśmy metody taktyczne oraz umiejętność pracy zespołowej. Po przybyciu na miejsce wszyscy uczestnicy przywitali organizatora, po czym założyli stroje ochronne oraz maski. Opiekunowie podzielili uczniów na sześć pięcioosobowych grup. Każda z grup miała ustaloną taktykę walki. Zawodnicy ukrywali się za deskami, oponami oraz w trawie. Ta zespołowa gra uczyła nas szacunku do przeciwnika, gry fair play oraz współpracy w grupie i komunikacji. Okazała się próbą własnego charakteru, a przede wszystkim towarzyszyła nam adrenalina.

W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami i emocjami towarzyszącymi nam podczas gry. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną i mamy nadzieję, że niedługo znów będziemy mogli to powtórzyć.

 

 

CHRZEST966. NARODZINY POLSKI

 Przyjęcie chrztu jest w dziejach naszej Ojczyzny jednym z najważniejszych wydarzeń. 966 rok – tę datę powinien znać każdy Polak. Chrzest sprawił, że nasz kraj wstąpił do kręgu kultury europejskiej, a jednocześnie zyskał na arenie międzynarodowej.       Dnia 14 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy 1050-tą rocznicę tego wydarzenia, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie w ten dzień Mieszko I przyjął chrzest z Rzymu. Uczniowie do tej uroczystości przygotowywali się przez bardzo długi czas. Na samym początku wysłuchaliśmy pieśni pt. „Krzyż i Orzeł”, która została przygotowana przez gimnazjalne pierwsze klasy. Następnie poznaliśmy szczegóły ceremonii sprzed 1050 lat. Dowiedzieliśmy się, że mogła się ona odbyć w kilku miejscach: w Poznaniu, w Gnieźnie lub na wyspie Ostrów Lednicki. Szczególnie interesującym elementem akademii była prezentacja sylwetek polskich świętych. Każda z klas – od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż po trzecie klasy gimnazjum – przedstawiła krótko daną postać, odgrywając scenkę określonego momentu z życia świętego oraz podając kilka najważniejszych informacji o prezentowanej osobie. Wśród przedstawianych postaci znaleźli się m.in. św. Andrzej Bobola, św. Stanisław Kostka, św. Jadwiga, św. Wojciech oraz św. Stanisław. Poznaliśmy również harmonogram tego, co w najbliższych dniach będzie działo się w Polsce z okazji jubileuszu przyjęcia chrztu. Na sam koniec mogliśmy posłuchać radosnego utworu „Gdzie chrzest, tam nadzieja” wykonanego przez klasy trzecie gimnazjum.

  Uważam, że przypominanie tak ważnych dla całego narodu wydarzeń jest bardzo istotne i cieszę się, iż nasza szkoła o tym nie zapomina. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne uroczystości.

/Iza Wacławik, klasa III a/

 

 

KATYŃ. PAMIĘTAMY

W 1940 roku w lesie katyńskim, a także w innych miejscach zostało zamordowanych strzałem w tył głowy  22 tysiące Polaków. Sowieci chcieli  zniszczyć elitę państwa polskiego, pozbyć się polskości i doprowadzić do zapomnienia. Nie udało się. Wciąż pamiętamy o naszych rodakach, którzy gotowi byli zginąć za kraj. To właśnie dzisiaj, 12 kwietnia, obchodziliśmy 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
Wagę dnia podkreślał galowy strój, który miał być wyrazem szczególnego szacunku i podziwu z naszej strony. Na jednej z lekcji wzięliśmy udział we wzruszającej akademii ku pamięci Polaków, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i innych miejscach na terenie związku Sowieckiego . Tą piękną uroczystość przygotowali: p. Lucyna Ślósarz, p. Katarzyna Wacławik i p. Mariusz Gacek. Wydarzenie zapadło nam głęboko w pamięć. Słuchaliśmy wierszy i pieśni „Cisza” i „Ostatni list”, przypominaliśmy wydarzenia sprzed 76 lat. Na podsumowanie pani dyrektor Agata Jarosz dodała kilka słów od siebie, podzieliła się refleksjami swoimi, jak i uczniów. Tym zakończyliśmy wspólną uroczystość.
 Myślę, że pamięć to najważniejsza rzecz, jaką możemy ofiarować przodkom. Powinniśmy być dumni z naszej przeszłości, bo nie każdy kraj może sie pochwalić takim bohaterstwem i poświęceniem. 

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

JEZU UFAM TOBIE

Ostatni dzień nauki przed przed przerwą świąteczną został w naszej szkole uroczyście uczczony apelem przygotowanym przez panie katechetki a nawiązującym do najważniejszego święta chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego. Zebraliśmy się w sali gimnastycznej ubrani w stroje galowe, aby wspólnie przygotować się do radosnego świętowania w gronie najbliższych. Dekoracja sali w postaci krzyża, napisu "Jezu, ufam Tobie” oraz grobu Jezusa stała się centralnym punktem wydarzeń. Gdy wysłuchaliśmy paru piosenek zaprezentowanych przez uczniów, z zaciekawieniem obejrzeliśmy krótką scenkę w wykonaniu uczniów klasy 2a. Pięknie prezentowała się choreografia przygotowana przez panią Monikę oraz klasę 6 do piosenki "W Tobie jest światło".

Na zakończenie akademii życzenia złożyła pani dyrektor i tradycyjnie, dodała kilka słów od siebie na temat tego wydarzenia. Nauczycielom zostały wręczone kwiaty z życzeniami od uczniów, po czym udaliśmy się do klas, aby kontynuować naukę.

/Eryk Czyszczoń, klasa III b/

 

 

KRAKÓW - BLISKI A NIEZNANY?

11 marca 2016 r. uczniowie klas 1. gimnazjum uczestniczyli w drugiej w tym roku szkolnym wycieczce edukacyjnej do Krakowa. Celem poprzedniego wyjazdu było zwiedzanie zabytków Starego Miasta oraz lekcja muzealna w Galerii Sztuki Starożytnej. Tym razem w planie były dwa punkty – Podziemia Krakowskiego Rynku oraz spektakl w Teatrze „Groteska”.

Półtoragodzinna wizyta 4 m pod płytą Rynku Głównego przybliżyła wszystkim historię tego miejsca sprzed prawie 1000 lat. Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. Wśród wielu ciekawych eksponatów mogliśmy zobaczyć m.in. fragment XI – wiecznego cmentarza z grobem „czarownicy”. Mieliśmy również możliwość stanąć na wadze sprzed kilkuset lat, by dowiedzieć się, że ważymy … 4 kamienie, 9 funtów, 1 grzywnę krakowską i 1 wiardunek.

Podziemna trasa zaostrzyła oczywiście nasze apetyty, więc koniecznie należało odwiedzić McDonald’s (wycieczka bez tego „przystanku”? Niemożliwe!). Najedzeni i wypoczęci udaliśmy się do Teatru „Groteska”. To nasza pierwsza wizyta w teatrze, więc byliśmy odrobinę stremowani,ale i zaciekawieni.

Spektakl pt „Skąpiec” spełnił oczekiwania i bardzo się wszystkim podobał. Komedia Moliera rozbawiła zarówno tekstem, jak i świetną grą aktorską, dowcipnymi dialogami, zawrotnym tempem akcji, barwnymi kostiumami oraz muzyką nawiązującą do epoki. Okazuje się, że ludzkie wady, złożone perypetie miłosne i rodzinne aktualne są w każdej epoce i w każdym miejscu.

Wycieczka „otworzyła nam oczy”. Kraków – taki bliski, tak często odwiedzany okazuje się kryć wiele tajemnic. To nie tylko galerie handlowe! A teatr? Już planujemy następny wyjazd!

/rj/

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE  Z PANIĄ EWĄ STADTMULLER

W piątek 4 marca 2016 r. naszą szkołę odwiedziła pani Ewa Stadtmüller. Jest ona autorką ponad stu książek dla dzieci. Spotkanie rozpoczęło się od  opowiadania historii powstania pierwszej książki. Nosiła tytuł „Dlaczego świetlik świeci?” i powstała z pomysłu synka pisarki.

Następnie pani Ewa udowodniała nam, że teatr może się zmieścić w malutkim worku. Razem  z uczniami układała rymowanki. Był także pomysł na najciekawsze  pytanie do pisarki. Na koniec spotkania mieliśmy możliwość wyboru i zakupu książek autorstwa pani Ewy. Całe spotkanie trwało około  godziny. Podziękowaliśmy za odwiedzenie naszej szkoły i pożegnaliśmy panią Ewę.

/Radek Fałdziński, klasa 3/

 

 

CICHOCIEMNI - ELITA POLSKIEGO WOJSKA

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Tymi słowami Józefa Piłsudskiego została podsumowana przez panią Dyrektor akademia ku pamięci cichociemnych.

Wszystkie klasy gimnazjalne przygotowywały się do uroczystości przez miesiąc wykonując klasowe gazetki o cichociemnych, przygotowując plakaty i oglądając film „My cichociemni”. Podsumowanie przygotowań odbyło się 1 marca. Przeprowadzony został konkurs międzyklasowy, na którym uczniowie mogli pochwalić się wiedzą o cichociemnych, a w związku z  obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wybrani uczniowie przybliżyli nam postać majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory", cichociemnego i Żołnierza Niezłomnego. Na koniec wszyscy odśpiewaliśmy „Modlitwę obozową”, czyli hymn cichociemnych.

Po podsumowaniu punktów za wiedzę i plakat przedstawiający odznakę cichociemnych okazało się, że tym razem rywalizację wygrała klasa II a.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

POLACY NIE GĘSI, SWÓJ JĘZYK MAJĄ

W poniedziałek 22 lutego 2016 r.  w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Języka Ojczystego. Przygotowała ją klasa IV. Uczniowie przybliżyli nam postać Jana Brzechwy oraz jego historię poprzez krótkie wzmianki o poecie, recytację wierszy oraz śpiewanie utworów poetyckich. Następnie laureaci konkursu recytatorskiego wspaniale wydeklamowali swoje wiersze. Na koniec  zwycięzcy konkursu plastycznego, którego celem było wykonanie ilustracji do dowolnego wiersza Jana Brzechwy, otrzymali dyplomy i nagrody. Akademia była ciekawa i bardzo podobała się uczniom.

/Przemek Potaczek, klasa 5/

 

W dniu 22 lutego 2016 r. nasza szkoła uroczyście świętowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym ważnym dniem zorganizowany został konkurs wiedzy o języku polskim.

O godzinie 11:45 zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby rozpocząć turniej zorganizowany przez p. Renatę Jakubiak. Przeprowadziła nas ona przez tę rywalizację. Po krótkim wprowadzeniu klasy wybrały po trzech przedstawicieli, ażeby dokonali przekładu tekstów z zapożyczonymi wyrazami z języka angielskiego na język ojczysty. Równocześnie gimnazjaliści zmagali się z przygotowanymi przez panią Jakubiak pytaniami. Największe trudności sprawiło pytanie: Dlaczego język polski przyjął zapożyczenie z języka łacińskiego i niemieckiego?. Następna konkurencja polegała na rozwiązaniu krzyżówki z archaizmami. Z zadaniem najlepiej poradziła sobie klasa IIIB, która najszybciej wpisała wszystkie hasła. Kolejna konkurencja, czyli kalambury z użyciem związków frazeologicznych okazały się najbardziej rozrywkową częścią turnieju. Zadanie to nie sprawiło kłopotów tylko klasie IIIB. Zaskoczeniem okazała się runda dodatkowa, która wymagała wiedzy muzycznej. Odtworzonych zostało 6 utworów, a uczestnicy musieli zgadnąć, kto jest wykonawcą danej piosenki. Wyniki ogłosiło jury w składzie: pani dyrektor Agata Jarosz, pani wicedyrektor Grażyna Szlaga oraz powszechnie lubiana pani Lucynka Ślósarz. Rozemocjonowani gimnazjaliści z napięciem oczekiwali ogłoszenia wyników -            1. miejsce zajęła wyraźnie najlepsza klasa IIIB.

Ten dzień na pewno zostanie na długo w pamięci uczestników rywalizacji. Niektórzy już odliczają dni do kolejnego, równie ciekawego konkursu.

/Natalia Woźniak i Eryk Czyszczoń, klasa III b/

 

 

JEST TAKI DZIEŃ, GDY JESTEŚMY WSZYSCY RAZEM

W całym roku szkolnym nie ma lepszej okazji do bycia wspólnie z innymi, niż w wigilię. Nawet, gdy jest to tylko (albo aż) wigilia szkolna. To czas, kiedy możemy poczuć bliskość osób, które nas otaczają. To święto obchodziliśmy w naszej szkole 22 grudnia. Najpierw cała szkoła obejrzała przedstawienie wigilijne, wystawione przez klasę 2b i przygotowane przez p.Renatę Figurę i p.Joannę Madzulę. Po przedstawieniu podzieliliśmy się opłatkiem. Nie tylko z osobami z klas, ale z całą szkołą. Ponieważ wigilia odbywała się na sali, jeszcze mocniej mogliśmy odczuć swoją obecność i to, że łączą nas nie tylko mury szkolne. Po złożeniu sobie życzeń zjedliśmy potrawę wigilijną  przygotowaną przez rodziców.

Dzień był naprawdę miły i spędzony we wspaniałej atmosferze. Właśnie takie okazje przypominają nam, że jesteśmy wspólnotą i patrzymy na siebie z trochę innej perspektywy.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

NOC ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Z okazji Mikołajek w noc z 4 na 5 grudnia odbyło się nocowanie w szkole klas drugich.                                                        Zebraliśmy się na sali gimnastycznej około 18:00, potem urządziliśmy turniej siatkówki, graliśmy w karty i inne gry oraz tańczyliśmy. O północy rozpoczął się seans filmowy, który trwał do rana i podczas którego tylko nielicznym z uczestników udało się zasnąć choć na chwilę. Seans został przerwany około godziny drugiej przez niespodziewanego gościa - św. Mikołaja. Gość ten przyniósł każdemu z uczniów drobny upominek.           

Wczesnym rankiem po posprzątaniu sali gimnastycznej oraz szatni wróciliśmy do domu. Byliśmy niewyspani i zmęczeniu ale bez wątpienia bardzo zadowoleni.

/Ola Sowa, klasa II b/

 

 

SPOTKANIE Z ADAMEM MICKIEWICZEM

Dnia 26 listopada miała miejsce rocznica śmierci naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza. Z tej okazji zorganizowany został konkurs międzyklasowy dla gimnazjum. Uczniowie z poszczególnych klas mieli przygotować się do konkursu wiedzy, opracować krótkie scenki, przedstawiające wylosowany utwór Mickiewicza, wyrecytować jedną z ballad lub sonetów i pokazać jak wyglądali Adam Mickiewicz i Maryla Wereszczakówna, jego pierwsza miłość. Końcowe wyniki przedstawiały się następująco:

   -1 miejsce: klasa 3a i 3b,

   -2 miejsce: klasa 2a i 2b

   -3 miejsce: klasa 1a i 1b.

Konkurs był bardzo dobrym pomysłem i był tak przygotowany, aby wszyscy uczniowie wzięli w nim udział. Całość przebiegła w wspaniałej atmosferze i nie obyło się bez śmiesznych sytuacji. Można było poczuć rywalizację i pokazać swoje talenty. Ponieważ wszyscy brali w nim udział, postać naszego wielkiego poety będzie bliższa każdemu.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

Z WIZYTĄ W TEATRZE

13 listopada klasa II a i II b pojechały do teatru im. Juliusza Słowackiego  do Krakowa na spektakl pt. Romeo i Julia.

Spektakl był zrealizowany w bardzo ciekawy sposób, który spodobał się młodzieży. Utwór Wiliama Szekspira został przeniesiony przez reżysera Marcina Hycnara w czasy nam współczesne. Główne role zagrali Marcin Wojciechowski (Romeo) i Ewa Jakubowicz (Julia). Scenografia była uboga, a dużą rolę odegrało światło. Aktorzy grali bardzo dobrze, a szczególną sympatią publiczność obdarzyła Marcina Sianko, który grał rolę Merkucja. Na scenie był dynamiczny i pełen życia, przez co przyciągał uwagę.

Wyjazd się udał i wróciliśmy do domów w dobrych nastrojach.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

KTO WIERZY W WOLNOŚĆ, WOLNOŚĆ OTRZYMA

Z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia. Uczciliśmy nią właśnie tych, którzy w wolność wierzyli.

Akademię, składającą się  z wierszy, wspomnień i piosenek, przygotowali uczniowie klasy II a pod okiem p. Barbary Oleksy i p. Doroty Węgielskiej. Po części artystycznej, odbyła się prezentacja pieśni patriotycznych przygotowanych przez poszczególne klasy. Usłyszeliśmy wiele piosenek legionowych m.in.  piosenkę „Przybyli ułani pod okienko” w wykonaniu klas 1 – 3 szkoły podstawowej czy pieśń „Pierwsza Brygada”.

Miejmy nadzieję, że pamięć o ludziach, którzy walczyli i ginęli za wolność naszej Ojczyzny nigdy nie zaniknie.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

W dniu 9 listopada w naszej szkole odbyło się długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia dzieci klasy 1. 21 pierwszaków, w obecności licznie zgromadzonych rodziców, ślubowało, że będą się pilnie uczyć, dbać o dobre imię klasy i szkoły, a wzorowym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Dzieci z powagą i przejęciem poddały się obrzędowi pasowania na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor przy pomocy specjalnego pióra. Na pamiątkę tego ważnego dnia, pierwszaki otrzymały dyplomy, legitymacje szkolne i korektory. Rodzice obdarowali swoje pociechy słodkim upominkiem.

Uczniowie klasy 1 pokazali, że wiele się już nauczyli. Wiersze i piosenki w ich wykonaniu otrzymały ogromne brawa.

Życzymy pierwszoklasistom wielu sukcesów w nauce i samych radosnych chwil w szkolnym życiu.

/Zofia Piekarczyk/

 

 

I .J.  PADEREWSKI – WIELKI POLAK, ARTYSTA, PATRIOTA

Dnia 6 listopada, w rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, w gimnazjum odbyła się impreza szkolna w formie konkursu poświęconego wielkiemu pianiście i Polakowi.

Impreza rozpoczęła się od konkursu wiedzy o życiu i działalności  I. J. Paderewskiego.  Reprezentanci każdej z klas przedstawiali miejsca związane z pianistą od Kuryłówki, miejsca urodzin wielkiego Polaka, po katedrę św. Jana w Warszawie, gdzie spoczywa. Po konkursie wiedzy odbyła się prezentacja plakatów przedstawiających Pomnik Grunwaldzki, który został ufundowany przez pianistę. Ostatnia część rywalizacji między klasami polegała na chronologicznym ułożeniu wydarzeń z lat 1914 – 1918, których uczestnikiem był I. J. Paderewski.

Końcowe wyniki przedstawiają się następująco:

1. miejsce – klasa II b

2. miejsce – klasa III b

3. miejsce – klasy I b, I a, III a

4. miejsce – klasa II a

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

Z WIZYTĄ W TEATRZE

We wtorek 27 października w ramach lekcji języka polskiego pojechaliśmy do Krakowa, aby na deskach teatru obejrzeć przewidzianą do omówienia w tym roku szkolnym lekturę, czyli "Skąpca" Moliera. Krakowski teatr „Groteska” zaproponował inscenizację sztuki w konwencji commedii dell’arte. 

Spektakl bardzo nam się podobał, był ciekawie zrobiony i śmieszny. Reżyser wybrał odpowiednie osoby, które świetnie odegrały swoje role. Najbardziej podobała się postać Strzałki, który był postacią bardzo komiczną. Chwilami nawet Harpagon, pomimo swojej srogości i skąpstwa, był zabawny. Spektakl śmieszy i uczy, żeby w życiu nie patrzyć tylko na pieniądze, ale na dobro drugiej osoby. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym przedstawieniem, to naprawdę polecamy!

/Aneta Cieluch i Justyna Kraus, klasa III a/

 

 

OTRZĘSINY 2015

Dnia 20 października 2015 r. w naszym  gimnazjum odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona społeczności szkolnej.

Po lekcjach około godziny 13:30 wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej, którą wcześniej na tę uroczystość przygotowali uczniowie  klas 3. Rozpoczęliśmy tzw. otrzęsiny. Klasy 1 a i 1 b rywalizowały pod okiem jury, w którym zasiadało czterech trzecioklasistów. Uczniowie klas pierwszych musieli stawić czoła 10 konkurencjom, w których mieli wykazać się swoimi umiejętnościami zręcznościowymi, kulinarnymi, a także wiedzą na temat szkoły. Pierwszym zadaniem było zjedzenie plasterka cytryny, a następnie przyszycie jak największej ilości guzików do materiału, w ciągu minuty. Pierwszaki miały również okazję zaprezentować ich wizję mundurka szkolnego. W 15 min. musieli stworzyć z otrzymanych materiałów strój ucznia, a następnie pokazać projekty publiczności. Mimo tego, że są w gimnazjum dopiero niecałe dwa miesiące potrafili prawie bezbłędnie odpowiedzieć na pytania np. o imię i nazwisko pani bibliotekarki oraz ilość ławek na szkolnych korytarzach. Kolejnym zadaniem dla najmłodszych gimnazjalistów było znalezienie kawałka ciastka w miseczce pełnej mąki. Później dwóch uczniów miało zagwizdać przed i po zjedzeniu łyżki bułki tartej. Ta konkurencja wywołała niewątpliwie najwięcej śmiechu, gdyż nie udało się poprawnie wykonać tego zadania. Najtrudniejsze okazało się odgadnięcie nazw egzotycznych owoców, tylko przy pomocy zmysłu smaku. Aby jury mogło ostatecznie wybrać zwycięzców pierwszaki zatańczyły z otrzymanymi rekwizytami. Mimo, że rywalizacja była zacięta to ze sporą przewagą punktów zwyciężyła klasa 1 b. Wygrani otrzymali torbę pełną cukierków.

Uczniowie klas pierwszych przygotowali dla wszystkich smaczny poczęstunek i od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła ll w Rabie Niżnej. Z tej okazji jak co roku zorganizowano dyskotekę szkolną. Każdy świetnie się bawił, jednak tytuł najbardziej roztańczonej klasy otrzymała 1 a. Najstarsi gimnazjaliści zdołali także porwać do tańca panią Renatkę i panią Anię. Każdy będzie miło wspominał ten dzień.

/Justyna Kraus i Monika Potaczek, klasa III a/

 

 

DZIEŃ PAPIESKI

16 października to dla naszej szkoły szczególny dzień, jest to rocznica wyboru naszego Patrona na papieża. Jan Paweł II jest ważną osoba w życiu każdego z nas, dlatego rocznice związane z nim są w szczególny sposób świętowane. Wybór Karola Wojtyły na papieża jest powodem do dumy dla wszystkich Polaków.

W tym dniu wszyscy uczniowie ubrali się elegancko i wzięli udział w uroczystej Mszy świętej. Oprawą liturgii zajęli się gimnazjaliści, a o śpiew zadbali młodsi pod opieką p. Katarzyny Wacławik. W homilii ksiądz przybliżył nam postać naszego Patrona i związane z nim daty: 16 października, 2 kwietnia i 22 października. Po Mszy odmówiliśmy litanię do św. Jana Pawła II i uczciliśmy intronizowane w tym roku do parafii Raba Niżna relikwie świętego.

Myślę, że możemy być dumni, że mamy za Patrona św. Jana Pawła II, który postępowaniem i słowem jest wzorem dla każdego. Oby każdy chciał brać z niego przykład.

/Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

WYCIECZKA DO BUKOWINY TATRZAŃSKIEJ

Dnia 15 października odbyła się sportowo-zdrowotna wycieczka klas II gimnazjum na termy do Bukowiny Tatrzańskiej. Spędziliśmy wspaniały, pełen szaleństw czas u podnóża Tatr, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Korzystaliśmy z basenów wewnętrznych jak i zewnętrznych, rekreacyjnych oraz pływackich. Setki metrów szalonych, wodnych zjeżdżalni zagwarantowały nam niezapomnianą przygodę. Podczas kilkugodzinnego pobytu w prawdziwym centrum zabaw wodnych, każdy uczestnik wyjazdu mógł skorzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi, biczy wodnych oraz basenu sportowego. My - miłośnicy sportu braliśmy udział w zajęciach aqua areobicu oraz zawodach pływackich.

Pobyt w termach był doskonałym pomysłem na spędzenie czasu. W drodze powrotnej wszyscy dzielili się swoimi wrażeniami, a czas wspólnie spędzony był świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Już planujemy kolejną wycieczkę - do teatru. Na pewno będzie wspaniale...

/Paweł Wacławik, klasa II b/

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 13 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Nauczyciela i Dnia Edukacji Narodowej. Mimo ważnej daty, atmosfera była luźna i miła, a od samego rana po korytarzach biegali uczniowie z prezentami i kwiatami.

Na początku akademii wystąpili uczniowie z klasy 3 przygotowani przez p. Katarzynę Wacławik w przedstawieniu z tekstami wierszy Juliana Tuwima. Spektakl był humorystyczny i wszyscy byli pod wrażeniem talentu aktorskiego trzecioklasistów i co chwilę wybuchali śmiechem. Było to bardzo trafne podziękowanie. Po części artystycznej nauczycielom złożono życzenia i wręczono prezenty.

Z okazji ich święta, życzymy wszystkim nauczycielom duuużo cierpliwości,wyrozumiałości, uśmiechu i żeby wiedza przekazywana pozostała w naszych głowach na całe życie. 

Dziękujemy!!!                                                                                                                                      /Tosia Petrycka, klasa II b/

 

 

WYCIECZKA DO MUZEUM

Dnia 8 października 2015 r. punkt 8:00  w ramach lekcji historii klasy 3 gimnazjum wyruszyły do Krakowa.

Z autobusu pogoda wydawała się idealna. Słońce zaczynało mocno świecić, jednak na miejscu przywitał nas chłodny wiatr i niska temperatura. Każdy trząsł się z zimna i chciał jak najszybciej dotrzeć do ciepłego miejsca. Dojechaliśmy chwilę przed planowanym czasem, dlatego udało nam się wejść na dziedziniec wawelski. Tam pani Grażynka pokazała nam katedrę wawelską i wawelskie krużganki. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i prędko udaliśmy się do oddziału Muzeum Narodowego w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Tam rozdzieliliśmy się na dwie grupy. Klasa 3a już od godziny 10:15 zaczęła lekcję muzealną pt. „Blaski i cienie kultury sarmackiej”,  natomiast 3b poszła na plac pod pomnikiem Piotra Skargi, a następnie do kościoła pw. świętych Piotra i Pawła. Tam skorzystaliśmy z czwartkowej oferty, jaką był pokaz wahadła Foucault’a, które udowodniło nam, że Ziemia się kręci. Po 45 min. zmieniliśmy się i  3b weszła do muzeum, a uczniowie  3a do kościoła pw. świętych Piotra i Pawła.  W muzeum zachwycaliśmy się obrazami, rzeźbami. Pani przewodnik ciekawie i interesująco opowiadała o okresie XVII w. Poczuliśmy się jak Sarmaci 5 wieków temu. Na koniec wszyscy poszliśmy do Mc’ Donalda, który znajduje się na Rynku Głównym.

Po intensywnym dniu pełnym wrażeń wróciliśmy zmęczeni do swoich domów. I już nie możemy się doczekać następnego wyjazdu do muzeum!

/Justyna Kraus i Monika Potaczek, klasa III a/

 

 

WYCIECZKA KLASY 4 NA STARE WIERCHY

W dniu 24 września nasza klasa wraz z opiekunami była na pieszej wycieczce na Stare Wierchy. Zbiórka wyznaczona była na godzinę 7.00 obok szkoły. Chwilę czekaliśmy, aż szkolny gimbus zabrał naszą klasę wraz z opiekunami do Olszówki. Stąd ruszyliśmy pieszo do schroniska. Zwartą grupą maszerowaliśmy drogą asfaltową, a później drogą polną przez las. Wyjście do schroniska zajęło nam około 2,5 godziny. Na Stare Wierchy dotarliśmy więc około godziny 10.00. 

Na polanie obok schroniska każdy mógł odpocząć i zjeść śniadanie. Po regenaracji sił zagraliśmy wraz z opiekunami mecz piłki nożnej. Następnie opiekunowie rozpalili grill, my zbieraliśmy drewno. Po zjedzeniu grilowanych kiełbasek a nawet oscypków jeszcze chwilę się bawiliśmy. W południe zebraliśmy się obok schroniska, zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć i wyruszyliśmy w powrotną drogę. 

Dzięki wspaniałej pogodzie wycieczka się udała. Wszyscy, mimo zmęczenia, wrócili szczęśliwi i zadowoleni. Już planujemy następne wyjście w góry.

/Kinga Kurek, klasa 4/ 

 

 

WYCIECZKA KLASY 5 NA LUBOŃ WIELKI

18 września cała nasza klasa wybrała się na wycieczkę na Luboń Wielki. Wycieczkę tę zorganizowaliśmy wspólnie z naszym wychowawcą panem Mariuszem Gackiem. Jako opiekun pojechała też mama naszego kolegi Franka. 

Zgodnie z planem spotkaliśmy się o godz. 8.00 przed budynkiem szkoły. Parę minut po ósmej siedzieliśmy grzecznie w samochodzie pani Basi i pana Mariusza. Na drodze nie było zbyt dużego ruchu, dlatego na miejsce dojechalismy bardzo szybko. Jednak nie był to cel naszej wycieczki. Z Zarytego mieliśmy wyruszyć pieszo na Luboń Wielki. Ochoczo i z uśmiechami na ustach wyruszyliśmy więc w drogę. Szliśmy cały czas pod górę przez piękny, pachnący las. Podziwialiśmy duży stary dąb, widzieliśmy bażanty oraz słyszeliśmy śpiew różnych ptaków. Pierwszą przerwę zrobiliśmy na skraju dużej polany. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę. Byliśmy zmęczeni, ale nie poddawaliśmy się. W końcu dotarliśmy do celu. Pierwszy był Przemek, drugi ja, a trzeci Dawid. 

Na górze było schronisko, wieża z przekaźnikami satelitarnymi oraz bardzo dużo miejsca, aby wypocząć i miło spędzić czas. Bawiliśmy się w chowanego, biegaliśmy oraz piekliśmy kiełbaski. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Niestety czas tak szybko biegnie, że ani się obejrzeliśmy a trzeba było wracać. W drodze powrotnej wszyscy opowiadali sobie wrażenia z wycieczki. 

Szkoda, że wycieczka trwała tak krótko, bo była naprawdę ciekawa. Byliśmy grzeczni, więc może wkrótce znowu razem z naszym wychowawcą gdzieś wyjedziemy. 

/Marcin Piekarczyk, klasa 5/

 

 

WYCIECZKA KLASY 6

W słoneczny, wrześniowy dzień razem z naszą wychowawczynią panią Moniką i panem Robertem wyruszyliśmy na klasową wycieczkę. Pierwszy dzień spędziliśmy w stadninie, gdzie czyściliśmy i czesaliśmy konie, a potem na nich jeździliśmy. Każdemu się ogromnie podobało. Po południu wyruszyliśmy do bacówki na Jasieniu, gdzie mieliśmy spędzić noc. Szybko dotarliśmy do celu. Kiedy każdy się już "rozgościł" wybierając miejsce na nocleg w bacówce lub przy ognisku, poszliśmy po drewno na ognisko. Przed snem bawiliśmy się w "świetlika", grę wymyśloną przez panią Monikę oraz słuchaliśmy opowieści pana Roberta. Noc minęła szybko. Wczesnym rankiem weszliśmy jeszcze na szczyt Jasienia, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną najpierw do Mszany Górnej, później do naszych domów.

Wycieczka każdemu bardzo się podobała i mamy ochotę ją powtórzyć.

/Klaudia Kusy, klasa 6/

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016 ROZPOCZĘTY!

Jak co roku 1 września uczniowie naszej szkoły zebrali się, by powitać kolejny rok nauki. Najpierw wszyscy udali się do kościoła na Mszę Świętą.Wspólnie modliliśmy się za uczniów i nauczycieli oraz o dobry rok szkolny. Oprawą muzyczną zajęły się uczennice gimnazjum pod przewodnictwem p. Katarzyna Wacławik, liturgię słowa p. Monika Aleksandrzak.

Po mszy udaliśmy się do szkoły. Na początku młodzież przekraczała jej progi z kwaśnymi minami i niechęcią, jednak po czasie humory zaczęły się poprawiać na widok kolegów i nauczycieli. Na sali gimnastycznej pani dyrektor wraz z samorządem uroczyście ogłosiła nowy rok szkolny za rozpoczęty. Odśpiewaliśmy hymn państwowy i przywitaliśmy uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do szkoły. Następnie uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami. Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i myślę, że każdy w głębi duszy cieszy się, że już jest szkoła.

Rok szkolny rozpoczęty! Mam nadzieję, że wszyscy wypoczęli i mają dużo zapału do nauki! Życzę owocnego roku i samych sukcesów, a nauczycielom duuużo (!) cierpliwości i wyrozumiałości!

/Tosia Petrycka, klasa II b/

bottom of page