Wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017
TO JEST JUŻ KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
23 czerwca pojawiliśmy się w progach szkoły po raz ostatni w tym roku szkolnym, aby uroczyście przywitać nadchodzące wakacje i pożegnać się z nauczycielami oraz z kolegami i koleżankami. Na samym początku pani dyrektor wręczyła nagrody tym najbardziej pracowitym, czyli uczniom którzy mogli pochwalić się bardzo wysoką średnią ocen. Na środek poproszeni zostali również rodzice tych uczniów. Odebrali oni listy gratulacyjne. Z ogromnym wzruszeniem pożegnaliśmy odchodzące z naszej szkoły panie Monikę Aleksandrzak i Renatę Figurę. Były kwiaty i podziękowania. Następnie przyszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez trzecioklasistów, którzy w murach naszej szkoły gościli po raz ostatni. Żeby godnie pożegnać uczniów klas trzecich, drugoklasiści każdemu absolwentowi nadali jakiś tytuł i wręczyli drobny upominek. Po zakończonej uroczystości uczniowie udali się jeszcze do klas, aby tam odebrać od wychowawców świadectwa.
Przed nami 69 dni wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
WYBORY 2017
Tak jak w poprzednich latach, również i w tym roku odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na przyszły rok szkolny 2017/18.
Dnia 14 czerwca zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby oddać głos na wybranego kandydata. Zanim to jednak nastąpiło odbyła się debata. Kandydaci prezentowali swoją osobę, odpowiadali na pytania zadane przez prowadzące oraz pytania od publiczności, każdy przedstawił również swój plan działania na kolejny rok szkolny. Po złożeniu głosów komisja wyborcza przystąpiła do ich podliczenia.
Najwięcej głosów otrzymał Arkadiusz Biernat, który będzie pełnił funkcję przewodniczącego gimnazjum, zastępcą została Oliwia Dyduch, a skarbnikiem Piotr Kowal. Funkcję opiekuna samorządu będzie pełniła pani Maria Sławecka.
Wygranym gratulujemy i mamy nadzieję, że już od września przystąpią do realizacji swoich obietnic wyborczych.
/RF/
WYCIECZKA DO OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO
We wtorek 13 czerwca uczniowie klas 4, 5 i 6 wyjechali na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania najlepiej zachowanego zamku na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - zamku w Pieskowej Skale. Następnie przejechaliśmy do Ojcowa, gdzie mogliśmy zobaczyć Bramę Krakowską, Źródełko Miłości, Maczugę Herkulesa oraz ruiny zamku Kazimierzowskiego. Najlepsze zostawiliśmy na koniec wycieczki. Zwiedziliśmy Jaskinię Nietoperzową, a potem mogliśmy uczestniczyć w zajęciach wspinaczki po skałkach oraz zjeżdżać tyrolką.
Przygodę z Ojcowskim Parkiem Narodowym zapamiętamy na bardzo długo.
/Magdalena Kościelniak, klasa 5/
WYCIECZKA NA LUBOŃ WIELKI
12 czerwca klasy I a i I b wyruszyły na wycieczkę. Celem był szczyt Luboń Wielki.
Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie 8.30 i żwawym krokiem ruszyliśmy w stronę szlaku. Już na samym początku uczniowie zorientowali się, że nie będzie to łatwa droga. Wchodząc po tak stromych podejściach wszyscy byli bardzo zmęczeni i często musieliśmy robić odpoczynek. Około godziny 10.30 dotarliśmy do celu. Chłopcy oczywiście od razu udali się do lasu w poszukiwaniu patyków. Gdy zebrali już wystarczającą ilość, zaczęli rozpalać ognisko. Wszyscy ze smakiem zjedli pieczony chleb i kiełbaski. Oczywiście nie obyło się bez zrobienia zdjęć. Po posiłku posprzątaliśmy po sobie i udaliśmy się w drogę powrotną. Wszyscy wrócili do domu cali i zdrowi.
/Iza Gackowiec, klasa I b/
OBCHODY DNIA DZIECKA
O Dniu Dziecka nikomu nie trzeba przypominać, szczególnie, że święto to obchodzimy w wirze wystawiania ocen, ostatnich sprawdzianów, a w przypadku najstarszych, wyboru szkoły. Jest to dla każdego jeden dzień wytchnienia. U nas z okazji Dnia Dziecka 7 czerwca odbyła się gra terenowa przygotowana przez uczniów klas trzecich.
Rozpoczęliśmy od prezentacji projektów gimnazjalnych, które zrobiły klasy drugie. Około godziny 9 organizatorzy z nauczycielami ruszyli przygotowywać trasę. Do pokonania były 3 km ze stacjami przy których trzeba było wykonywać zadania. Na niektórych były to zadania matematyczne, ruchowe, inne harcerskie, związane z pierwszą pomocą i test wiedzy o Józefie Hallerze. Nasi młodsi koledzy nie tylko musieli wytężyć umysł, ale tez mięśnie, ponieważ trasa nie była najłatwiejsza. Na powracających czekała w szkole wata cukrowa. Wyniki gry terenowej przedstawiają się następująco:
1 miejsce: I b
2 miejsce: II a
3 miejsce: II b
4 miejsce: I a
To był dobrze spędzony dzień dla uczestników jak i organizatorów, którzy mieli dużo zabawy z ocenianiem wysiłków młodszych kolegów i koleżanek. Wszyscy wróciliśmy do domów zmęczeni i cali w błocie, ale szczęśliwi.
/Antonina Petrycka, klasa III b/
7 czerwca uczniowie klas 4, 5 i 6 obchodzili swoje święto, czyli Dzień Dziecka. Rano wraz z wychowawcami wyruszyliśmy na stadion w Rabie Niżnej, gdzie czekało na nas moc atrakcji. Chłopcy z klasy piątej i szóstej grali w piłkę nożna, a dziewczynki w badmintona. Były również gry i zabawy. Po tym wspaniałym Dniu Dziecka wróciliśmy do szkoły. Tam nasze mamy robiły dla nas watę cukrową. Do domu wszyscy poszliśmy z uśmiechem na twarzy.
/Magdalena Kościelniak, klasa 5/
WYCIECZKA DO KRAKOWA
W dniu 6 czerwca 2017 r. nasza klasa, z Panią Katarzyną Wacławik i Panią Lucynką Ślósarz, wybrała się na wycieczkę do Krakowa.
Do Krakowa pojechaliśmy busem, a tam poruszaliśmy się komunikacją miejską. Najpierw byliśmy w ZOO, gdzie zobaczyliśmy: słonie, węże, żyrafy, lemury, papugi, hipopotamy, flamingi, pawie, małpy, strusie i wiele innych zwierząt. Następnie pojechaliśmy odwiedzić Smoka Wawelskiego i zwiedzić jego jamę. Spacerowaliśmy ulicą Floriańską, którą dotarliśmy na Rynek Główny. Wstąpiliśmy też do kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy piękny ołtarz. Na koniec zjedliśmy po krakowskim obwarzanku i bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy pociągiem do Rabki- Zdroju, skąd odebrali nas rodzice.
Wycieczka bardzo nam się podobała i chętnie pojedziemy na następną.
/klasa 1/
ARCHIPELAG SKARBÓW
Wakacje coraz bliżej, mniej obowiązków i nauki, dlatego mogliśmy w naszej szkole gościć trenerów z projektu „Archipelag Skarbów”, który polega na uświadamianiu uczniów gimnazjów na tematy alkoholu, narkotyków, seksu przedmałżeńskiego, zakochania i innych problemów.
W programie były dwudniowe czterogodzinne bloki z trójką trenerów: panem Mirkiem, panią Pauliną i panią Ewą. Wszyscy przyjechali z Krakowa. Podczas projektu wzięli nas w podróż na 6 wysp, na których poznawaliśmy zagadnienia dotyczące problemów, z którymi możemy się spotkać w przyszłości. Pierwszego dnia poznaliśmy przede wszystkim wzór na udany związek i nauczyliśmy się przeciwstawiać „tygrysom”, czyli pokusom i groźnym cechom naszego charakteru. Drugiego dnia poruszany był temat współżycia w młodym wieku i używek. Podczas trwania wykładów niejednokrotnie potrzebni byli ochotnicy i ku mojemu zaskoczeniu nikt nie musiał być zmuszany ani przekonywany, a uczniowie ochoczo zgłaszali się do zadań i pomocy. Były konkursy, nagrody i prezenty. Wszyscy tez uważnie słuchali i aktywnie brali udział w zajęciach. Na zakończenie każdy kto miał potrzebę, mógł porozmawiać z trenerami, podziękować, zwierzyć się z problemów lub wyrazić opinię.
Warsztaty z projektu „Archipelag skarbów” to bardzo wartościowo wykorzystany czas. Trenerzy przekazali nam dużą wiedzę na aktualne i gnębiące nas tematy, podzielili się przykładami ze swojego życia i udzielili wskazówek.
/Antonina Petrycka, klasa III b/
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
Dnia 2 czerwca odbyła się wycieczka do Zakopanego. Wzięli w niej udział uczniowie klas I gimnazjum. Wycieczka rozpoczęła się przed budynkiem szkoły o godzinie 8.30.
Podróż przebiegła bardzo miło i bez żadnych problemów. Po dwóch godzinach jazdy mogliśmy zacząć zwiedzanie. Pierwszą atrakcją było sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, wotum dziękczynne za ocalenie Papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r. Oczywiście wszystko o tym miejscu dowiedzieliśmy się od naszej pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała. Następnie wyjechaliśmy kolejką krzesełkową na Polanę Szymoszkową i tam zrobiliśmy krótką przerwę, aby coś zjeść. Później udaliśmy się na Gubałówkę, skąd zjechaliśmy kolejką do centrum miasta i udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowego kościoła i cmentarza na Pęksowym Brzyzku. Nie obyło się oczywiście bez przerwy w McDonaldzie, po której udaliśmy się na spacer ulicami Zakopanego aż do skoczni Wielka Krokiew. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie górskiej kaplicy na Jaszczurówce.
Wszystkim wycieczka bardzo się podobała i szybko stwierdziliśmy, że powrót o 18.00 to stanowczo za wcześnie. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wyprawy.
/Iza Gackowiec, klasa I b/
DZIEŃ MATKI I OJCA
Dnia 30 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca pod hasłem CUDOWNYCH RODZICÓW MAM. Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej słowem i piosenką wyrazili miłość i wdzięczność swoim rodzicom za matczyną dobroć i cierpliwość oraz za mądrość i ojcowski autorytet. Były wiersze i, piosenki i tańce, a licznie zebrani rodzice z wielkim wzruszeniem i dumą słuchali swoich pociech. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom drobne upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była niezwykle radosna i przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze. Wzruszeń, serdeczności i uśmiechów nie było końca. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
/PN/
WYCIECZKA W GORCE
Dnia 22 maja uczniowie klas trzecich wybrali się na trzydniową wycieczkę w góry. Pierwszym celem naszej wyprawy była GORCZAŃSKA CHATA. Pojechaliśmy autobusem do Ochotnicy Górnej, a stamtąd poszliśmy pieszo. Gdy dotarliśmy na miejsce, odpoczęliśmy po podróży, a następnie wyruszyliśmy do bacówki, gdzie mogliśmy zjeść sery owcze i wypić żętycę. Wieczorem rozpaliliśmy ognisko, smażyliśmy kiełbaski rozmawialiśmy i śpiewaliśmy. Kolejnego dnia rano wypoczęci skierowaliśmy się do drugiego punktu naszej podróży – na Gorc Kamienicki. Po dotarciu na miejsce wyszliśmy na wieżę widokową, skąd rozpościerał się piękny widok na całe Gorce. Następnego dnia w południe wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Była to nasza ostatnia wycieczka klasowa. Będziemy ją długo i mile wspominać.
/Maria Kowal, klasa III a/
BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!
Maj, tradycyjnie już kojarzy się nam ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Do zwyczajów należą majowe imprezy związane z książką. Tak też było w naszej szkole. Tydzień bibliotek rozpoczął się od „Tajemniczego wypożyczania”. Książki-niespodzianki były opakowane w ozdobny papier, więc czytelnicy wypożyczając je nie mogli sugerować się okładką, recenzją, tytułem ani autorem. Książki „rozeszły się jak ciepłe bułeczki” szczególnie wśród czytelników klas I-III. W ciągu całego tygodnia na korytarzach szkoły pojawiały się karteczki z niedokończonymi tytułami książek, przysłowiami - za prawidłowe ich rozwiązanie uczniowie otrzymywali słodki poczęstunek. Gimnazjaliści z klasy II b przygotowali dla swoich młodszych kolegów przedstawienie „Czerwony Kapturek” na podstawie utworu Jana Brzechwy „Bajki samograjki”, podczas którego zostały wręczone dyplomy czytelników - uczniom z klasy I.
Dużą popularnością cieszyła się również podłogowa gra planszowa. Gra polegała na rzucaniu kostką, "pionkami" byli uczestnicy gry. Jeśli stanęli na oznaczonej kartce musieli odpowiedzieć na pytanie (prawidłowa odpowiedź to przesunięcie się do przodu , zła - do tyłu). Wygrywał ten, kto pierwszy znalazł się na mecie.
/LŚ/
97. ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY
Dzień 18 maja to dla naszej szkoły szczególne święto, ponieważ patronem gimnazjum jest Jan Paweł II. Z okazji 97. rocznicy urodzin papieża odbyła się akademia.
Uczniowie gimnazjum zebrali się na sali, by wspólnie upamiętnić Patrona. Najpierw obejrzeliśmy dwie prezentacji na temat Jana Pawła II. Poznaliśmy dokładniej jego życie, obserwowaliśmy podejście wielkiego Rodaka do prostych ludzi, jego wielką miłość dla każdego człowieka. Następnie przedstawiciele klas przeczytali wcześniej napisane wypracowania na temat „Jak rozumiem słowa , które są mottem naszej szkoły”. Chodziło oczywiście o słowa papieża „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. Wiele prac było poruszających, pełnych refleksji i własnych przeżyć. Młodzież bardzo dorośle podeszła do tematu. Nie obyło się bez łez wzruszenia. Na zakończenie odśpiewaliśmy hymn szkół im. Jana Pawła II.
Moim zdaniem uczczenie świąt przez zaangażowanie wszystkich uczniów to bardzo dobry pomysł. Mogliśmy podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami i poznać punkt widzenia drugiego człowieka. Z tej lekcji każdy wyciągnął coś dla siebie
/Antonina Petrycka, klasa III b/
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniach 10.05-12.05.2017 nasza klasa była na wycieczce w Warszawie. Pojechali z nami również uczniowie klas 2 b, 3 a, 3 b i 1 a oraz 4 opiekunów. Wycieczka rozpoczęła się 10 maja o 5 rano. Po sprawdzeniu listy obecności wyruszyliśmy w drogę. Podróż przebiegała bez większych zakłóceń. Około godziny 13 byliśmy na miejscu i pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, które ciekawie ukazało nam historię stolicy. Następnie odwiedziliśmy sejm, w którym przysłuchiwaliśmy się obradom posiedzenia sejmowego. Idąc w stronę Łazienek Królewskich natknęliśmy się na ławki Chopinowskie. Oczywiście nie zabrakło zdjęcia z pomnikiem Chopina. Do ośrodka "Pod sosnami" wróciliśmy o 18:30 i od razu zjedliśmy obiadokolację. Około godziny 20 rozpoczęła się dyskoteka, która była urozmaiceniem wolnego czasu.
Następnego dnia po śniadaniu wybraliśmy się do Centrum Nauki Kopernika, które odkrywaliśmy przez dwie godziny. Nie obyło się oczywiście bez przerwy w KFC, po której udaliśmy się na spacer Krakowskim Przedmieściem i ulicami Starego Miasta. Następnie zwiedziliśmy Zamek Królewski z bardzo miłym przewodnikiem, który opowiedział nam historię tego miejsca. Wieczorem wróciliśmy do ośrodka, zjedliśmy obiadokolację oraz aktywnie spędziliśmy czas wolny na boisku i na siłowni. Było również ognisko z kiełbaskami i kolejna dyskoteka, na którą zostaliśmy zaproszeni przez uczniów gimnazjum z Mszany Dolnej.
Kolejnego dnia mogliśmy trochę dłużej pospać, ponieważ śniadanie było później niż poprzednio. Zabraliśmy wszystkie rzeczy i oddaliśmy klucze. Po przejeździe warszawskim metrem wyjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury. Z tego miejsca podziwialiśmy piękną panoramę stolicy. Wszyscy byli zachwyceni. Ostatnim punktem był Pałac w Wilanowie otoczony pięknymi ogrodami, w którym odbyliśmy lekcję muzealną. Później wyruszyliśmy w drogę powrotną, zatrzymując się na posiłek w McDonald's. Po kilkugodzinnej podróży około 22 byliśmy w Rabie Niżnej.
Wycieczka na pewno będzie dla wszystkich niezapomniana.
/Patrycja Malec, Natalia Wacławik, klasa II a/
WSPIERAMY MISJE
Dnia 9 maja gościł w naszej szkole zaproszony przez szkolny koło wolontariatu ks. Paweł Opioła – misjonarz pracujący w Zambii. Gość jest członkiem zgromadzenia kombonianów, zajmujących się misjami i pomocą potrzebującym w krajach afrykańskich.
Podczas spotkania ksiądz dużo opowiadał o Zambii, poziomie życia, aktualnych problemach. Uświadomił nam, że Afryka to nie tylko ubóstwo, ale też duże miasta, kultura, turystyka i piękne miejsca. Misjonarz okazał się bardzo pozytywną osobą, pomocną i godną naśladowania. Pokazał nam zdjęcia z budowy szpitala dla uboższych Zambijczyków. Na koniec nauczyliśmy się modlitw w jednym z zambijskich dialektów. Po zakończonym spotkaniu każdy mógł ofiarować od siebie kilka złotych na pomoc w budowie szpitala.
Była to niesamowicie cenna lekcja, która pokazała nam inne, mniej stereotypowe spojrzenie na drugiego człowieka.
/Antonina Petrycka, klasa III b/
WYCIECZKA DO BOCHNI
Dnia 5 maja uczniowie klasy 2 i 3 szkoły podstawowej byli na wycieczce w Nowym Wiśniczu i Bochni.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie zwiedziliśmy zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Dzieciom bardzo spodobała się opowieść pani przewodnik o Białej Damie, która obecnie jest jedyną lokatorką zamku. Następnie pojechaliśmy do Bochni, gdzie podziwiliśmy najstarszą kopalnię soli w Polsce, założoną w 1248 r. Wielu wrażeń dostarczyła dzieciom jazda windą oraz podziemną kolejką. Niezwykle ciekawe były też opowieści przewodnika, pana Pawła, który krótko przybliżył dzieciom historię kopalni. Dzieci zwiedziły kaplicę świętej Kingi, a nawet potrafiły powiedzieć, co odróżnia ten podziemny kościół od innych kościołów (przez żaden inny kościół nie biegną tory kolejki, tak jak w Bochni).
Bardzo zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do domów około 19.00.
/ZP/
WIWAT MAJ, TRZECI MAJ
W ostatnich dniach cała Polska obchodziła niezwykle ważną dla naszego narodu datę – 226. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Także w naszej szkole dnia 4 maja przypomnieliśmy to wydarzenie.
Z okazji święta wszyscy uczniowie przybyli do szkoły w odświętnym stroju z szacunku do historii naszego kraju. W czasie lekcji wzięliśmy udział w akademii przygotowanej przez klasę 1a pod opieką pani Doroty Węgielskiej i pani Barbary Oleksy. Uczniowie przygotowali dla nas mieszankę XVII i XXI wieku, co bardzo spodobało się widowni. Mogliśmy oglądać m. in. wywiad z królem i posłami, relację z Warszawy, a także poznać opinie obcokrajowców na temat nowej uchwały. Wszystko zwieńczone zostało wykonaniem poloneza przez uczniów, którzy nagrodzeni zostali wielkimi brawami.
Po zakończeniu udaliśmy się do klas, wciąż słysząc w głowie melodię tańca. Uważam, że dzięki temu pomysłowemu przedstawieniu nam ważnych wydarzeń uczniowie w każdym wieku zrozumieją przekaz i zapamiętają datę święta narodowego na długo.
/Antonina Petrycka, klasa III b/
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W dniu 27 kwietnia w szkole podstawowej odbyło się święto szkoły. Dzień ten rozpoczął się od krótkiego apelu przybliżającego historię naszej szkoły oraz założyciela i fundatora szkoły Wojciecha Rypla przedstawioną przez uczennicę klasy czwartej Ilonkę Malec. Następnie uczennica Oliwia Załubska wcieliła się w rolę dziennikarki, a Maksymilian Wodziak w rolę ucznia Wojciecha Rypla odgrywając scenkę ukazującą naszego patrona z perspektywy ucznia. Po apelu uczniowie udali się do klas na mały poczęstunek przygotowany przez rodziców. Drugą część święta rozpoczęliśmy od konkursu plastycznego na portret Wojciecha Rypla, a następnie przeszliśmy do konkursów, quizów i gier edukacyjnych.
/JM/
PRZEZ KRZYŻ DO CHWAŁY
Dnia 12 kwietnia odbyła się akademia z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Przedstawienie pod hasłem „Przez Krzyż do chwały” przygotowali uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Moniki Aleksandrzak. Prezentowane treści miały skłonić młodzież do refleksji nad swoim życiem, dźwiganiem swojego krzyża. Służyła temu scenka, odegrana przez Oliwię i Maksa z klasy 4 pt. „Ballada o Krzyżu”. Uzupełnieniem usłyszanych słów były wzruszające pieśni pasyjne, które sprawiły, że w każdym oku zakręciła się łza, wykonane przez uczniów klas gimnazjalnych. Na koniec Marysia z klasy III a podsumowała wynik wielkopostnej akcji zbiórki żywności. Największym zaangażowaniem i sercem wykazały się w szkole podstawowej klasa 2, a w gimnazjum klasa II a.
Po akademii wszyscy życząc sobie wesołych świąt, powróciliśmy do klas.
/Karolina, Dominik, Marek z II a, Ania i Patrycja z I a/
WIELKOPOSTNA JAŁMUŻNA
Z okazji roku Świętego Brata Alberta nasza szkoła chce przybliżyć uczniom postać świętego. W ostatnim miesiącu z inicjatywy wolontariatu wszystkie klasy brały udział w zbiórce żywności dla Zgromadzenia Braci Albertynów w Krakowie, które opiekuje się ubogimi. Akcja trwa od 6 marca do 7 kwietnia, a więc przez okres Wielkiego Postu. Produkty są przede wszystkim suche i łatwe w przechowywaniu (fasola, groch, ryż, kasza, makaron). W akcję zaangażowały się wszystkie klasy od szkoły podstawowej po najstarszą klasę gimnazjum. Aby pokazać zaangażowanie zespołów klasowych, za przynoszone produkty klasom przyznawane są serduszka z uwzględnieniem ich liczebności – jedno serduszko za 10% liczby uczniów klasy.
Uważam, że takie akcje są dobrą rzeczą, ponieważ uczą pomocy innym i dzielenia się z biedniejszymi od siebie. Myślę, że młodsi, jak i starsi wyciągną dużo z takich wydarzeń.
/Antonina Petrycka, klasa III b/
WYCIECZKA DO KRAKOWA
Dnia 23 marca 2017 r. klasy II gimnazjum wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. O godz. 8.00 wszyscy zebraliśmy się przed szkołą, a o 8.15 wyruszyliśmy w drogę. W Krakowie byliśmy ok. 9.30, więc przed seansem w kinie spokojnie mogliśmy coś zjeść. Następnie oglądaliśmy film pt.: Maria Skłodowska-Curie, który przedstawiał biografię tej niezwykłej kobiety. Film był bardzo nowoczesny i ciekawy, dlatego wszystkim się bardzo podobał. Zaraz po wyjściu z kina poszliśmy do Muzeum Etnograficznego na warsztaty edukacyjne. Podzieliliśmy się na dwie grupy, ponieważ były dwa tematy zajęć. Pierwszy to: „Gramatyka kultury języka”, a drugi „Co masz dziś na sobie”. Zajęcia również nam się podobały, ponieważ w pomieszczeniach muzeum mogliśmy się poczuć jak nasi przodkowie zakładając ubrania typowe dla krakowskiego regionu. Na warsztatach z gramatyki dowiedzieliśmy się znaczenia wielu słów, kiedy i w jakiej formie ich używać. Około godz. 15.00 wyjechaliśmy z Krakowa, a ok. godz. 16.20 byliśmy z powrotem.
/Alicja Kania, klasa II a/
PAMIĘTAMY O NIEZŁOMNYCH
Dzień 1 marca to dzień szczególny dla Polaków – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych zwanych też Wyklętymi. W tym dniu czcimy bohaterów walczących za wolność, których wrogowie chcieli wymazać z polskiej pamięci. To też szczególny dzień dla naszej szkoły, ponieważ mogliśmy przyjąć niezwykłego gościa.
Osoba, która odwiedziła nas tego dnia to pani Justyna Trembecka, córka partyzanta i żołnierza wyklętego Adama Trembeckiego, autorka książki pt. „A jednak >zezowate szczęście<”, która opowiada właśnie o ojcu Adamie, jako żołnierzu. Pani Justyna opowiadała nam o marzeniach ojca, dążeniu do wykonywania wybranego zawodu, szukaniu wykształcenia, wstąpieniu do partyzantów, a także o sytuacji po wojnie. Pokazała nam jak trudne było dla człowieka walczyć i ciągle się ukrywać, ryzykować życie dla wolności następnych pokoleń. Uczniowie słuchali z wielką ciekawością, ponieważ temat był naprawdę poruszający. Naszą ciekawość wzmogły też wzmianki o akcjach i kryjówkach w okolicy i w miejscach, które znamy. Na koniec zadawaliśmy pytania dotyczące akcji, zadań, a także współczesnych śladów po partyzantach.
Taka lekcja historii, szczególnie z ust córki naocznego świadka to duże przeżycie dla każdego z nas. Uważam, że było to nam potrzebne i cieszę się, że właśnie tak spędziliśmy tak ważne święto.
/Antonina Petrycka, klasa III b/
OJCZYSTY. DODAJ DO ULUBIONYCH
Dnia 21 lutego 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Akademię przygotowała klasa V pod opieką pana Mariusza Gacka oraz pani Lucyny Ślósarz. Uczniowie recytowali najpiękniejsze teksty polskie Adama Mickiewicza, Mikołaja Reja, Cypriana Kamila Norwida przy podkładzie muzycznym mazurków Fryderyka Chopina. Uczniowie podziwiali przepiękną dekorację złożoną z napisów JĘZYK OJCZYSTY w różnych językach świata.
W związku z tym dniem ogłoszone zostały dwa konkursy: plastyczny i konkurs pięknego czytania w dwóch kategoriach wiekowych klasy I-III oraz klasy IV-VI. Konkurs plastyczny polegał na przedstawieniu w sposób metaforyczny wybranego związku frazeologicznego. Pani dyrektor po akademii wręczyła uczestnikom konkursów pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe wyróżnionym osobom. Mistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas IV-VI został Przemek Potaczek z klasy VI, a w kategorii klas I-III Karolina Gil z klasy II.
Uczniowie zapamiętali, że należy dbać o język ojczysty, a poprawnej polszczyzny używać na co dzień w szkole i w domu.
/Michał Wacławik, klasa 6/
DLA BABCI I DLA DZIADKA
28 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, na którą zaproszeni zostali Babcie i Dziadkowie uczniów szkoły podstawowej.
Goście nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Na wstępie Pani Dyrektor – Agata Jarosz przywitała wszystkich ciepłymi serdecznymi słowami. Następnie przekazała głos wnuczętom, które przygotowały dla Babć i Dziadków życzenia oraz wyrazy miłości i wdzięczności w postaci wierszy i piosenek. Rozpoczęli uczniowie klasy trzeciej inscenizacją Jasełek, następnie prezentowali się kolejno uczniowie poszczególnych klas Podczas programu słowno – muzycznego nie obyło się bez braw, uśmiechów i ukradkiem ocieranych łez. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem Babciom i Dziadkom laurek oraz drobnych upominków wykonanych samodzielnie przez ich wnuczęta.
W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców i zaproszeni do wspólnego śpiewania kolęd.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Zaproszeni goście opuszczali remizę OSP ze wzruszeniem dziękując za miło spędzone chwile.